ترازنامه شرکت ها مفاهیم آن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت, Solver, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 15
تاریخ عضویت: جمعه 17 اسفند 1386, 8:42 am
سپاس‌های ارسالی: 885 بار
سپاس‌های دریافتی: 53 بار

ترازنامه شرکت ها مفاهیم آن

پست توسط ali 313 » جمعه 5 اسفند 1390, 10:17 am

با تشکر ازاطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادید از شما خواهش میکنم اطلاعاتی درباره ترازنامه شرکتهای بازار بورس و درک مفاهیم ان بنویسید :razz: :razz: :razz:
آخرین ويرايش توسط 1 on Solver, ويرايش شده در 0.
دلیل: تفکیک پست از مبحث / اصلاح عنوان

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3471
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: ترازنامه شرکت ها مفاهیم آن

پست توسط Solver » جمعه 5 اسفند 1390, 5:49 pm

  بورس ما برای خرید و فروش سهام باید یک روش تحلیل داشته باشیم تا ضرر نکنیم یا در برخی موارد کمتر ضرر کنیم. یکی از روش های تحلیل که طرفداران زیادی نیز دارد روش تحلیل بنیادین است.

در این روش فاکتورها و موارد بسیاری مورد سنجش قرار خواهند گرفت که در این بین صورت های مالی یک شرکت از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد.

مهمترین صورت های مالی یک شرکت شامل موارد زیر است:  
  • ترازنامه
  • صورت حساب سود و زیان
  • صورت حساب سود و زیان انباشته
  • صورت گردش وجوه نقد
 
  هر صورت مالی ممکن است حسابرسی شده یا نشده باشد، موارد حسابرسی نشده یعنی هنوز توسط بازرس سازمان بورس بررسی نشده اند. اما حسابرسی شده یعنی ناظر سازمان بورس در مورد این صورت مالی نظر خودش را صادر کرده است. حسابرسی صورت های مالی در پایان هر سال مالی انجام می شود، هر چند برخی شرکت ها برای اطلاع سهامداران به صورت 6 ماهه یا 3 ماهه نیز به ارائه صورت های مالی می پردازند. صورت مالی با توجه به نظر ناظر بورس ممکن است مقبول، مردود، مشروط یا عدم اظهار نظر باشد. که روشن است مقبول و مشروط حالات خوشایند و بیانگر مرتب بودن همه چیز است. 


  کش دادن بحث را نداشتم، چون پرسیده بودید چطور باید ترازنامه را درک کرد خواستم رابطه اش را بفهمید که این فاکتور در تحلیل بنیادین اهمیت داشته و چطور در مورد صادق بودن شرکت در مورد صورت های مالیش میتوان کشف حقیقت کرد. 

  حال بریم سراغ ترازنامه 


  با حسابداری آشنا باشید در یک جمله باید گفت ترازنامه صورت (فهرست) مالی از دارایی ها، بدهی ها و سرمایه یک شرکت است. 

  ترازنامه ها اول دارایی ها، سپس بدهی ها و در اخر هم سرمایه ها (حقوق سهامداران) را تعیین می کنند. البته همانطور که گفته شد ترازنامه ها باید حسابرسی شده باشند و نمره مقبول یا حداقل مشروط را دریافت کرده باشند اگر نه ارزش چندانی ندارند، هر چند نگاه سابقه شرکت و مرور ترازنامه های سال های قبل میتواند ما را در مورد صداقت شرکت و واقعی بودن ترازنامه پیش از حسابرسی مطمئن نماید. 

  تحلیل گر بنیادین، از ترازنامه چه استفاده ای می کند؟ 

 . دارایی های شرکت مورد نظر را خواهد یافت. 
 . سرمایه شرکت مورد نظر را خواهید یافت. 
 . با توجه به بدهی ها و نسبت سرمایه و داریی به آن، شانس شرکت برای جبران بدهی یا همان سودآوری را بررسی می کند. 

  حرفه ای تر ... 

  اگر یک شرکت با مجموع بدهی 200.000 میلیون ریال در سال 88 و دارایی 10.000 میلیون ریال و سرمایه 4.000.000 میلیون ریال توانسته است در پایان سال 88 برای سهامداران خودش سود 146 را در حالی تحقق دهد که EPS را 150 ریال پیش بینی کرده بوده است. 

  در پیان سال به علت عملکرد نزدیک به پیش بینی و به قولا فعالیت خوب موفق به دریافت یک وام 15.000 میلیون ریالی شده است که باید در سال 89 بابت آن 20.000 میلیون ریال پرداخت کند، حال در سال  

  ترازنامه مجموع بدهی شرکت 220.000 میلیون ریال بوده و دارایی های شرکت 12.000 میلیون ریال و سرمایه آن 4.010.000 میلیون ریال بوده است و توانسته در پایان سال 89 برای سهامدارنش سود 70 ریال را در حالی تحقق دهد که EPS را 90 ریال پیش بینی کرده بوده است. 

  در سال  

  شاهد هستیم که وام اخذ شده فقط ضرر شرکت را بیشتر کرده است و روند نزولی EPS سال 89 نسبت به سال 88 و همچنین میزان سرمایه و نسبت آن به سال قبلش که تنها 10.000 میلیون ریال افزایش یافته است. میتوان دریافت وام اخذ شده بابت افزایش سرمایه به کار بسته نشده و بیشتر صرف بدهی های سال قبل شده است. به این ترتیب روشن است این شرکت امسال هم بدهکار تر خواهد شد و روند آن از نظر EPS نزولی خواهد بود. 

  اینجا من خیلی روی عدد ها وقت نزاشتم و یک تحیلیل خیلی ساده و پر اشکال کردم. باید خیلی دقیق تر از این باشد. خوب در کل شما یک نقطه نظر در مورد این شرکت از بعد صورت های مالیش به دست خواهید آورد که در کنار دیگر اخبار و داده ها موثر در تحلیل بنیادین می تواند در خرید یا فروش سهامش شما را یاری کند. 

  نکته اصلی این است که شما منحصرا با بررسی ترازنامه یا حتی دیگر صورت های مالی نباید تصمیم به خرید یا فروش سهام بگیرید و این یکی از فاکتورهاست تازه به شرطی که شما تحلیل بنیادین مد نظرتون باشد، چرا که اگر بخواهید یک سهام را تکنیکال تحلیل کنید دیگر این صورت های مالی اهمیت شان بسیار کم خواهد شد. 
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بورس”