موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه/
[External Link Removed for Guests]
متخصصان کشورمان با بهره گیری از طرح های موجود و اجرای محاسباتی که با استفاده از اَبَررایانه، ماه ها به طول می انجامد، اقدام به بهسازی طرح کلاهک موشک های کشورمان کرده اند که قدرت و تاثیر موشک های ایرانی را با افزایشی چشمگیر مواجه می کند.

به گزارش[External Link Removed for Guests]، موشک های نظامی ساخته شده اند تا مواد منفجره را به محل هدف برسانند و پس از اصابت، با انفجار حاصله آن را از بین ببرند. این محموله در بخشی از موشک که اصطلاحاً به آن سر جنگی(کلاهک جنگیWarhead-) گفته می شود قرار می گیرد.

در موشک های بالستیک قدیمی و برخی از موشک های بالستیک فعلی، سر جنگی ثابت است یعنی موشک در مرحله نهایی حرکت، به همراه کل بدنه خود به سمت زمین می آید. در حالی که در موشک های جدید، سرجنگی جدا شونده است بدین معنی که بخش مربوط به محموله انفجاری پس از مرحله اوجگیری از موشک جدا شده و به سمت زمین حرکت می کند.

خانواده موشک های بالستیک ایرانی که بیشترین تعداد آنها را نمونه های گوناگون شهاب تشکیل می دهند از انواع این سرجنگی ها بهره مند هستند که هر یک مربوط به عملیات خاصی است. از اینرو در این گزارش بیشتر به بررسی کلاهک های جنگی موشک های بالستیک از نسل شهاب می پردازیم.

این کلاهک ها صرف نظر از ثابت یا جدا شونده بودن، دستکم از سه منظر قابل بررسی و مقایسه هستند: وجود قابلیت هدایت، خصوصیات شکلی و نوع محموله جنگی.

در صورت جدا شونده نبودن، وجود قابلیت هدایت و تصحیح مسیر برای کلاهک بستگی به خود موشک دارد. عمده موشک های بالستیک با استفاده از سامانه کنترل بردار رانش راهبری(کنترل) می شوند بنابراین پس از اتمام سوخت و خاموش شدن پیشران، قابل هدایت و راهبری نیستند.

سرجنگی های جدا شونده نیز معمولاً ‌فاقد هدایت هستند و از اینرو به صورت ذاتاً‌ پایدار طراحی می شوند تا پس از ورود مجدد به جو و ایجاد نیروهای آیرودینامیکی بر اثر حرکت روی بدنه به سمت زمین جهت گرفته و به مختصات انتهایی مسیر حرکت خود برسند. برخی از کشورها نظیر هند برای ساخت کلاهک هایی که در قوس نزولی مسیر پرواز قابل هدایت باشند تلاش کرده اند.

از آنچه در ظاهر پیداست، می توان نتیجه گرفت سرجنگی های موشک های بالستیک ایرانی از نسل شهاب و نمونه های توسعه یافته از روی آن از نوع هدایت شونده با سطح آیرودینامیکی نیستند و در صورتی که از موتورهای راکتی کوچک واکنشی به عنوان راه حل معمول در پرتابه های خارج از جو(یا سایر راه های ممکن) در آنها استفاده نشده باشد این کلاهک ها پس از خاموش شدن پیشران موشک و طبعاً پس از جدایی از بدنه موشک قابل تصحیح مسیر نیستند.

تنها موشک بالستیک کوتاه برد فاتح-110 با توجه به بهره مندی از بالک های کنترلی روی سرجنگی، تا انتهای مسیر قابل هدایت و راهبری است. برخی از نمونه های فاتح به نظر می رسد دارای سرجنگی جدا شوند باشند هر چند که برای موشکی در این رده، چنین چیزی مرسوم نیست.

تصویر
موشک کوتاه برد فاتح-110

از نظر ظاهری، اولین انواع سرجنگی های شهاب، مخروطی ساده بودند که بعدها با دو نوع دیگر، تنوع یافتند. نوعی که در اینجا آن را «سه مخروطی» می نامیم با دو بخش مخروطی که اولی زاویه بیشتری دارد شروع شده و به واسطه یک حجم استوانه ای با طول قابل توجه به بخش مخروطی سوم می رسد. این ترکیب به نظر می رسد امروزه معمول ترین ترکیب هندسه ظاهری کلاهک های جنگی موشک های بالستیک کشور است زیرا علاوه بر خانواده شهاب، در موشک های قیام و سجیل-1 و 2 و عاشورا و قدر-1 و قدرF نیز دیده می شود.

نوع دیگر که آن را «دومخروطی» می نامیم، با یک حجم مخروطی از دماغه شروع شده و به واسطه یک حجم استوانه ای کوتاه به بخش مخروطی انتهایی می رسد.

تصویر
انواع شکل ظاهری سرجنگی از سمت راست، دو مخروطی، سه مخروطی و مخروطی ساده

تحلیل های کارشناسان خارجی در باره این سه نوع طرح کلاهک بسیار جالب است. آنها با استفاده از نرم افزار های تحلیل دینامیک سیالات محاسباتی(CFD) و مکانیک پروازی، با فرض یک توزیع جرم همگن در داخل کلاهک که از نوک دماغه شروع شده و تا طول های مختلفی نزدیک به انتهای آن ادامه یابد شبیه سازی هایی را اجرا کرده و به این نتیجه رسیده اند که نوع سه مخروطی از دو نوع دیگر ضریب نیروی مقاوم(درگ) کمتری دارد؛ نوع دو مخروطی از دو نوع دیگر پایداری بیشتری دارد و بیشترین حجم محموله در شرایط ثابت در این نوع قابل انباشتن است. البته خواص دو نمونه جدیدتر به هم نزدیک تر است تا به نمونه قدیمی تر از سرهای جنگی موشک های شهاب.

تصویر
سه نوع کلاهک روی سه نسل از موشک شهاب

هر چند در این تحلیل ها از فرضیات ساده کننده هم استفاده شده است اما با توجه به یکسان گرفتن عوامل تأثیرگذار مختلف برای هر سه نوع، می توان به این نتایج توجه و اعتماد نسبی کرد.

می دانیم سرجنگی موشک های دوربرد از جو خارج شده و پس از طی بخش قابل توجهی از مسیر خود در خارج از آن مجدداً به جو بازگشته و به سوی هدف سرازیر می شوند. در این شرایط و با توجه به نبود هدایت، کلاهک پایدارتر مناسب تر است پس منطقی خواهد بود که در نسل های جدید شهاب، قیام و سجیل خبری از نوع مخروطی ساده نباشد. خصوصاً با توجه به کم بودن ضریب نیروی مقاوم این طرح کلاهک، رسیدن موشک سجیل به سرعت تا 12 ماخ(بیش از 4000 متر بر ثانیه) در هنگام اصابت به هدف ممکن شده است.

تصویر
موشک دوربرد سجیل با کلاهک سه مخروطی

همچنین برای رسیدن به بردهای بالاتر یا بهینه شدن خواص موشک می شود می توان مقداری از جرم سرجنگی کم کرد. شاید از اینرو باشد که سر جنگی موشک قیام حدود 750 کیلوگرم است.

تصویر
موشک میانبرد قیام-1

بنابراین متخصصان کشورمان با بهره گیری از طرح های موجود و اجرای محاسباتی که با استفاده از اَبَررایانه، ماه ها به طول می انجامد، اقدام به بهسازی طرح کلاهک موشک های کشورمان کرده اند.

تصویر
موشک دوربرد قدرF

از طرفی این سؤال مطرح می شود که چرا نوع سه مخروطی تنها در یک نسل از خانواده شهاب بکار رفته است؟ یک پاسخ منطقی می تواند مأموریت خاص این نمونه از موشک شهاب باشد. در واقع همیشه لازم نیست یک سرجنگی بسیار سنگین حمل شود و برای انهدام برخی اهداف، چنین کلاهکی مطلوب است. با نگاهی به انواع محموله های جنگی کلاهک ها این موضوع روشن تر می شود.

از نظر ماهیت عملکردی سر جنگی، دسته بندی از نظر منفرد یا غیر منفرد بودن آن صورت می گیرد.
کلاهک منفرد، نوع معمول و پایه کلاهک هر موشکی است. این سرجنگی بسته به مأموریت تعریف شده برای آن می تواند انفجاری شدید، ترکشزا، آتشزا و ... باشد که در موشک های بالستیک عموماً از نوع انفجاری شدید است.

جرم سرجنگی منفرد نسل های اول موشک شهاب-3 که در کلاهک مخروطی ساده جا داده شده اند از نوع انفجاری شدید بالغ بر 1000 کیلوگرم تی-ان-تی است که محوطه ای به شعاع بیش از 1500 متر را به طور کامل تحت تأثیر قرار می دهد.

نوع دیگر، کلاهک «چندگانه» یا «مجتمع» است که در واقع از کنار هم قرار گرفتن تعدادی کلاهک کوچکتر حاصل شده است و پس از جدا شدن کلاهک اصلی از موشک و در زمان مطلوب، این کلاهک های کوچک از سرجنگی اصلی جدا شده و با فاصله گرفته از هم به نقاط مختلفی برخورد می کنند. به طور معمول کلاهک های مجتمع، از سه تا 14 کلاهک کوچکتر تشکیل می شوند.

سرجنگی «خوشه ای» را می توان نوعی از کلاهک ها مجتمع دانست که از تعداد زیادی بمبچه(بمبلت) تشکیل شده اند. این نوع سرجنگی برای پوشش دادن یک منطقه نسبتاً وسیع که اهدافی با مقاومت کم در آن پراکنده شده اند مناسب است. البته بمبچه های سرجنگی خوشه ای موشک های بالستیک با بمب های خوشه ای معمولی که از هواپیماها رها می شوند ممکن است تفاوت های ابعادی داشته باشند. برخی منابع خارجی تعداد بمبچه های این سرجنگی را 1400 عدد اعلام کرده اند.

نوع دیگری از سرجنگی های موشک های ایران، «بارانی» نامیده شده است. این کلاهک نیز از تعداد زیادی بمبچه تشکیل شده اما فرایند عملکرد آن با خوشه ای متفاوت است به طوریکه پس از رسیدن به سطح زمین این مهمات به صورت شعاعی به اطراف پراکنده می شوند. در گزارش «کلاهک بارانی شهاب؛ تلفیقی مقتدرانه از رویش و ریزش» این نوع کلاهک را معرفی کرده بودیم.

گفتنی است کلاهک تعدادی از موشک های شهاب در رزمایش اخیر پیامبر اعظم که به سمت پایگاه هوایی شبیه سازی شده دشمن شلیک شدند از نوع خوشه ای یا بارانی بوده است. این دو نوع، بهترین سرجنگی برای انهدام هدف هایی مانند هواپیما که برخی در سطح یک فرودگاه پراکنده شده و برخی زیر آشیانه ها قرار دارند به شمار می رود.

در پایان باید گفت بهبود موشک های بالستیک کشور تنها منحصر به افزایش برد از 300 کیلومتر در شهاب-1 به 2000 کیلومتر در قدر و عاشورا و ... و بهبود دقت نبوده است بلکه بهینه سازی خصوصیات عملکردی و عملیاتی با تغییرات اجزای مختلف نیز در دستور کار بوده مثلاً استفاده از سوخت جامد، آن هم دو مرحله ای در موشک دوربرد و سریع سجیل که خواب را از چشم صهیونیست ها ربوده، حذف بالک در موشک میانبرد قیام-1 که تنها با وجود یک سامانه کنترلی فوق مدرن ممکن شده و آن را به کاندیدای مناسبی برای توسعه یک نمونه زیردریایی پرتاب تبدیل کرده و همچنین انواع کلاهک های مختلف که هریک برای طیفی از مأموریت ها کارایی بهینه دارند از دیگر جلوه های رشد و بالندگی در صنعت موشک های بالستیک ایران است که بخش زیادی از بازدارندگی تسلیحاتی کشور پس از جنگ تحمیلی مدیون این موشک ها است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط Goebbels »

برخی مقالات مشرق بی ارزش تر از آن است که نیازی به پاسخ یا بحث داشته باشد ولی این مقاله نکات ارزشمندی هم دارد پس :

مهمترین بخشی که در مورد کلاهک ها و موشک مورد بررسی قرار نگرفته و مخصوصا هم مورد بررسی قرار نگرفته بخش رابطه کلاهک ثابت و جدا شدنی موشک با دفاع موشکی و عبور از آن است. موشک های شهاب 3 با کلاهک ثابت و یکپارچه با بدنه موشک هدف آسانی است برای سیستم های ضد موشکی نوین همچون نمونه های روز پاتریوت و استاندارد ، اما کلاهک های جدا شونده با افزایش سرعت و علاوه بر اون کاهش سطح مقطع شانس عبور از سیستم های پدافندی رو فراهم میکنه.

سامانه کنترل بردار رانش راهبری(کنترل)


منظور همان سامانه کنترل بردار رانش یا thrust vector control کنترل است . در اینجا اون راهبری دیگر چیست؟؟؟ و از کجا آمده؟؟؟ (طرف همینجوری یک چیزی پرانده؟؟)

[External Link Removed for Guests]جرم سرجنگی منفرد نسل های اول موشک شهاب-3 که در کلاهک مخروطی ساده جا داده شده اند از نوع انفجاری شدید بالغ بر 1000 کیلوگرم تی-ان-تی است که محوطه ای به شعاع بیش از 1500 متر را به طور کامل تحت تأثیر قرار می دهد.در این بخش از متن که دوستمان برجسته کرده اند چند نکته و اشتباه هست!
اینجا عنوان شده جرم سرجنگی بالغ بر 1000 کیلوگرم تی ان تی است . اشتباه در این است که وقتی گفته میشه شهاب 3 دارای کلاهکی به وزن 1000 کیلوگرم است دلیل بر وجود این مقدار ماده منفجره نیست در حدود 30 درصد (و شاید هم کمی بیشتر) از وزن کلاهک مربوط به ساختار کلاهک و پوسته آن است با این حساب شهاب 3 در حدود 700 تا نهایتا 850 کیلو گرم ماده منفجره در بر خواهد داشت
مورد بعدی این است که نوع ماده انفجاری شدید گفته شده و بعد از تی ان تی نام برده شده! تی ان تی ماده منفجره است و نه شدیدالانفجار! در مقایسه با تی ان تی ماده ای همچون اچ ام ایکس HMX شدیدالانفجار خواهد بود!
اما آخرین مورد به شعاع تخریب و اثر مربوط میشود که در اینجا گفته شده شعاع اثر در حدود 1500 متر ! که این میتونه خیلی موارد رو در بر داشته باشه مثلا اثر در شکستن شیشه!کر شدن گوش ! و از این قبیل. جدول زیر در مورد محاسبه قدرت انفجاری 1000 کیلوگرم از مواد مختلف قابل توجه است :محاسبات، Pso فشار وارده موج ضربه ای در فواصل
[External Link Removed for Guests]

و حالا نتایج :
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

با توجه به مطالب فوق اثر 1000 کیلو گرم ماده منفجره تی ان تی بیش از 1500 متر مورد نظر مشرق است و در حدود 2000 متر است ، اما این اثر چیزی بیش از شکستن شیشه ها نیست!! و شعاع تخریب به معنی خاک شدن ساختمان ها و تاسیسات کمتر از 100 متر خواهد بود .


توان خودمون رو در همان حدی که هست بشناسیم و نه در توهمات شیرین فارس و مشرق و خیلی از سایت های دیگر چه خارجی و چه داخلی

شهاب 3 با شعاع تخریب کامل 60 الی 70 متر هم میتواند موثر باشد و نیازی به خیال پردازی در این مورد نیست.
Major II
Major II
پست: 179
تاریخ عضویت: چهارشنبه 24 بهمن 1386, 8:04 pm
سپاس‌های ارسالی: 428 بار
سپاس‌های دریافتی: 467 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط kaveh606 »

سامانه کنترل بردار رانش راهبری(کنترل)


منظور همان سامانه کنترل بردار رانش یا thrust vector control کنترل است . در اینجا اون راهبری دیگر چیست؟؟؟ و از کجا آمده؟؟؟ (طرف همینجوری یک چیزی پرانده؟؟)


[FONT=Arial,sans-serif]
توسط سامانه کنترل بردار  ، راهبری (کنترل)   
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 841
تاریخ عضویت: دوشنبه 6 شهریور 1385, 5:55 pm
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط SORENA »

سرجنگی Cluster باشه شعاع تخریب بیشتر نمیشه؟ شاید براساس این سرجنگی عنوان میشه (هر چند که بنظر من درست نیست بخاطر زیاد نشون دادن عدد شعاع تخریب از گفتار استاندارد خارج شیم، و نوعی عوام فریبی هست ولی ممکن هست با در نظر گرفتن همچین کلاهکی دروغ و اغراق هم نباشه این عدد) :-x
[External Link Removed for Guests]
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 24 فروردین 1389, 9:01 pm
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7629 بار
تماس:

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط HORLIKAN »

مطلب جالب اينجاست كه اگه به حول قوه الاهي يكيش بخوره توي تلاويو تا فاصله 30 كيلومتري همه جهودا سكته مغزي ميكنن از ترس

يه مطلب جالي هست در ويكيپديا بريد بخونيد حتما
در جنگ 33 روزه حزب الله و غده سرطاني
آمار تلفات رو نوشته بود و در آخر در يك از آمار ها از طرف اسرائيل نوشته بود كه 2 هزار خورده اي نفر هم دچار ((ترس و شوك عصبي )) :::P :::P :::P :::P :::P شدن
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
Major
Major
پست: 670
تاریخ عضویت: شنبه 3 شهریور 1386, 2:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 373 بار
سپاس‌های دریافتی: 1777 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط ramin-am »

یکی از اثرات موشک های بالستیک که بسیار هم مورد توجه بوده و هست (از اولین نسل این موشکاه یعنی v2 تا توپول های روسی) اثرات روانی بر روی غیر نظامی ها و نظامی ها میباشد .
این موشکها با مشکل کمتری نسبت به دیگر موارد برای عبور از سد دفاعی پدافند دارند پس به راحتی میتونند پشت خطوط دشمن رو بکوبند
موشک باران شهرهای ایران در طول جنگ . مشوک باران لندن توسط آلمان همه به خاطر ایجاد یک ترس و فشار روانی روی نیروهای طرف مقابل بود .
سلاحهای بالستیک اثر روانی بالایی دارند . چرا اینقدر روی سیستمهای دفاعی ضد بالستیک حساس هستند چرا هنوز توپلوهای روسی مسله ساز هستند؟
به رویاهایت بی اندیش ..........
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 42
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 دی 1388, 8:29 am
سپاس‌های ارسالی: 183 بار
سپاس‌های دریافتی: 190 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط mohammad_m »

ورد بعدی این است که نوع ماده انفجاری شدید گفته شده و بعد از تی ان تی نام برده شده! تی ان تی ماده منفجره است و نه شدیدالانفجار! در مقایسه با تی ان تی ماده ای همچون اچ ام ایکس HMX شدیدالانفجار خواهد بود!


اشتباه نوشتید سینا جان، تری نیترو تولوئن یا همون تی ان تی با سرعت انفجار 6900 متر بر ثانیه، جزء مواد شدید الانفجار یا همون HE طبقه بندی میشه، درسته که در مقایسه با موادی همچون HMX و RDX سرعت کمتری داره ولی بالاخره جزء HE ها طبقه بندی میشه.

MOHAMMAD

---------------

درسته که مشرق و فارس یه وقتایی چیزای بی ربطی هم می نویسن ولی خب برای اینکه بهشون گیر بدی باید درست گیر بدی عزیزم!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط Goebbels »

جناب محمد

در اینجا صحبت از کلاهک موشک است و به صورت پایه کلاهک با تی ان تی شدیدلانفجار گفته نمیشه و هر جا صحبت از کلاهک با ماده تی ان تی است عینا این ماده نام برده میشه و نه ماده شدیدالانفجار اما در مورد موادی همچون اچ ام ایکس از شدیدالانفجار نام برده میشه. یک تحقیقی در مورد سر های جنگی این مطلب رو مشخص میکنه. و در مواد منفجره در کاربرد نظامی تی ان تی منفجره و اچ ام ایکس و امثال اون شدیدالانفجار هستند

اصلا نیازی به بحث هم نیست این جدول به خوبی گویای مواد منفجره و مواد شدیدالانفجار مورد استفاده در مصارف نظامی است

تصویر

دوستان مقایسه کنند انفجاری و شدیدلانفجار به خوبی مشخص خواهد شد

شعاع تخریب 60 متری در مقابل شعاع تخریب 100 متری خود گویای همه چیز است!
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 42
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 دی 1388, 8:29 am
سپاس‌های ارسالی: 183 بار
سپاس‌های دریافتی: 190 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط mohammad_m »

به صورت پایه کلاهک با تی ان تی شدیدلانفجار گفته نمیشه


عجیبه که شما همچنان اصرار دارید که تی ان تی شدید الانفجار نیست! به مواد منفجره ای که سرعت انفجار اونها بین 3 تا 9 کیلومتر بر ثانیه باشه شدید الانفجار میگن، اگه قبول ندارید براتون لینک بذارم.

صلا نیازی به بحث هم نیست این جدول به خوبی گویای مواد منفجره و مواد شدیدالانفجار مورد استفاده در مصارف نظامی است


عزیزم این جدولو علی اصغر برای کاربرد خاص و تهیه پاسخ اون سوالهایی که خودش مطرح کرده بود با استفاده از نرم افزار بدست آورده، این دلیل نمیشه که هر چی توی این نیست اصلا ماده منفجره نباشه یا شدید الانفجار نباشه.

الان پتن و اسید پیکریک کجای این جدول هستند؟!

------------

ایشالا قسمتتون بشه انفجار نیم پوند تی ان تی رو از نزدیک ببینید!
آخرین ويرايش توسط 1 on mohammad_m, ويرايش شده در 0.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط Goebbels »

اقا جان اصلا شما درست میگید :razz: و بنده دیگر حرفی برای گفتن ندارم!! قضاوت باشه با دوستان و خوانندگان

ختم کلام!!
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب mohammad_m تصویر
درود بر شما تصویر

به مواد منفجره ای که سرعت انفجار اونها بین 3 تا 9 کیلومتر بر ساعت باشه شدید الانفجار میگن

بله این عبارت و تعریف صحیح میباشد (البته واحد سرعت در اینجا کیلومتر بر ثانیه است) و بر همین اساس میتوان TNT را در رده High Explosive ها منظور نمود اما همانطور که جناب
[COLOR=#0070C0]Goebbels  گرامی نیز اشاره داشتند, هنگامیکه در کلاهک از این ماده استفاده میشود, دیگر آن را HE نمینامند و مستقیما" از نام اختصاری TNT بهره میبرند. دلیل این موضوع را در تاپیک دیگر بررسی نمودیم و در واقع از آنجا که قدرت انفجار سایر مواد منفجره را بر اساس قدرت 1 کیلوتن TNT میسنجند, لذا این ماده را در لفظ عامیانه HE نمینامند و این اصلاح بیشتر متعلق به سایر مواد دارای قدرت تخریبی بالاتر همچون HMX, RDX و ... میباشد. در غیر اینصورت نیز توانایی تشخیص و تمایز مواد شدید الانفجار از TNT (واحد سنجش مبدا) چندان آسان نخواهد بود. البته مشابه این قبیل اصطلاحات اشتباه با توجیه های مختلف در مقالات و تعاریف کنونی, بسیار به چشم میخورند و از جمله موارد موجود در مقاله ابتدای تاپیک, میتوان به استفاده از اصطلاح "موشک دوربرد" برای نمونه های دارای برد کمتر از 3000 کیلومتر اشاره نمود که از لحاظ استانداردهای جهانی عملا" در رده Medium Range و "میانبرد" قرار میگیرند. فاصله علمی و عملی این 2 اصطلاح به اندازه تفاوت وزن ناوچه و ناوشکن است!

تصویر زیر و متعلق به آژانش دفاع موشکی ایالات متحده, روش های مختلف مقابله با موشک های بالستیک دارای بردهای متفاوت را نمایش میدهد و میتواند جهت درک بهتر تفاوت های اساسی میان این 2 نسل مفید باشد:

 [External Link Removed for Guests] 

موفق باشید تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 42
تاریخ عضویت: دوشنبه 14 دی 1388, 8:29 am
سپاس‌های ارسالی: 183 بار
سپاس‌های دریافتی: 190 بار

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

پست توسط mohammad_m »

جناب کاپتان پایلوت سلام :razz:

ممنونم از شما، نوشته رو اصلاح کردم، از توضیحاتتون هم سپاسگزارم، روی نوشته من با اون بخش از کلام ایشون بود که نوشته بودند:تی ان تی ماده منفجره است و نه شدیدالانفجار! در مقایسه با تی ان تی ماده ای همچون اچ ام ایکس HMX شدیدالانفجار خواهد بود!


به هر حال همه چیز مشخص شد و بحثی باقی نمونده.
ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”