شرط روسیه برای موافقت با حق غنی سازی ایران

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 6 فروردین 1387, 12:10 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

شرط روسیه برای موافقت با حق غنی سازی ایران

پست توسط FREE MAN »

هرچند مذاکرات ایران و 1+5 در سطح مقامات عالیرتبه فعلاً متوقف شده، اما گفت و گوها در سطوح فنی و کارشناسی همچنان در جریان است. در این شرایط، اکنون دولت روسیه ضمن اظهارنظر درباره روند مذاکرات هسته ای ایران، شرط خود را برای حمایت از حق غنی سازی ایران اعلام کرده است.

به گزارش «تابناک»، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز رضایت کشورش از نتایج نشست فنی استانبول، اظهار داشته در صورت موافقت ایران با کنترل کامل جامعه بین المللی بر برنامه هسته ایش، روسیه از حق غنی سازی اورانیوم توسط ایران حمایت می کند.

مذاکرات فنی میان هیئت های ایران و گروه 1+5 روز سه شنبه در استانبول برگزار شد و پس از ساعت ها بحث و تبادل نظر، طرفین در نهایت به توافق رسیدند که به زودی نشست دیگری در سطحی بالاتر، میان علی باقری، معاون شورای عالی امنیت ملی ایران و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.

روز گذشته، سخنگوی کاترین اشتون با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که مذاکرات استانبول تنها بر جنبه های فنی متمرکز بوده است.

اما در واکنش به این نشست، وزیر خارجه روسیه اظهار داشته هرچند هنوز اختلافاتی میان طرفین موجود است، اما مسکو از نتایج این گفت و گوها رضایت دارد.

ریابکف همچنین در گفت و گویی در همین رابطه، به خبرگزاری «اینترفاکس» گفته: «نمی توانم بگویم به نوعی پیشرفت مهم یا قطعی دست پیدا کرده ایم»؛ اما با این حال، اشار کرده که نمی توان از شکست در این مذاکرات نیز سخن گفت. وی گفته زمینه هایی وجود دارد که می توان بر اساس آن ها، از پیشرفت مشخص صحبت کرد.

ریابکف در بخش دیگری از سخنانش به تلاش ایران برای رسمیت بخشیدن به حق خود در غنی سازی اورانیوم اشاره کرده و گفته در صورتی که ایران اجازه نظارت کامل جامعه بین المللی بر برنامه هسته ایش را بدهد، مسکو تمایل دارد از این حق ایران حمایت کند.

وی در این رابطه گفته: «حق غنی سازی اورانیوم و به رسمیت شناخته شدن این حق، باید در مقابل کنترل کامل جامعه بین المللی بر برنامه هسته ای ایران، به این کشور داده شود».

این سخنان در حالی ابراز می شود که مطابق معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان. پی. تی) هر کشوری حق دارد در چارچوب قوانین آژانس بین المللی، غنی سازی اورانیوم را در هر سطحی با مقاصد صلح آمیز انجام دهد.

ایران نیز از جمله کشورهایی است که این معاهده را امضا کرده و بازرسان آژانس نیز در حال حاضر بر تمامی مراکز غنی سازی ایران نظارت و کنترل کامل دارند.

با این اوصاف، دقیقاً مشخص نیست منظور ریابکف از «نظارت و کنترل کامل» جامعه بین المللی چیست؛ زیرا اگر منظور حرکت در چارچوب ان. پی. تی باشد که ایران هم اکنون نیز به آن پایبند است؛ اما اگر نظارت و کنترل هایی فراتر از آن مدنظر باشد، این اجازه تنها به طور داوطلبانه می تواند به آژانس داده شود و اساساً نباید تأثیری بر حق غنی سازی توسط کشورها داشته باشد
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1212
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 2 اسفند 1388, 10:53 am
سپاس‌های ارسالی: 2116 بار
سپاس‌های دریافتی: 5462 بار

Re: شرط روسیه برای موافقت با حق غنی سازی ایران

پست توسط anybody »

واقعا منظور از «نظارت و کنترل کامل» چیه؟ این آژانس کنترل و نظارتی که در ایران داره رو در کدوم کشور دیگه داره؟ منظور اینه که از بیابون گرفته تا پادگان نظامی رو هر وقت که دلشون خواست بگردن؟ نتیجه اشم بشه انتشار اسم دانشمندان و ترورشون؟
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 مرداد 1386, 11:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: شرط روسیه برای موافقت با حق غنی سازی ایران

پست توسط KH.I.A.2500 »

سلام بر همگی ؛

فایل صوتی سخنرانی دکتر حسن عباسی در تشریح دکترین هویج و چماق را از این زیر دانلود کنید و گوش دهید . ایشان میگویند : بازرسان آژانس در خاطراتشان نوشته بودند «هدف از بازرسی از تاسیسات عراق اصلا" چیز دیگری بوده و سلاح هسته ای بهانه ای بیش نبوده» .
بسیار عبرت آموزه، پس توصیه میکنم دانلود کنید(حجم 3.3) :

[External Link Removed for Guests]
پس از ورود به سایت، روی علامت فلش سبز رنگ کلیک کنید تا دانلود آغاز شود .
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”