اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
هفتمین دور امذکرات ایران و آژانس احتمالا روز چهارشنبه 25 بهمن 1391 (13 فوریه 2012) برگزار می شود.


تصویر

ایران هسته ای- هفتمین دور امذکرات ایران و آژانس احتمالا روز چهارشنبه 25 بهمن 1391 (13 فوریه 2012) برگزار می شود.

منابع غربی می گویند با وجود اینکه پیش ازاین تفاهم شده بود که دور آتی مذاکرات 24 بهمن آغاز شود، منابع غربی می گویند این مذاکرات روز 25 بهمن برگزار خواهد شد.

خبرگزاری رویترز این خبر را از قول دیپلمات های نزدیک به آژانس تایید کرده است.

ایران و آژانس روز 29 دی 1391 در تهران توافق کردند که یک دور دیگر درباره دست یابی به یک مدالیته که هدف آن حل و فصل موضوع ابعاد احتمالی نظامی ادعایی اژآنس در برنامه هسته ای ایران است، مذاکره کنند.

منابع غربی می گویند تیم آژانس به سرپرستی هرمان ناکارتس شامگاه سه شنبه 24 بهمن وارد تهران خواهد شد.

ایران و آژانس تاکنون 6 دور درباره این موضوع مذاکره کرده اند ولی هنوز به یک مدالیته توافق شده دست نیافته اند.

نخستین دور مذاکرات روزهای 10 و 11 بهمن 1390 در وین و سپس 5 دور مذاکره در تاریخ های 27 تا 29 یهمن 1390 در وین، 2و 3 اسفند 1390در تهران، 3 شهریور 1391 در وین، 23 آذر 1391 در تهران، 27 و 28 و 29 دی در تهران برگزار شده است.

ایران اعلام کرده است تنها در صورتی با دسترسی بازرسان آژانس به پارچین موافقت می کند که یک برنامه کاری که مشخص کننده تعهدات دو طرف باشد نهایی شده باشد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

عراقچی در گفتگو با مهر:
[External Link Removed for Guests]
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران موضوع بحران سوریه و بحرین را به عنوان پیشنهاد برای یکی از موضوعات مذاکره در قزاقستان به طرف‌های غربی پیشنهاد کرده است.


عباس عراقچی ، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگار مهر درپاسخ به این سئوال که آیا مسئله بحرین در مذاکرات آتی ایران و 1+5 در قزاقستان در دستور کار قرار دارد، گفت: قرار بر این است که دور جدیدی از مذاکرات صورت بگیرد و اینطور که ما مطلع شده ایم طرف های مقابل قرار است که پیشنهادات قبلی خود را مورد تجدید نظر قرار دهند و پیشنهادات جدیدی ارائه دهند.

وی افزود: امیدواریم در این تجدید نظر موضوعات مورد علاقه دو طرف که در جلسات قبلی درباره آن بحث شد ، مورد توجه جدی تری قرار گیرد .

عراقچی با بیان اینکه یکی از موضوعات این بود که در کنار بحث هسته ای مسائل دیگر جهانی که مورد توجه و نگرانی دو طرف است را مورد بحث قرار دهیم ، اظهار داشت: اینکه چه موضوعاتی مورد بحث قرار گیرد؛ پیشنهادات مختلفی وجود داشته است . از سوی جمهوری اسلامی ایران موضوع سوریه و بحرین پیشنهاد و از طرف مقابل نیز موضوعات دیگری مطرح شده است.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: امیدواریم هرچه زودتر به یک جمع بندی برسیم تا مذاکرات محتوایی آغاز شود و در این صورت موضوع بحرین نیز از جمله موضوعات مورد بحث است.

وی همچنین درباره چشم انداز از مذاکرات آتی ایران و 1+5 اظهار داشت: ما هنوز در مرحله ای هستیم که به یک چاچوب مذاکراتی دست پیدا کنیم .

عراقچی با تأکید بر اینکه امیدواریم در قزاستان این چارچوب شکل بگیرد، افزود: از نظر ما آمادگی کامل وجود دارد و منتظر هستیم که طرف مقابل دیدگاه های خود نسبت به پیشنهاداتی که ما ارائه دادیم را مطرح کند و اگر تجدید نظری با توجه به دیدگاه های ما در پیشنهادات دارند را عنوان کنند.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
اروپا دچار یک پارادوکس شده است. اگر به دادگاه اطلاعات بدهد در این صورت منابع اطلاعاتی خود را سوزانده است و اگر اطلاعات ندهد دادگاه تحریم ها را به دلیل فقدان دلایل کافی لغو خواهد کرد.


تصویر

علی شاهدیان، ایران هسته ای- حکم دادگاه عالی اتحادیه اروپا درباره خروج نام دو بانک ایرانی ملت و صادرات از فهرست بانک های تحت تحریم اتحادیه اروپا، گمانه زنی هایی را درباره چرایی این اقدام برانگیخته است.

دادگاه عالی اتحادیه اروپا تا کنون نام دو بانک ایرانی را فهرست تحریم های وضع شده توسط شورای اروپا خارج کرده است.

این دادگاه در روز سه شنبه 17 بهمن 1391 (5 فوریه 2013) نام بانک صادرات را از فهرست تحریم ها خارج کرد.

پیش از این هم بانک ملت از تحریم ها معاف شده بود.

اتحادیه اروپا 2 ماه فرصت دارد به این تحریم ها اعتراض کند.

این تحریم ها در ژوئیه 2010 (تیر 1389) و به دنبال قطعنامه 1929 شورای امنیت علیه بانک های ایرانی اعمال شده بود.

در ایران درباره چرایی این اتفاقات –که بدون شک مبتنی بر یک تصمیم سیاسی درون اتحادیه اروپاست- دو حدس جدی وجود دارد.

حدس اول این است که شکایت بانک های ایرانی به دادگاه عالی اروپا و پیگیری حقوقی جدی آنها درباره دلایل اعمال تحریم ها، شورای اروپا را در تنگنای جدی قرار داده است. بنا به گفته کارشناسان در تهران، مهم ترین مشکل اروپا اکنون این است که قادر به اثبات اتهاماتی که به بانک های ایرانی وارد کرده در یک دادگاه رسمی نیست.

یک کارشناس مطلع به «ایران هسته ای» گفت: «معضل شورای اروپا اکنون این است که برای اعمال تحریم علیه بانک های ایرانی نیازی به ارائه دلیل نداشت و صرف اتهام کفایت می کرد ولی برای حفظ آنها نیاز به ارائه دلایل مستند و تفصیلی و محکمه پسند دارد. اروپایی ها دریافته اندکه اگر بخواهند اطلاعات تفصیلی درباره درگیر بودن بانک های ایران در فعالیت های به اصطلاح غیر قانونی بدهند، باید اطلاعات پنهان خود در این باره که مبتنی بر اقدامات جاسوسی است در اختیار دادگاه بگذارند که در این صورت اولا کسی که از آنها با خبر خواهد شد ایران است. بنابراین آنها دچار یک پارادوکس شده اند. اگر به دادگاه اطلاعات بدهند در این صورت منابع خود را سوزانده اند و اگر اطلاعات ندهند دادگاه تحریم ها را به دلیل فقدان دلایل کافی لغو خواهد کرد».

وی ادامه داد: «ظاهرا اتحادیه اروپا راهکار دوم یعنی عدم ارائه اطلاعات را در پیش گرفته و ما حدس می زنیم علت اصلی آن این است که در واقع اطلاعات مستندی وجود ندارد».

حدس دوم اما این است که اروپا در حال ارسال پالس سیاسی به ایران قبل از مذاکرات آتی ایران و 1+5 در آلماتی قزاقستان است.

برخی کارشناسان می گویند این احتمال وجود دارد که اروپایی ها تصمیم گرفته اند به ایران بگویند آن بخش از تحریم ها که مربوط به آنهاست قابل لغو است و لغو تحریم در اروپا به دشواری لغو تحریم در امریکا نیست.

دیپلمات ها می گویند اگر واقعا پالسی در کار باشد این پالس بسیار جزئی است چرا که اولا حکم دادگاه نهایی نیست و ثانیا بخش بسیار کوچکی از تحریم های اروپا علیه ایران را در بر می گیرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

عباسی در جمع خبرنگاران:
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: رئیس سازمان انرژی اتمی از نصب نسل جدید سانتریفیوژهای هسته‌ای در سایت نطنز از یک ماه پیش خبر داد.


تصویر

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: این گفت‌وگوها به هر حال ادامه دارد و قطع نمی‌شود تا به یک نتیجه معقول دست یابیم.

*پارچین یک سایت هسته ای نیست

وی درباره بحث بازدید بازرسان آژانس از سایت پارچین گفت: پارچین یک سایت هسته‌ای نیست و من بارها این مسئله را تکرار کردم؛ ابهاماتی در این باره مطرح می‌شود که در جهت رفع این ابهامات با آژانس در حال گفت‌وگو هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رفع ابهامات نیاز به مدارک لازم دارد اظهار داشت: اگر مستندی از سرویس‌های امنیتی وجود دارد که آنها را فریب داده است،لازم است به ما ارائه دهند.

*به نظر می‌رسد آژانس معقول‌تر شده است

عباسی با اشاره به اینکه سال گذشته از آنها درخواست کرده بودیم که اگر مدرکی در اختیار دارند به ما نشان دهند افزود:آژانس از این مسئله امتناع کرده بود اما به نظر می‌رسد شرایط قدری عوض شده و در گفت‌و‌گوها معقولانه عمل می‌کنند.

وی با بیان این مساله که از آنها انتظار داریم در این گفت‌وگوها از موضع منطقی برخورد کنند و حقوق کشور ما را رعایت کنند و اگر مدرکی دارند ارائه کنند تا آن را بررسی کرده و به آن پاسخ دهیم تصریح کرد: فعلا هیچ بحثی درباره بازدید از پارچین یا هر سایت دیگری مطرح نیست و صرفا گفت‌وگو می‌شود تا ما به یک نتیجه منطقی دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره برخی اخبار پیرامون تبدیل سوخت اورانیوم به پودر اورانیوم تاکید کرد: تبدیل سوخت روندی بوده که ما از سال گذشته در پیش گرفته بودیم و در 25 بهمن ماه سال 90 از اولین بسته سوخت با حضور رئیس‌جمهور پرده‌برداری شد و تاکنون 12 بسته سوخت تولید شده است که بخشی از آنها در اصفهان نگهداری می‌شود و بخشی دیگر تحویل رآکتورهای اتمی شده و همه مراحل تولید اکسید اورانیوم و تبدیل آنها به صفحات سوخت تحت نظر بازرسان آژانس بوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما به خاطر نیازی که به سوخت 20 درصد داشتیم در حال انجام این کار هستیم و به تدریج اورانیوم غنی شده 20 درصدی خود را به صورت پودر در آورده و به شکل بسته‌های سوخت برای استفاده در رآکتورهای هسته‌ای در می‌آوریم.

عباسی تاکید کرد: این کار برای محدود کردن ذخایر اورانیوم 20 درصدی نیست و نخواهد بود و تنها به منظور راه‌اندازی رآکتورهای تحقیقاتی ماست.

*تبدیل اورانیوم 20 درصد به پودر برای محدود کردن ذخایر نیست

وی درباره ابراز خرسندی کشورهای غربی از این مسئله گفت: مگر ما سوخت را برای چه می‌خواستیم؟ این مسئله عقبگرد نسبت به هیچ چیز محسوب نمی‌شود؟ آنها ادعا می‌کنند که ما اگر اورانیوم 20 درصد را غنی کرده‌ایم برای مباحث دیگری است ولی از ابتدا گفته شد که این کار برای تامین سوخت رآکتور تهران است و آنها از دادن این سوخت به ما خودداری کردند.

وی افزود: خوشبختانه ما این توانمندی را داشتیم و به مقدار لازم در حال تولید سوخت 20 درصدی هستیم. تولید سوخت ما نیز تحت‌نظر آژانس است و مقدار آن به گرم گزارش می‌شود، این مسئله به معنای کوتاه آمدن یا هر منظور دیگری نیست و ما تنها برای تامین نیازهای خودمان این کار را انجام می‌دهیم.

عباسی در پاسخ به سوال دیگری درباره نسل جدید سانتریفیوژ‌های جدید در سایت نطنز گفت: مسئله سانتریفیوژ‌های نطنز به عنوان نسل اول این سانتریفیوژ‌ها شناخته می‌‌شود و مسئله تولید آنها خاص است و تکنولوژی‌ آنها کمی قدیمی محسوب می‌شود و ما سالهاست که به این تکنولوژی دست یافتیم.

وی با بیان اینکه ما در سالهای اخیر به تکنولوژی ساخت مواد کامپوزیتی دست یافته و توانسته‌ایم قطعات سانتریفیوژ را از کامپوزیت بسازیم و ساخت آنها برای ما بسیار راحت‌تر شده اظهار داشت: واحد کار جداسازی سانتریفیوژها در ماشین‌های نسل جدید ما بسیار بالاتر است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد:در بهمن 90 از اولین زنجیره نسل جدید سانتریفیوژها پرده‌برداری کردیم و از آن به بعد تحقیقات ما در این پایلوت کامل شد.

*نصب سانتریفیوژهای جدید از حدود یک ماه پیش آغاز شده است

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای اینکه به تولید صنعتی در این زمینه دست یابیم باید تعداد زیادی از این دستگاه‌ها را نصب کنیم. نصب سانتریفیوژهای جدید از حدود 1 ماه پیش در سایت نطنز آغاز شده است و با برنامه‌ریزی که کرده‌ایم نصب دو برابری آنها ادامه دارد تا بتوانیم آزمایشگاه مرتبط با نسل جدید را تکمیل کنیم.

عباسی تصریح کرد:این سانتریفیوژها را برای غنی‌سازی ویژه زیر 5 درصد ساخته شده و هیچ استفاده‌ای از آنها در غنی‌سازی 20 درصد نمی‌شود.

*در مورد درز اطلاعات محرمانه به آژانس شکایت کرده‌ایم

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره شکایت این سازمان از آژانس انرژی اتمی به خاطر انتشار اطلاعات محرمانه گفت: فعلا پاسخ مناسبی در این باره دریافت نکرده‌ایم؛ حتی اخیرا اعتراضات جدیدی در این باره داشتیم و نماینده ما در آژانس درباره انتشار خبر نسل جدید سانتریفیوژهای هسته‌ای از آنان سوال کرده بود که چرا اطلاعات آنها باید از آژانس به بیرون درز پیدا کند.

وی افزود: 3 _ 4 روز بعد از اینکه کارشناسان آژانس نصب این سانتریفیوژها را به آژانس گزارش کردند اطلاعات آنها در اختیار رسانه‌های غربی قرار گرفت و منبع خود را یکی از کارشناسان آژانس نقل کرده بودند؛ این مسئله دال بر این است که اطلاعات از آژانس به راحتی درز پیدا می‌کند.

*کارمندان آژانس از سرویس‌های اطلاعاتی کشور خود حقوق می‌گیرند

وی با بیان اینکه در آژانس کارمندانی مشغول کار هستند که از آژانس حقوق نمی‌گیرند بلکه حقوق خود را از کشور خود دریافت می‌کنند اظهار داشت:این باعث می‌شود تا آنها اطلاعات خود را در اختیار کشورهای خود، سرویس‌های امنیتی و رسانه‌ها قرار دهند؛ ما به آقای آمانو هشدار دادیم که این مسئله باید برطرف شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان گفت: ما به آژانس این امتیاز ویژه را داده‌ایم تا درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای گفت‌وگو کنیم و این دلیل نمی‌شود که ما بی جهت اطلاعات خود را درباره اماکن هسته‌ای به آژانس دهیم چرا که آژانس مکان امنی برای نگهداری مطالب و اسناد محرمانه نیست.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

خبرگزاری فارس: هشتمین دور مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایان رسید.

تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس، «‏هرمان‏ ‏ناکار‏تس» معاون‏ ‏یوکیا‏ ‏آمانو به همراه هیئت ‏فنی‏ ‏و‏ ‏کارشناسی‏ ‏آژانس‏ ‏بین‏‌المللی‏ ‏انرژی‏ ‏اتمی‏ ‏بامداد امروز (چهارشنبه) وارد‏ ‏تهران‏ ‏شد تا در هشتمین دور مذاکرات در خصوص نقاط اختلاف بر سر تنظیم و تصویب مدالیته جامع با هیئت ایرانی به بحث و گفت‌وگو بنشیند.

این دور از مذاکرات مانند 2 دور پیش در محل‏ ‏سازمان‏ ‏انرژی‏ ‏اتمی ایران آغاز شد.

علی‏‌اصغر‏ ‏سلطانیه‏ ‏نماینده‏ ‏دائم‏ ‏ایران‏ ‏در‏ ‏آژانس‏ ‏بین‏‌المللی‏ ‏انرژی‏ ‏اتمی‏ ‏در این مذاکرات ریاست‏ ‏هیئت‏ ‏ایرانی‏ ‏را‏ ‏بر‏ ‏عهده‏ ‏دارد.

هنوز در خصوص محتوای مذاکرات و توافقات صورت گرفته خبری اعلام نشده است.

اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می‌گردد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
اخبار موجود نشان دهنده آن است که در این مذاکرات متن مدالیته میان ایران و آژانس نهایی نشده است.


تصویر

ایران هسته ای- دور هفتم مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان یافت.

اخبار دریافتی «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که دور هفتم مذاکرات که روز چهاشنبه 25 بهمن 1391 (13 فوریه 2013) انجام شد، چهارشنبه شب پایان یافته است و در روز پنج شنبه مذاکراتی انجام نخواهد شد.

اخبار موجود نشان دهنده آن است که در این مذاکرات متن مدالیته میان ایران و آژانس نهایی نشده است.

دکتر علی اصغر سلطانه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی که سرپرستی تیم مذاکره کننده ایرانی را بر عهده داشته، در مصاحبه ای گفته است که مذاکرات فشرده ای بین ایران و آژانس انجام شده است.

وی گفت: «مذاکرات تخصصی فشرده با تیم 8 نفره آژانس به سرپرستی معاون مدیر کل در امور پادمان پیرامون مدالیته و چارچوبی برای حل و فصل موضوعات مربوط به ادعاها درباره برنامه هسته ای ایران، در روز جاری در تهران برگزار شد».

سلطانیه اضافه کرد: «ضمن رفع برخی اختلافات و توافق بر مواردی از متن مدالیته مقرر شد پیرامون پیشنهادهای جدیدی که در این جلسه ارائه گردید، طرفین بررسی و نظرات خود را در جلسه بعد ارائه نمایند».

در عین گزارش ها نشان دهنده این است که هنوز درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات توافقی حاصل نشده است.

به این ترتیب هیچ دسترسی به پارچین به بازرسان آژانس داده نخواهد شد.

ایران و آژانس از بهمن 1390 به این سو در حال مذاکره برای تدوین یک مدالیته هستند که معین کند موضوع ابعاد احتمالی نظامی در برنامه هسته ای ایران (PMD) چگونه باید حل و فصل شود.

ایران عقیده دارد این موضوع چیزی بیش از ادعاهای جعلی ساخته شده از سوی سرویس های اطلاعاتی غربی نیست.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

رویترز:
[External Link Removed for Guests]
در حالی که تنها حدود 10 روز به زمان برگزاری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در قزاقستان باقی مانده، خبرگزاری رویترز امروز با انتشار خبری مدعی شده از پیشنهادی که قرار است اعضای این گروه به ایران ارائه دهند آگاهی یافته است. پیشنهادی عجیب که در صورت صحت، می تواند نتیجه مذاکرات را از هم اکنون مشخص سازد.


در حالی که تنها حدود 10 روز به زمان برگزاری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در قزاقستان باقی مانده، خبرگزاری رویترز امروز با انتشار خبری مدعی شده از پیشنهادی که قرار است اعضای این گروه به ایران ارائه دهند آگاهی یافته است. پیشنهادی عجیب که در صورت صحت، می تواند نتیجه مذاکرات را از هم اکنون مشخص سازد.

به گزارش «تابناک»، خبرگزاری «رویترز» ساعاتی پیش با انتشار خبری اعلام کرد از محتوای پیشنهادی که قرار است کشورهای عضو 1+5 به ایران ارائه دهند، آگاهی یافته است. اما در کمال تعجب، این پیشنهاد تنها عبارت است از کاهش تحریم های وضع شده بر تجارت طلا با ایران!

این خبرگزاری که منبع خبر خود را «مقامات غربی» اعلام کرده، در این رابطه می نویسد قدرت های غربی قصد دارند تا در ازای تعطیل شده تأسیسات غنی سازی اورانیوم ایران در «فردو»، تحریم های وضع شده بر تجارت طلا و دیگر فلزات گرانبها با ایران را کاهش دهند.

این مقامات تأیید کرده اند که قرار است این پیشنهاد در مذاکرات روز 26 فوریه در آلماتی قزاقستان به ایران ارائه شود و اظهار داشته اند این پیشنهاد، نوعی اصلاح و به روز رسانی پیشنهاداتی است که در دوره های پیشین به ایران ارائه شده بود.

اما این خبر در حالی توسط رویترز مطرح می شود که در صورت صحت، این پیشنهاد نه تنها عجیب، بلکه عملاً برای ایران تحقیرآمیز خواهد بود. از مدت ها پیش یکی از مباحث مطرح درباره مذاکرات هسته ای ایران آن بود که غرب در فرایندی مستمر، تحریم ها علیه ایران را افزایش می دهد و سپس در مذاکرات از همان تحریم هایی که به تازگی وضع کرده به عنوان ابزار برای چانه زنی استفاده می کند.

مقامات غربی در حالی از لزوم حصول پیشرفت در مذاکرات هسته ای دم زده و با انداختن توپ به زمین ایران، خواستار انجام «اقدامات عملی و واقعی» از سوی ایران می شوند که خود عملاً اصلی ترین شروط پیشبرد یک فرایند دیپلماتیک را به دست فراموشی سپرده اند.

به هر حال، آنچه مشخص است، تا زمانی که غرب دست از رویکرد غیرواقع بینانه و متکبرانه خود در مذاکرات هسته ای برنداشته و پیشنهاداتی واقعی و عملی به ایران ارائه ندهد، نباید انتظار اقدامی از سوی ایران را داشته باشد و چنین پیشنهادی نیز عملاً از پیش راه هرگونه توافقی را در مذاکرات آلماتی می بندد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
روزنامه واشینگتن پست با اشاره به برخی ادعاها و اطلاعات منتشر شده از جانب دولت امریکا ادعا کرد که ایران آمادگی فنی لازم برای راه اندازی 50 هزار ماشین سانتریفیوژ را در نطنز کسب کرده است.


تصویر

ایران هسته ای- روزنامه واشینگتن پست با اشاره به برخی ادعاها و اطلاعات منتشر شده از جانب دولت امریکا ادعا کرد که ایران آمادگی فنی لازم برای راه اندازی 50 هزار ماشین سانتریفیوژ را در نطنز کسب کرده است.

این روزنامه در مقاله ای به قلم جابی واریک که در تاریخ 26 بهمن 1391 (14 فوریه 2013) منتشر شده، ادعا کرد ایران قصد داشته حدود یک سال پیش صدهزار مگنت حلقه ای شکل از چین خریداری کند.

واریک که خبرنگار ارشد امور ایران در این روزنامه است، در این باره نوشت: «با وجودی که ایران دائما به دنبال خرید اقلام ممنوعه از فروشندگان خارجی است این موضع غیرعادی است چرا که این حجم سفارش در عمل برای مجهز کردن پنجاه هزار سانتریفوژ جدید کافی است. این مقدار پنج برابر تعداد سانتریفوژهای فعلی ایران است».

در ادامه این مقاله آمده است: «مقامات آمریکائی اعلام کرده اند که در ماه های اخیر ایران به دنبال خرید کالاهای حساسیت برانگیز بوده است. در ماه اکتبر دادستانی فدرال آمریکا یک تبعه تایوانی مستقر در ایالت تگزاس را به اتهام کمک به ایران برای خرید صدهزار قطعه از شرکتهای آمریکائی طی پنج سال محکوم کرد. این قطعات شامل وسائل الکترونیکی بود که در تاسیسات هسته ای و سیستم های هدایت موشک از آنها استفاده می شود. مگنت های قوی که در دستگاههای سانتریفوژ استفاده می شوند در نیروگاههای برق هسته ای هم کاربرد دارند».

این روزنامه سپس از قول دیوید آلبرایت رییس موسسه علوم و امنیت بین المللی که اخیرا تحلیلی مفصل درباره مسئله خرید مگنت از سوی ایران منتشر کرده، می نویسد: «با توجه به اینکه هر دستگاه به دو مگنت نیاز دارد سفارشی که ایران برای خرید این مگنت ها داده برای پنجاه هزار دستگاه سانتریفوژ جدید کافی است. البته تعدادی از این مگنت ها هم برای تعمیر دستگاهها و به عنوان قطعات یدکی نگهداری می شوند. این اقدام نشان می دهد که ایران می خواهد سانتریفوژهای بیشتری راه اندازی کند».

واشینگتن پست ادامه داده است: «ایران این مگنت ها را که از ماده ترکیبی موسوم به استرونتیوم باریوم و هیدروکسید آهن ساخته شده است در اواخر سال 2011 به یک فروشنده چینی سفارش داده است. به گفته یک مقام آمریکایی ایران همچنان به دنبال خرید فن آوری های ممنوعه از طریق فروشنده های خارجی است. طبق گزارش موسسه علوم و امنیت بین الملل، شرکتی که این سفارش ها را برای ایران انجام داده قبلا هم با تلاش های ایران برای دستیابی به فن آوری های مهم و حساس در ارتباط بوده است. دولت کانادا اواخر سال گذشته نام این شرکت را در فهرست شرکتهای تحریم شده قرار داد».

اولی هاینونن از بازرسان سابق آژانس نیز به این روزنامه گفته است: «این نوع مگنتی که ایران به دنبال آن است مخصوص سانتریفوژهای IR-1 است و نمی توان از آن در سانتریفوژهای پیشرفته IR-2m که ایران به تازگی آزمایش کرده است استفاده کرد. او گفت: «این تعداد سفارش معقول به نظر می رسد چون ایران قبلا اعلام کرده بود که قصد دارد پنجاه هزار سانتریفوژ IR-1 نصب کند.» هاینونن افزود مقامات آژانس مدارکی دارند که نشان می دهد ایران تلاش می کند تا بتواند قطعات مهم و پیشرفته ای برای دستگاههای IR-2m تهیه کند».

روزنامه واشینگتن پست همچنین از قول یک دیپلمات امریکایی در این باره نوشت: «یک دیپلمات اروپائی که به اطلاعات مربوط به تاسیسات هسته ای ایران دسترسی دارد و خواست نامش فاش نشود گفت: ایران خودش را در موقعیتی قرار داده است تا بتواند سریعا به پیشرفت های هسته ای برسد. هر اقدامی می تواند موقعیت را خطرناک تر کند».
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
ایران در اثر تحریم ها به پیشرفت های جدی در حوزه فناوری هسته ای رسیده و عملا اکنون به یک صادر کننده هسته ای تبدیل شده است.


تصویر

ایران هسته ای- یک پایگاه اینترنتی معتبر امریکایی که معمولا به مقام های سطح بالای این کشور دسترسی دارد، با نقد شدید استراتژی تحریم ایران به جزئیاتی اشاره کرد که ثابت می کند ایران در اثر تحریم ها به پیشرفت های جدی در حوزه فناوری هسته ای رسیده و عملا اکنون به یک صادر کننده هسته ای تبدیل شده است.

جاناتان تیرون در مقاله ای که روز 28 بهمن 1391 (16 فوریه 2013) در پایگاه اینترنتی بلومبرگ منتشر شده، نوشت: «دانشمندان و تحلیل گران مسائل امنیتی که مناقشه یک دهه ای را درباره برنامه هسته ای ایران دنبال می کنند،‌ می گویند تحریم های بین المللی با هدف مجازات ایران به سبب برنامه هسته ای اش ممکن است بی تاثیر باشد. در حالی که تحریم های تجاری و مالی سبب قطع دسترسی ایران به برخی مواد از قبیل آلومینیوم و فولاد مورد استفاده برای ساخت نخستین نسل از تجهیزات هسته ای شده است اما این تحریم ها سبب شده است جمهوری اسلامی در یافتن راه حلی برای ابداعات در زمینه فن آوری باشد. اعمال تحریم ها سبب شده است هم اکنون ایران هم در موقعیت ساخت تجهیزات هسته ای بهتر و هم صادرات آنها قرار بگیرد».

بلومبرگ ادامه می دهد: «فرانک دالنوکی ورسس فیزیکدان مرکز مطالعات منع تولید سلاحهای هسته ای جیمز مارتین در کالیفرنیای آمریکا می گوید: عواقب جدی همه این تحریم ها این است که شما سبب تولید بومی این اجزاء شده اید. او گفت: این بدین معناست که کشور تولید کننده چیزهای بیشتری درباره فن آوری تجهیزات هسته ای خواهد آموخت و بنابراین هم اکنون آنها نه تنها درباره تولید این قطعات چیزهایی می دانند بلکه می توانند این اجزاء را به کشورهای دیگر نیز بفروشند».

تیرون با اشاره به اینکه ایران نه مشکل مواد خام دارد و نه مشکل دانش، ادامه می دهد: «از آنجایی که تحریم ها توانایی ایران را برای واردات مواد با کیفیت بالا و اجزاء مورد نیاز برای ساخت ترکیبات هسته ای کاهش داده است، داشتن منابع داخلی در ایران از جمله نفت، ماسه و روی بدین معناست که تهران می تواند بر موانع فنی پیش روی خود درباره ساخت تجهیزات هسته ای غلبه کند».

آندرئاس پرسبو مدیر اجرایی مرکز آموزش و اطلاعات و تحقیقات -که در لندن قرار دارد- به بلومبرگ گفته است: «بیشتر فن آوری های مورد استفاده در ایران چند دهه عمر دارند. اما نکته کلیدی دسترسی به مواد خام است. اگر شما مواد خام در اختیار داشته باشید و استعداد کافی برای پردازش آنها داشته باشید می توانید هر چیزی را که نیاز دارید، بسازید».

بلومبرگ سپس به ذکر مصادیقی از خودکفایی ایران در حوزه برنامه هسته ای پرداخته و نوشته است: «ایران -که چهارمین ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارد- در سال 2011 ساخت فیبر کربن را در داخل آغاز کرد، مواد قوی و سبکی که در ساخت توربین های بادی، هواپیماها و سانتریفیوژها کاربرد دارد. همانند بازار غنی سازی اورانیوم، که در اختیار شرکت هایی همانند اورنکو (Urenco Ltd. ) آروا (Areva SA) و روس اتم (Rosatom Corp)، قرار دارد،‌ تولید فیبر کربن نیز در انحصار چند شرکت از جمله هکسل (Hexcel Corp)، بی ای ایی سیستم (BAE Systems Plc) و تورای (Toray Industries Inc)، قرار دارد.

در ادامه این مقاله از قول یوسف بات فیزیک دان و تحلیل گر مسائل هسته ای که مشاور آکادمی علوم ملی آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران است، آمده است: «در حالی که رژیم تحریم ها در ابتدا روند توسعه فنی برنامه هسته ای ایران را کند کرد اما در عین حال سبب شد ایران در برخی زمینه های کلیدی خودکفا شود. جدا از اسرائیل، احتمالا ایران پیشرفته ترین کشور در خاورمیانه در زمینه فن آوری هسته ای محسوب می شود».

بلومبرگ سپس با ذکر یک نمونه دیگر از پیشرفت های ایران آورده است: «جمهوری اسلامی همچنین در زمینه های دیگر حیاتی که مورد تحریم واقع شده اند، نیز خودکفا شده است. ایران هم اکنون در تولید گریس صنعتی فومبلین -گریسی که در داخل سانتریفوژها از آنها استفاده می شود- خودکفا شده است و آن را در بازارهای جهانی نیز می فروشد».

ایگور خریپونوف نماینده سابق کنترل تسلیحاتی شوروی سابق در آمریکا که هم اکنون در مرکز امنیت و تجارت بین المللی آتن در گرجستان کار می کند، در تحلیل این مسئله به بلومبرگ گفته است: «‌اگر در گذشته ایران به فرآورده ها و فن آوری های آماده برای برنامه هسته ای خود نیاز داشت که تماما تحت تأثیر تحریم ها قرار گرفتند اکنون سطح منابع وارداتی مورد نیاز به اجزاء اساسی و بسیار ساده کاهش یافته است که تهران می تواند آنها را در داخل ارتقاء دهد».

در انتهای این مقاله آمده است: «پل اینگرام مدیر اجرایی شورای اطلاعات امنیت آمریکا و انگلیس - که در لندن قرار دارد - می گوید دیپلمات ها باید بر شفافیت بیشتر درباره تأسیسات هسته ای ایران متمرکز شوند تا این که بخواهند تلاش کنند مانع از غنی سازی اورانیوم توسط تهران شوند. اینگرام گفت: ایران روابط اقتصادی زیاد و پیچیده ای با بیشتر کشورها غیر از آمریکای شمالی، اروپا و شرق دور دارد بنابراین نباید جای تعجب باشد که آنها می توانند فن آوری های خود را توسعه دهند تا بتوانند موادی را جایگزین مواد تحریم شده کنند. او افزود: تجربه اعمال تحریم ها علیه ایران پیشتر نیز این موضوع را تأیید کرده بود».
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
فاصله مذاکرات مسکو تا آلماتی حاوی انبوهی از تحولات بوده است که یادآوری آنها به فهم موقعیت ایران و گروه 1+5 در مذاکرات آلماتی کمک شایانی می کند.

تصویر

محمد صدری، ایران هسته ای- فاصله مذاکرات مسکو تا آلماتی حاوی انبوهی از تحولات بوده است که یادآوری آنها به فهم موقعیت ایران و گروه 1+5 در مذاکرات آلماتی کمک شایانی می کند.

نوشته زیر روایتی از مهم ترین تحولات دیپلماتیک و راهبردی در فاصله بهار 91 تا زمستان 91 است.

1- وضعیت مذاکراتی فعلی میان ایران و 1+5 در اصل برآمده از مذاکرات مسکو است که در تاریخ 29 خرداد 1391 (18ژوئن 2012) آغاز شد. در ان مذاکرات، طرف ایرانی:

1-1- یک چارچوب جامع درباره نحوه تداوم مذاکرات که از جمله شامل گام های متقابل پیشنهادی برای حل و فصل دیپلماتیک مسئله بود به طرف مقابل ارائه کرد. این پیشنهاد به طور مکتوب ارائه شد و پس از مذاکرات نیز بلافاصله در اختیار رسانه ها قرار گرفت. در این چارچوب ایران 5 گام را پیش بینی کرده بود:

گام اول- اعلام به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران از جانب 1+5 و متقابلا اعلام عدم پیگیری قطعی هر نوع پروژه تسلیحات هسته ای از سوی ایران در چارچوب فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی.

گام دوم- اعلام آمادگی ایران برای همکاری با آژانس برای حل و فصل موضوع ابعاد احتمالی نظامی در مقابل لغو کلیه تحریم های یک جانبه از جانب گروه 1+5.

گام سوم- اعلام آمادگی ایران برای همکاری در زمینه تامین سوخت راکتور تهران (توقف موقت غنی سازی 20 درصد) در ازای لغو کلیه قطعنامه های شورای امنیت.

گام چهارم- همکاری هسته ای میان ایران و 1+5.

گام پنجم- همکاری غیر هسته ای میان ایران و 1+5

1-2- طرف ایرانی استدلال کرد که این چارچوب مکانیسمی برای حل و فصل مسئله ارائه می کند به گونه ای که یک معامله برد- برد برای هر دو طرف شکل بگیرد. از دید ایران، این چارچوب اولا ناظر به نگرانی های فوری دو طرف است و روشی قابل اجرا برای رفع آن ارائه می دهد، ثانیا راه را برای همکاری های گسترده در دراز مدت در حوزه های مختلف میان دو طرف می گشاید و به این ترتیب حل و فصل مسائل دشوار و اختلافی را آسان تر می کند و ثالثا گروه 1+5 با اجرای آن می تواند ادعا کند که حتی قطعنامه های شورای امنیت هم اجرا شده چرا که در این قطعنامه ها تعلیق غنی سازی از ایران درخواست شده و به درصد آن اشاره ای نشده است بنابراین گروه 1+5 می تواند توقف غنی سازی 20 درصد را به عنوان اجرای درخواست قطعنامه ها در نظر بگیرد.

2- گروه 1+5 در مذاکرات مسکو هیچ پاسخ محتوایی به چارچوب ایران ارائه نکرد. در واقع این گروه آمادگی کافی برای ورود به بحث تفصیلی در این باره را نداشت. شاید حتی اینگونه بتوان گفت که این گروه انتظار نداشت پیشنهای تفصیلی به این شکل از ایران در یافت کند. به همین دلیل هم بود که یکی از اعضای گروه 1+5 به صراحت اعلام کرد عمق و غنای مباحث مطرح شده از جانب ایران در مذاکرات به هیچ وجه با آنچه گروه 1+5 گفت قابل مقایسه نبود.

3- پیشنهاد ایران در مسکو در واقع در پاسخ به پیشنهادی ارائه شد که گروه 1+5 در بغداد به ایران ارائه کرده بود. پیشنهاد این گروه در بغداد این بود که ایران با انجام دو فاز اعتماد سازی و یک فاز پای بندی، عملا برنامه هسته ای خود را به وضعیتی در آورد که در قطعنامه های شورای امنیت و شورای حکام ترسیم شده است. ایران پیشنهاد بغداد را بلافاصله رد و اعلام کرد که تداوم مذاکرات بر مبنای این پیشنهاد عملی نیست و اگر گروه 1+5 روی آن اصرار کند مذاکرات متوقف خواهد شد. ضرورت دارد به این موضوع توجه شود که اولا گروه 1+5 در بغداد پذیرفته بود که مذاکرات آتی باید کاملا بر مبنای NPT باشد اما این موضوع را در پیشنهاد خود در بغداد نقض کرد، ثانیا ایران قطعنامه های شورای امنیت درباره برنامه هسته یا خود را غیر قانونی می داند و مکررا اعلام کرده هرگز این قطعنامه ها را اجرا نخواهد کرد (واساسا مذاکرات با 1+5 به این دلیل صورت می گیرد که ایران قصد اجرای قطعنامه های شورای امنیت را نداشت که اگر داشت دیگر نیازی به مذاکره با 1+5 نبود.) و ثالثا از دید ایران هیچ نوع رویه مذاکراتی که در خواست غنی سازی 5 درصد از جانب ایران را داشته باشد اساسا نمی تواند شکل بگیرد.

4- گروه 1+5 در مذاکرات مسکو راهبرد خود را بر این اصل استوار کرده بود که افزایش شدید فشار بر ایران از طریق تحریم ها نهایتا منجر به تغییر محاسبات و سپس تغییر پیشنهاد ایران در موضوع هسته ای خواهد شد و این گروه می تواند صرفا از طریق تقویت مسیر فشار بی آنکه پیشنهاد مذاکراتی قابل توجهی به ایران بدهد، مذاکرات را به نفع خود مدیریت کند. متقابلا ایران در مذاکرات استانبول2، بغداد و مسکو نشان داد که اولا محاسبات هسته ای آن در اثر مواجهه با هیچ نوعی از فشار تغییر نخواهد کرد، ثانیا، ایران توانست این موضوع را به طرف غربی نشان بدهد که توان آنها برای تولید فشار بر ایران بسیار کمتر از چیزی است که ادعا می کنند و تاثیر این فشار ها بر محیط داخلی ایران هم کمتر از چیزی است که برآورد کرده اند، و ثالثا ایران در عین حال کاملا منعطف و منطقی است و این آمادگی را دارد که بخشی از برنامه هسته ای خود را به عنوان موضوع مذاکره روی میز قرار بدهد.

5- توافق نهایی مذاکرات مسکو به این شکل بود که:

در گام اول، مذاکراتی میان کارشناسان گروه 1+5 و تیم کارشناسی ایران در استانبول برگزار شود. این مذاکرات در تاریخ سه شنبه 13 تیر 1391 (3 ژوئیه 2012) برگزار شد.

در گام دوم، معاونین دکتر جلیلی و کاترین اشتون یکدیگر را ملاقات کنند. این ملاقات در تاریخ ... برگزار شد.

در گام سوم، دکتر جلیل و کاترین اشتون تلفنی مذاکره کنند. این مذاکرات در روز پنج شنبه 12 مرداد 1391 (2 اوت 2012) انجام شد.

و در گام آخر، دکتر جلیلی و کاترین اشتون ملاقات حضوری داشته باشند که این ملاقات در تاریخ 28 شهریور 1391 (18 سپتامبر 2012) در استانبول انجام شد.

6- مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 که در تاریخ 13 تیر 1391در استانبول برگزار شد، مذاکراتی بسیار مهم است که در طول تاریخ برنامه هسته ای ایران نمونه ای مشابه آن وجود نداشته است. در این مذاکرات، تیم کارشناسی ایران با تیم کارشناسی گروه 1+5 به بحث های جزئی فنی، حقوقی و سیاسی پرداختند. اهم نکات درباره این جلسه چنین است:

6-1- در مذاکرات کارشناسی استانبول گروه 1+5 تمامی سوال ها و ابهام های فنی و حقوقی خود درباره برنامه هسته ای ایران را مطرح و پاسخ همه آنها را دریافت کرد. در این جلسه که تا نیمه شب ادامه داشته است، حتی متخصصان سلاح هسته ای امریکا هم حضور داشته اند و پرسش های خود را از تیم کارشناسی ایران پرسیده اند. در انتهای این جلسه یکی از اعضای 1+5 به صراحت تاکید کرده است که این گروه دیگر هیچ سوالی ندارد. عضو دیگر جلسه گفته است که اگر بحث ها به همین شکل پیش برود، پرونده هسته ای ایران می تواند در یک هفته بسته شود. 75 درصد سوال و جواب ها در این جلسه میان نمایندگان ایران و امریکا بوده است.

6-2- در این جلسه گروه 1+5 صرفا روی فاز اول پیشنهاد خود تاکید داشته و آمادگی ارائه هیچ بحثی درباره فازهای دیگر را نداشته است. در مقابل، ایران تاکید کرده است که پیشنهاد 1+5 تنها در صورتی قابل بررسی است که فازهای 2و3 آن کنار گذاشته شود.

6-3- ایران در این جلسه استدلال کرده است که حتی اگر نظر گروه 1+5 در این باره که NPT یکی از مبانی مذاکرات است پذیرفته شود، باز هم جایی برای درخواست توقف غنی سازی 5 درصد از ایران نمی ماند چرا که اساسا موضوع توقف جایگاهی در NPT ندارد.

6-4- گروه 1+5 خصوصا امریکا در این نشست پذیرفت که تمامی فعالیت های هسته ای و غنی سازی ایران از جمله فردو زیر نظر آژانس است و فعالیت هایی که زیر نظر آژانس باشد، نمی تواند نگران کننده باشد لذا درخواست تعطیلی آنها بی معناست.

6-5- در این نشست تاکید شد که ایران درباره توقف غنی سازی 20 درصد بحث نمی کند، ولی در خواست تعلیق غنی سازی 20 درصد به طور موقت، با زمان مشخص و به گونه ای که مخل حقوق ایران طبق ان پی تی نباشد در ازای لغو کلیه تحریم های یک جانبه قابل بررسی است.

6-6- در این مذاکرات گفته شده است که ایران از حقوق خود صرف نظر نمی کند اما قصد اعمال همه آنها در شرایط فعلی را هم ندارد و حقوق خود را طبق نیازها و برنامه هایش اعلام می کند. به عنوان نمونه درباره غنی سازی 20 درصد، گروه 1+5 نه حاضر به فروش سوخت به ایران شد، نه تبادل را قبول کرد، نه تولید سوخت 20 درصد از سوی ایران را قبول دارد و نه رادیو دارو به ایران می فروشد. دراین صورت آیا ایران چاره ای جز این دارد که خود راسا اقدام به تولید رادیو دارو برای حدود یک میلیون بیمار سرطانی خود بکند یا نه؟

6-7- نتیجه مذاکرات استانبول این بود که اولا، گروه 1+5 کاملا دریافت که درک و برداشت کاملا نادرستی از ماهیت برنامه هسته ای ایران و هدف تصمیمات ایران در حوزه فنی دارد، ثانیا به سوال های امریکا درباره برنامه هسته ای ایران مستقیما پاسخ داده شد و ثالثا امریکا دریافت که باید پیشنهاد بغداد را بازنویسی کند.

7- گام دوم توافق شده در مسکو پس از مذاکرات کارشناسی، مذاکرات دکتر علی باقری و هلگا اشمید معاونان دکتر جلیلی و کاترین اشتون بود که در تاریخ ... در برگزار شد. در این ملاقات، دکتر باقری این مسئله را مطرح کرد که گام سوم از پیشنهاد مسکو یعنی موضوع توقف موقت غنی سازی 20 درصد در ازای لغو کلیه تحریم ها خود می تواند به بخش های کوچکتر و گام های جزئی تری تقسیم شود تا اجرای آن برای دو طرف ساده تر باشد. در این راستا ایران 9 گام را پیشنهاد کرد که همه ذیل گام سوم از پیشنهاد مسکو قرار می گرفت.

8- گام سوم مذاکرات تلفنی دکتر جلیلی و خانم اشتون بود که روز انجام شد. در این مذاکرات دکتر جلیلی تاکید کرد که ایران در انتظار دریافت پاسخ رسمی و مبسوط به پیشنهادی است که در مسکو ارائه کرده است.

9- گام چهارم ملاقات حضوری دکتر جلیلی و کاترین اشتون بود که در تاریخ در استانبول انجام شد. در این ملاقات دکتر جلیلی توضیح داد که دیدگاه های ایران نسبت به آنچه در مذاکرات مسکو و در مذاکرات معاونین مطرح شده هیچ تغییری نکرده است.

10- از زمان آخرین دیدار دکتر جلیلی و کاترین اشتون در استانبول بحث های متنوعی در رسانه ها غربی درباره تدوین یک پیشنهاد جدید از سوی 1+5 خطاب به ایران مطرح شده است. در این باره ضروری است توجه شود که اولا هیچ مذاکره مستقیمی بین ایران و امریکا صورت نگرفته و تمامی مطالب منتشر شده از سوی منابع غربی در این باره خبرسازی بوده است. ثانیا، ایران از تدوین هر نوع پیشنهاد جدید از سوی 15 که واقع بینانه تر و متوازن تر باشد استقبال می کند ولی تا کنون هیچ پیشنهاد رسمی دریافت نکرده و اخبار رسانه ای در این باره را قابل اعتماد نمی داند، ثالثا، چارچوب پیشنهادی ایران در مسکو و گام های اضافی پیشنهادی در مذاکرات معاونین آخرین مواضع رسمی ایران است و این مواضع هیچ تغییری نکرده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
در شرایطی که کمتر از یک هفته تا زمان برگزاری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 باقی مانده، آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش جدید خود از فعالیت های هسته ای ایران را منتشر کرده است. گزارشی که این بار هم به جای انتشار رسمی، سر از رسانه ها درآورده و به مباحث دلخواه غرب پیرامون برنامه هسته ای ایران دامن زده است
.

در شرایطی که کمتر از یک هفته تا زمان برگزاری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 باقی مانده، آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش جدید خود از فعالیت های هسته ای ایران را منتشر کرده است. گزارشی که این بار هم به جای انتشار رسمی، سر از رسانه ها درآورده و به مباحث دلخواه غرب پیرامون برنامه هسته ای ایران دامن زده است.

به گزارش «تابناک»، در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که امروز منتشر شده، آمده ایران کار نصب سانتریفیوژهای جدید را در تأسیسات هسته ای اصلی خود در نطنز آغاز کرده است. رسانه های غربی از این امر به عنوان ابزار جدیدی برای فضاسازی علیه ایران استفاده کرده اند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در گزارش «محرمانه» آژانس آمده 180 سانتریفیوژ موسوم به IR-2m و نیز غلاف های خالی سانتریفیوژ در تأسیسات هسته ای نطنز نصب شده است. البته این سانتریفیوژها هنوز در عمل آغاز به کار نکرده اند.

بر اساس این گزارش، در صورتی که این تأسیسات جدید و پیشرفته در نطنز آغار به کار کنند، می توانند توانایی غنی سازی اورانیوم ایران را طور چشمگیری افزایش دهند. آژانس همچنین معتقد است احتمالاً تعداد سانتریفیوژهای جدید ایران در نطنز به 3000 عدد خواهد رسید.

با این حال، در گزارش جدید آژانس نکته دیگری نیز مورد اشاره قرار گرفته و آن، تأیید این موضوع است که ایران در ماه دسامبر گذشته، فرایند تبدیل اورانیوم غنی شده خود به سوخت رآکتور را از سر گرفته است. این امر باعث شده ذخیره اورانیوم 20 درصدی ایران کاهش پیدا کند.

اما گزارش جدید آژانس در حالی به طور گسترده در رسانه های غربی منتشر شده و روی آن مانور داده می شود که نه تنها نفس درز کردن یک گزارش «محرمانه» به رسانه ها جای بحث و انتقاد فراوان دارد، بلکه برخی مطبوعات غربی حتی از یکی دو روز پیش اطلاعات مربوط به این گزارش جدید را به نقل از «منابع بی نام غربی» منتشر کرده بودند.

از سوی دیگر، با اینکه رسانه های غربی از انتشار این گزارش جدید به عنوان ابزاری برای تشدید فضاسازی ها علیه ایران بهره گرفته اند، توجه به دو نکته در این زمینه ضروری است. نخست اینکه اقدام ایران در نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز، اقدامی مخفیانه نبود و از چند ماه پیش به اطلاع آژانس رسیده است و دوم اینکه این رسانه ها با تمرکز کمتر بر موضوع تبدیل اورانیوم غنی شده ایران به سوخت، تنها به مسئله افزایش تعداد سانتریفیوژها پرداخته و آن را عاملی نگران کننده دانسته اند.

به هر حال، انتشار وسیع این گزارش و فضاسازی پیرامون آن، به خوبی در چارچوب برنامه کلی غرب برای بازی با افکار عمومی در آستانه مذاکرات هسته ای قابل درک است تا با استفاده از این فضا و تشدید فشار بر ایران، زمینه را برای وادار کردن ایران به امتیاز دادن در برنامه هسته ای آماده کنند.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری فارس: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کرد.


تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس، «یوکیا آمانو»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش جدید 12 صفحه‌ای خود درباره برنامه هسته‌ای ایران را بین اعضای شورای حکام آژانس توزیع کرد.

***

اجرای توافقنامه پادمان‌های ان‌پی‌تی و مفاد مربوط به قطعنامه‌های شورای امنیت در جمهوری اسلامی ایران

گزارش مدیرکل

A. مقدمه

1. این گزارش مدیرکل به شورای حکام و به موازات آن به شورای امنیت بوده که درباره اجرای توافقنامه پادمان‌های ان‌پی‌تی و مفاد مربوطه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران است.

2. شورای امنیت تاکید کرده است که گام‌های تعیین شده توسط شورای حکام در قطعنامه‌هایش، برای ایران الزام‌آور هستند. مفاد مربوطه به قطعنامه‌های مزبور شورای امنیت طی فصل هفتم منشور سازمان ملل تصویب شده و بر اساس شرایط این قطعنامه‌ها اجباری است.

3. این گزارش تحولات روی داده پس از گزارش قبلی مدیر کل GOV/2012/55 (شانزدهم نوامبر 2012) و همچنین موضوعاتی که همچنان باقی مانده را مورد بررسی قرار می‌دهد. این گزارش بر زمینه‌هایی که ایران به تعهدات الزام آور خود به طور کامل پایبند نبوده تمرکز کرده است، تعهداتی که اجرای کامل آن‌ها برای ایجاد اطمینان بین‌المللی درباره ماهیت کاملا صلح‌ میز برنامه هسته‌ای ایران ضروری است.

B. تشریح موضوعات حل نشده

4. در نوامبر 2011، قطعنامه GOV/2011/69 شورای حکام، در میان دیگر موضوعات، تاکید کرده است که ایران و آژانس باید گفت‌وگوها برای حل تمامی موضوعات اساسی باقی مانده را افزایش دهند. این مذاکرات باید با هدف ارائه توضیحاتی درباره موضوعاتی نظیر دسترسی به تمامی اطلاعات مربوطه، اسناد، سایت‌ها، ‌مواد و افراد در ایران باشد. در این قطعنامه، شورای حکام ایران را فراخوانده است تا به طور جدی و بدون پیش شرط در گفت‌گوها وارد شده تا اطمینان بین‌المللی درباره ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران حاصل شود. با توجه به این موضوع، از ژانویه تا اوایل سپتامبر 2012، مقامات آژانس و ایران 6 دور گفت‌وگو در وین و تهران از جمله سفر مدیر کل به تهران در ماه مه 2012 داشته‌اند. اگر چه، هیچگونه نتایج ملموسی حاصل نشده است.

5. در 13 سپتامبر 2012، قطعنامه GOV/2012/50 ‌شورای حکام، در میان دیگر موضوعات، تصمیم گرفت که همکاری ایران با درخواست‌های آژانس با هدف حل موضوعات باقی مانده ضروری و فوری است تا اطمینان بین‌المللی درباره ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران حاصل شود. شورای حکام همچنین تاکید کرد که برای ایران الزامی است که به طور فوری رویکرد ساختارمندی را برای حل مسائل باقیمانده مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه‌ هسته‌ایش را نهایی و اجرایی کند که به عنوان گام اول شامل، فراهم کردن دسترسی آژانس به سایت‌های مرتبط مورد درخواست است. پیرو اجرای این قطعنامه، آژانس سریعا گامهایی را برای تعامل با ایران طی گفت‌وگوهای بیشتر برداشت.

6. مقامات آژانس و ایران از گزارش نوامبر 2012 مدیرکل، سه دور گفت‌وگو در تهران - 13 سپتامبر 2012، 16 و 17 ژانویه 2013 و 13 فوریه 2013 - با هدف نهایی کردن سند رویکرد ساختارمند برگزار کرده‌اند. در حالی که تعهد دبیرخانه برای ادامه گفت‌وگو پابرجاست، حصول توافق با ایران درباره رویکرد ساختارمند یا آغاز اقدام جدی درباره مسائل باقیمانده از جمله موارد مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران هنوز اتفاق نیفتاده است.

C. تاسیسات اعلام شده تحت توافقنامه پادمان ایران

7. تحت توافقنامه پادمان،‌ ایران وجود 16 تأسیسات هسته‌ای و 9 مکان خارج از تاسیسات که در آن مواد هسته‌ای به طور معمول استفاده می‌شود را اعلام کرده است. آژانس بدون توجه به اینکه برخی از فعالیت‌های معین ایران در تأسیساتی خاص ـ چنانکه در ادامه اشاره می‌شود ـ با قطعنامه‌های مربوط به شورای حکام و شورای امنیت مغایرت دارند، همچنان راستی‌آزمایی از عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران در این تأسیسات و مکان‌های خارج از سایت‌ها را ادامه دهد.

D. فعالیت‌های مرتبط با غنی سازی

8- ایران برخلاف قطعنامه‌های شورای حکام و شورای امنیت، فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی خود در تأسیسات اعلام شده‌ای که در زیر به آنها اشاره خواهد شد را تعلیق نکرده است. تمام این فعالیت‌ها تحت پادمان‌های آژانس هستند و تمام مواد هسته‌ای، آبشارهای نصب‌شده و ایستگاه‌های تغذیه و تخلیه اورانیوم در این تاسیسات مشمول اقدامات نظارت وکنترل (محدودسازی) آژانس هستند.

9- ایران اعلام کرده است که هدف از غنی سازی هگزافلوراید اورانیوم (UF6) به اورانیومِ235 (U-235) با غنای 5 درصد، تولید سوخت برای تاسیسات هسته‌ای‌ایش است؛ ضمن اینکه هدف از غنی سازی هگزافلوراید اورانیوم (UF6) به اورانیوم 235 با غنای 20 درصد تولید سوخت برای راکتورهای تحقیقاتی است.

10- ایران از زمانیکه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای خود را شروع کرده است در آن تاسیسات موارد زیر را تولید کرده است:

- 8271 کیلوگرم ( 660 کلیوگرم بیشتر از گزارش قبلی مدیر کل آژانس) هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 235 پنج درصد؛ از این مقدار، 5974 کیلوگرم به شکل هگزافلوراید اورانیوم غنی‌شده به اورانیوم 235 پنج درصد باقی مانده‌اند و مابقی بیش از این حد غنی شده‌اند (چنانکه در پاراگرافهای 15 و 25 تا 27 شرح آن آمده است).

- 280 کیلوگرم ( 47 کیلوگرم بیشتر از زمان انتشار گزارش قبلی مدیر کل آژانس) هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 235 بیست درصد؛ از این مقدار 167 کیلوگرم به شکل هگزافلوراید اورانیوم غنی‌شده به اورانیوم 20درصد باقی مانده‌اند و مابقی بیش از این حد غنی شده‌اند (چنانکه شرح آن در پاراگراف 45 در زیر آمده است).

D1. نطنز

11- تأسیسات غنی‌سازی سوخت:

غنی‌سازی سوخت یک تأسیسات غنی‌سازی سانتریفیوژی است که برای تولید اورانیومِ با غنای پایین، تا اورانیوم 235 پنج درصد ساخته شده و اولین بار در سال 2007 آغاز به کار کرده است. این کارخانه به دو بخش سالن تولید A و سالن تولید B تقسیم شده است. بنا بر اطلاعات طراحی که ایران ارائه کرده سالن تولید A برای استقرار 8 واحد هر یک شامل 18 آبشار طراحی شده است و بدین ترتیب، در مجموع تقریباً 25هزار سانتریفیوژ در 144 آبشار قرار می‌گیرد . ایران هنوز اطلاعات طراحی سالن تولید B را ارائه نداده است.

12- ایران تا تاریخ 19 فوریه 2013، 74 آبشار را به طور کامل در سالن تولید A نصب کرده، برای 3 آبشار دیگر بخشی از عملیات نصب را انجام داده و مراحل مقدماتی نصب 67 آبشار دیگر را به اتمام رسانده است. در این تاریخ ایران اعلام کرد 53 عدد از آبشارهای کاملاً نصب شده را با هگزافلوراید اورانیوم طبیعی تغذیه می‌کند.

13- ایران در نامه‌ای به تاریخ 23 ژانویه 2013 به آژانس اطلاع داد که از سانترفیوژهای IR-2m در یکی از بخش های سالن تولید A «استفاده خواهد کرد». ایران در نامه‌ای به تاریخ 6 فوریه 2013 به درخواست آژانس، اطلاعات بیشتری درباره شکل‌بندی آبشارهای طراحی‌شده برای بخشی که سانترفیوژهای IR-2m را شامل خواهد شد، فراهم آورده و اطلاعات فنّی مرتبط دیگری هم ارائه کرد.

14- آژانس بر اساس راستی‌آزمایی فهرست اقلام فیزیکی که بین 20 اکتبر 2012 و 11 نوامبر 2012 از تأسیسات غنی‌سازی سوخت به عمل آورد اقدام به راستی‌آزمایی فهرست اقلام مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران در 21 اکتبر 2012، با در نظر گرفتن خطاهای اندازه‌گیری معمول در چنین تأسیساتی کرد.

15- آژانس تأیید کرده است که تا تاریخ 21 اکتبر 2012، 85644 کیلوگرم از هگزافلوریاد اورانیوم طبیعی از زمان آغاز تولید آن در فوریه 2007 برای تغذیه آبشارها به کار رفته است و مجموعاً 7451 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی‌شده به اورانیوم 5 درصد تولید شده است. ایران برآورد کرده بین 22 اکتبر 2012 و 3 فوریه 2013 مجموعاً 9106 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم طبیعی به آبشارها تزریق شده‌اند و در مجموع، تقریباً 820 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 5 درصد تولید شده است؛ به این ترتیب میزان تولید هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 5 درصد از زمان آغاز تولید آن، به 8271 کیلوگرم می‌رسد.

16- بر اساس نمونه‌های محیطی گرفته شده از کارخانه غنی‌سازی سوخت از فوریه 2007، و همچنین دیگر فعالیت‌های راستی‌آزمایی انجام شده، آژانس به این نتیجه رسیده است که این تاسیسات منطبق با آنچه ایران در پرسشنامه اطلاعات طراحی مربوطه اعلام کرده، فعالیت نموده است.

تأسیسات آزمایشی غنی‌سازی سوخت

17- تأسیسات غنی‌سازی آزمایشی سوخت یک تاسیسات تحقیقات و توسعه و تأسیسات تولید آزمایشی اورانیوم با درصد غنای پایین (LEU) است، که اولین بار در اکتبر 2003 عملیاتی شده است. این تاسیسات یک سالن آبشار دارد که می‌تواند 6 آبشار را در خود جای دهد و به دو بخش تقسیم شده، که ایران یکی از آنها را برای تولید هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 20 درصد (آبشارهای 1 و 6) و بخش دیگر را برای تحقیقات و توسعه (آبشارهای 2، 3، 4 و 5) در نظر گرفته است.

18- بخش تولید: تا تاریخ 12 فوریه 2013، ایران همچنان به تزریق هگزافلوراید اورانیوم غنی‌شده با درصد غنای پایین به دو آبشار به هم مرتبط (آبشارهای 1 و 6) که شامل مجموعاً 328 سانترفیوژ IR-1 بوده، ادامه داده است.

19- چنانکه پیشتر گزارش شد آژانس تائید کرده است که تا تاریخ 15 سپتامبر 2012، 119.6 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی‌شده به اورانیوم 5 درصد، از زمان آغاز تولید آن در فوریه 2010 به آبشارهای بخش تولید تزریق شده بودند و اینکه مجموعاً 129.1 کیلوگرم هگزافلوراید غنی‌شده به اورانیوم 20 درصد تولید شده است. ایران برآورد کرده بین 16 سپتامبر 2012 و 12 فوریه 2013 در مجموع 145.5 کیلوگرم هگزافلوراید غنی‌شده به اورانیوم 5 درصد را به آبشارهای بخش تولید تزریق کرده است و اینکه تقریباً 20.8 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 20 درصد تولید شده است. بدین ترتیب، ایران از زمان آغاز تولید در تأسیسات آزمایشی غنی‌سازی سوخت در مجموع 149.9 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده به اورانیوم 20 درصد تولید کرده است.

20- بخش تحقیق و توسعه: از گزارش پیشین مدیر کل، ایران دو نمونه سانتریفیوژ (IR-6&IR-6S) را به طور متناوب و به صورت تک دستگاهی، گاز طبیعی هگزافلوراید اورانیوم تزریق کرده است. ایران همچنین به طور متناوب در حال تزریق گاز طبیعی هگزافلوراید اورانیوم داخل سانتریفیوژهای IR-2M و IR-4 است و گاهی به صورت تک دستگاه و گاهی به صورت آبشارهایی با سایزهای مختلف تزریق کرده است.

21- ایران بین 12 نوامبر 2012 و 12 فوریه 2013 به طور مجموع تقریبا 469.2 کیلوگرم گاز طبیعی هگزا فلوراید به سانتریفیوژهایی در بخش تحقیق و توسعه تزریق کرده اما هیچ اورانیوم با درصد غنای پایین در پایان این روند خارج نشده است.

22- بر اساس پرسش‌نامه اطلاعات طراحی به روز شده در تاریخ 6 فوریه 2013،‌ ایران به آژانس اطلاع داده که قصد آغاز خارج کردن محصولات از آبشارهای 4 و 5 دارد و بر خلاف گذشته به ترکیب آنها در پایان روند نمی‌پردازد. ایران و آژانس در حال بررسی چگونگی اصلاح اقدامات پادمانی هستند چون این پادمان‌ها در نتیجه تغییر در فعالیت این آبشارها نیازمند اصلاحات هستند. ایران موافقت کرده تا زمانی که این اقدامات پادمانی جایگزین نشود، عملیات را آغاز نکند.

23- بر اساس نتایج تحلیل نمونه‌های محیطی گرفته شده در سایت غنی سازی فردو و دیگر فعالیت‌های راستی‌آزمایی، آژانس به این نتیجه رسیده که تاسیسات غنی‌سازی، همانطور که ایران در پرسشنامه اطلاعات طراحی اعلام کرده، عمل می‌کند.

D.2.-فردو

24- سایت غنی‌سازی سوخت فردو: بر اساس پرسشنامه اطلاعات طراحی در تاریخ 18 ژانویه سال 2012، سایت غنی‌سازی سوخت فردو، سایت غنی‌سازی برای تبدیل هگزا فلوراید اورانیوم به اورانیوم تا 20 درصد غنی‌سازی شده بوده و تبدیل هگزافلوراید اورانیوم به اورانیوم با غنای 5 درصد غنی‌سازی شده است. همچنان اطلاعات بیشتری از ایران در رابطه با این تاسیسات به ویژه در سایه تفاوت میان هدف اولیه اعلام شده از این سایت و هدفی که هم اکنون از این سایت استفاده می‌شود، وجود دارد.

تاسیسات [فردو] که برای نخستین بار در سال 2011 عملیاتی شد، برای راه‌اندازی 2976 سانتریفیوژ در 16 آبشار بوده که بین واحد1 و واحد 2 تقسیم شده است. تا این تاریخ، تمامی سانتریفیوژهای نصب شده از نوع IR-1 هستند. ایران همچنان به آژانس درباره آبشارهایی که برای غنی‌سازی اورانیوم-235 تا غنای 5 درصد و غنی‌سازی اورانیوم-235 تا غنای 20 درصد اطلاع‌رسانی می‌کند.

25- تا تاریخ 17 فوریه سال 2013، ایران همچنان تزریق به چهار آبشار ( متشکل از دو مجموعه دو آبشاری بهم مرتبط) از واحد 2 با هگزا فلوراید اورانیومی که تا اورانیوم 5 درصد غنی‌شده است، ادامه می‌دهد. به هیچکدام از 12 آبشار دیگر هگزا فلوراید اورانیوم تزریق نشده است.

26- بین 17 نوامبر 2012 و 3 دسامبر 2012، آژانس راستی آزمایی فهرست اقلام فیزیکی در تاسیسات سایت فردو انجام داده و آن را راستی‌آزمایی کرده است و از تاریخ 17 نوامبر 2012، مجموع 769 کیلوگرم هگزا فلوراید اورانیوم تا اورانیوم با درصد غنای 5 درصد در سایت رسانده شده و از زمانی که تولید در سایت غنی‌سازی فردو در دسامبر 2011 آغاز شده، به سانتریفیوژهای این سایت تزریق شده است و 101.2 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم که تا اورانیوم 20درصد غنی‌سازی شده نیز تولید شده است. در نتیجه راستی آزمایی فهرست اقلام فیزیکی، آژانس با اقدامات عدم قطعیت که در این سایت همراه است،‌موجودی مواد هسته ای که ایران در 17 نوامبر سال 2012 اعلام کرده را راستی آزمایی کرده است.

27- ایران برآورد کرده بین 18 نوامبر 2012 و 10 فوریه 2013، در مجموع 210.1 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم را به اورانیوم 5 درصد تبدیل کرده و به آبشارهای سایت غنی سازی فردو تزریق کرده است و حدود 28.7 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم را به اورانیوم 20درصد تبدیل کرده است. در مجموع از زمان آغاز تولید، 129.9 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد غنی‌شده تولید شده است که 125.3 کیلوگرم از آن توسط آژانس راستی‌آزمایی شده است.

28- بر اساس نتایج تحلیل نمونه‌های محیطی در سایت غنی‌سازی فردو و راستی‌آزمایی دیگر فعالیت‌ها، آژانس به این نتیجه رسیده که سایت [فردو] بر اساس همان چیزی که ایران در پرسشنامه اطلاعات طراحی برای سایت غنی‌سازی فردو اعلام کرده، فعالیت می‌کند.

D.3 دیگر فعالیت‌های غنی‌سازی‌های مربوطه

29- ایران هنوز پاسخ اساسی به درخواست‌های آژانس برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اعلام تهران برای ساخت 10 تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم جدید که محل 5 سایت آن نیز مشخص شده، نداده است. همچنین ایران اطلاعات مورد درخواست آژانس در رابطه با اعلام تهران در تاریخ 7 فوریه سال 2010 درباره داشتن فناوری غنی‌سازی با لیزر ارائه نداده است. در نتیجه عدم همکاری ایران در این موضوعات، آژانس قادر به راستی‌آزمایی و ارائه گزارش کامل در این موضوعات را ندارد.

E- فعالیت‌های بازفرآوری

30- متعاقب قطعنامه‌های مربوط شورای حکام و شورای امنیت، ایران ملزم شده تا فعالیت‌های بازفرآوری خود از جمله تحقیق و توسعه را متوقف کند. ایران اعلام کردکه فعالیت‌های بازفرآوری ندارد.

31- آژانس به رصد کاربرد سلول‌های داغ در رآکتور تحقیقاتی تهران و سایت تولید مولیبدینوم، یودین و رادیو ایزوتوپ‌های زنون ادامه می‌دهد.

آژانس بازرسی و پرسشنامه اطلاع طراحی را در 12 فوریه 2013 در رآکتور تحقیقاتی تهران انجام داده و پرسشنامه اطلاعات طراحی درباره تاسیسات تولید مولیبدینوم، یودین و رادیو ایزوتوپ های زنون را در تاریخ 13 فوریه 2013 انجام داده‌ است. در رابطه با رآکتور تحقیقاتی تهران، تاسیسات تولید مولیبدینوم، یودین و رادیو ایزوتوپ های زنون که آژانس به آنها دسترسی دارد، آژانس می‌تواند تایید کند که فعالیت‌های بازفرآوری در حال انجام در ایران وجود ندارد.

F- پروژه‌های مربوط به آب سنگین

32- بر خلاف قطعنامه‌های مربوط به شورای حکام و شورای امنیت، ایران فعالیت تمام پروژه‌های مربوط به آب سنگین را باید متوقف کند که از جمله ساخت رآکتور تحقیقاتی تعدیل شده در اراک (IR-40) است که تحت پادمان آژانس قرار دارد.

33- در 11 فوریه سال 2013، آژانس پرسشنامه اطلاعات طراحی در رآکتور IR-40 اراک انجام داد و مشاهده کرد که نصب خنک‌کننده‌ها و چرخه پایپینگ تعدیل شده تقریبا تکمیل شده است. همانطور که در گزارش قبلی ارائه شد، ایران اعلام کرده که فعالیت رآکتور IR-40را در سه ماهه نخست سال 2014 آغاز خواهد کرد.

34- از زمان بازدید از سایت تولید آب سنگین در تاریخ 17 آگوست سال 2011،‌ به آژانس اجازه دسترسی بیشتر به سایت داده نشده است. در نتیجه، آژانس بار دیگر فقط به تصاویر ماهواره‌ای که وضعیت سایت تولید آب سنگین را رصد می‌کنند، اتکا کرده است. بر اساس آخرین تصاویر، به نظر می‌رسد که عملیات احداث سایت برای عملیاتی شدن، ادامه می‌یابد.

تا این تاریخ، ایران به آژانس اجازه نداده تا نمونه‌هایی را از آب سنگین ذخیره شده در تاسیسات تبدیل اورانیوم برداشت کند. از گزارش پیشین مدیر کل، آژانس درخواست خود از ایران برای دسترسی به سایت تولید آب سنگین و برداشت نمونه از آب سنگین ذکر شده را ارائه کرده است. ایران دوباره اجازه دسترسی مورد درخواست را فراهم نکرده است.

تبدیل اورانیوم و تهیه سوخت

35. اگرچه ایران ملزم است همه فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و طرح‌های مربوط به آب سنگین را به حال تعلیق درآورد، فعالیت‌هایی را در تأسیسات تبدیل اورانیوم (UCF)، کارخانه تولید سوخت (FMP)، و تأسیسات تولید ورقه سوخت (FPFP) در اصفهان، چنان که در بالا اشاره شد، هدایت می‌کند که علی‌رغم آن که این تأسیسات تحت نظارت آژانس است، در تناقض جدی با الزامات ذکر شده می‌باشد.

36. در ضمن ایران از زمان آغاز تبدیل و تهیه سوخت در تأسیساتی که اعلام کرده:

• 550 تن UF6 در تأسیسات تبدیل اورانیوم تولید کرده که 170 تن آن به تأسیسات غنی‌سازی سوخت (FEP) فرستاده شده است؛

• به فرآیند تبدیل R&D در تأسیسات تبدیل اورانیوم 53 کیلوگرم UF6 غنی‌شده U-235 3.34% تزریق، و 24 کیلوگرم اورانیوم به فرم UO2 تولید کرده است؛

• به فرآیند تبدیل در تأسیسات تولید ورقه سوخت 111 کیلوگرم UF6 غنی شده تا U-235 20% (28.3+ کیلوگرم، از زمان گزارش قبلی مدیر کل) تزریق، و 50 کیلوگرم اورانیوم به فرم U3O8 تولید کرده است؛ و

• پنج مجموعه سوخت شامل اورانیوم غنی‌شده تا U-235 20%، و دو مجموعه سوخت شامل اورانیوم غنی‌شده تا U-235 3.34% انتقال داده است.

37. تأسیسات تبدیل اورانیوم: در نتیجه راستی‌آزمایی که توسط آژانس در تأسیسات تبدیل اورانیوم در مارس 2012 انجام شده و به دنبال رسید حاوی اطلاعات بیشتر که از ایران دریافت شد، آژانس در محدوده عدم قطعیت‌های اندازه‌گیری که عموماً در چنین تأسیساتی وجود دارند، فهرست موجودی مواد هسته‌ای را چنان که ایران در 2 مارس 2012 اعلام کرده بود، تأیید کرد.

38. از زمان گزارش قبلی آژانس، ایران آژانس را مطلع کرده که قصد دارد فعالیت‌های تبدیل R&D شامل استفاده از UF6 طبیعی را برای تولید UO2 به مرحله اجرا درآورد.

39. ایران بنابر اظهارات خود، از تاریخ 3 فوریه 2013، 9056 کیلوگرم اورانیوم طبیعی به فرم UO2 از طریق تبدیل سنگ معدن اورانیوم تولید کرده است. از تاریخ 5 فوریه 2013 آژانس تأیید کرده که ایران 3823 کیلوگرم از این UO2 را به کارخانه تولید سوخت انتقال داده است.

40. از زمان گزارش قبلی مدیر کل، ایران آژانس را مطلع کرده که اغلب مواد هسته‌ای را که دور انداخته است –به فرم ضایعات مایع، لجن و زائدات جامد– بازیافت کرده است، در حالی که سال گذشته یک تانکر ذخیره منفجر شد؛ آژانس در حال حاضر در حال ارزیابی اظهارات ایران است.

41. نیروگاه تولید سوخت: در نتیجه راستی‌آزمایی موجودی که آژانس در کارخانه تولید سوخت میان 4 تا 6 سپتامبر 2012 عملی کرد، آژانس در محدوده عدم قطعیت‌های اندازه‌گیری که عموماً در چنین تأسیساتی وجود دارند، موجودی مواد هسته‌ای را چنان که ایران در 4 سپتامبر 2012 اعلام کرده بود، تأیید کرد.

42. در 26 نوامبر 2012، آژانس مجموعه نمونه اولیه اورانیوم طبیعی IR-40 را قبل از انتقال آن به راکتور تحقیقاتی تهران برای آزمایش انتشار، بازبینی کرد.

43. در 9 و 11 فوریه 2013، آژانس یک بازرسی و راستی‌آزمایی اطلاعات طراحی را در تأسیسات تولید سوخت عملی کرد و تأیید کرد که تولید گلوله سوخت برای راکتور IR-40 با استفاده از UO2 طبیعی در حال پیشرفت است.

44. تأسیسات تولید ورقه سوخت: در نتیجه راستی‌آزمایی موجودی که آژانس در تأسیسات تولید ورقه سوخت در 29 سپتامبر 2012 عملی کرد، آژانس در محدوده عدم قطعیت‌های اندازه‌گیری که عموماً در چنین تأسیساتی وجود دارند، موجودی مواد هسته‌ای را چنان که ایران در آن تاریخ اعلام کرده بود تأیید کرد.

45. در 27 سپتامبر 2012، تبدیل UF6 غنی‌شده تا U-235 20% را به U3O8 در تأسیسات تولید ورقه سوخت به حال تعلیق درآورد. ایران تخمین زده که بین 2 دسامبر 2012، یعنی زمانی که این فعالیت‌ها را از سر گرفت، و 11 فوریه 2013، 28.3 کیلوگرم UF6 غنی‌شده تا U-235 20% به فرآیند تبدیل تأسیسات تولید ورقه سوخت تزریق شده است، و 12 کیلوگرم اورانیوم به فرم U3O8 تولید شده است. این امر مجموع مقادیر UF6 غنی‌شده تا U-235 20% که به فرآیند تبدیل تزریق شده به 111 کیلوگرم، و مجموع مقادیر اورانیوم به فرم U3O8 تولید شده را به 50 کیلوگرم می‌رساند.

46. در 12 و 13 فوریه 2013، آژانس هفت مجموعه سوخت و 95 ورقه سوخت موجود در تأسیسات را بازبینی کرد.

H. ابعاد نظامی احتمالی

47. در گزارش های پیشین مدیر کل آژانس، مسائل برجسته ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ی ایران و اقداماتی لازم برای حل این مسائل مشخص شده بود. از سال 2002، آژانس به طرز فزاینده ای نگران وجود احتمالی فعالیت های هسته ای فاش نشده در سازمان های مرتبط نظامی و علاوه بر این، فعالیت های مرتبط با ایجاد ظرفیت قدرت انفجاری کلاهک هسته‌ی برای یک موشک بوده است. ایران نگرانی های آژانس را رد کرده است و این امر به طور عمده با تأکید بر این باور صورت گرفته که ایران چنین نگرانی های را بی اساس می خواند.

48. ضمیمه گزارش منتشر شده مدیرکل آژانس به تاریخ نوامبر سال 2011 به شماره GOV/2011/65 تحلیل دقیقی از اطلاعات موجود در اختیار آژانس ارائه داد که نشان می داد ایران فعالیت هایی را در ارتباط با تولید تجهیزات انفجاری هسته ای صورت داده است. آژانس بین‌لمللی انرژی اتمی صحت این اطلاعات را در کل بررسی و تأیید کرده است. از نوامبر سال 2011 تا کنون، آژانس اطلاعات بیشتری به دست آورده است که بیش از پیش، تحلیل ارائه شده در ضمیمه مذکور را تأیید می کند.

49. در قطعنامه 1929 که در سال 2010 منتشر شد، شورای امنیت سازمان ملل بر تعهدات ایران به منظور انجام اقدامات لازم مطرح شده در بیانیه شورای حکام آژانس به شماره GOV/2006/14 بار دیگر تأکید کرد و از این کشور خواست تا درباره تمامی مسائل مهم به ویژه مواردی که نگرانی هایی را در خصوص ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران مطرح می کند، همکاری کاملی را با آژانس داشته باشد و بی هیچ وقفه ای دسترسی کاملی را به تمام سایت ها، تجهیزات، افراد و اسناد درخواست شده توسط آژانس فراهم کند. همانطور که بالا در بخش B به آن اشاره شد، از زمان انتشار گزارش ماه نوامبر سال 2011 مدیرکل آژانس، اگرچه شورای حکام 2 قطعنامه در ارتباط با فوریت لزوم حل مسائل برجسته مرتبط با برنامه هسته ای ایران منتشر کرده - از جمله مواردی که باید به طور شفاف مطرح شود تا وجود هرگونه ابعاد نظامی احتمالی را حذف کند - اما هنوز امکان این فراهم نشده تا اسناد راهبردی ساختار افته‌ی نهایی شود و یا اقدام قابل توجهی در این ارتباط صورت گیرد.

50. پارچین: همانطور که در ضمیمه گزارش ماه نوامبر سال 2011 آژانس مطرح شد، اطلاعاتی که کشورهای عضو در اختیار آژانس قرار داده اند، نشان می دهد که ایران مخزن مهار منفجره بزرگی را ایجاد کرده تا در آن آزمایشات هیدرودینامیک انجام دهد؛ چنین آزمایشاتی قویا نشان گر تولید سلاح هسته‌ی احتمالی است. این اطلاعات همچنین نشان می دهد که مخزن مهار در سال 2000 در سایت پارچین نصب شده است. جایگاه مخزن در سایت پارچین صرفا در ماه مارس سال 2011 مشخص شد و آژانس در ماه ژانویه سال 2012 ایران را از وجود آن مطلع کرد.

51. همانطور که پیش این گزارش شد، تصاویر ماهواره ای قرار گرفته در اختیار آژانس از ماه فوریه سال 2005 تا ماه ژانویه سال 2012 هیچ فعالیتی را در محل و یا در نزدیکی ساختمانی که مخزن مهار در آنجا قرار گرفته است، نشان نمی دهد. اگرچه از زمان نخستین درخواست آژانس برای دسترسی به این مکان، تصاویر ماهواره ای فعالیت های گسترده تر و به دنبال آن تغییراتی را در این مکان به تصویر کشیده است. آژانس در هر دور از گفتگوها با ایران بر درخواست خود برای دسترسی به محل سایت پارچین تأکید کرده است، اما ایران به این درخواست پاسخ نداده است.

52. از جمله پیشرفت های قابل توجهی که آژانس از زمان انتشار گزارش ماه نوامبر سال 2012 مدیرکل، شاهد بوده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

· بازگرداندن شرایط ساختمان اتاقک مخزن به وضعیت قبلی (که باید صفحات دیوار و لوله کشی خروج گاز را نیز شامل شود)؛

· ایجاد تغییراتی در سقف های ساختمان اتاقک مخزن و دیگر ساختمان بزرگ؛

. جداسازی بازسازی قسمت فرعی ساختمان بزرگ دیگر؛

· ساخت یک ساختمان کوچک در همان مکانی که یک ساختمان با ابعاد مشابه قبلا تخریب شده بود؛

· گستراندن، همسطح سازی و فشردن یک لایه دیگر از مواد در یک منطقه بزرگ؛

· و در نهایت نیز نصب حصاری که این مکان را به دو بخش تقسیم می کند.

53. همانطور که پیشتر گزارش شد، ایران اعلام کرده که اتهام فعالیت های هسته ای در سایت پارچین «بی اساس» است و «همچنین فعالیت های اخیری که گفته می شود در نزدیکی مکان مورد علاقه آژانس صورت گرفته، هیچ ارتباطی به مکان مشخص شده توسط آژانس ندارد». تا کنون، ایران تنها توضیحی برای جابه جایی خاک توسط کامیون ها ارائه کرده است که نشان می دهد به دلیل ساخت جاده جدید پارچین صورت گرفته است».

54. با توجه به فعالیت های گسترده ای که ایران در مکان مذکور در سایت پارچین صورت داده و همچنان نیز ادامه دارد، زمانی که آژانس به این مکان دسترسی پیدا کند، توانایی آن برای انجام راستی آزمایی موثر به شدت تضعیف خواهد شد. در حالیکه آژانس به ارزیابی این موضوع ادامه می دهد، داشتن دسترسی به این مکان بدون تأخیر بیشتر ضروری است، همچنین لازم است تا ایران بدون وقفه بیشتر، همانطور که در ماه فوریه توسط آژانس درخواست شده بود، برای سوالات دقیق آژانس در ارتباط با سایت پارچین و کارشناسان خارجی، پاسخ‌ایی واقعی فراهم کند.

I – اطلاعات طراحی

55- به رغم توافقنامه پادمان و قطعنامه‌های مرتبط صادر شده از سوی شورای حکام و شورای امنیت، ایران ملزومات کد 3-1 از ترتیبات اجرایی بخش اول توافقنامه پادمان را اجرا نمی‌کند. مهم است که توجه شود که نبود چنین اطلاعات اولیه‌ای زمان موجود برای برنامه‌ریزی آژانس در خصوص اقدامات تامینی توافق شده را به‌خصوص در مورد تسهیلات جدید کاهش داده و سطح اطمینان را نیز در خصوص سایر تسهیلات کاهش می‌دهد.

56- به رغم وظایف ایران بر اساس کد 3-1 اصلاح شده، ایران از سال 2006 تاکنون DIQ روزآمد شده را در خصوص رآکتور IR- 40 برای آژانس فراهم نکرده است. کمبود اطلاعات روزآمد اثری معکوس بر توانایی آژانس در راستی‌آزمایی طراحی تسهیلات و اجرای موثر رویکرد پادمان دارد.

57- پاسخ ایران به تقاضاهای آژانس در خصوص تایید یا فراهم آوردن اطلاعات مربوط به قصد خود برای ساخت تسهیلات هسته‌ای جدید، این است که در زمان لازم این اطلاعات مورد نیاز را بر طبق کد 3-1 اصلاح شده ترتیبات اجرایی فراهم خواهد آورد.

J - پروتکل الحاقی

58- برخلاف قطعنامه‌های مربوطه شورای حکام و شورای امنیت، ایران پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کند. تا زمانی که ایران همکاری لازم را به‌عمل نیاورد و از جمله پروتکل الحاقی را اجرا نکند، آژانس در موقعیتی نیست که عدم وجود فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران را تایید کند.

K - سایر موضوعات

59- آژانس و ایران به بحث‌های خود در خصوص اختلافات بین مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی اپراتور بین سال‌های 1995 تا 2002 در آزمایشگاه تحقیقاتی چند منظوره «جابر بن حیان» که توسط ایران مورد آزمایش تبدیل قرار گرفته بودند و آنچه آژانس اندازه‌گیری کرده است، ادامه می‌دهند.

60- در تاریخ 12 فوریه 2013، سه مجتمع سوخت تولید شده در ایران که شامل مواد هسته‌ای بودند و تا خلوص 3.5 و 20 درصد غنی شده بودند در مرکز TRR قرار داشتند.

61- در 26 و 27 نوامبر 2012، در نیروگاه اتمی بوشهر یک PIV توسط آژانس اجرا شد (BNPP) و تشخیص داده شد که مجتمع‌های سوخت که قبلا به مخزن سوخت مصرف‌شده منتقل شده بودند، مجددا به داخل رآکتور برده شده‌اند. در یک بازرسی از BNPP، در 16 و 17 فوریه ایران به آژانس اطلاع داد که رآکتور خاموش شده است.

L - خلاصه

62- در حالی که آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف تاسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران بر اساس پادمان ادامه می‌دهد، از آنجا که ایران همکاری لازم را به‌عمل نمی‌آورد و از جمله پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کند، آژانس نمی‌تواند تضمین معتبری دهد مبنی بر اینکه مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد و لذا، نمی‌تواند نتیجه بگیرد که تمام مواد هسته‌ای موجود در ایران صلح‌آمیز است.

63- ایران در تاسیسات غنی‌سازی سوخت خود نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر (ir-2m) را آغاز کرده است.

64- به رغم قطعنامه‌های شورای حکام در نوامبر 2011 و سپتامبر 2012 و بر خلاف گفتگوی سنگین بین ایران و آژانس از ژانویه 2012 که در 9 مرحله صورت گرفته است، رویکرد ساختاریافته‌ای که بتواند مورد توافق قرار گیرد، حاصل نشده است. مدیر کل قادر نیست هیچ گونه پیشرفتی را در روشن کردن موضوعات باقیمانده گزارش کند از جمله موضوعات مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران.

65- فعالیت‌های مشخص و گسترده‌ای که از فوریه 2012 در پارچین صورت گرفته است – که آژانس مکررا خواستار بازدید آن شده است – توانایی آژانس را در راستی‌آزمایی به شکلی جدی کاهش داده و این موجب نگرانی است. آژانس تقاضای خود از ایران را مبنی بر دسترسی بدون تاخیر به مکان مزبور و ارائه پاسخ به سوالات دقیق آژانس در خصوص پارچین و کارشناس خارجی تکرار می‌کند.

66- با توجه به ماهیت و مقدار اطلاعات در دسترس، آژانس همچنان تاکید دارد که ایران باید بدون تاخیر بیشتر در خصوص موضوعات مورد نگرانی آژانس به همکاری مبادرت ورزد. بدون چنین همکاری، آژانس قادر به رفع نگرانی‌ها در حوزه موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای نیست از جمله شفاف‌سازی این مساله که برنامه هسته‌ای ایران فاقد ابعاد احتمالی نظامی است.

67- مدیر کل همچنان ایران را فرامی‌خواند که گام‌هایی را در راستای اجرای کامل توافقنامه پادمان و سایر وظایفش برداشته و برای رسیدن به نتایج مشخص در خصوص تمام مسایل اصلی باقیمانده با آژانس همکاری کند، همان‌طور که در قطعنامه‌های شورای حکام و قطعنامه‌های الزام‌آور شورای امنیت آمده است.

68- مدیر به شکل مناسب به گزارش‌دهی ادامه می‌دهد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”