استاد بزرگ و پدر تئاتر ایران حمید سمندريان درگذشت

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

استاد بزرگ و پدر تئاتر ایران حمید سمندريان درگذشت

پست توسط @lirez@ »

 
تصویربه گزارش [External Link Removed for Guests]، استاد حمید سمندريان كه مدتي بود از بيماري سرطان كبد رنج مي‌برد، صبح امروز در سن 81 سالگي آخرين نفس‌هايش را كشيد.

اين اتفاق در حالي افتاد كه همراهان و شاگردان هميشگي‌اش تصميم گرفته بودند براي بهتر شدن حال استادشان، بار ديگر اجراي نمايش «بازي استريندبرگ» را كه او سال‌ها پيش به صحنه برده بود با همان بازيگران قبلي يعني هما روستا، رضا كيانيان و پيام دهكردي پاييز امسال به صحنه ببرند و حتي بخشي از تمرينات اوليه اين نمايش نيز در منزل شخصي او آغاز شده بود.

سمندريان كه در تمام اين سال‌ها حسرت اجراي «گاليله» را با خود داشت، آخرين‌بار در سال 1389 سرگرم ترجمه و كار بر روي اين نمايشنامه‌ي معروف برتولت برشت بود و قصد داشت اواسط تيرماه همان سال گروه بازيگران اين نمايش را مشخص كند تا براساس توافقات انجام‌شده با شهرداري تهران، «گاليله» را از بهمن سال 89 تا ارديبهشت 90 در تماشاخانه‌ي ايرانشهر به صحنه ببرد، اما اين آرزو هرگز محقق نشد.

حميد سمندريان متولد ارديبهشت ماه 1310 بود. شروع فعالیت‌هاي تئاتری او در حین تحصیل در دوره‌ي متوسطه با حضور در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی اساتيدي چون حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی زير نظر عبدالحسين نوشين بود.

او پس از اتمام دوره‌ي دبیرستان به اروپا سفر کرد و در آلمان دوره‌ي مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند، اما بعد از آن به کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ وارد شد. برخورد با تئاتر آن‌قدر برایش گسترده بود که طی شش سال به صورت آکادمیک تحت آموزش «ادوارد مارکس» که یکی از استادان برجسته‌ي تئاتر بود، اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و همزمان در آلمان به صورت حرفه‌ای مشغول به کار شد.

سمندريان پس از پایان این دوره به دعوت اداره‌ي هنرهای نمایشی دراماتیک اداره‌ي کل هنرهای زیبای کشور به ایران بازگشت و نمایشنامه‌ي «دوزخ» را در تالار همین اداره به روی صحنه برد و فعاليت‌هاي خود را به شكل پيوسته در عرصه تئاتر ادامه داد.

تاسیس کلاس‌های آزاد بازیگری و کارگردانی از ديگر اقدامات جدي مرحوم سمندريان بود كه تا آخرين روزهاي عمرش ادامه داشت و به واسطه‌ي آن هنرمندان درجه يكي همچون عزت‌اله انتظامي، گوهر خيرانديش، رضا كيانيان، ميكاييل شهرستاني، احمد آقالو، كيومرث مرادي، پرويز پورحسيني، گلاب آدينه، مهدي و ناصر هاشمي، آتش تقي‌پور و ... را تحويل جامعه هنري داد.

كارگرداني و اجراي تئاترهاي ماندگاري چون «ملاقات بانوی سالخورده»، «دایره‌ي گچی قفقازی»، «ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی»، «مرغ دریایی»، «بازی استریندبرگ»، «کرگدن» و ... در كارنامه هنري او به چشم مي‌خورد.

سمندریان استاد بزرگترین هنرمندان تئاتر و سینما و تلویزیون صبح روز شنبه 24 تیرماه از مقابل سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به سمت دیار باقی تشییع می‌شود.


   خبری مشرق درگذشت این پیشکسوت را به جامعه هنری و همسر هنرمند ایشان خانم هما روستا تسلیت می گوید. 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1453
تاریخ عضویت: چهارشنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8689 بار
سپاس‌های دریافتی: 13236 بار

Re: استاد بزرگ و پدر تئاتر ایران حمید سمندريان درگذشت

پست توسط Java »

خدا رحمت کنه استاد رو.....

بهر حال از مرگ گریزی نیست, چه پیر باشیم و چه جوان , در شرق باشیم یا در غرب, عاقبت به سراغمان خواهد آمد!!!

یاد این امضای آقای رئیس افتادم...

 زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست...هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود   صحنه پيوسته به جاست...خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد  
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 598
تاریخ عضویت: جمعه 28 دی 1386, 12:47 pm
محل اقامت: پشت كامپيوتر !
سپاس‌های ارسالی: 10734 بار
سپاس‌های دریافتی: 5977 بار
تماس:

Re: استاد بزرگ و پدر تئاتر ایران حمید سمندريان درگذشت

پست توسط nima-rad »

 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
  تصویر 
 
 
 
 
  شاد تصویر تصویر تصویر 

 
 [External Link Removed for Guests] 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”