مشاركت روسيه و اروپا در برنامه اكتشافي مريخ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

مشاركت روسيه و اروپا در برنامه اكتشافي مريخ

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 24 فروردین 1391, 1:40 am

 

مشاركت روسيه و اروپا در برنامه اكتشافي مريخ


  سازمان ناسا و آژانس فضائي اروپا "اسا" در نظر داشتند با مشاركت هم پروژه اي موسوم به ExoMars را به منظور مطالعه سياره مريخ اجرا كنند . اما موانع موجود در تامين اعتبارات مالي ناسا بواسطه محدوديتهاي بودجه اي باعث شد اين سازمان مجبور شود از اين پروژه كنار برود. پرتابهاي موشكي و تهيه چند دستگاه علمي در اين پروژه بر عهده ناسا بود .


 تصویر

  پس از كناره گيري ناسا از اين مشاركت به نظر ميرسيد كه پروژه ExoMars عملا متوقف شود . اما "اسا " كه بدنبال راهي براي اچرائي شدن اين طرح بود ، رسما از روسيه براي مشاركت دعوت به عمل آورد .

هفته گذشته " ولاديمير پوپكين" رئيس سازمان فضائي روسيه روسكاسموس با مدير كل آژانس فضائي اروپا ملاقات كرد و طي اين ديدار طرفين يادداشت تفاهمي مبني بر مشاركت در اين برنامه امضاء كردند . اين توافق به تصويب آكادمي علوم روسيه نيز رسيده است .

با ورود روسيه و پتانسيل فضائي اين كشور به نظر ميرسد اين پروژه احياء شده باشد . موافقت روسيه در مشاركت با "اسا" با استقبال دانشمندان اروپائي كه سالها روي اين پروژه كار كرده بودند ، روبرو شده است .

مهمترين هدف اين پروژه مطالعه امكان حيات ميكروبي در اتمسفر و سطح مريخ است . اين برنامه شامل پرتاب يك مدارگرد مريخ در سال 2016 و يك كاوشگر به سطح مريخ در سال 2018 ميباشد . قرار بود فضاپيماها توسط موشكهاي اطلس آمريكا پرتاب شود . اكنون با ورود روسيه پرتابهاي ذكر شده بوسيله موشك پروتون روسيه انجام خواهد شد .

 تصویر
   گرد مريخ به همراه تجهيزات علمي روسيه كه در سال 2016 پرتاب خواهد شد


     تصویر   مريخ كه قرار است در سال 2018 پرتاب شود  


 تصویر
مريخ نوردي كه قرار است با حفاري سطح مريخ بدنبال علائم حيات باشد
تصویر  موشك سه مرحله اي پروتون 

منابع : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] و [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”