نخستین گام‌های ایران برای ساخت زیردریایی‌های "اتمی"

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار ادوات دريايي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: نخستین گام‌های ایران برای ساخت زیردریایی‌های "اتمی"

پست توسط HASAN BARATY » پنج شنبه 19 مرداد 1391, 3:12 pm

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش:
توانایی ساخت سامانه رانش هسته‌ای برای کشتی‌ها در ایران وجود دارد
خبرگزاری فارس: دریادار خادم بیغم گفت: طرح بحث رانش هسته‌ای یا استفاده از اورانیوم غنی شده برای ایجاد سیستم رانش به معنای آن است که این توانایی در کشور وجود دارد که بتوان این سیستم رانشی را برای کشتی ها درست کرد.

[img]http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1391/05/19/13910519000219_PhotoA.jpg"%20alt="خبرگزاری%20فارس:%20توانایی%20ساخت%20سامانه%20رانش%20هسته‌ای%20برای%20کشتی‌ها%20در%20ایران%20وجود%20دارد[/img]
به گزارش خبرگزاری فارس، امیر دریادار غلامرضا خادم بیغم جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفتگو با شبکه العالم، اظهار داشت: این مسأله قابل پیش بینی نیست که اگر جنگی در منطقه روی دهد، واکنش ایران به چه صورت خواهد بود، این مسأله همچنان برای نیروهای فرامنطقه‌ای و آمریکا مسأله‌ای مبهم است.

بیغم درخصوص اوضاع فعلی منطقه خلیج فارس و دریای عمان و حضور نظامی نیروهای بیگانه در منطقه، گفت: استکبار جهانی به دنبال آن است که به نوعی منطقه را متشنج نشان دهد و به موضوع ایران هراسی دامن بزند، ولی با توجه به حضور بسیار خوب جمهوری اسلامی ایران در منطقه و ارتباط بسیار خوب ایران با کشورها تا کنون همه این ترفندها خنثی شده است.

وی افزود: استکبار جهانی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران همواره به دنبال براندازی این انقلاب بوده و راه‌های مختلفی را در این زمنیه انجام داده، از جمله اینکه همیشه ایران را بعنوان نیروی متخاصم و حتی تهدید کننده کشورهای همسایه در منطقه جلوه دهد.

بیغم خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مدت توانسته است با رفتار بسیار هوشمندانه خود این پیام را برساند که ایران هیچ تهدیدی برای منطقه نیست و در عین حال آماده است که اگر تهدیدی علیه خاک ایران صورت بگیرد آن را به نحو لازم پاسخ دهد، در همین راستا یکی از دلایل تلاش ایران برای تقویت خود در ابعاد مختلف و بخصوص تجهیزات نظامی این است که ما این آمادگی را داشته باشیم.

بیغم با بیان اینکه وضعیت منطقه نسبت به گذشته تغییری نکرده، تأکید کرد: اکنون وضعیت خاصی بر منطقه حاکم نیست و وضعیت مانند سالهای قبل است.

وی با اشاره به اعزام مکرر ناوهای نظامی غرب به منطقه برای ایجاد جو متشنج، خاطرنشان کرد: هر چند وقت یک بار با اعلام اعزام ناوگروه‌های غرب به منطقه، سعی می‌کنند به نوعی این وضعیت را زنده کنند، درحالیکه حضور ناوگانهای بیگانه در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز سالها است که ادامه دارد و آنها با کشورهای عربی در ارتباطند و در حقیقت سعی می‌کنند از این جوسازی و روابط تجاری با کشورهای منطقه استفاده کنند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش تأکید کرد: همه اینها ترفندهای استکبار است که به نوعی منطقه را متشنج نشان دهد، هر چند وقت یک بار پس از آنکه ترفندهای آنها را خنثی می‌کنیم، آنها به اخبار جدیدی متوسل می‌شوند مانند ارسال ناو با تجهیزات جدید یا زیردریایی اتمی و ...

بیغم با بیان اینکه ایران اشراف خوبی بر منطقه دارد، اظهار داشت: بارها گفته‌ایم که اشراف خوب ما و حضور ما در خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و آبهای آزاد به دلیل آن است که معتقدیم می‌توانیم خودمان امنیت را در منطقه برقرار کنیم.

وی افزود: در صورت همکاری کشورهای منطقه در این زمینه، این کار را بهتر نیز می‌توان انجام داد، چراکه ما نیازی به حضور خارجی‌ها در منطقه نداریم.

بیغم تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز به این توانایی رسیده که بتواند از منافع خود دفاع، و حتی در جهت ایجاد امنیت منطقه حرکت کند.

* مسأله خاصی در آرایش جدید نیروهای غربی مشاهده نشده است

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: غربی‌ها یگانهای مشخصی در منطقه دارند که ما کاملا آنها را رصد می کنیم. فعلا هیچ مسأله خاصی درخصوص آرایش جدید نیروهای غربی مشاهده نشده است.

بیغم خاطرنشان کرد: ایجاد درگیری در منطقه زمینه‌هایی را لازم دارد که خوشبختانه این زمینه‌ها وجود ندارد و پیام صلح و دوستی ما در منطقه همچنان برقرار است.

وی درخصوص گزارش اخیر واشنگتن پست از ارزیابی پنتاگون در خصوص عاقلانه نبودن استقرار ناوهای هواپیمابر در منطقه با توجه به توانایی‌های نظامی ایران، گفت: در اینکه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز پس از گذشت 33 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در آمادگی کامل به سر می‌برند شکی نیست. این نیروها از تجهیزات به روز و کارآمدی برخوردارند و این مسأله را بارها گفته‌ایم که توانسته‌ایم نیروهای مسلح و تجهیزات خود را به روز نگه داریم تا بتوانیم از منافع خود دفاع کنیم.

بیغم ادامه داد: همیشه هم گفته‌ایم تا زمانی که اتفاقی نیفتاده، هدف ما برقراری روابط خوب با همه کشورها در دنیا است.

* نیروی دریایی آمادگی واکنش به هرگونه تهدید در آبهای بین الملی را دارد

وی با تأکید براینکه جنگ در منطقه به ضرر همه کشورهاست، خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که در منطقه ممکن است بیفتد به ضرر همه کشورها است و منافع همه کشورها به خطر خواهد افتاد. بنابراین امیدواریم که کسی شیطنتی نکند و بخواهد با مسائل جزئی باعث بروز جنگ در منطقه شود.

بیغم تأکید کرد: نیروهای مسلح و بخصوص نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در آبهای داخلی و بین الملی آمادگی واکنش به هرگونه تهدید علیه منافع ایران را دارند.

* واکنش ایران در صورت بروز جنگ قابل پیش بینی نیست

بیغم درخصوص اینکه آیا ایران توانایی بستن تنگه هرمز را دارد، یا خیر، گفت: این مسأله قابل پیش بینی نیست که اگر جنگی در منطقه روی دهد، واکنش ایران به چه صورت خواهد بود و این مسأله همچنان برای نیروهای فرامنطقه‌ای و آمریکا مسأله‌ای مبهم است.

وی ادامه داد: مطمئنا واکنش ایران در بحث تنگه هرمز که یکی از مناطق مهم دنیا برای عبور نفت دنیا است و منافع جمهوری اسلامی ایران هم تا حدودی در این منطقه است و نفت و تجارت ایران نیز از این منطقه باید انجام شود، مبهم است و آنها عکس العمل ما را نمی توانند درک کنند.

بیغم تأکید کرد: ما تجربه بسیار خوبی در دفاع مقدس داریم، زمانی که عراق می خواست از تنگه هرمز برای پشتیبانی جنگ خود استفاده کند، به راحتی توانستیم منطقه را کنترل کنیم و حتی اجازه ندادیم یک کشتی به سوی عراق حرکت کند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: البته این عمل با تجهیزات آن زمان صورت گرفت و با توجه به وضعیت فعلی و ارتقای بسیار چشم گیر توان نیروهای مسلح ما، مطمئنا منطقه گسترده‌تری را می توانیم پوشش دهیم. اما ما امیدواریم که کار به جایی کشیده نشود که بخواهیم جنگی در منطقه داشته باشیم.

بیغم در ادامه تأکید کرد: توانایی ایران برای بستن تنگه هرمز، بحثی است که در زمان خود مشخص خواهد شد، ولی مسأله آشکار این است که این توانایی بالا در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که در هر شرایطی بتواند از منافع خود در منطقه دفاع کند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش درپاسخ به این سوال که آیا ایران طرح آماده‌ای برای بستن تنگه هرمز دارد، اظهار داشت: مگر می‌شود که نیروهای مسلح ایران بدون طرح باشند. نه فقط جمهوری اسلامی ایران بلکه در تمام دنیا برای موقعیتهای مختلف طرح‌های مختلف وجود دارد.

وی افزود: ما برای همه شرایطی که خودمان پیش بینی می‌کنیم طرح‌های مختلفی برای اجرا داریم و آن را در جریان رزمایشهای نیروهای مسلح در طول سال تمرین می‌کنیم، این امر نه فقط در جمهوری اسلامی ایران بلکه در همه دنیا مرسوم است.

بیغم درخصوص مانور وسیع آمریکا در سپتامبر آینده با مشارکت 20 کشور، گفت: اینها همه می‌تواند در این جهت باشد که به ما چنگ و دندان نشان دهند، و به نوعی ما را از راهی که در آن پیش می رویم منصرف کنند.

وی تأکید کرد: نظر شخصی من این است که با توجه به ارتقای توانایی و قدرت روز افزون نظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین قدرت نظامی نیروهای مسلح، ممکن است آنها احساس کرده باشند که طرح‌ها و برنامه‌های قبلی آنها برای حضور در منطقه و یا جنگ نیاز به تجدیدنظر داشته باشد، زیرا ملاکهای آنها چیز دیگری بوده و امروز چیز دیگری می‌بینند. این مرسوم است که آنها بخواهند هر چند وقت یکبار تاکتیک‌های جدیدی خودشان را مورد ارزیابی قرار دهند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر ساخت پایگاه سری راداری در قطر بعنوان سپر موشکی علیه موشکهای بالستیک ایران، گفت: این هم یکی از همان مواردی است که آن را بعنوان تاکتیک جدیدی از سوی آمریکا علیه ارتقای توان نظامی جمهوری اسلامی ایران می‌بینیم.

وی ادامه داد: ما نشان داده‌ایم هیچ تهدیدی برای کشورهای منطقه و حتی کشورهای دورتر نیستیم، در بازدیدهایی که از قطر داشتیم و روابطی که داشته و داریم، همواره بحث صلح و دوستی و همکاری با یکدیگر مطرح بوده است.

بیغم تأکید کرد: آنها (قطری‌ها) می دانند که ما هیچگاه تهدیدی برای آنها نبوده‌ایم و طبیعتا حالا اگر چنین سیستمی را در آنجا کار گذاشته‌اند این امر چیزی بیشتر از بار مالی و حضور بیشتر نیروهای فرامنطقه‌ای و متشنج کردن منطقه نیست و هدف استکبار آن است که از آب گل آلود ماهی بگیرد.

* حضور در اقیانوس اطلس توانمندی جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد

بیغم درباره تصمیم برای ارسال نیروهایی به اقیانوس اطلس، گفت: این امر پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری است، که نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران این توانایی و حق را دارد که در آبهای آزاد و بین المللی تا جایی که به آبهای کشورهای دیگر وارد نشده و منافع آنها را مورد خطر قرار نداده، می تواند حضور داشته باشد.

وی تأکید کرد: در کنار بحث حضور در آبهای بین المللی و آبهای ازاد که در حقیقت نشان از توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در بحث تجهیزات و نیروی انسانی دارد، موضوع آموزش مطرح می‌شود. ما به طور سالانه بحث آموزش کارکنان را داریم و حضور در اقیانوس اطلس نیز در همین راستا است که هم جنبه خوبی برای دانشجویان ما دارد و هم اینکه حضور و توانمندی جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد.

بیغم درخصوص اینکه آیا این اقدام به معنای نزدیک شدن به آبهای آمریکا و افزایش تشنج‌ها است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال منافع در آبها و مناطق دیگر دنیا نیست و این برخلاف عرف و راهبرد ایران است.

وی گفت: آبهای آزاد محل عبور همه کشتی های دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران است و بعید است که این تصور حتی در نیروهای مسلح ما وجود داشته باشد که اعزام چند کشتی به آبهای وسیع اقیانوس اطلس تهدیدی برای کشور آمریکا باشد، درحالیکه ما در طول مسیر از سواحل بسیاری از کشورها در آبهای بین المللی با فاصله ایمن و مطابق با موازین و مقررات دریانوردی عبور می‌کنیم و هیچ حساسیتی هم ایجاد نمی‌شود.

* سوخت هسته ای برای ناوها

بیغم درباره امکان استفاده از سوخت هسته‌ای برای ناوها و یا زیردریای‌ها در آینده، گفت: بحث سوخت هسته‌ای در واقع استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است. این فن‌آوری امروز در کشور وجود دارد و اگر قرار باشد ناوهای بزرگتری بسازیم که عمر طولانی‌تری در دریا داشته باشند، باید سوخت های بهتر و مطمئن‌تری داشته باشند.

وی ادامه داد: مطرح شدن بحث رانش هسته‌ای و یا استفاده از اورانیوم غنی شده برای ایجاد سیستم رانش به معنای آن است که این توانایی در کشور وجود دارد که بتوان این سیستم رانشی را برای کشتی ها درست کرد، کمااینکه خیلی از کشورهای دنیا آن را دارند و مشکل خاصی هم به وجود نیامده است.

بیغم تأکید کرد: این امر هنوز در سیاست جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریای نیست و اگر نیاز شد که استفاده شود، ما به دلیل آنکه این تکنولوژی را داریم، به کار خواهیم گرفت. اما فعلا این سیاست وجود ندارد و ما به همین سیستم‌هایی که فعلا داریم و ساخت و سازهایی که در بحث ناوشکن‌ها و زیر سطحی‌ها انجام می‌دهیم اکتفا می‌کنیم و با توجه به تاکتیک و راهبرد نظامی، این سیستم‌ها فعلا در منطقه جوابگو است.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار ادوات دريايي”