ده هشدار ی که ناخن ها به ما میدهند ...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 656
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 تیر 1389, 1:11 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1080 بار
سپاس‌های دریافتی: 3412 بار

ده هشدار ی که ناخن ها به ما میدهند ...

پست توسط dolphine »

 
 [FONT=Tahoma,sans-serif] آیا می دانستید ناخن ها می توانند گویای سلامت و یا عدم سلامتی بدن ما باشند؟ علایم وجود مشکلاتی در قلب، ریه و کبد می توانند خود را بصورت سفیدی، کبودی و یا ناهمواری در ناخن آشکار سازند. هر چند که مشاهده یک عامل جدید ممکن است اجباراً نشانه ای از بروی یک بیماری خاص نباشد، اما بد نیست با علائمی که در شکل و رنگ ناخن ها پدیدار می شوند، آشنا شوید.     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] با مطالعه این مطلب می توانید به رازهایی که ناخن ها آشکار می کنند، پی ببرید.
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]
 
  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]ناخن رنگ پریده     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] گاهی اوقات داشتن ناخن های رنگ پریده می تواند نشانه ای از وجود برخی بیماری های جدی مانند کم خونی، نارسایی قلبی، بیماری های کبدی و سوء تغذیه باشد.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]ناخن سفید رنگ     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] ناخن سفید با لبه ی تیره رنگ می تواند از علایم مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد. همانطور که در تصویر می بینید، رنگ انگشتان نیز به زرد متمایل است که داشتن بیماری کبدی را اثبات می کند.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]ناخن زرد رنگ     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] یکی از شایع ترین دلایل زرد بودن ناخن، عفونت های قارچی است. در موارد شدید بستر ناخن عقب رفته و ناخن ضخیم و ترک خورده می شود.در موارد کمیاب، زردی ناخن می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تیروئید، ریه، دیابت و یا بیماری پوستی [External Link Removed for Guests] باشد.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]ناخن های کبود     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] ناخن کبود بدان معناست که بدن نمی تواند اکسیژن کافی دریافت کند. این مشکل به صورت بالقوه نشان دهنده بروز یک نوع عفونت ریه ای مانند [External Link Removed for Guests] و یا برخی مشکلات قلبی است.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]ناخن های مواج و ناهموار     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] اگر سطح ناخن مواج و دارای فرورفتگی و برآمدگی باشد و پوست زیر ناخن به قهوه ای مایل به قرمز تغییر رنگ داده باشد، می تواند از نشانه های اولیه ی بیماری پوستی پسوریازیس و یا [External Link Removed for Guests] باشد.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]ناخن پوسته پوسته شده و ترک خورده     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] ناخن های خشک و شکننده که دائما ترک خورده و ترک ها به بستر ناخن پیش می روند، به مشکلات تیروئید مربوط می شود. اما اگر ترک های ایجاد شده به رنگ زرد متمایل باشند، احتمال عفونت های قارچی بیشتر است.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]پف کردگی بستر ناخن     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] پوست اطراف ناخن، اگر پف کرده و به رنگ قرمز متمایل باشد می تواند به عنوان التهاب ناخن شناخته شود. [External Link Removed for Guests] و بیماری های [External Link Removed for Guests] از این دسته به شمار می آیند. همچنین وجود عفونت در بدن نیز می تواند باعث قرمزی و التهاب پوست شود.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]خطوط تیره زیر ناخن     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] خطوط تیره زیر ناخن را نباید نادیده گرفت و در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه شود. اغلب دلیل نمایان شدن این خطوط، وجود تومور های سیاه رنگ قشر عمیق پوست [External Link Removed for Guests] است که از خطرناک ترین نوع سرطان پوست به شمار می آید.


  [FONT=Tahoma,sans-serif][HIGHLIGHT=#f2f2f2]جویدن ناخن     تصویر
  [FONT=Tahoma,sans-serif] جویدن ناخن ممکن است چیزی بیشتر از یک عادت قدیمی نباشد، اما در برخی موارد می تواند از علائم استرس مزمن باشد که نیاز به درمان دارد. همچنین جویدن و کندن ناخن می تواند نشانه [External Link Removed for Guests] باشد که در این صورت باید با پزشک معالج مشورت شود.    [FONT=Tahoma,sans-serif] ***    [FONT=Tahoma,sans-serif] گرچه برخی شرایط و ناهنجاری ها در بدن موجب تغییر رنگ و شکل ناخن ها می شوند، اما این تغییرات در موارد نادر نشان دهنده بیماری است، به گونه ای که تمام افرادی که ناخن های سفید رنگ دارند، حتما به هپاتیت مبتلا نیستند. با این وجود اگر ناخن هایی سالم دارید احتمالاً بدن شما نیز از شر مشکلات فوق در امان است. اما چنانچه نگران تغییرات ظاهری ناخن های خود هستید، به طور حتم مراجعه به یک متخصص پوست بی ضرر خواهد بود.   
==========================================
==========================================
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .  
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif]   
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] پیامبر اکرم (ص)  
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”