تست کنید ! ایا مرورگر شما اطلاعاتتان را می دزدد ؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 4048 بار
سپاس‌های دریافتی: 2811 بار

تست کنید ! ایا مرورگر شما اطلاعاتتان را می دزدد ؟

پست توسط Erratic »

بیشتر کاربران اینترنت مخصوصاً کاربران ایمیل ها مانند جیمیل، نگران این هستند که مبادا این شرکت ها از اطلاعات شخصی اونا سو استفاده کنند و حتی در برخی موارد، ما حتی نباید به مرورگر خود نیز اعتماد کنیم.

بیشتر مرورگرها اطلاعات شخصی ما رو در اختیار شرکت ها و وب سایت هایی قرار می دهند که روحمون هم از اونا اطلاع نداره، برخی از این شرکت ها و وب سایت ها تبلیغاتی هستند، بنابراین کافیه که بدونن ما متولد چه ماهی و چه روزی هستیم و یا حتی بدونن که ما مرد هستیم یا زن!

با داشتن این اطلاعات برای ما تبلیغات می فرستند. این ساده ترین شرکت هاست که فقط کارشون تبلیغاته! حال فرض کنین که از این اطلاعات ما سو استفاده شود. برای همین است که باید در انتخاب مرورگر دقت کنیم. مرورگرهای زیادی در اینترنت وجود دارند که از جمله ی اونا می تونم به فایرفاکس، گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر اشاره کنم.

برای اینکه بهتر مرورگر خود را بشناسید محققان و پژوهشگران مهندسی کامپیوتر با استفاده از روش های جست و جو در اینترنت و روش های آماری موفق شدند روشی برای ارزیابی یک مرورگر را ارایه کنن. موسسه ی Electronic Frontier سرویس Panopticlick سرویسی هستش که به مرورگر شما از نظر انونیمیتی (که تا چه میزان اطلاعات ما رو در اختیار دیگران قرار می ده) امتیاز می ده. این سرویس از نظریه ی آنتروپی استفاده می کنه اون هم به این صورت بیان می شه که: “تنها ۳۳ بیت برای شناسایی یک فرد کافی هست”

طبق این نظریه روز و ماه تولد اشخاص و ZIP Code افراد به ۳۲ بیت نیازمند است که با داشتن جنسیت شخص کاربر(مرد یا زن بودن – که تنها به یک بیت نیاز است ۰ یا ۱) ۳۲ بیت می شود. سرویس Panopticlick برای تست کردن یه مرورگر یک عدد به ما ارایه می کنه که بیانگر تعداد بیت هاییه که اون مرورگر در اختیار بقیه قرار می ده، به عنوان نمونه این سرویس برای Mac Mini عدد ۲۰٫۸۹ را گزارش می دهد که این عدد بیانگر مرغوبیت نسبتاً خوب مرورگر است، چرا که با این عدد اطلاعات خوبی برای شناسایی ما وجود ندارد. شما هم می تونین از این سرویس از طریق سایت [External Link Removed for Guests] استفاده کنین.همچنین می تونین توی گوگل هم دست سایت ها و سرویس های مختلف رو از اطلاعات شخصی خودتون کوتاه کنین:

در ابتدا داشبورد گوگل (Google Dashboard) رو باز می کنیم: [External Link Removed for Guests]

در واقع گوگل داشبورد مکانی هستش که داخل اون به همه ی سرویس های اکانت گوگل مربوط به خودت دسترسی داری، از جمله Gmail, Google Docs,Youtube و دیگر سرویس های گوگل. علاوه بر نمایش سرویس ها، می تونیم با استفاده از داشبورد گوگل، اکانت خودمون رو مدیریت کنیم. از همه مهم تر می تونیم اطلاعات شخصی ذخیره شده در سرویس گوگل رو مشاهده یا دستکاری کنیم، یا حتی همه رو یکجا پاک کنیم.

ممکن است چندین وب سایت از اطلاعات ما استفاده کنند، در واقع به اطلاعات ما دسترسی دارند، از جمله ی این وب سایت ها، وب سایت های تبلیغاتی و غیره هستند و شاید در برخی مواقع از اطلاعات می توانند سو استفاده کنند. برای اینکه بتونیم سرویس هایی که به اطلاعات ما دسترسی دارند رو مشاهده کنیم، از بالای صفحه ی داشبورد گوگل، لینک Websites authorized to access the account را کلیک می کنیم. برای بلاک کردن و اجازه ندادن برای دسترسی به اطلاعاتمان می تونیم جلوی هر سرویس Revoke Access را کلیک کنیم.
امکان Ads Prefrences Manager گوگل، به ما این اجازه رو می ده که این اجازه رو از وب سایت های تبلیغاتی بگیریم تا نتونن از اطلاعات ما برای تبلیغات و اهداف خودشون استفاده کنن.منبع: 7learn.com
Mega Poster
Mega Poster
نمایه کاربر
پست: 827
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 اردیبهشت 1390, 12:54 am
محل اقامت: جبهه ی جنگ
سپاس‌های ارسالی: 3906 بار
سپاس‌های دریافتی: 2334 بار

Re: تست کنید ! ایا مرورگر شما اطلاعاتتان را می دزدد ؟

پست توسط mojtabba »

ممنون واقعا مطلب خوبی بود
من میگم ها چند روزه واسم ایمیل های تبلیغاتی مناسبی میاد :-(
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”