ایرانسل از گوگل یاد بگیرد!!!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 696
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 آبان 1390, 12:32 pm
سپاس‌های ارسالی: 1326 بار
سپاس‌های دریافتی: 2342 بار
تماس:

ایرانسل از گوگل یاد بگیرد!!!

پست توسط serat&mersad »

ایرانسل از گوگل یاد بگیرد!!!

[External Link Removed for Guests]

برای آن‌هایی که از سیم‌کارت‌های اعتباری ایرانسل استفاده می‌کنند، دریافت پیامک‌های صورت‌حساب، پس از هر پیامک یا تماس تلفنی، بدل به یکی از بدیهی‌ترین اتفاقات در ارتباط با تلفن همراهشان شده است.

اطلاع از صورت‌حساب و باقیمانده حساب برای دارندگان خطوط اعتباری امری لاجرم است و در ضرورت آن بحثی نیست؛ یعنی هر فرد دارنده خط اعتباری ایرانسل به ازای هر ارتباطی که با گوشی‌اش برقرار می‌کند نیاز دارد یک پیامک از ایرانسل دریافت ‌کند.
این پیامک‌های مهم می‌آیند تا دارنده سیم‌کارت مطلع شود که با باقیمانده حسابش، چند پیامک یا چند دقیقه تماس دیگر می‌تواند داشته باشد.

- پیامک‌های مهمی که پارسی را پاس نمی‌دارند
ایرانسل اما پیامک‌های فینگلیش می‌فرستد و همین موضوع چندی است علامت سوالی در ذهن کسانی به وجود آورده است که پیگیر شعارهای شرکت مخابرات ایران در راستای صیانت از خط و زبان فارسی بوده‌اند. این شعارها که بعضا رنگ طرح عملی هم به خود گرفته‌اند، آنقدر زیاد و رنگارنگ هستند که گویی این شرکت می‌خواهد حتی با تقبل هزینه‌های میلیاردی به نفع خط و زبان فارسی عمل کند، اما یک سوال بی‌پاسخ می‌ماند؛ چرا پیامک‌های صورت‌حساب برای مشترکین ایرانسل که زیر نظر مخابرات فعالیت می‌کند به خط فارسی فرستاده نمی‌شوند؟

- موضوعی با چند علت پیدا و پنهان
داستان فرستادن صورت‌حساب با خط لاتین اگرچه چند علت مشخص را به ذهن متبادر می‌‌کند، اما باید دانست که در این مورد با یک متغیر چندعلتی مواجهیم.

- پیامک‌های فارسی گران!
یکی از دلایلی که می‌تواند مطرح شود قیمت تمام‌شده ارسال پیامک‌ها به فارسی است. همانطور که می‌دانیم کارکترهای فارسی به نسبت انگلیسی دیتاهای بیشتری دارند و اگرچه قیمت یک صفحه متن فارسی از متن انگلیسی ارزان‌تر می‌شود (تعرفه‌ پیامک‌های فارسی در سیم‌کارت‌های دائمی 89 ریال و پیامک‌های لاتین به مبلغ 222 ریال است)، اما یک جمله در فارسی ممکن است دو صفحه متن شود در صورتی که همان جمله به خط لاتین یک صفحه فضا را اشغال می کند.
البته طرح این مساله اساسا با ماهیت موضوع در تناقض است، چراکه ایرانسل زیر نظر مخابرات فعالیت می‌کند و پیامک‌های صورت‌حساب نیز باید توسط مخابرات تامین هزینه شود و چون مخابرات خود کارفرماست به نظر نمی‌رسد این مشکل دلیل اصلی ایرانسل برای فینگلیش نوشتن باشد.

- طرح صیانت از خط و زبان فارسی؛ طرحی خام
یکی از علت‌های مهم این اقدام ایرانسل به نظر می‌رسد حجم گوشی‌های قاچاق در دست مردم باشد. گوشی‌هایی که به علت اینکه از مجاری رسمی وارد کشور نشده‌اند، دارای نرم‌افزار پشتیبان زبان فارسی هم نیستند، اما چرا می‌گویم گوشی‌های قاچاق؟ چون که، به موجب قانون چند سال پیش، رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات، در راستای صیانت از خط و زبان فارسی، از ممانعت ورود گوشی‌های تلفن همراه فاقد نرم‌افزار پشتیبانی‌کننده زبان فارسی خبر داد.
این قانون این‌قدر با جدیت مطرح شده بود که پشتیبانی حقوقی از زبان فارسی برای گوشی‌های جدید وارداتی یک الزام شمرده می‌شد، چراکه مطابق با مقررات وزارت بازرگانی، ورود گوشی‌های فاقد برنامه فارسی به کشور ممنوع اعلام شد. از آنجایی که هر روزه تعداد زیادی گوشی از مبادی غیرقانونی وارد کشور می‌شوند و به عبارتی وضعیت قاچاق گوشی در کشورمان بسیار فاجعه‌آمیز است می‌توان نتیجه گرفت بسیاری از گوشی‌های در دست مردم فاقد نرم‌افزارهای پشتیبانی‌کننده از زبان فارسی است.

- وقتی مخابرات غیرمستقیم به قاچاق گوشی کمک می‌کند
البته یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش تلفن همراه قاچاقی و به تبع آن گسترش گوشی‌های فاقد نرم‌افزار پشتیبانی‌کننده زبان‌ فارسی شده است، متوجه خود مخابرات به عنوان یک نهاد مسئول در این حوزه است. به گفته مسعود فاتح مدیر پروژه بررسی افزایش تعرفه واردات گوشی تلفن همراه در مرکز پژوهش‌های مجلس هشتم یکی از عوامل افزایش تعداد گوشی های قاچاق، بدون کیفیت و فاقد نرم‌افزار پشتیبانی‌کننده از زبان فارسی، به شرکت مخابرات برمی‌گردد، زیرا با اقدام عجولانه وزارت صنایع برای افزایش تعرفه گوشی‌های تلفن همراه وارداتی موافقت کرده بود. البته این اقدام در جهت حمایت از تولید داخل بود، اما وقتی بر اساس آمار تقاضای جامعه بیش از عرضه باشد این طرح عملا خاصیت خود را از دست می‌دهد و غیرمسقیم به قاچاق این کالا کمک می‌کند.
به گزارش قانون، شرکت مخابرات به واقع، با تایید طرح وزارت صنایع و با تحمیل هزینه‌های زیاد به واردکننده گوشی‌های موبایل به گسترش قاچاق گوشی کمک کرده است و البته که خود حرکتی ضد قانون هم تلقی می‌شود؛ به این معنی که علاوه بر اینکه حرکتی منافی صیانت از خط و زبان فارسی قلمداد می‌شود، در واقع تاییدی نیز بر این روند ناسالم و غیرقانونیِ داشتن گوشی‌های بدون نرم‌افزار فارسی و مشروعیت‌بخشیدن به آن است.

- سیاست‌های یک بام دو هوا...
سیاست‌های یک بام دو هوا مخابرات گاهی خیلی توی ذوق می‌زند. از یک طرف با خسارت‌های میلیاردی چنانچه ذکر شد با افزایش تعرفه گوشی‌های تلفن همراه وارداتی موافقت کرد که خود به افزایش تلفن‌های قاچاق دامن می‌زند و از طرف دیگر تلفن‌های بدون پشتیبانی زبان فارسی را ممنوع می‌کند (دقت کنید که بیشتر گوشی‌های بدون نرم‌افزار قاچاق هستند) و در نهایت با یکی از زیرمجموعه‌های خود که ایرانسل باشد به خاطر فرستادن پیامک‌های فینگلیش برخوردی نمی‌کند.
آنچه که مشخص است لزوم نگاهی کارشناسانه در این امر است. شاید به نظر برسد پرداختن به چنین موضوعی از حیز انتفاع خارج است، اما در واقع فرستادن همین پیامک‌های غیرمهمِ ناچیز تا قبل از بسیج همگانی برای حمایت از طرح پیامک‌های فارسی به جای فینگلیش، می‌رفت تا خط فارسی را با مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای مواجه سازد. شاید به نظر ساده بیاید، اما تصور کنید هر روز به اندازه تمام تماس‌ها و پیامک‌ها این صورت حساب با حروف لاتین فرستاده می‌شود در حالی که هیچ توجیه منطقی و اقتصادی پشت قضیه نیست. اگر هم توجیهی روا باشد حداقل از سوی مخابرات و وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات قابل قبول نمی‌باشد که حداقل در چندین سال اخیر شاهد طرح‌هایی برای صیانت از خط و زبان فارسی از طرف این نهادها بوده‌ایم. طرح‌هایی که بعضا بوجه‌های کلانی هم بلعیده‌اند.
خلاصه اینکه در تصمیم‌گیری‌های مقطعی و غیرکارشناسانه مخابرات تردید‌های جدی وجود دارد و اگر این طرح‌های هزینه‌بر جواب می‌داد پس الان نباید یکی از بزرگترین شرکت‌های زیرمجموعه مخابرات -ایرانسل- به دلیل اینکه هنوز تعداد بالایی گوشی قاچاق دست مردم هست، اقدام به زیر سوال بردن یکی از خط قرمزهای مخابرات یعنی فرستادن پیامک به خط لاتین بکند و نسبت به خط و زبان فارسی که بی‌تردید زیربنای فرهنگی-هویتی همه‌ی ایرانیان است، این‌گونه بی‌تفاوت باشد. راستی مگر تهاجم فرهنگی، معنایی غیر از این می‌تواند داشته باشد؟!

- آیا این بهانه‌ها بهایی را در خطر می‌اندازد؟/ پیامک‌های فارسی گوگل در مقابل پیامک‌‌های فینگلیش ایرانسل!
اما به رغم بی‌اعتباربودن توجیهاتی از آن دست که در بالا ذکر شد، فارسی‌خوان‌نبودن برخی از گوشی‌های در دست مردم یکی از دلایلی است که شرکت ارتباطی ایرانسل در توجیه ارسال پیامک‌های فینگلیش خود به مشتریانش ارائه می‌کند.
به این صورت که به هر حال، حداکثری بودن (جامعیت) اطلاع‌رسانی به مشترکین برای ایرانسل، بیش از صیانت از خط و زبان فارسی در این وضعیت اهمیت دارد و بهم ریختگی حروف و اعداد فارسی در برخی گوشی‌های موبایل در این خصوص از مسائل اصلی است، اما در صورت درست‌بودن این حرف باید پرسید، چرا کمپانی «گوگل» که به تازگی اقدام به دومرحله‌ای‌کردن رمز‌های جی‌میل خود کرده است در پیامک‌های خود به مشترکین از حروف و خط فارسی استفاده می‌کند. این اقدام گوگل در حالی است که اتفاقا رمز جی‌میل از صورت‌حساب ایرانسل به مراتب از خیلی جهات، امنیتی‌تر و حساس‌تر است.
پس اگر دلیل فینگلیش‌فرستادن پیامک‌های ایرانسل بهم ریختگی حروف و اعداد باشد، در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهند که چرا شرکت‌های بزرگی مانند گوگل که ادعا و وظیفه‌ای برای صیانت از زبان و خط فارسی را نیز ندارند چنین به این خط و گویشورانش احترام قائل‌اند و حتی اعداد را هم به فارسی می‌نویسند؟!


منبع خبر: jamnews.ir
به سوی میدانهای جنگ وجهادبشتابیدومرگ رادرآغوش بگیریدوآنرابفشاریدکه شهیدان راه خدارادرنزدخدامقامی بس بزرگ است.
ان الحسین مصباح الهدی وسفینه النجاه.
گرگ اجل یکایک ازاین گله می برد...این گله رانگرکه چه آسوده می چرد.
اللَّـهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّد وآلِ مُحَمَّد

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
Mega Poster
Mega Poster
نمایه کاربر
پست: 827
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 اردیبهشت 1390, 12:54 am
محل اقامت: جبهه ی جنگ
سپاس‌های ارسالی: 3906 بار
سپاس‌های دریافتی: 2334 بار

Re: ایرانسل از گوگل یاد بگیرد!!!

پست توسط mojtabba »

دوست عزیز کابران خطوط اعتباری همراه اول هم وقتی استعلام اعتبار می کنند سیستم به صورت انگلیسی اعتبارشون رو نشون میده
اما از این هم نمی گذشت که اگه شرکتی مثل ایرانسل در ایران اقدام به عمل نمی کرد الالن خطوط اعتباری همراه اول با سیمکارت های عصر پارینه سنگی با قیمت بال ی 70 هزارتومان دست مشتری میرسید :grin:
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س
Furious Poster
Furious Poster
نمایه کاربر
پست: 341
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 مهر 1388, 9:14 am
سپاس‌های ارسالی: 1067 بار
سپاس‌های دریافتی: 1211 بار

Re: ایرانسل از گوگل یاد بگیرد!!!

پست توسط saied tomcat »

جوابش خیلی ساده است
خیلی از گوشی ها هستن که پارسی ساپورت نمیکنن مثل اچ تی سی ها یا آیفون ها البته بگذریم از نرم افزار
>>ما در جنگ با آمریکا و تفاله های آمریکا هستیم <<


نیروی دریایی حافظ مرز آبی

ياد گرفتم که :
1. با احمق بحث نکنم و بگذارم در دنياي احمقانه خويش خوشبخت زندگي کند.
2. با وقيح جدل نکنم چون چيزي براي از دست دادن ندارد و روحم را تباه مي کند
Junior Poster
Junior Poster
پست: 104
تاریخ عضویت: چهارشنبه 30 آذر 1390, 8:31 am
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 167 بار

Re: ایرانسل از گوگل یاد بگیرد!!!

پست توسط hojjat59 »

mojtabba نوشته شده:دوست عزیز کابران خطوط اعتباری همراه اول هم وقتی استعلام اعتبار می کنند سیستم به صورت انگلیسی اعتبارشون رو نشون میده
اما از این هم نمی گذشت که اگه شرکتی مثل ایرانسل در ایران اقدام به عمل نمی کرد الالن خطوط اعتباری همراه اول با سیمکارت های عصر پارینه سنگی با قیمت بال ی 70 هزارتومان دست مشتری میرسید :grin:

بنده کاملا موافقم. اگه نگاهی به لیست قیمت ها بیندازیم می بینیم که قیمت همراه اول به مراتب گرانتر از ایرانسل است. از طرف دیگر اگر به خاطر داشته باشید چندی قبل اعلام شد که ایرانسل هزینه مکالمات را به صورت دقیقه ای محاسبه می کند که به ضرر مشتری می باشد. هر چند بعدا ایرانسل نرخ مکالمات را بر اساس ثانیه قرارداد اما نکته جالب توجه این است که همراه اول مکالمات را به صورت دقیقه ای محاسبه می کند.
دوستان دقت کنند که این ننه من قریبم بازی ها نه برای حمایت از مشتریان بلکه به خاطر عدم اعتماد به همراه اول می باشد که باعث گردیده دیگر آن سود سرشار که ناشی از کلاه برداری همراه اول بوده به جیبشان وارد نگردد.
در این بیانیه آمده که با توجه به اینکه تعداد کاراکترها در متن فارسی بیشتر از انگلیسی است ایرانسل سر مرده کلاه می گذارد اما در هیچ جایی اشره نگردیده که هماه اول هم با همین شیوه مرده را سرکیسه می کند.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3472
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: ایرانسل از گوگل یاد بگیرد!!!

پست توسط Solver »

این نویسنده دلش از چیز دیگر پر بوده، چه موضوعاتی را به هم ربط داده !

در مورد فارسی نبودن، اشکال وارد شده کاملا صحیح است.

اما پل زدن از این موضوع به تصویب تعرفه و غلط خواندن آن اصلا ربطی به فارسی بودن یا فیلنگلیش بودن پیامک ها ندارد، فقط ذهن مخاطب را درگیر کرده تا نظر خودش را صحیح جلوه دهد و با تکیه بر یک نقطه ضعف خواسته موضوعی کاملا بی ربط را طرح کند.

بگذریم از سو نیت نویسنده و بحث مورد نظرش اما بحث فارسی نبودن پیامک های ایرانسل نیست، هنوز بسیاری از ارگان های دولتی ما جواب ایمیل ها را فینگلیش میدهند! نمونه اش بسیاری ا اپراطور های ف(یلتر)ینگ . جالب اینجاست ایشان حفظ فرهنگ فارسی - اسلامی را نیز در بندهایی از قوانین مربوطه به خود ذکر نموده اند که البته خط را شاید بتوان از مهمترین حوزه های فرهنگ دانست.

ضمنا بد نیست مرور کنید پیشنهاد احمدی نژاد برای رایگان شدن خدمات پیامک و دلیل مخالفت به جای برخی از اهل فرهنگ ماندن جناب حداد عادل را تا قدری قضیه شفاف تر شود ...
Personal Site: [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”