تفاوت چپ‌دست‌ها با راست‌دست‌ها

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه 20 آبان 1388, 5:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

تفاوت چپ‌دست‌ها با راست‌دست‌ها

پست توسط Qaher1406 »

پژوهشگران اسپانیایی در تحقیقات خود نشان دادند که افراد چپ‌دست، خوبی‌های دنیا را در نقطه مقابل راست‌دست‌ها می‌بینند.
دو نگرش متقابل
محققان دانشگاه گرانادا با بازنگری تعداد زیادی از مطالعات مربوط به راست‌دست‌ها و چپ‌دست‌ها دریافتند دستی که افراد با آن می‌نویسند، نگاه آنها را نسبت به دنیا تغییر می‌دهد و می‌تواند بر روی روش این افراد در دیدن مفاهیمی چون خوبی و بدی تأثیر بگذارد. به طوری که چپ‌دست‌ها خوبی دنیا را در سمت چپ و راست‌دست‌ها آن را در طرف مخالف می‌بینند.
بر پایه این تحقیقات، تجربیات ادراکی و حرکتی به طور اجتناب‌ناپذیری با دستی که قدرت بیشتری دارد، ارتباط دارند و تا حد چشم‌گیری بر روی چگونگی نگاه ما به دنیا و درک مفاهیمی چون خوبی و بدی اثر می‌گذارند.
چپ‌دستها در اقلیت قرار دارند و تنها حدود ده درصد از جمعیت جهانی را تشکیل می‌دهند. چپ‌دستی به دلیل قدرت بیشتر نیم‌کره راست مغز است؛ در حالی که در راست‌دست‌ها، قدرت نیم‌کره چپ بیشتر است.
دست شیطان!
اغلب گفته می‌شود که این تفاوت مغزی موجب می‌شود که چپ‌دست‌ها باهوش‌تر و خلاق‌تر از راست‌دست‌ها باشند و این فکر از این ناشی شده است که بسیاری از هنرمندان و نوابغ گذشته از دست چپ (دست شیطان) استفاده می‌کرده‌اند.
در گذشته به این دلیل به دست چپ، دست شیطان می‌گفتند که در راست‌دست‌ها به عنوان یک دست "از‌کار‌افتاده" و بی‌مصرف شناخته می‌شده و تمام قدرت و توانایی فرد در دست راست او بوده است.
به دلیل در اقلیت قرار گرفتن این افراد، از نظر فرهنگی، پیش‌داوری‌های زیادی درباره چپ‌دست‌ها می‌شود.
اکنون محققان اسپانیایی در بررسی‌های خود نشان دادند که چپ‌دست‌ها "چشم‌انداز چپ" دنیا را دارند.
وضع قوانین جهان با راست‌دست‌ها
تحقیقات گذشته دانشمندان دانشگاه استانفورد نشان می‌داد زمانی که از یک چپ‌دست خواسته می‌شود که اشیاء و یا افراد را با یک مفهوم ذهنی مثبت در فضای یک نمودار قرار دهد، آنها را در سمت چپ قرار می‌دهند؛ در حالی که مفاهیم منفی را در طرف راست می‌گذارند! اما راست‌دست‌ها مفاهیم مثبت و منفی را در جهت مخالف قرار می‌دهند.
همچنین در یک نقاشی، اشیاء و افرادی که طرف چپ چیده می‌شوند، از نظر یک چپ‌دست همیشه مثبت هستند؛ در حالی که برای راست‌دست‌ها منفی به نظر می‌رسند.
این محققان در این خصوص توضیح دادند: «سیستم نمادگرایی دنیا بیان می‌دارد که راست نماد خوبی و چپ نماد بدی است. این درحالی است که تجربه حسی ـ حرکتی چپ‌دست‌ها موجب می‌شود که نمادهای آنها در نقطه مقابل باشد. این نشان می‌دهد که نظام جهانی نمادها از سوی راست‌دست‌ها تعیین شده است.»

[External Link Removed for Guests]
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”