هر کسی در مورد این خلبان اطلاعاتی داره ارائه بده

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با تاریخچه نیروی هوایی در ایران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 49 بار
سپاس‌های دریافتی: 539 بار

هر کسی در مورد این خلبان اطلاعاتی داره ارائه بده

پست توسط Corporal » شنبه 27 خرداد 1391, 6:45 pm

با سلام خدمت همه دوستان. تصویر
چند وقتیه که موضوعی ذهنمو مشغول کرده.
کسی هست که اطلاعات جامع و کاملی درباره سپهبد نادر چهانبانی داشته باشه.
اینکه دوره های آموزشی رو در کجا گذرونده ، مهارت های ایشون در چه سطحی بوده ، چه خدمات و فعالیت هایی برای نیروی هوایی داشته ، چرا بعد از انقلاب کشته شد و ....
البته بعضی از سوالام محدود به این شخص نمیشه و در مورد خلبان های دیگه هم هست.
از هر کسی که بتونه توضیح بده پیشاپیش تشکر میکنم. تصویر
 تصویر  تصویر 
  نادر  
انسان کیست؟وسرنوشت او چیست؟
جامیست که عقل آفرین میزندش صد بوسه ز مهر بر جبین میزندش

این کوزه گر دهر چنین جام لطیف میسازد و باز بر زمین میزندش

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: هر کسی در مورد این خلبان اطلاعاتی داره ارائه بده

پست توسط Goebbels » شنبه 27 خرداد 1391, 7:30 pm

سلام

خدایش رحمت کند

به حکم خلخالی طالبانی(لعنه الله علیه) ناجوانمردانه اعدامش کردند

خیلی جستجو کردند تا برایش جرمی پیدا کنند آخرش شد عامل فساد! رسواتر از این هم میشه به همچین فردی اتهام وارد کرد؟؟

اگر حقیقتا جرمی مرتکب شده بود بر گردنش عامل فساد نمی انداختند! بر ضد انقلاب کاری نکرد و ناجوانمردانه اعدام شد

کیفر خواست خوانده شده در بی دادگاه ایشان :

نادر جهانبانی با اشتغال در سمت‌های حساس نظامی و این اواخر ورزشی و نظایر آن با رژیمی که با ساقط کردن حکومت ملی شرعی به طریق غاصبانه و با ارادهٔ اجنبی در ایران سلطه پیدا کرده و مملکت را در جهت ارادهٔ اجنبی و در جهت خلاف شرع و مصلحت مملکت و ملت به قهقرا می‌برد و به نابودی می‌کشاند با اقدام علیه امنیت و قیام برای متزلزل کردن اساس استقلال و فساد در ارض و محاربه با خدا و نایب امام علیه السلام مطابع قوانین الهی و قوانین جاریه در زمان ارتکاب جرایم تقاضای رسیدگی و صدور حکم اعدام و مصادرهٔ اموال شخصی ایشان و آن مقدار از اموال که به خاطر فرار از ادای دین به صاحبان اصلی به فرزندان و اقربای نزدیک انتقال یافته‌است از طرف دادسرای کل انقلاب اسلامی از دادگاه دارم.

این هم استدلال خلخالی(لعنه الله علیه) برای مجرم بودن ایشان :

جهانبانی در رأس قدرتی قرار داشت که می‌توانست اعتراض کند؛ چون تقریباً از نزدیکان و خویشان شاه بود می‌توانست اعتراض کند، اما به خاطر حفظ زندگی انگلی خود و برای خوشگذرانی خود، ملتی را به انحطاط بکشاند و جشن هنری در شیراز ترتیب بدهد که در ماه مبارک رمضان جلوی چشم مردم مسلمان تئاتر آتش خوک و بچه را روی صحنه بیاورد! او مفسد فی الارض است.

اما تا جایی که بنده اطلاع دارم تیمسار نادر جهانبانی، پیشکسوت و یکی از برترین و ممتازترین خلبانان عصر جت در ایران بود. در سال 1322 براي آموزش خلباني به روسيه رفت و از دانشگاه با درجه ستوان يكم فارغ التحصيل شد و به نيروي هوايي شاهنشاهی پيوست. در سال 1336 براي گذراندن دوره پرواز با هواپیماهای جت به آلمان غربی رفت و پس از بازگشت به عنوان استاد خلبان يگانهاي شكاري مشغول انجام وظیفه شد.سپهبد نادر جهانبانی از جمله افسرانی بود که دوره آموزش آکروجت را در آمریکا گذراند، سپس در ایران این تیم سر افراز را که به نایب قهرمانی مسابقات آکروجت جهان نایل شده بود راه اندازی کرد. جهانبانی پس از ورود شکاری‏های جت F-84 و F-86 به نیروی هوایی ایران، كار تشكيل تيم افسانه‏ای آكروجت تاج طلایی (Golden Crown) را آغاز كرد و بدین سبب، پدر آكروجت ايران محسوب می‏شود.زنده نام جهانبانی که در پرواز با شکاری‏های اف-86 و اف-5 بسیار مهارت داشت به هنگام خدمت در پایگاه هوایی امیدیه در نزدیکی دزفول، با جنگنده اف-86 از زیر پل راه‏آهن و با جنگنده اف-5 از زير پل كارون در اهواز به آسانی توانست عبور کند. در جریان درگیری و بالا گرفتن اختلافات مرزی با عراق، عملیات شجاعانه Touch & Go را بر روی باند پایگاه هوایی الرشید بغداد انجام داد و با سرعت سرسام‏آوری در ارتفاع بسیار پایین از فراز کاخ صدام در کنار رود دجله پرواز نمود. در مهارت های ایشان هر چه که بگویم کم گفته ام

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر

خدایش قرین رحمت فرماید

Fast Poster
Fast Poster
سپاس‌های ارسالی: 375 بار
سپاس‌های دریافتی: 550 بار

پست توسط panda64 » شنبه 27 خرداد 1391, 7:40 pm

دوست گرامی در مورد نادر جهانبانی باید بدونی مربی تیم آکروجت بود دوره ها را هم حتما آمریکا گذرانده بود علت کشته شدنش مفسد فی الارض بوده!!! البته نمیدونم شاید منظور از فساد عبور دادن هواپیما از زیر پل بوده باشد چون خیلی خطرش از کار آقای خاوری یعنی کمک به اختلاس 3000 میلیاردی بیشتره واسه همین دادگاه ایشان کلا چند دقیقه بوده و وکیل مدافع نداشته.
من متلک نمیگم از ایشان دفاع می کنم چون ایشان به واسطه پستش در نیروی هوایی(حالا پستش فرماندهی بوده یا نه نمیدونم!!!!) اصلا در کشتن مردم در انقلاب نمی توانسته نقش داشته باشد
پدر ایشان ایرانی بود که برای تحصیل به روسیه رفته بود و با مادر ایشان(که روس بود) ازدواج کرده بود در دادگاه ایشان به جاسوس بودن پدرشان آن هم برای روسیه اشاره شده بود!!! البته ایشان در پاسخ گفتند پدرشان برای تحصیل رفته بود!!! اما نمیدانیم اصلا روسیه احتیاجی به جاسوس در ایران دارد با این نیروگاه ساختن و اس-300 فروختنش!!!
اعدام ایشان هم بسیار جالب بود ایشان به در خواست خودش با چشمان باز اعدام شد من متن دفاع ایشان در دادگاهش را دارم خواستی به من پی ام کن

Fast Poster
Fast Poster
سپاس‌های ارسالی: 375 بار
سپاس‌های دریافتی: 550 بار

پست توسط panda64 » شنبه 27 خرداد 1391, 7:44 pm

امید وارم به خاطر گذاشتن متن دفاع جهانبانی از این سایت اخراج نشم چون این یک سند تاریخی هست:

متن دفاعیه سپهبد نادر جهانبانی در دادگاه خلخالی، پیش از تیرباران در پشت بام مدرسه علوی

سپهبد خلبان نادر جهانبانی یکی از بهترین فرماندهان نیروی هوایی ارتش ایران در زمان محمد رضا شاه بود. در باب رشادتها و خدمات وی به کشور ایران فراوان سخن رانده شده است. هنگامی که انقلابیون وی را برای دادگاه آماده میکردند بر روی پلاکارتی که بر گردن وی آویزان کرده بودند، هر چه فکر کردند که چه جرمی بنویسند به نتیجه ای نرسیدند و بلاخره فقط بر روی آن نوشتند «عامل فساد»!
نادر جهانبانی به حکم صادق خلخالی در تاریخ ۲۲ اسفند سال ۱۳۵۷ بر روی پشت بام مدرسه علوی تیرباران شد، و به حق ایران یکی از بهترین و شجاع ترین فرماندهان ارتش خود را از دست داد. در زیر متن دفاعیه نادر جهانبانی در دادگاه صادق خلخالی را میخوانید.
.
«آنچه را که شما مطرح کردید آنقدر مسخره و احمقانه‌است که من لزومی به پاسخ گفتن به آن نمی‌بینم اما چند دروغ بزرگ گفتید که همراه با اتهام زدن‌های شما نشان می‌دهد که حکم شما علیه من مثلا صادر شده و همچنین حکایتگر این حقیقت است که شما نه تنها مسلمان نیستید بلکه مشتی بی وطن، بی دین و مزدور که به دستور اربابانتان فقط و فقط قصد ویرانی کشور من و ارتش سرزمین مرا دارید.

پدر من جاسوس روس نبود، بلکه افسری ایرانی بود که در روسیه درس خوانده، من هم هرگز عامل کشوری نبودام بلکه در سالهایی که شما برای لقمه نان مزدوری، سر حسین را از این منبر به آن منبر می‌کشاندید. در آمریکا به عنوان بهترین و با استعدادترین خلبان ایرانی، بر اوج ابرها پرواز می‌کردم. حال شما چگونه به خود اجازه می‌دهید به من تهمت خیانت بزنید. شما از خود خجالت نمی‌کشید شما از مردم شرم نمی‌کنید؟ شما از هزاران جوان ایرانی که من با همه تلاش در راه فراهم کردن وسایل ورزشی و ایجاد امکانات جهت تربیت روح و جسم آنها، در ماه‌های گذشته کوشیده‌ام، ازرم نمی‌کنید؟

شما که هستید آیا به جز جمعی غارتگر و خونخوار و دوری از هر نوع صفت انسانی کسانی را می‌شناسید که چون شما بر هر آنچه ملی و ایرانی است تیغ بکشند؟ آقایان من پنجاه یک سال به خوبی و نیکی زندگی کرده‌ام و قرارگاهم آسمان‌ها بود. پاسخی به یاوه گویی‌های شما ندارم. به دستوری که اربابانتان داده‌اند عمل کنید، ولی مطمئن باشید که مردم ایران خیلی زود از خواب فعلی بیدار می‌شوند و این تب که با دروغ و تزویر شما به آن در جان و روح آنها رخنه کرده، بسیار سریعتر از آنچه فکر کنید فرو خواهد نشست. آنگاه شما هستید و خشم ملتی که به تار و پود شما آتش می‌کشد.

من دفاع خاصی ندارم ولی من هیچ وقت بر ضد انقلاب کاری نکرده‌ام به هر حال دیگر مهم نیست و من آمادهٔ اعدام هستم.»

New Member
سپاس‌های دریافتی: 19 بار

پست توسط kamran_24200 » شنبه 27 خرداد 1391, 10:58 pm

تنها چیزی که میشه گفت اینه که بگم متاسفم از این دست موارد در جریان پاکسازی ارتش خیلی اتفاق افتاد

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

پست توسط SORENA » یک شنبه 28 خرداد 1391, 3:10 am

آشنایی با آدم کش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لیست اعدامی های خلخالی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: بیشه شیران،خانه خورشید،ایران!
سپاس‌های ارسالی: 773 بار
سپاس‌های دریافتی: 2479 بار

پست توسط Alpha4 » یک شنبه 28 خرداد 1391, 4:25 am

کلا در دادگاه های انقلاب در کنار افرادی که جنایت کرده بودند افراد بی گناه بسیاری هم به ناحق کشته شدند.
تیمسار جهانبانی فقط یک نمونه از آن هاست که ما میشناسیم،حقیقتا اگر جهانبانی اعدام نمی شد و می ماند یا یکی از شهدای نهاجا بود و یا از فرماندهان بزرگ و اداره کننده ی جنگ.اما متاسفانه در آن روزگار که شعله های انقلاب پر حرارت بود جنایت های بسیار زیادی صورت گرفت.
عموی بنده را به جرم عضویت در چیزی مانند شورای شهر کنونی در سال 58 اعدام کردند.پس از اینکه شعله های انقلاب فروکش کردند و آرامش نسبی برقرار شد تازه همگان متوجه شدند که چه جنایاتی صورت گرفته.و از آن پس بود که روند حذف خلخالی به تدریج شروع شد.و امروز الا به بدی و بدنامی اسمی از او نیست.
کتاب خاطراتش رو حتما بخونید،بیچاره میخواست از اقدامات خودش دفاع کنه بیشتر رسوا شد! توی نت بگردید PDF اون هم پیدا میشه.
موفق باشید تصویر

New Member
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 483 بار
سپاس‌های دریافتی: 67 بار

پست توسط hagh60 » یک شنبه 28 خرداد 1391, 7:40 am

تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرروحش شاد .مطمئنا" اکنون بلند آسمان جایگاه اوست.تصویر
چه کلمه ی مظلومی است ؛. "قسمت" ..... گاهی تمام تقصیرهای ما را به عهده میگیرد ...

Novice Poster
Novice Poster
سپاس‌های ارسالی: 414 بار
سپاس‌های دریافتی: 224 بار

پست توسط arman F14 » یک شنبه 28 خرداد 1391, 8:54 am

درود : بله متاسفانه ايشون به ناحق اعدام شدند چيزي ندارم بگم فقط متاسفم بابت احساسات نابخردانه و تعصبي كه اينگون اتفاقات را رقم زد

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2116 بار
سپاس‌های دریافتی: 5462 بار

پست توسط anybody » یک شنبه 28 خرداد 1391, 9:31 am

جدایی از ایشون و حکم صادره در موردشون.متاسفانه این اتفاق در پی هر انقلابی اونهم با چنین وسعت و تاثیری رخ میده و بسیار پیش میاد که تر و خشک باهم بسوزن.ایشون هم اگر واقعا بیگناه کشته شدن که خدایش بیامورزد .
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!

Captain
Captain
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

پست توسط Present » یک شنبه 28 خرداد 1391, 1:18 pm

حتی اگر گناهکار هم بوده باید اجازه داشته باشه که وکیل داشته باشه تو دادگاه. شما چقدر از اعدام 18 ایرانی که در عربستان بدون وکیل اعدام شدن ناراحت شدید ؟ از این مورد هم باید همن قدر و شاید بیشتر هم تاسف خورد . به امید بازگشت عدالت به ایران
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » یک شنبه 28 خرداد 1391, 1:52 pm

از دوستان تعجب میکنم. احساسات را کنار گذاشته و با منطق مرور کنید. متن دفاعیات ایشان آن هم درست در اوایل انقلاب خودش برابر حکم اعدامش است.

مزدور خواندن، توهین ها و ... را شاید بتوان به دلیل تحت فشار قرار داشتن و در حالت نامتعادل روحی بودن دانست، اما دقت کنید:

" مطمئن باشید که مردم ایران خیلی زود از خواب فعلی بیدار می‌شوند و این تب که با دروغ و تزویر شما به آن در جان و روح آنها رخنه کرده، بسیار سریعتر از آنچه فکر کنید فرو خواهد نشست. آنگاه شما هستید و خشم ملتی که به تار و پود شما آتش می‌کشد. "

این بخش سخنان را نمیتوان به احساسات نسبت داد که درست عین تفکر ضد انقلاب است. در همین سنترال هم هستند کسانی که باورشان (درست یا نادرست) این است که ملت ما در خواب هستند و مثلا موجب سبز یک شانس بیداری بوده و بالاخره روزی این بیداری اتفاق خواهد افتاد. داشتن این طرز تفکر ضد انقلابی آن هم درست در نخستین روزهای یک انقلاب برای یک فرد رده بالای نظامی آن قدر هراس ناک است که اعدام حکم آن قدرها غیر قابل پیش بینی برای این فرد نیست.

حالا اگر ما باورمان شبیه این جناب بوده و معتقد هستیم ملت ما گول خورده و انقلاب کردند و در خواب هستند و روزی بیدار میشوند، نسبت به این اعدام نیز از این جهت میتوانیم گلایه مند باشیم، اما اگر هر باوری غیر از این داشته باشیم، این اعدام را آنقدرها فعلی ناپسند نخواهیم دانست.

من هم از انبوه تعقیب و گریزها، اعدام ها و ... در اوایل انقلاب و برخی اتفاقات ناپسند اون دوره ( و البته امروزه ) اطلاع دارم و از سر بی خبری نیست، سوابق خانواده ما هم پیش و همزمان با انقلاب اسلامی متاسفانه آن قدرها درخشان نیست، امروز امیر ارتش در بینشان هست، فراری در آلمان و انگلیس است، اعدامی هم هست. همگی هم از یک خانواده بوده اند. من پس از دانشگاه بود که یاد گرفتم چطور با داشتن عقاید خودم نگاه منطقی به مسائل و عملکرد افراد با عقاید مختلف داشته باشم. صرف مخالف بودن خودم را با یک عقیده بر مبنای فریب خورده بودن یا کودن بودن طرفداران آن عقیده نگذارم و تفاوت را در برتر بودن خلاصه نکنم. 

بحث ساده است، موافقان انقلاب از این اعدام نمی توانند شاکی بوده باشند و ضد انقلاب هم نمی تواند راضی. البته منظورم تقسیم بندی دوستان حاضر در این بحث نبود، مقصود ریشه یابی علت اعدام بود. ایشان به هر بهانه که اعدام شدند دلیل اصلیش همین باور در خواب بودن ملت بوده است. تصویر حالا شاید هم درست فکر کنند شاید هم اشتباه ... اما جمهوری اسلامی فردی با این تفکر را در مقامات نظامی بالا نخواهد پذیرفت بر اساس الگوهای سازمانیش که هیچ، قطعا رها کردن این فرد را نیز برای بقای خود به عنوان یک خطر خواهد دانست.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

قفل شده

بازگشت به “تاریخچه نیروی هوایی در ایران”