فرازهایی زیبا از نهج البلاغه در باب جهاد (خطبه ی 27)

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 79
تاریخ عضویت: جمعه 8 مهر 1390, 5:26 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 340 بار
سپاس‌های دریافتی: 543 بار

فرازهایی زیبا از نهج البلاغه در باب جهاد (خطبه ی 27)

پست توسط hamid721 »

جهاد دری است از درهای بهشت ،که خدا به روی دوستان خود گشوده ،ولباس تقواست که بر تن انها پوشیده است.هرکه جهاد راواگذارد وناخوشایند دارد ،خداوند جامه ی خواری بر تن او می پوشاند و فوج بلا بر سرش می کشاند و در زبونی وفرومایگی میماند ،دلش در پرده های گمراهی نهان وحق از وی روی گردان میشود وبه خواری محکوم شود و از عدالت محروم .
من شب و روز و اشکار و نهان شما را به جنگ با این مردم تیره روان خواندم وگفتم با انها بستیزید،پیش از ان که بر شما حمله کنند وشما بگریزید،اما هیچ یک از شما خود را برای جنگ اماده نساخت و هر کس کار را به گردن دیگری انداخت تا ان که از هر سو بر شما تاختند وشهر ها را یکی پس از دیگری از دستتان بیرون کردند ،و گردنبند وگوشواره وخلخال از دست وپای زنانتان به در کردند،اگر از این پس مرد مسلمانی از غم چنین حادثه ای بمیرد ،چه جای ملامت است!!
شگفتا! به خدا که هماهنگی این مردم در باطل خویش و پراکندگی شما در حق خود ،دل را میمیراند و اندوه را تازه میکند ،زشت بادید و از اندوه بیرون نیایید که اماج تیر بلائید ،بر شما غارت میبرند وننگی ندارید،خدا را نافرمانی میکنند و خشنودی مینمائید ،اگر در تابستان شما را بخوانم ، میگوئید هوا بسیار گرم است ،مهلتی بده تا گرما کمتر شود . اگر در زمستان فرمان دهم ،میگوئید سخت سرد است فرصتی بده تا سرما از بلاد ما دور شود، شما که از سرما وگرما چنین میگریزید،با شمشیر اخته کجا میستیزید؟؟
ای نامردان به صورت مرد ،کاش شما را ندیده بودم و نمی شناختم که به خدا،پایان این اشنایی ندامت بود ودست اورد ان اندوه وحسرت ، خدایتان بمیراند که دلم از دست شما پر خون است ،با نافرمانی و فروگذاری جانبم ،کا را در هم امیختید تا انجا که قریش میگوید پسر ابوطالب دلیر است، اما علم جنگ نمیداند، خدا پدرانشان را مزد دهد!
فرازهایی زیبا از نهج البلاغه در باب جهاد (خطبه ی 27)

اگر به فساد و ظلم مهلت داده شود، به صورت عادت در خواهد آمد و همانند موريانه، وطن را از درون نابود خواهد كرد.
................
اميليانو زاپاتا

فیلسوف آلمانی فردریک هگل می گوید :
"اساس توسعه جوامع انسانی با تاریخ ایران آغاز می شود، و این نقطه ی سرآغاز تاریخ جهان است."


تصویر
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”