ایرانیان دیروز، ایرانیان امروز و ایرانیان فردا

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 تیر 1388, 9:58 am
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

ایرانیان دیروز، ایرانیان امروز و ایرانیان فردا

پست توسط RAHVAR »

ایرانیان دیروز


گویا در ایران، دوره ای بود که شهروندان به ایرانی بودن خود می بالیدند؛ فراگیری و حفظ ادبیات فارسی یک ارزش بود و کسانی که برای ادامه تحصیل به خارج می رفتند، هرگز زبان، فرهنگ و آیین های ایرانی را به دست فراموشی نمی سپردند.

در تاریخ معاصر ایران از پروفسور حسابی و دکتر هشترودی، دانشمندتر نمی شناسم. محسن هشترودی دکترای ریاضیات از دانشگاه سوربن پاریس داشت؛ دانشگاهی که در کنار آکسفورد، گل سرسبد مراکز آموزش عالی در اروپاست. در آمریکا، چند دانشگاه هست که پژوهشگران جهان آرزو دارند بروند داخل آن، عکس یادگاری بگیرند و بیایند بیرون! این دانشگاهها به ترتیب اینها هستند: هاروارد، ام آی تی (MIT)، پرینستون، کلمبیا، برکلی، استانفورد، ییل (Yale) و… . دکتر هشترودی عضو پژوهشکده دانشگاه پرینستون بود و سابقه تدریس و ارایه مقاله در دانشگاه هاروارد را هم داشت. اما زندگی در ایران و تدریس در دانشگاه های تبریز و تهران را به شکوه و نیکنامی در بزرگترین دانشگاه های جهان ترجیح می داد.

پروفسور حسابی از دانشگاه سوربن دکترای فیزیک گرفته بود؛ صاحب نظریه ذرات باردار نوری (light-charged particles) در دانشگاه شیکاگو (آمریکا) بود. در ایالات متحده فرصت آشنایی با بزرگترین دانشمندان قرن را یافته بود و تنها دانشمند ایرانی در تمام تاریخ بود که افتخار ملاقات حضوری و ارتباط با آلبرت اینشتین را یافت. او نیز زندگی در ایران و خدمت به کشورش را به بزرگی و بلندآوازگی در غرب ترجیح داد.ایرانیان امروز

امروز گویا در کشور دیگری زندگی می کنیم. سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) صندوق بین المللی پول اعلام کرد که تنها در یکسال، ۱۸۰ هزار ایرانی آموزش دیده از ایران مهاجرت کرده اند و به همین خاطر، به ایران لقب “بزرگترین کشور از نظر فرار مغزها” را داد.

صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۰۹ هم اعلام کرد که ۴۲۰ هزار ایرانی دارای مدرک عالی دانشگاهی در ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند که از این تعداد ۲۵۰ هزار نفر پزشک و مهندس و ۱۷۰ هزار نفر هم دارای مدارج تحصیلی غیر پزشکی و مهندسی هستند.

آمارهای رسمی وزارت علوم ایران نیز نشان می‌دهد که در ۱۴ سال گذشته، ۶۹٫۲ درصد مدال‌آوران المپیاد فیزیک و ۷۶٫۷ درصد مدال‌آوران المپیاد ریاضی از ایران برای همیشه مهاجرت کرده و اکثرا در دانشگاه های آمریکا و کانادا مشغول به تحصیل و سپس کار شده اند.

همچنین طبق آمار رسمی اداره گذرنامه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۷، روزانه ۱۵ کارشناس ارشد و ۲ یا ۳ دارنده درجه دکترا از ایران مهاجرات کرده‌اند.

یک نظرسنجی در دانشگاه تهران هم نشان می دهد که ۷۰ درصد از دانشجویان دکترای این دانشگاه در اندیشه ی راهی برای مهاجرت از ایران هستند.ایرانیان فردا

برآوردها نشان می دهد که حدود ۲ میلیون ایرانی در آمریکا زندگی می کنند؛ اما جالب اینجاست که هر بار که در آمریکا آمار رسمی گرفته می شود، شمار ایرانیان هرگز از ۸۰۰ هزار نفر فراتر نمی رود. این اختلاف زیاد، یک دلیل ساده دارد: فرزندان ایرانیان مهاجر، خود را اینگونه به مامور آمارگیری معرفی می کنند: American


این یک واقعیت تلخ است که وقتی پدر و مادری به امید زندگی بهتر و پیشرفت مثلا به کانادا می روند، فرزندان آنان در بیشتر موارد، ایرانی نخواهند بود. هیچیک از عناصر ایرانی بودن، از جمله سخن گفتن به زبان فارسی، گرامیداشت نوروز، تعصب به تاریخ و فرهنگ و هنر ایرانی و… را نمی توان از کودک بزرگ شده در آمریکا یا اروپا انتظار داشت و اگر پدر و مادری بتوانند فرزندان خود را با این ویژگی ها بزرگ کنند، باید به آنان دست مریزاد گفت.

اسحاق لاریان، زاده ی کاشان، بنیانگذار و مالک بزرگترین شرکت خصوصی تولید اسباب بازی در جهان (MGA Entertainment) است. شرکت او ۱۵۰۰ کارمند دارد و هر سال با پول ما تقریبا ۲٫۵ تریلیون تومان اسباب بازی می فروشد! لاریان این شرکت را سال ۱۳۵۸ خورشیدی در آمریکا تاسیس کرد. او یک ایرانی است؛ یک هموطن کلیمی اهل کاشان. اما نمی توان از فرزندان او (کامرون، جیسون و جاسمین) انتظار داشت که ایرانی باشند.

میلیاردرهای ایرانی در غرب کم نیستند. دارا خسروانی، خانواده معراج، خانواده خیامی (محمود خیامی و فرزندان)، خانواده القانیان و… (که نمی دانم چرا یکی در میان یهودی هستند!!).

یک پژوهش غیررسمی، مجموع دارایی ایرانیان خارج از کشور را بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. فقط حضور این آدم ها در ایران، برای کشور غنیمت است. حضور کارآفرینان موفق ایرانی در میهن، به معنای افزایش ارزش پول ایران، افزایش بازار کار، افزایش تولید ناخالص داخلی و در یک کلام، پیشرفت ایران خواهد بود.

حضور کارآفرینان موفق در اقتصاد کشور، عرصه را بر اختلاسگران و مفسدان بی صلاحیت نیز تنگ خواهد کرد؛ شیرها و کفتارها هرگز در یکجا همزیستی نمی کنند. Please Login or Register to see this code  
   تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”