پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سوری

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 29 دی 1388, 10:53 pm
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سوری

پست توسط FARSHAD.ADL »

عصر ایران دوباره به آخرین روزهای اسفند رسیده ایم و به زودی "چهارشنبه سوری" از راه می رسد.

روز چهارشنبه سوری در جامعه ایران، سال هاست به مساله ای ملی بدل شده است. برخی آن را سنتی خرافی و مغایر با ارزش های اسلامی می دانند و برخی دیگر نشانه هویت ملی ایرانیانش می دانند و با انگیزه حفظ ملیت ایرانی، در پاسداشت آن می کوشند.

کسانی که با موضع گیری های افراطی خود چهارشنبه سوری را به عرصه تضاد دین و ملیت ایرانیان امروز بدل کرده اند، ناخواسته ( و شاید هم عالمانه و عامدانه ) در تنور ناخوشایند تقابل اسلام و ایران می دمند.

مخالفان چهارشنبه سوری را شاید بتوان به سه دسته تقسیم کرد:

نخست آنانی که این روز را نشانه "جهل ایرانی ماقبل اسلام" می دانند و در مجموع معتقدند چهارشنبه سوری لکه ننگ فرهنگ ایرانی است و باید این ننگ را را از دامن این فرهنگ زدود. در این دیدگاه نوعی مخالفت رادیکال با ایران باستان و سنن ملی آن دوران وجود دارد. در واقع چنینی دیدگاهی، حاوی رادیکالیسم ضد باستانگرایانه است.

دوم زرتشتیانی که آتش را پدیده ای مقدس و واجد حرمت می دانند و پریدن از روی آن، آن هم از سر سرمستی و سبکسری را عملی ناشایست و ناروا می شمارند. از نظر این دسته از ایرانیان غیرمسلمان، چهارشنبه سوری، نه سنتی ایرانی و زرتشتی بلکه میراث ورود عرب ها به ایران است. پس آن به که در ترویج و تحکیم این سنت غیرایرانی، نکوشیم.

 تصویر 
دسته سوم از مخالفان چهارشنبه سوری، کاری به ریشه های تاریخی و مذهبی این سنت ملی ندارند بلکه از منظری اجتماعی و مدرن، فقط به پیامدهای نامطلوب این " جشن ممنوع " می نگرند. این دسته از منتقدین، چهارشنبه سوری را عرصه بروز "وندالیسم" (ویرانگری) می دانند و هنجارشکنی های رایج در چهارشنبه سوری را مخالف "نظم و امنیت" می دانند؛ عناصری که در غیاب آنها، کار هیچ جامعه ای به سامان نمی شود.

موافقان چهارشنبه سوری را نیز احتمالاً در سه دسته می توان جای داد:
نخست کسانی که از سر ایرانگرایی، در پاسداشت چهارشنبه سوری می کوشند تا به سهم خویش، نگذارند چهارشنبه سوری نیز به سرنوشت عید مهرگان یا روز سپندارمزدان دچار شود و با رخت بر بستن از یادها، زنده شدن دوباره اش مستلزم فریادها باشد.

این گروه از حامیان چهارشنبه سوری ، نه تنها با دیدگاههای تقابلی درباره چهارشنبه سوری موافقتی ندارند بلکه دیدگاه زرتشتیان مخالف چهارشنبه سوری را نیز رد می کنند.

دسته دوم کسانی اند که از فرط کمبود شادی، در جست و جوی روزها و آیین هایی هستند که دست آنها را برای ریختن به خیابان ها و هلهله کردن و کارناوال راه انداختن باز می کند.

در واقع کاهش کنترل اجتماعی در چنین روزی، آنها را از احساس آزادی و امکان شادی بیشتری بهره مند می کند و هم از این روست که آنان هر ساله، جزو کنشگران اجتماعی ای می شوند که رفتارشان در خدمت تداوم سنت چهارشنبه سوری است.

دسته سوم اما با انگیزه های سیاسی به میدان می آیند. آنها بیش از آنکه دغدغه حفظ سنن ایران باستان و یا یافتن محملی برای شادبودن و آزادبودن داشته باشند، به مخالفت با وضع موجود می اندیشند. برای آنها چهارشنبه سوری و سیزده به در و صعود تیم ملی به جام جهانی فرق چندانی با فلان تجمع سیاسی ندارد. این دسته از موافقان، در مقام ابراز مخالفت با وضع سیاسی و اجتماعی موجود، معمولاً به عرصه رفتارهای وندالیستی نیز در می غلطند و امنیت عمومی را حقیقتاً مخدوش می کنند. آنها همیشه برای "نه" گفتن به خیابان ها می آیند و همین امر موجب تشدید حساسیت بیشتر نسبت به روز چهارشنبه سوری می شود.

در واقع گروه اول مخالفان و گروه وندال ها(تخریبگران)، خواسته یا ناخواسته، شب چهارشنبه سوری را که می تواند با جشن های شاد و آزاد مردمی به پایان رسد، به عرصه بروز تنش های فکری ، اجتماعی و گاه حتی سیاسی بدل می کنند.

اما چه کار می توان کرد که هر سال در آستانه نوروز، شاهد چنین تنش هایی در جامعه ایران نباشیم؟ بی شک یکی از عوامل کاهش تنش، افزایش رواداری اراده های رسمی نسبت به سنت چهارشنبه سوری است. بر فرض که در سنت چهارشنبه سوری، پاره ای ایده های بی پایه هم وجود داشته باشد. آیا این ایده ها تهدیدی برای جامعه ایجاد می کند؟

آیا در کارناوال های آیینی و مناسکی که در مناسبت های مذهبی در سراسر کشور برپا می شوند، هیچ آموزه نادرست نامربوط به دین وجود ندارد؟ قطعاً وجود دارد و مروری بر کتاب حماسه حسینی شهید مطهری که در آن از خرافات وارد شده بر ماجرای عاشورا انتقاد شده ، مؤید این مدعاست.

در رفتار عامه مردم، چه رفتار عرفی مذهبی و چه رفتار ملی، همیشه خلل ها و اشکالاتی وجود دارد. اگر در حوزه دین با رفتارهای نادرست عامه مردم با تساهل و تسامح برخورد می شود، در حوزه ملیت نیز می توان چنین رویه ای را در پیش گرفت. سخت گیری با مردم، آن هم در جزئیات، نه به سود جامعه است نه به سود دولت.

از سوی دیگر ، کسانی هم که چهارشنبه سوری را به عرصه بروز وندالیسم بدل می کنند، باید بدانند که مهمترین پیامد این رفتار آنها تقویت رادیکال های ضد سنن ملی است که با تخریب ها و کشته ها و مجروح های چهارشنبه سوری ، بهترین بهانه را به دست می آورند که "می بینید چه رسم وحشتناکی است این چهارشنبه سوری خرافی؟"

علاوه بر این، وندالیسم و آشوبگری شب چهارشنبه سوری، امنیت و گاه حتی حیات انسان های بی گناهی را به خطر می اندازد که در آستانه سال نو، مهیای جشن نوروز هستند.

بی تردید غوغاسالاران و وندالیست های دستگیر شده در روز و شب چهارشنبه سوری، پس از دستگیری انتظار دارند مراجع امنیتی و قضایی، حقوق انسانی آنها را پاس بدارند و با درشتی با آنها برخورد نکنند. اما آیا این افراد، پیش از دستگیر شدن، لَختی به حقوق انسان های بی گناهی که از گوشه و کنارهای کوچه و چنارهای تهران عبور می کنند، می اندیشند؟!

کدام سنت سیاسی و دینی و حتی غیردینی به آنها اجازه می دهد برای ابراز شادمانی خود ، انواع و اقسام ترقه ها و نارنجک ها را با بی مسئولیتی هر چه تمام تر، به این سوی و آن سوی شهر پرتاب کنند و هزینه این شادی سفیهانه آنان، آسیب دیدن سر و چشم و آتش گرفتن و گاه حتی از دست رفتن جان رهگذران و مردمان بی پناه و بی گناهی باشد که به ناچار در آن " شب ترقه ها و نارنجک ها " به خیابان آمده بودند.

ضربه ای که اینان به آیین چهارشنبه سوری می زنند ، به مراتب بیش از کسانی است که رسماً و علناً کمر به نابودی سنن زیبای ایرانی بسته اند.

آری، به نظر می رسد که همه موافقان و مخالفان چهارشنبه سوری، بویژه افراطیون دو سر این طیف، باید در بینش و کنش خود تاملی دوباره کنند.

[External Link Removed for Guests]
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 4048 بار
سپاس‌های دریافتی: 2811 بار

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

پست توسط Erratic »

طبق معمول بار سنگین تمام مسولیت ها افتاد بر دوش مردم!
Novice Poster
Novice Poster
پست: 55
تاریخ عضویت: شنبه 3 آذر 1386, 11:14 am
سپاس‌های ارسالی: 177 بار
سپاس‌های دریافتی: 89 بار

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

پست توسط gh742 »

'گویند چون سیاوش با اسبش از میان آتش به سلامت عبور کرد بی گناهیش ثابت شد و آتش به عنوان نماد بیگناهی در بین ایرانیان رسمیت یافتو چون عبور سیاوش از آتش در شب چهارشنبه آخر سال اتفاق افتاد از آن پس ایرانیان این روز را گرامی داشتند و هر ساله با پریدن از روی آتش در آستانه سال نو گناهان خود را از بدن زدوده و با تنی پاک به استقبال سال نو میروند بایسته است که مسئولان با برگزاری آبرومند این مراسم و اجرای این مراسم توسط خود ,پاسداشتی داشته باشند از این آیین کهن کشورمان
Major
Major
پست: 374
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 14 بهمن 1386, 1:04 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

پست توسط kingday »

من شخصا به این مراسم نه از نظر رسم و رسومات و نه از نظر ریشه های دینی و مذهبی بلکه صرفا بهانه ای برای شادی و پایکوبی معتقدم نباید با اون برخورد بشه اما با کسانی که این شادی رو به عزا تبدیل میکنند باید برخورد بشه

منظورم اون افراد بی مغز و نادانی هستش که با ایجاد انفجار و اسیب به خود و دیگران کل موضوع رو به انحطاط میکشن و کلا بی جنبه بودن و حماقت خودشون رو علنا ثابت میکنند.

به نظر شما انفجار یک نارنجک و ترساندن و ایجاد خطر برای دیگران چه رابطه ای با مراسم چهارشنبه سوری و رسم و رسومات ما ایرانیها داره

پریدن از روی اتش چه ارتباطی با صدای مهیب و ازار دیگران و حتی اسیبهای شدید بدنی داره؟؟

به غیر از حماقت رابطه دیگه ای وجود داره ؟؟

البته بخشی از این رفتار به تخلیه انرژی جوانی و خودنمایی هم مربوط میشه که با فرهنگ سازی و وقیح دونستن اون میشه این مشکل رو حل کرد.

میدونید هر سال چندصد نفر بخاطر این مراسم باستانی معلول یا کشته میشن؟؟

اگه بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم مضرات اون به علت سفیهانه برگذار شدن اون بیشتر از منافع اون هست و شرکت کردن در این مراسم توام با خطرات خاص خودش هست

از جنبه دیگر هم نمیشه این مراسم رو تعطیل کرد

پس تنها راه حل برخورد کردن خود ما به عنوان افرادی عاقل با عوامل خطر ساز هست

در کل خوش باشید و سال نو هم مبارک
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 841
تاریخ عضویت: دوشنبه 6 شهریور 1385, 5:55 pm
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

پست توسط SORENA »

این تنها جشن ملی خود جوش مردمی هست که داریم

منم با این پدیده نارنجک مخالفم ، دیروز دیدم تو سوپر مارکت ها وسایل آتش بازی و نور افشانی ایرانی با توصیه های ایمنی روش بود و نحوه ی استفاده صحیح خوشحال شدم بعد از این همه سال(چون اجناسی از این دست فقط ترک و چینی بودن و قاچاق و اکثرا غیر ایمن)

دیگه نیازی نیست برای تهیه یک خواسته ساده و مشروع مثل یک آبشار یا کوزه رنگی نورافشانی به مولوی یا تجریش سر بزنیم تا بصورت مخفیانه و غیرقانونی اون رو تهیه کنیم
[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه 7 اسفند 1385, 4:54 am
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1357 بار

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

پست توسط mj_piremard »

با سلام
نباید به طور کل باهاش برخورد بشه به نظر من تحت کنترل و جاهای خاصی برای مردم در نظر گرفته بشه و با مراسم آتش بازی مدرن(نه با سیگارت و نارنجک) یه چیزی به قول معروف در حد المپیک و حتی اضافه کردن موزیک زنده میشه یه روز و جشن خوب به مردم هدیه کرد
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 801
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 آبان 1385, 8:26 pm
محل اقامت: تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي
سپاس‌های ارسالی: 2750 بار
سپاس‌های دریافتی: 7452 بار
تماس:

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

پست توسط DJ Dani »

چهارشنبه سوری یکی از جشن ها تاریخی کشورمان هست و قطعا باید حفظ شود.
اما به قول دوستان شیوه فعلی اجرای آن صحیح نیست , پرتاب مواد محترقه و ... که موجبات آسیب مردم و نهایت فراری دادن آنها را از مراسمی دل انگیز می شود بهانه ای شده برای از بین بردن آن.
شما ببینید همین لفظ "چهارشنبه آخر سال" خودش توهینی هست برای تاریخی چند هزار ساله , ولی بیان همین موضوع تنها به علت بهانه هایی است که برخی ها آن را با میدان جنگ اشتباه می گیرند و البته مواردی دیگر که عصر ایران به آن اشاره کرده است.
جوان باید شادی کند و انرژی خود را تخلیه نماید , در این هیچ شبهه ای نیست ولی هرکاری راهش را دارد و مسلما روش فعلی جز ضربه وحشتناکی که در بلند مدت به رسم چهارسوری می زند هیچ اثری ندارد.
درحال حاضر اگر با والدین یک نوجوان در این مورد صحبت کنید قطعا دعا دعا می کند که هرچه زودتر این شب به پایان برسد و فرزندش آسیبی در روزهای منتهی به عید نبیند,خوب همینجا می شود اثرات این حرکات را دید.
مگر رسوم سابق مانند پریدن از روی آتش و جشن و ... چه عیبی داشت که به جنگ خیابانی روی آوردیم؟
حالا برخی موارد سبک ایرادی ندارد ولی انصافا مواردی بوده که شخصا چندین بار از مرز آسیب شدید از کنارشان گذشتم در حالی که هیچ نقشی در انجام آن نداشتم , البته خوشبختانه سال به سال که می گذرد به رسوم سابق نزدیک می شویم و این جای خوشحالی دارد.
امیدوارم روزی برسد که جشن های سنتی و تاریخی مان را مانند مهرگان , سپندارمذگان , چهارشنبه سوری و ... را به روش و آیین خودش انجام دهیم و زنده نگاه داریم و برخی به جای انکه همه بنا را بر غم و اندوه بگذارند کمی به فکر شادی ملت باشند تا اوضاع تا به این حد پیچیده نگردد.
:razz:
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 4048 بار
سپاس‌های دریافتی: 2811 بار

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

پست توسط Erratic »

با تشکر از دوستان :razz:

بی شک هر کسی که قصدش از بین بردن مراسم اصیلی چون مراسم چهارشنبه سوریه ایرانی نیست و فقط میخواهد فرهنگ و مراسم غنی!!!! اعراب رو به طور "کامل"قالب ملت ایران بکنه.

شما همه جوره دفاع کردین از این مراسم اما واقعا چگونه میشه این مسئله رو حل کرد.

چیزایی که داریم اینهان.

1-قشر جوان جامعه حدودا 6 و متاسفانه در مواقعی کمتر تا نهایتا 26 که مراسم چهارشنه سوری رو به این وضع در میارن
2-ترقه های بسیار خطرناک که به هر شکلی باید باهاشون برخورد بشه

در باره ی شماره ی یک که باید بگیم ایا واقعا خانواده ها با تربیت فرزندانشون کار نمیکنن؟؟؟ ایا راهنمایی نمیکنن؟؟؟ بی شک اینکارها صورت میگیره اما عوامل خارجی بر عوامل و تربیت داخلی در بیشتر موارد چیره میشن.

به نظر من بهترین راهکارش فرهنگ سازیه
بی شک تلوزیون بزرگترین شبکه رسانه ای کشوره و اکثر فرهنگ ها و تربیت ها از همین تلوزیون درمیان.
چند بار شد که شما در تلوزیون ببینید که در زمان های قدیم در شب چهارشنبه سوری چکار میکردند؟؟؟؟؟
اصلا چندبار شده که شما در تلوزیون برنامه ای در مسیر فرهنگ سازی شب چهار شنبه سوری پخش بشه.مگر دوسال اخیر که کلا یه انیمیشن ساختن با یه گزارش ساده از بیمارستانها.

دومیش بحث بودن یا نبودن ترقه ست که همه میدونن که اکثر این مواد بسیار خطرناک از چین وارد میشه؟؟ ایا تاحالا شنیدین که محموله ای رو بگیرن که توش مواد منفجره یا اینجور مسائل باشه؟؟؟
اگر ترقه ای نباشه کسی ترقه بازی نمیکنه مگر ادمای خراب که خودشون مشکل دارن.

:razz:
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”