کتاب خلاصه کردن یا نکردن مسئله این است !!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با کتاب و فرهنگ مطالعه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست

خلاصه کردن کتب خوب است یا خیر

خوب است
8
80%
فرقی ندارد
0
بدون راي
خوب نیست
2
20%

مجموع رای گیری: 10

New Member
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

کتاب خلاصه کردن یا نکردن مسئله این است !!!

پست توسط *Always * » سه شنبه 6 تیر 1391, 8:43 pm

با سلام و درود
یکی از اتفاقاتی که در جامع افتاده خلاصه کردن کتب می باشد . یعنی از چند سال شاید بیش تر یا کمتر مردم جامعه دارند کتب مشهور را خلاصه می کنند . حالا نکته اش این جاست که این کار درستیه که ما کتاب ها رو به صورت خلاصه در بیاریم . مثلا من یک کتاب خلاصه گرفتم پانصد صفحه رو کرده بود چهل و پنج صفحه یعنی فقط ماجرا رو گفته بود نه توصیفی نه چیزی نه پیامی
پس سوال اینه که خلاصه کردن کتاب ها مفیده یا نه ؟
پندار ما این است که ما مانده ایم و شهدا رفته اند ، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده اند .
شهید آوینی

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کتاب خلاصه کردن یا نکردن مسئله این است !!!

پست توسط رونین » سه شنبه 6 تیر 1391, 9:45 pm

سلام خدمت شما دوست گرامی *Always *

ضمن عرض خوشامدگویی به حضرتعالی

بحث خلاصه کردن کتب یک بحث کاملا تخصصی میباشد، مثلا گاهی خلاصه کردن در مورد یک موضوع بسیار مفید است اما در بعضی موارد مثل مسائل تاریخی یا مواردی که نیاز به دانستن جزئیات دارد خلاصه کردن مضر خواهد بود. مثلا ما میتوانیم در مورد زراعت یک گیاه موارد را خلاصه کنیم اما در مورد استفاده از ماشین الات و کود وسموم مورد نیاز این گیاه و نحوه استفاده از این دستگاه ها خلاصه کردن باعث اشتباه خواهد شد.

بنده به طور کلی با خلاصه برداری موافقم اما نباید از ماجرا دور شد و بتوان حداقل یک درک و فهم کلی از مطلب بدست اورد تصویر تصویر
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

New Member
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

پست توسط *Always * » چهار شنبه 7 تیر 1391, 12:06 pm

...:: خیلی ممنون ::...
اما راجع به صحبت شما باید بگم که حرف کاملا درست و واضحیه . خلاصه کردن در مورد بعضی چیز ها خوبه و در مورد بعضی چیزی ها خوب نیست . اما باید رفت سراغ این صحبت که خلاصه کردن راجع به چه چیزهایی خوب و راجع به چه چیز هایی مضره . مثلا راجع به مسائل تاریخی حرف درستی زدید الان در تمامی کتاب های درسی تاریخ ( البته تا مقطع راهنمایی بیش ترش رو اطلاع ندارم ) خلاصه ی خلاصه ی خلاصه ی تاریخ رو می نویسن و این باعث می شه که این موضوع برای کسی که داره مطلب رو می خونه اصلا جذاب نباشه . به عنوان مثال خود من یک زمانی از تاریخ خیلی بدم می آمد چون
درس کسل کننده و همینطور خسته کننده ای بود اما فقط با یک تحقیق در مورد یکی از پادشاهان ایرانی به این درس علاقه مند شدم . ( البته برای گرفتن نمره بود ) چرا ؟ چون که جزئیات تاریخ خیلی زیبا و جذابه . کلیاتش اصلا شاید جالب نباشه . پس می بینیم که باید راجع به این موضوعات صحبت بشه . حالا تاریخ یک نمونه کاملا عادی بود ولی مثلا داستان ها ( چون من تو این زمینه یکم اطلاعات دارم ) .
رمان نیکلاس نیکلبی نوشته ی چارلز دیکنز . یکصد هزار صفحه است . اون موقع یکی از ناشران این کتاب رو خلاصه کرده شده دویست و پنجاه صفحه حالا ببینید چه قدر موضوع ، چه قدر توصیف و ...
زده شده شاید این گار درست باشه یعنی خواننده حوصله اش برای خواندن یک کتاب هزار صفحه ای سر بره اما شاید هم غلط باشه چون با خلاصه کردن شخصیت اثر ادبی پایین میاد .
پندار ما این است که ما مانده ایم و شهدا رفته اند ، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده اند .
شهید آوینی

Major I
Major I
نمایه کاربر
محل اقامت: ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر
سپاس‌های ارسالی: 3374 بار
سپاس‌های دریافتی: 1794 بار

پست توسط hermes_PERSIAN » چهار شنبه 7 تیر 1391, 1:21 pm

ه نظر من متاسفانه هر کتابی رو نمیشه خلاصه کرد مثلا اگر انتقال حرارت یا ترمودینامیک را خلاصه کنیم بیشتر از کتاب اصلی میشه.
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: Tabriz
سپاس‌های ارسالی: 6254 بار
سپاس‌های دریافتی: 1514 بار

پست توسط Ghost Rider » چهار شنبه 7 تیر 1391, 1:44 pm

به نظر من کتب درسی رو باید خلاصه کنیم نه همه کتابارو. (اونم اگه خلاصه رو بخونی نباید انتظار زیادی واسه نمره داشته باشی)

ارسال پست

بازگشت به “کتاب و فرهنگ مطالعه”