بررسی خلیج فارس، موشک بالستیک ضد کشتی ایرانی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 48
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1390, 5:55 pm
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 234 بار

بررسی خلیج فارس، موشک بالستیک ضد کشتی ایرانی

پست توسط Aspahbod » یک شنبه 14 خرداد 1391, 4:35 pm


تصویر

در هفتم فوریه ی سال 2011 میلادی، خبرگزاری های ایرانی تصویر موشکی بالستیک از خانواده ی فاتح-110 را نشان دادند که پس از پرتاب، مستقیما به کشتی هدف در خلیج فارس اصابت و آن را منهدم کرد. این موشک که خلیج فارس نام گرفت، بحث های زیادی را در مورد امنیت ناوگان آمریکایی در خلیج فارس و دریای عمان بر انگیخت. تصاویر نشان می دهند که خلیج فارس بسیار شبیه خانواده ی فاتح است با این تفاوت که در سر آن جستجوگری برای پیدا کردن هدف قرار داده شده است.

موشک فاتح خود نتیجه ی نیاز ایران به موشکی کوتاه برد با دقت بالا بود. در ابتدا ایران 200 موشک CSS-8 چینی که نمونه ی زمین به زمین موشک سام-2 روسی بود، خرید و شروع به تولید آن تحت نام تندر 69 کرد. اما برد کم، استفاده از سوخت مایع، بزرگی زیاد و عدم قابلیت تحرک موشک باعث شد ایران برای جایگزینی آن اقدام کند. مبنای کار موشک سوخت جامد زلزال 2 انتخاب شد. ابتدا سرعت سوختن سوخت در موتور موشک کاهش پیدا کرد و در نتیجه تراست آن کم شد و سپس با اضافه کردن بالچه های متحرک و استفاده از سیستم هدایت موشک تندر-69 و چند تغییر جزئی دیگر، موشک فاتح 110 ساخته شد.

این موشک سبک تر، سریع تر، کوچک تر و دارای برد بیشتری بود و از همه مهم تر، قابلیت تحرک داشت. در سال های بعد دو نسل دیگر از این موشک ساخته شد به طوری که در نسل 3 آن که در سال 2010 رونمایی شد، برد به 300 کیلومتر رسید و دقت آن به شدت نسبت به دقت 750 متری فاتح نسل 2 افزایش یافت. این موشک در حین پرواز از جو زمین خارج نمیشود.
خلیج فارس طبق گفته ی مسئولان ایرانی دارای برد 300 کیلومتری و سرعت 3 ماخ است. این مشخصات با نسل سوم فاتح 110 مطابقت دارد. این موشک به ایران قابلیت حمله به اهداف دریایی را از عمق خاک این کشور میدهند. به نظر می رسد که سیستم هدایت آن به این صورت عمل میکند. ابتدا موشک به طور اینرسایی به مکان تقریبی کشتی دشمن فرستاده می شود. در فاز نهایی جستجوگر سر موشک روشن شده و موشک را به سمت هدف خود هدایت میکند. کلاهم 650 کیلوگرمی موشک برای نابودی هر ناوی کافیست.

تصویر

شاید این شک به وجود بیاید که بالچه های این موشک برای انجام تغییر جهت های بزرگ کافی نباشد. احتمالا این مساله درست است چون این بالچه ها نسبتا کوچکند. اما نکته این است که موشک خلیج فارس نیازی به تغییر جهت آنچنانی در فاز نهایی پرواز خود ندارد.اگر همه چیز به خوبی پیش برود موشک تنها نیاز به تغییر زاویه ی اندکی خواهد داشت چرا که موشک نهایتا باید حدود 750 متر جابه جا شود و این میزان جابه جایی با تغییر زاویه ی اندک نیز قابل دست یابی است.

نوع جستوجوگر سر موشک مشخص نیست. ولی با توجه به تصاویر به طور قطع می توان گفت که تنها میتواند اپتیکی یا مادون قرمز باشد. همچنین سامانه ای که مکان تقریبی کشتی هدف را مشخص می کند هنوز مشخص نشده است. رادار های OTH مسلما می توانند در این زمینه کارآمد باشند ولی هنوز در مورد این نوع از رادارها در خدمت ایران اطلاعات چندانی در دسترس نیست. شاید دلیل این که در تست موشک خلیج فارس از یک کشتی ثابت استفاده شد هم این موضوع باشد که ایران هنوز رادار مورد نظر را تولید نکرده و موشک ها زودتر از آن آماده شده اند. اگر ایران چنین راداری بسازد و آن را با موشک ها تطبیق دهد می تواند حتی در صورتی که کشتی دشمن در حین پرواز موشک تغییر مسیر داد، آن را مورد هدف قرار دهد.

حالا سوالی که مطرح است این است که آیا این موشک توانایی زمین گیر کردن ناوگان آمریکایی حاظر در منطقه را دارد؟

در دنیا معمولا کشتی ها از سیستم های دفاع نزدیک برای مقابله با موشک های کروز استفاده می کنند. اما این سامانه ها توانایی درگیری با اهداف با سرعت 3 ماخ را ندارند و بر خلاف موشک های کروز، خلیج فارس از بالا به کشتی حمله میکند. اما این تنها سیستم دفاعی ناوها نیست.

در بین کشور های جهان، تعداد انگشت شماری دارای ناوهایی با قابلیت مقابله با موشک های بالستیک هستند و بی شک میتوان آمریکا را در این زمینه پیشرو دانست. سیستم آجیس با موشک های استاندارد یکی از بهترین سیستم های ضد بالستیک دنیاست و گرچه موشک استاندارد 3 برای مقابله با موشک های بالستیک در خارج از جو زمین ساخته شده، استاندارد 2 به راحتی می تواند موشکی مانند فاتح 110 را نابود کند و سیستم آجیس توانایی درگیری همزمان با 40 هدف را نیز دارا می باشد. به نظر می رسد خلیج فارس شانسی برای رخنه در سیستم های دفاعی ناو های آمریکایی را ندارد.

اما ایران یک امتیاز بزرگ در این زمینه دارد. موشک خلیج فارس بر مبنای یک موشک نسبتا ارزان ساخته شده است که از قبل در این کشور تولید می شد. ایران می تواند به راحتی تعداد زیادی موشک تولید کند و از آن ها علیه ناوگان دشمن استفاده کند. ذخیره ی موشک های ناو های آمریکایی محدود است و این اصلی ترین نقطه ضعف آن هاست. همچنین ایران می تواند از اهداف دیکوی برای این حمله استفاده کند. موشکی شبیه خلیج فارس ولی بدون سیستم هدایت پیچیده. همچنین موشک زلزال 2 هم اندازه ی فاتح-110 (و در نتیجه خلیج فارس) است و برای همین سطح مقطع راداری این دو تقریبا یکسان است. منابع مختلف خبر از 20000 موشک زلزال در ایران می دهند. همچنین ایران می تواند این موشک ها را به کلاهک های خوشه ای مجهز کند تا مجموعه ای از ناو ها (مانند ناوگروه هایی که معمولا همراه هواپیما بر ها حرکت می کنند) را مورد هدف قرار دهد. ایران سابقه ی استفاده از کلاهک های چف روی موشک های خود را نیز داراست. در این صورت ذخیره ی موشکی ناو های آمریکایی سریع تر تمام می شود و ایران نیز احتیاجی به استفاده از تعداد زیادی موشک گرانقیمت تر خلیج فارس ندارد.

تصویر

در رزمایش پیامبر اعظم 6 ایران از نمونه ی ساحل به دریای تندر 69 نیز رونمایی کرد. نکته ی جالب این بود که این موشک جستوجوگر موشک خلیج فارس را نداشت. همچنین تصویری از موشک خلیج فارس با کلاهک سفید و بدون جستوجوگر وجود دارد که احتمال می رود دارای هدایت راداری باشد. البته احتمال دارد این موشک نمونه ی دیکوی خلیج فارس نیز باشد. با توجه به این که تندر 69 دیگر در ایران تولید نمیشود به نظر می رسد این موشک تبدیل یافته ی تندر 69 های قبلی باشد.

تصویر
تصویر

موشک خلیج فارس به احتمال زیاد کشور های مختلفی را وادار به دستیابی به ناوهایی با توانایی ضد بالستیک میکند. چرا که یک سلاح ارزشمند برای صادرات محسوب می شود و کشورهایی مانند کره ی شمالی و سوریه از خریداران احتمالی آن به شمار می روند. سودان و ونزوئلا نیز سابقه ی خرید تسلیحاتی از ایران را دارند. همچنین معلوم نیست چه کشور های دیگری مایل باشند چنین سلاحی را به زراد خانه های خود اضافه کنند.

با تمام این ها موشک های بالستیک تنها یکی از مواردی هستند که ایران برای جنگ در آب های جنوبی خود آماده کرده است. تاکتیک های ایران در این منطقه استفاده از انبوه موشک ها، پهپاد ها و قایق های تندرو است و این موشک های جدید به شدت بر توان ایران می افزایند. خواه هدف ناوگان آمریکایی باشد خواه نفتکش هایی که از تنگه ی هرمز عبور می کنند، خلیج فارس بهترین سلاحی است که ایران می تواند از آن استفاده کند.

نویسنده: امید.د (اسپهبد)
استفاده از این مقاله تنها با ذکر نام نویسنده و میلیتاری مجاز است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1453
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8683 بار
سپاس‌های دریافتی: 13235 بار

Re: بررسی خلیج فارس، موشک بالستیک ضد کشتی ایرانی

پست توسط Java » چهار شنبه 4 مرداد 1391, 3:27 pm

تحلیل جینز دیفنس از پرتاب موشک خلیج فارس در آخرین شماره اش:


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

با تشکر از shola عزیز!
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 42
تاریخ عضویت: دو شنبه 14 دی 1388, 8:29 am
سپاس‌های ارسالی: 183 بار
سپاس‌های دریافتی: 190 بار

Re: بررسی خلیج فارس، موشک بالستیک ضد کشتی ایرانی

پست توسط mohammad_m » چهار شنبه 4 مرداد 1391, 11:37 pm

امید جان لینک منبعتون ظاهرا خرابه.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 283
تاریخ عضویت: چهار شنبه 18 اسفند 1389, 10:41 am
محل اقامت: بوشهر
سپاس‌های ارسالی: 14427 بار
سپاس‌های دریافتی: 3461 بار

Re: بررسی خلیج فارس، موشک بالستیک ضد کشتی ایرانی

پست توسط reza4087 » چهار شنبه 10 مهر 1392, 4:34 pm

تصویری از دوربین خلیج فارس:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”