اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
برخی ناظران عقیده دارند نشانه هایی که بر افزایش احتمال امضای توافقنامه اولیه میان ایران و1+5 در مذاکرات ژنو 6 دلالت می کند رو به افزایش است.


علی شاهدیان، ایران هسته ای- برخی ناظران عقیده دارند نشانه هایی که بر افزایش احتمال امضای توافقنامه اولیه میان ایران و1+5 در مذاکرات ژنو 6 دلالت می کند رو به افزایش است.

نخستین نشانه این است که فرانسوا اولاند رییس جنهور فرانسه در سفر خود به سرزمین های اشغالی در 27 آبان (18 نوامبر) 4 شرط برای توافق با ایران ذکر کرد که بر خلاف آنچه رسانه ها عموما گفته اند با شروط اسراییل منطبق نیست. شروط اعلام شده از سوی اولاند چنین بود:

1- توقف کار در راکتور اراک

2- تحت نظارت قرار گرفتن فوری برنامه هسته ای ایران

3- تعلیق غنی سازی 20 درصد

4- خنثی شدن ذخیره مواد هسته ای ایران

این شروط مشخصا با شروط اسراییل که خواهان توقف همه انواع عملیات غنی سازی در ایران و توقف کامل غنی سازی در اراک است تفاوت دارد.

ناظران در تهران می گویند اگرچه درباره همین شروط اولاند نیز، ایران ملاحظات مهمی دارد ولی همین که اولاند درون اسراییل حاضر به تکرار دقیق مواضع صهیونیست ها نشد، نشان دهنده این است که آنچه پای میز مذاکره رخ می دهد با آنچه سیاست داران پشت میکروفون ها می گویند تفاوت جدی دارد.

علامت دوم این است که جان کری وزیر خارجه امریکا به روشنی خطاب به کنگره اعلام کرده است که امریکا قصد دارد گام اول را بر دارد. این نشان دهنده آن است که اراده سیاسی لازم برای آغاز فرآیند در دولت امریکا شکل گرفته است.

ظاهرا دولت امریکا اعتقاد دارد اگر فرصت فعلی برای توافق از دست برود، احیای مجدد آن بسیار هم از حیث راضی کردن مجدد نظام ایران به بازگشت پای میز و هم از جهت کنترل تندروها در کنگره و اسراییل بسیار دشوار خواهد بود.

سومین علامت این است که کری تصمیم گرفته روز جمعه به قدس اشغالی برود. برخی ناظران در تهران و عموم تحلیلگران غربی این موضوع را اینگونه تحلیل کرده اند که توافق اولیه میان ایران و1+5 در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه رخ خواهد داد و کری در روز جمعه برای توجیه نتانیاهو به بیت المقدس اشغالی می رود. اگر امریکا اراده ای برای توافق نداشت برنامه ریزی برای سفر به سرزین های اشغالی در روز جمعه تا حدود زیادی بی معنا بود.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

مهدی محمدی
[External Link Removed for Guests]
اگر بر حق غنی سازی ایران تصریح نشود، هر گونه توافق احتمالی خانه ای است که روی آب ساخته شده و امریکا و غربی ها می توانند هر لحظه اراده کردند بر خلاف آن عمل کنند.


تصویر

همه نشانه ها حکایت از آن دارد که مسئله حق غنی سازی اصلی ترین موضوع مورد اختلاف در مذاکرات ایران و گروه 1+5 است. بر خلاف آنچه در بیشتر گزارش ها درباره مذاکرات ژنو 5 آمده، درواقع این مسئله بود که جلوی نهایی شدن توافق را گرفت و 3 مسئله دیگر یعنی تعدیل تحریم نفت و گاز در گام اول، خنثی شدن ذخیره اورانیوم 20 درصد ایران و نحوه فعالیت راکتور اراک در توافق موقت، فرع بر این موضوع است. میزان مقاومت و سرسختی که اکنون گروه 1+5 درباره موضوع حق غنی سازی از خود نشان می دهد از همه این موارد بیشتر است. این گروه –درست مانند ایران- مسئله غنی سازی را مسئله محوری در مذاکرات می داند و متوجه شده چالش بر سر این مسئله است که نهایتا سرنوشت مذاکرات روشن خواهد شد.

این نوشته تلاش می کند صورت مسئله «غنی سازی» را در مذاکرات ایران و 1+5 شفاف کند. هدف در این مقاله دو چیز است: 1- روشن کردن اینکه به لحاظ حقوقی، فنی و راهبردی موضع هر کدام از دو طرف درباره حق غنی سازی ایران چیست؟ 2- پرداختن به این موضوع که چه سناریوهای احتمالی در این باره وجود دارد که می تواند به یک توافق منجر شود.

یکم- اولین مسئله درباره حق غنی سازی ایران این است که برخی از اعضای گروه 1+5 –مشخصا فرانسه و امریکا – عقیده دارند در معاهده ان پی تی بویژه ماده 4 آن چیزی به نام حق غنی سازی وجود ندارد. از دید این دو کشور آنچه ماده 4 ان پی تی به رسمیت شناخته صرفا حق تحقیق، توسعه و استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای است و در هیچ کجای این معاهده از کلمه غنی سازی (Enrichment) استفاده نشده است. امریکا و فرانسه عقیده دارند حق غنی سازی در واقع تفسیری است که برخی کشورها مانند آلمان از این ماده کرده اند و یک حق مصرح و غیر قابل انفکاک نیست.

ایران در مذاکرات خود با گروه 1+5 تا کنون با 4 استدلال این موضوع را رد کرده است:

1- اولین استدلال ایران این است که وقتی در ماده 4 ان پی تی گفته شده است که کشورها حق تحقیق، توسعه و استفاده بدون تبعیض از فناروی صلح آمیز هسته ای را دارند در واقع به حق غنی سازی تصریح شده است چرا که به لحاظ فنی کاملا واضح است که غنی سازی یکی از مصادیق فناروی صلح آمیز هسته ای محسوب می شود و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که غنی سازی یک فناوری صرفا نظامی است. در بدترین حالت آنچه گفته می شود این است که غنی سازی یک فناوری با کاربرد دوگانه است و این هم هیچ معنایی جز این ندارد غنی سازی دارای کاربرد صلح آمیز هست.

2- دومین استدلال ایران این است که ماده 4 اساسا وارد مصادیق نشده و یک مفهوم کلی را بیان کرده است که غنی سازی را هم در بر می گیرد. من در مذاکرات پیشین ایران و گروه 1+5 شاهد این موضوع بوده ام که وقتی مذاکره کنندگان ایرانی این بحث را مطرح کردند که مگر در ماه 4 از معدن یا راکتور اسم برده شده که این موارد جزو حقوق کشورها طبق ان پی تی محسوب می شود (؟) طرف های غربی هیچ پاسخی برای این استدلال نداشتند.

3- سومین استدلال ایران در مذاکرات این بود که در مذاکراتی که در سال 1968 منجر به تدوین پیمان ان پی تی شد و همچنین در مذاکرات میان امریکا و سازمان انرژی اتمی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی طرف امریکایی تصریح کرده است که غنی سازی جزو حقوق اعضای ان پی تی محسوب می شود.

4- چهارمین استدلال ایران هم این بوده است که هم اکنون 4 کشور آلمان، ژاپن، برزیل و آرژانتین در حال غنی سازی هستند بدون اینکه سلاح اتمی داشته باشند و غرب هم هرگز آنها را به نقض ان پی تی متهم نکرده است.

ایران از این 4 استدلال همواره نتیجه گرفته است – و به نظر می رسد این نتیجه گیری کاملا قابل دفاع هم هست- که غنی سازی اورانیوم طبق معاهده ان پی تی حق ذاتی، مصرح و انفکاک ناپذیر اعضا از جمله ایران است.

دوم- دومین مسئله که در مذاکرات ایران و 1+5 مکررا مطرح شده این است که حتی اگر ایران طبق ان پی تی حقی هم برای غنی سازی داشته این حق طبق قطعنامه های شورای امنیت تعلیق شده است.

ایران به این استدلال همواره به دو شکل پاسخ داده است:

1- نخست اینکه ایران گفته است که قطعنامه های شورای امنیت به دلایل بسیار روشن غیر قانونی است و بنابراین مفاد آنها اساسا برای ایران الزام آور نیست.

2- دوم، ایران تاکید دارد حتی اگر به فرض محال، قانونی بودن قطعنامه های شورای امنیت هم پذیرفته شود، آنچه در این قطعنامه ها تعلیق شده «اعمال حق غنی سازی ایران تا زمان ایجاد اعتماد بین المللی» است نه اصل این حق.

سوم- سومین موضوع درباره حق غنی سازی ایران که اخیرا وارد مذاکرات شده این است که تیم ایرانی مذاکره کننده دو ایده جدید را در باره حق غنی سازی ایران مطرح کرده است که به نظر می رسد هر دوی آنها بر خلاف مقررات بین المللی و به نوعی زمینه سازی برای محروم شدن ایران از حقوق خویش است.

نخستین نکته ای که تیم مذاکره کننده ایران از آغاز مذاکرات ژنو 4 مطرح کرده این است که اصل حق غنی سازی را غیر قابل مذاکره می داند ولی آماده است درباره مکان، حجم، سرعت، سطح و گستره آن مذاکره کند. این سخن ظاهرا به این معناست که ایران از اصل حق خود صرف نظر نمی کند بلکه صرفا می خواهد درباره ابعاد آن مذاکره کند ولی نکته ای که در اینجا به آن توجه نمی شود این است که ماده 4 معاهده ان پی تی برای رفتار هسته ای کشورهای عضو از جمله غنی سازی هیچ شرطی به جز عدم انحراف به سمت سلاح و قرار داشتن زیر نظر آژانس قرار نداده است؛ بنابراین وقتی ایران اعلام آمادگی می کند که درباره سطح، حجم، مکان و ... غنی سازی مذکره کند یعنی در واقع پذیرفته است که از بخشی از حقوق خود طبق ان پی تی صرف نظر کند. در هر گونه مذاکره احتمالی باید این اصل را به یاد داشت که هدف کسب حقوق کامل ایران طبق ماده 4 ان پی تی از جمله چرخه سوخت با تاکید برغنی سازی صنعتی داخل خاک ایران است. اگر ایران پای سندی را امضا کند که این عبارت عینا در آن گنجانده نشده باشد در واقع هیچ معنایی جز این ندارد که از بخشی از حقوق خود طبق ان پی تی صرف نظر کرده و نوعی محروم سازی را پذیرفته است.

موضوع دومی که اخیرا آقای ظریف مطرح کرده این است که از آنجا که حق غنی سازی ایران یک حق ذاتی وغیر قابل انفکاک است، بنابراین لزومی ندارد که 1+5 به آن تصریح بکند چرا که به این حق تصریح بشود یا نه؛ در ذاتی بودن آن و بهرمندی ایران از آن تغییری ایجاد نمی شود.

این اظهارنظر در واقع تا حدود زیادی خطرناک است و راه را برای سوء استفاده غربی ها در مذاکرات با ایران باز می کند. کشورهای غربی بویژه امریکا که دائما در پی پیدا کردن راهی برای فرار از پذیرش حق غنی سازی ایران هستند می توانند از همین جمله استفاده کرده و زیر بار تصریح به حق غنی سازی ایران در توافق احتمالی نروند. همین دیروز هفته نامه تایم در مقاله ای به قلم مایکل کراولی با استناد به این سخنان آقای ظریف گفته بود که ایران موضع خود را درباره ضرورت گنجانده شدن حق غنی سازی در توافق احتمالی تعدیل کرده است. بدتر این است که هدف خود ظریف هم زمینه سازی برای امضای توافقی بوده باشد که در آن نامی از حق غنی سازی ایران به میان نیامده است. این امر جدای از اینکه به معنای محروم سازی ملت ایران از حق تاریخی خود است، هم بر خلاف فرمایش صریح رهبر معظم انقلاب است که صبح روز 29 آبان فرمودند ایران ذره ای از حقوق خود عقب نشینی نمی کند وهدف مذاکرات تثبیت حقوق ایران است، هم بر خلاف اظهارات قبلی تیم مذاکره کننده است که روشن شدن گام نهاییرا شرط نهایی کردن گام اول اعلام کرده بودند و هم زمینه را برای تعرض غربی ها به سایر حقوق ایران فراهم می کند.

چهارم- آخرین بحث درباره حق غنی سازی ایران این است که اخیرا برخی منابع غربی از راهبرد واقعی غرب درباره به رسمیت شناختن یا نشناختن حق غنی سازی ایران پرده برداشته اند.

مطابق آنچه این منابع گفته اند در واقع امریکا قصدندارد نهایتا به حق غنی سازی ایران اذعان کند چرا که در این صورت 3 اتفاق ناگوار برای امریکا رخ خواهد داد:

1- اگر امریکا حق ایران برای غنی سازی را به رسمیت بشناسد، در این صورت دیگر نمی تواند در مذاکرات نهایی خواهان محدود شدن آن گردد.

2- اگر امریکا حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسد زیر پای رژیم تحریم ها به لحاظ حقوقی خالی خواهد شد.

3- اگر امریکا حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسد در موقع لزوم امکان برخورد با برنامه هسته ای ایران را نخواهد داشت.

مطابق آنچه این منابع گفته اند راهبرد مذاکراتی امریکا این است که نهایتا به ایران اجازه غنی سازی محدود بدهد بی آنکه این حق را به رسمت شناخته باشد.

به نظر می رسد تیم مذاکره کننده ایرانی که اکنون در آستانه امضای یک توافق با غرب قرار دارد باید نسبت به این نکته هوشیار باشد که اگر بر حق غنی سازی ایران تصریح نشود، هر گونه توافق احتمالی خانه ای است که روی آب ساخته شده و امریکا و غربی ها می توانند هر لحظه اراده کردند بر خلاف آن عمل کنند.

[HR]

16:23 [External Link Removed for Guests]نیمه برفی ژنو در تب و تاب شروع مذاکرات هسته‌ای
16:05 [External Link Removed for Guests]اختلافات با ایران قابل حل است/فرصت برای توافق با تهران وجود دارد
16:05 [External Link Removed for Guests]در خصوص برنامه بعدازظهر هنگام ناهار تصمیم می‌گیریم
15:46 [External Link Removed for Guests]روسیه و برزیل بر موفقیت مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو
15:44 [External Link Removed for Guests]انگلیس به سناتورهای آمریکایی: تحریم‌های جدید علیه ایران وضع نکنید
15:07 [External Link Removed for Guests] نیویورک‌تایمز برای حمایت از توافق مدنظر آمریکا با ایران
14:27 [External Link Removed for Guests]معاون وزیر خارجه چین با ظریف ساعت 12:30 به وقت ژنو
13:49 [External Link Removed for Guests]خبر داداختلاف نظر در پاریس بر سر راکتور اراک/ عدم تمایل 1+5 برای پذیرش مکتوب غنی‌سازی در ایران
13:41 [External Link Removed for Guests]به ظریف تسلیت گفت
13:24 از تهران تا رم، از رم تا ژنو با [External Link Removed for Guests]
13:19 ابراز امیدواری [External Link Removed for Guests]به دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران
13:08 [External Link Removed for Guests]آمریکایی وارد ژنو شدند/گفت‌وگوها احتمالا به جمعه کشیده می‌شود
12:58 [External Link Removed for Guests]داخلی اعضای 1+5 تا لحظاتی دیگر برگزار می‌شود
12:55 تدابیر شدید امنیتی در محل استقرار خبرنگاران و هتل محل استقرار هیئت‌ها
11:25 [External Link Removed for Guests]فشار تحریم‌ها ایران را به میز مذاکره نکشاند
11:20 [External Link Removed for Guests] وضع تحریم‌های جدید در حین مذاکره با ایران بعید است
11:03 [External Link Removed for Guests]اشتون و ظریف بر سر میز ناهار تا ساعاتی دیگر
10:51 [External Link Removed for Guests]صلح و گفت‌وگو، میزبان ایرانی‌ها؛ از دکتر حسابی تا تیم هسته‌ای
10:41 سخنگوی وزارت خارجه [External Link Removed for Guests]: سوئیس از ادامه مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو استقبال می‌کند
10:39 تأکید [External Link Removed for Guests]بر واقع بینی و پرهیز از زیاده‌خواهی 1+5
10:36 [External Link Removed for Guests] بیشتر تحریم‌ها علیه ایران سر جای خود باقی می‌مانند
10:06 تلاش [External Link Removed for Guests]برای متقاعد کردن روسیه در مورد اعمال فشار بر ایران
09:25 بر اساس [External Link Removed for Guests]«واشنگتن‌پست و ای بی سی نیوز»/ اکثر آمریکایی‌ها از توافق با ایران حمایت می‌کنند
03:44 [External Link Removed for Guests]/ گزارش مستقیم خبرنگار اعزامی [External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests] از ژنو

02:24 [External Link Removed for Guests]حضور ظریف در جمع خبرنگاران در آستانه مذاکرات هسته‌ای
00:14 [External Link Removed for Guests]دفتر کامرون بعد از اولین تماس تلفنی 10 سال اخیر با رئیس‌جمهور ایران: طرفین در مذاکرات اخیر پیشرفت چشم‌گیری داشتند/ باید از فرصت دور تازه مذاکرات استفاده کرد
00:11 [External Link Removed for Guests]دیدار اوباما با سناتورهای ارشد آمریکایی درباره تحریم‌های ایران
00:05 [External Link Removed for Guests]سرد در آستانه مذاکراتی داغ و سخت/ آیا 1+5 چندصدا به یکصدایی می‌رسد؟
00:02 [External Link Removed for Guests]وزارت خارجه آمریکا: «ان‌پی‌تی» حق غنی‌سازی را به کشورها نمی‌دهد/ اختلاف‌مان با اسرائیل تاکتیکی است
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

20:52 [External Link Removed for Guests] نهار کاری ظریف با اشتون مثبت بود
20:43 [External Link Removed for Guests]مذاکرات ایران و 1+5
20:42 [External Link Removed for Guests]یادگاری ظریف و اشتون
20:26 [External Link Removed for Guests]انزوای ایران پایان یافته/حتی دوستان نزدیک اسرائیل هم از ایران دوری نمی‌کنند
19:42 [External Link Removed for Guests]نشست اشتون و ظریف در ژنو
19:27 [External Link Removed for Guests]نگرانی عمیق لیونی از توافق احتمالی 1+5 با ایران
19:20 [External Link Removed for Guests]/ مذاکرات ژنو 3، استارت خورد/احتمال عقب‌نشینی فرانسه از مواضع سختگیرانه‌
19:19 [External Link Removed for Guests]گفت‌وگوهای خوبی با اشتون داشتم/متن جدیدی نداریم و فعلا راجع به روند صحبت می‌کنیم
19:11 [External Link Removed for Guests]اگر به نتیجه خوبی برسیم احتمالا از فردا مذاکره درباره متن شروع می‌شود
19:10 [External Link Removed for Guests] تمام تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی علیه ایران لغو شود
19:06 [External Link Removed for Guests]هدف فعلی مذاکرات ژنو شروع اقدامات اعتمادساز است
18:40 نشست اشتون و ظریف به پایان رسید
18:36 [External Link Removed for Guests]نشست ایران و 1+5، 20:30 به وقت تهران
18:34 [External Link Removed for Guests]دوجانبه هیئت ایرانی با 1+5
18:10 دیدار ظریف با اشتون و گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای پیش رو +[External Link Removed for Guests]
17:39 [External Link Removed for Guests]فرانسه از مواضع سختگیرانه‌ در توافق هسته‌ای با ایران عقب نشست
17:02 [External Link Removed for Guests]ظریف و اشتون بر سر میز ناهار
16:47 [External Link Removed for Guests]نتانیاهو برای لابی علیه ایران به مسکو رفته است
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

22:34 [External Link Removed for Guests] ایران در برابر تحریم‌ها تسلیم نمی‌شود/تسلیم شدن در برابر فشارها بر خلاف ذات نظام ایران و رهبر آن است
22:28 [External Link Removed for Guests]معماری تحریم‌ها علیه ایران از بین نخواهد رفت
22:23 [External Link Removed for Guests] آمریکا با شرکای عرب خود در مورد ایران رایزنی می‌کند
21:43 [External Link Removed for Guests] علاقمندیم موضوع هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک حل شود
21:42 [External Link Removed for Guests]ابراز امیدواری کرد مذاکرات هسته‌ای با ایران نتایج مثبت داشته باشد
21:26 [External Link Removed for Guests]امیدواریم کار به پیش برود و به نتیجه نزدیک شویم
21:25 یک [url=<a]مقام آمریکایی[/url] می‌گوید جلسه هفت جانبه بین ایران و 1+5 از آن رو کوتاه بوده است که در آن فقط در خصوص نحوه پیگیری مذاکرات بحث شده است. این جلسه ظرف 10 دقیقه به پایان رسید
21:19 [External Link Removed for Guests]ایران و 1+5 به ریاست ظریف و اشتون به پایان رسید/دیدار دوجانبه هیئت ایرانی با هیئت روسی
21:08 [External Link Removed for Guests] فرانسه هم در این دور از مذاکرات از موضع خود کوتاه می‌آید
Fast Poster
Fast Poster
پست: 252
تاریخ عضویت: شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲, ۶:۴۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 899 بار

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط شیرافکن »

بررسی پیشنهاد "غنی‌سازی بی یال و کوپال" آمریکا به ایران
چرا بازی اعتمادساز ظریف به معنی عقب‌نشینی نیست؟
آمریکا از ایران می‌خواهد با حفظ ژست غرور ملّی‌اش، هم دارای غنی‌سازی باشد و هم نباشد! آمریکا یک "غنی‌سازی بی یال و دم و اشکم" را پیشنهاد می‌دهد و می‌گوید چه اشکالی دارد، شما فقط دانش هسته‌ای (بخوانید مجسّمه و نماد هسته‌ای) داشته باشید.
گروه سیاسی مشرق- در حال حاضر که آمریکایی‌ها کارتِ "جلوگیری از تشدید تحریم‌ها" را در حدّ یک امتیاز بزرگ جا زده‌اند و قصد دارند آن را به بهای گزاف به «جمهوری اسلامی ایران» بفروشند؛ یک معامله نامتوازن روی میز قرار گرفته است؛ در حالی که مقامات رسمی و منابع راهبُردی آمریکا، مکرّراً اعلام می‌کنند که غرب حاضر نیست، کوچکترین دستکاری در ساختار تحریم‌ها به‌وجود آورد، از ایران می‌خواهند که ساختار برنامه هسته‌ای خود را دستکاری کند؛ بنابر این پیشنهاد سختی به نظر می‌رسد.
از منظر بسیاری از اندیشکده‌های معتبر آمریکایی، این مسخره است که آمریکا در حال حاضر از ایران بخواهد، غنی‌سازی را بطور کامل تعطیل کند؛ آنها معتقدند این مطالبه باعث فرار ایران از مذاکرات می‌شود. این مطالبه در واقع نه متعلّق به دوره زمانی فعلی که وابسته به بُرهه 1383 بوده، وقتی که ایران توانایی دسترسی به "دانش هسته‌ای" را جست‌وجو می کرد؛ آن زمان مقامات در «تهران» خواهان نیل به "غنی‌سازی پایلوت" (آزمایشگاهی) بودند امّا در حال حاضر، ایران نه‌تنها از مرزهای دسترسی به دانش هسته‌ای عبور کرده که "غنی‌سازی صنعتی" نیز به اجرا درآمده و حتّی به ادّعای منابع غربی، ایران به مرحله "قابلیت هسته‌ای" نیز دست یافته است.

قابلیت مورد ادعای طرف غربی بدین معناست که ایران می‌تواند در کوتاه ترین زمان ممکن – طوری که جامعه جهانی نتواند جلوی آن را بگیرد- با انباشت اورانیوم 20 درصد و انجام چند مرحله غنی‌سازی روی آن، به‌سرعت مواد لازم برای استفاده در یک کلاهک هسته‌ای را به دست آورد؛ واژه فنی معادل چنین مفهومی "Breakout" است در حالی که در گذشته زمان لازم برای "Breakout" توسّط ایران، یک سال اعلام شده بود، در احتمال جدید "گریز هسته‌ای ایران" بین یک هفته تا یک ماه و نیم ارزیابی شده است[1].


مؤسّسه علوم و امنیت بین‌الملل (ISIS) که گزارش مجامع اطّلاعاتی آمریکا درباره ابعاد فنّی برنامه هسته‌ای ایران را منتشر می‌کند، در آخرین گزارش خود از توانایی فنی هسته‌ای در ایران مدعی شد که تهران با قابلیت ساخت تسلیحات اتمی، تنها بین یک هفته تا یک ماه و نیم فاصله دارد


کشورهای زیادی نیستند که به قابلیت هسته‌ای رسیده باشند، بطور خاص در منطقه آسیای غربی (خاورمیانه) این محدودیت، در پاکستان و رژیم صهیونیستی منحصر می‌شود که این قابلیت را از خارج وارد کرده‌اند؛ بنابر این ایران یک خط شکن است. بدیهی است که از منظر غرب، مسئله اساسی‌تر از حذف توانایی دانش هسته‌ای و غنی‌سازی پایلوت در ایران، "عقیم‌سازی" قدرت قابلیت ایران است.

آمریکا آشکارا خود را در یک قدمی یک شگفتی تاریخ‌ساز می‌بیند و تا "پرتگاه استراتژیک جهان جدیدها" فقط یک قدم‌مانده است. این پرتگاه دقیقاً علیه هژمونی آمریکاست، بنابر این لزوم دارد خطری را که برایش مهم‌تر است سریع‌تر از هر چیز دیگری دفع کند. به همین دلیل، «رابرت اینهورن» به‌صراحت اعلام می‌کند که محدودیت در روند فعلی فعّالیت‌های هسته‌ای ایران، مهم‌تر از شفافیت آن است[2].

نکته اساسی این است که از منظر مقامات ارشد آمریکا هرگونه دسترسی به "غنی‌سازی صنعتی"، مترادف و هم‌معنی با رسیدن به "قابلیت تسلیحاتی هسته‌ای" است، بدین معنا که اگر قدرتی به دانش و توانایی غنی‌سازی صنعتی دست یافت و آن را حفظ کرد؛ تنها عاملی که می تواند او را از قابلیت هسته ای دور کند، تنها و تنها اراده اوست.

این مهم‌ترین شکاف فنّی است که بین دیپلمات‌ها و حقوقدان های ایران و آمریکا در حوزه هسته‌ای همواره وجود داشته است، «وندی شرمن»، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا و نماینده آمریکا در مذاکرات 1+5 در خلال توضیحاتش در «کمیته روابط خارجی سنا»، کاملاً گویا همین مسئله را مطرح کرد: «ما در (مذاکرات 5+1) «نیویورک» تصریح کردیم که در پی توافقی هستیم که حقّ مردم ایران برای دسترسی به "انرژی هسته‌ای صلح آمیز" در آن رعایت شود ... این کلمه بسیار با دقّت انتخاب شده بود؛ دسترسی به "انرژی هسته‌ای" و نه "حقّ غنی‌سازی".


وندی شرمن در کنار شیمون پرز (رئیس رژیم صهیونیستی)

شرمن: ما اعتقاد نداریم که هر کسی حقّ ذاتی برای غنی‌سازی دارد

شرمن می‌افزاید: این همیشه موضع ما بوده و من بارها به مخاطبان ایرانی خود گفته ام که «مادّه 4 NPT» اصلاً درباره حقّ غنی‌سازی صحبت نمی‌کند، فقط می‌گوید که شما دارای حقّ "تحقیق و توسعه" هستید و بسیاری از کشورها از جمله «ژاپن» و «آلمان» آن را به عنوان حقّ (مفروض) گرفته‌اند؛ امّا «ایالات متّحده» این موضع را ندارد. قطعنامه‌ها (شورای امنیت سازمان ملل) نگفته‌اند که حقّ ایران را تعلیق می‌کنند بلکه غنی‌سازی آنها را تعلیق کرده‌اند؛ ما اعتقاد نداریم که هر کسی حقّ ذاتی برای غنی‌سازی دارد.»[3].

بگذارید این زنجیره محتوا را خلاصه کنیم، از منظر آمریکا و مجموعه غرب، هرگونه توانایی غنی‌سازی صنعتی مساوی با "قابلیت Breakout" است؛ بنابر این هیچ کشور مستقلی حقّ داشتن آن را ندارد، کشورهای مستقل و خودبنیاد در خوش‌بینانه‌ترین حالت فقط می‌توانند بعد از دادن هزینه‌های بالا به دانش هسته‌ای و غنی‌سازی پایلوت دست یابند.

ژاپن فقط توانست بعد از دادن تمامی تضمین‌های هویّتی به آمریکا و قرار گرفتن تحت مجموعه مدیریتی غرب، برای همیشه در مرز قابلیت باقی بماند و به کشوری واقعاً هسته ای مبدّل شود؛ در واقع آمریکا به ژاپن اجازه داد در حالت آستانه ای – یک شبانه روز تا گریز هسته ای- باقی بماند. زیرا ژاپن دست آخر پذیرفته بود که در عرصه جهانی، سیاسی، راهبُردی، اقتصادی و حتّی فرهنگی قواعد هژمونی جهان را پیاده سازد.

امروز، آمریکا مجبور است که باور کند کشوری چون ایران، بدون دادن هیچ امتیاز و تضمین ماهیتی به دانش هسته‌ای رسیده است؛ ولی فکر می‌کند که مجبور نیست، یک غنی‌سازی صنعتی در ایران را تحمّل کند و می‌تواند جلوی آن را از راه مذاکره بگیرد. «دنیس راس» - از مقامات بانفوذ آمریکا- می‌گوید: «مهم‌ترین تهدید پیش روی امنیت ملّی آمریکا، ایران هسته‌ای است. بهترین راه برای مقابله با چنین تهدیدی، توافقنامه دیپلماتیک است»[4].


دنیس راس در کنار نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی)

«روزنامه فایننشال‌تایمز» چند روز پس از پایان «ژنو 4» - اوّلین مذاکرات ژنو در دولت جدید- مدّعی شد که به جزئیاتی از تفاهمات دست یافته، این روزنامه در گزارشی نشان داد که چطور هم ایران می تواند غنی سازی را حفظ کند و هم در واقع غنی سازی نداشته باشد؛ این معمّا با حفظ غنی سازی سطح پایین، قابل دسترسی عنوان شد[5].

همچنین «رابرت اینهورن» - مذاکره کننده ارشد پیشین آمریکا در 5+1- در سخنرانی بسیار مهمّی برای «انستیتو مطالعات امنیت ملّی»، جرئیات "توافق مقدّماتی و توافق نهایی" مدّنظر آمریکا را بصورت فنّی اعلام کرد. او خواهان برخی محدودیت ها در غنی سازی ایران شد که نهایتاً به غنی سازی پایلوت منجر می شد. «اینهورن» گفته بود: «برنامه هسته ای صلح آمیز فعلی ایران، نیازی به توانمندی "غنی سازی گسترده""ظریف- اشتون- کری" ندارد. ایران هم اکنون اورانیوم با غنای نزدیک به ۲۰ درصد کافی برای چندین دهه کار «راکتور تحقیقاتی تهران» را دارد. بعلاوه، روسیه نیازهای سوختی «راکتور بوشهر» را تأمین کرده و احتمالاً نیاز سوختی هر راکتور دیگری را که به ایران بفروشد؛ را نیز تأمین خواهد کرد ... توافق نهایی محدودیت هایی را بر سطح، حجم، شکل شیمیایی و مکان های ذخایر اورانیوم غنی شده ایران، اعمال خواهد کرد»[6].


رابرت اینهورن
چندی بعد و در آبان‌ماه، «سوزان مالونی» - عضو ارشد بروکینگز و از منابع نزدیک به وزارت خارجه آمریکا- در تحلیلی که شب پیش از به اتمام رسیدنِ بی نتیجه «ژنو 5» نوشته بود؛ فاش کرد که پیشنهاد آمریکا در دیدار سه‌جانبه، در حقیقت منطبق بر سخنرانی پیشین «اینهورن» بوده است[7]. پیشنهادی که گویا «ظریف» با آن مشکلی نداشته و اختلافات بعد از اضافه‌شدن پیوست «لورن فابیوس» وزیر خارجه فرانسه به وجود آمد.

پیشتر نیز «دنیس راس»[8] - دستیار ویژه اوباما- در تحلیلی برای «روزنامه لُس‌انجلس تایمز» گفته بود: «عُمده‌ترین نگرانی در برنامه‌های هسته ای ایران، این است که این فعّالیت‌ها به مسیر نظامی تغییر جهت پیدا کند. یک توافق قابل قبول با ایران باید به گونه ای باشد که این توانایی ایران را از بین ببرد. به این ترتیب باید در کمیت و کیفیت برنامه‌های غنی‌سازی ایران، محدودیت های جدّی اعمال شود. این محدودیت‌ها شامل: تعداد و نوع سانتریفوژها، ذخیره اورانیوم غنی‌شده، تولید پلوتونیوم و «راکتور آب سنگین اراک» می‌شود»[9].


دنیس راس در کنار ایهود باراک (وزیر سابق جنگ رژیم صهیونیستی)

به بیان بهتر، در حال حاضر که ایران بصورت خودکفاء و در سایه مقاومت ملّی به دانش هسته ای و غنی سازی پایلوت دست یافته؛ آمریکا می داند که نمی تواند در وهله اوّل از ایران بخواهد، این توانایی را بطور کامل نابود کند. لذا آمریکا از ایران می خواهد با حفظ ژست غرور ملّی اش، هم دارای غنی سازی باشد و هم نباشد؛ آمریکا یک "غنی سازی بی یال و کوپال و اشکم" را پیشنهاد می دهد. آمریکا به ایران پیشنهاد می کند که چه اشکالی دارد، شما فقط دانش هسته ای و یک مجسّمه و سنبل هسته ای داشته باشید؛ در اینصورت همه راضی هستند. بنابر این سئوالی که بسیاری از مردم در هفته ها یا ماه های آینده از مسئولین «جمهوری اسلامی» و خودشان خواهند پرسید این است که چه لزومی دارد، برای حفظ غنی سازی صنعتی هزینه های زیادی را بپردازیم؟

پاسخ روشن است، غرض ایران از دستیابی به غنی سازی هسته ای در داخل کشور، ساختن یک سنبل برای غرور ملّی و ژست بزرگ مآبانه در بلوک اسلامی نبوده است، اینها میوه دسترسی ایران به غنی سازی صنعتی هستند؛ ولی مقصود اصلی تبدیل شدن ایران به یک شریک و رقیب اقتصادی در حوزه انرژی هسته ای است.

«جرمی ریفکین»[10] در کتاب اش به نام «اقتصاد هیدروژن» - 2002 م.- برآورد جالبی از عُمر ذخایر نفتی دنیا نسبت به شتاب برداشت فعلی شان دارد، بر طبق این برآورد ذخایر قطعی نفتی آمریکا با ادامه روند فعلی برداشت؛ فقط تا 10 سال دیگر به پایان خواهد رسید، این عدد برای ایران 53 سال، برای عربستان سعودی 55 سال و برای عراق 526 سال است.

در کنار حقیقت فوق، قرار دادن شتاب سریع دولت های جهان برای تولید انرژی از طریق انرژی هسته ای، نشان می دهد که افق تولید و جریان انرژی در چند دهه آینده، متحوّل شده و به سمت و سوی دیگری می رود. در حال حاضر طبق برآوردهای انجام شده توسّط معتبرترین نهادهای بین المللی، تولید برق از طریق انرژی هسته ای نسبت به مابقی انواع سوخت، کم هزینه تر است. طبق برآورد «مؤسّسه انرژی هسته ای» آمریکا - [11] - NEI طیّ 18 سال گذشته، هزینه تولید هرکیلووات برق هسته ای کمتر از 3 سِنت مانده است و بطور متوسّط در 2012 م. روی 2.4 سِنت تثبیت شده است. این در حالیست که در همین سال تولید هرکیلووات برق از طریق زغال سنگ معادل 3.27 سِنت، از طریق گاز طبیعی 3.4 سِنت و از طریق فرآورده های نفتی 22.48 سِنت بوده است.

طبق پیش بینی «اتّحادیه جهانی هسته ای»، در 2015 م. طیّ هر 5 روز یکبار، یک نیروگاه هسته ای در جهان آغاز به کار می کند، این مؤیّدی است بر این ادّعا که دول جهان تا چه حدّ نسبت به استفاده از انرژی هسته ای اشتهاء دارند. در حال حاضر گفته می شود که 80 درصد کلّ نیاز برقی فرانسه، 30 درصد مصارف برقی اروپا و 20 درصد کلّ نیاز «ایالات متّحده»؛ از طریق نیروگاه های هسته ای تأمین می شود. در مجموع آمریکا، ژاپن و فرانسه، 57 درصد از کلّ تولید انرژی الکتریکی هسته ای جهان را به خود اختصاص داده اند. این را نباید فراموش کرد که کشورهای پیشرفته غربی، از دهه ها پیش، اکثر مصارف خانگی خود را به سمت پایه انرژی الکتریکی برده اند و نیاز برق خانگی در این کشورها؛ در اصل چندین برابر نیاز کشورهایی مثل ایران است که همچنان پایه سوخت خانگی مبتنی بر گاز، زغال سنگ و ... دارند.


بخش قابل توجّهی از تولید انرژی جهان در آینده میان مدّت به سمت مصارف صلح آمیز هسته ای می رود

بنابر این سئوال ماهوی این است که چرا مقامات آمریکا بارها و بارها گفته اند که ایران با توجّه به منابع غنی گازی و نفتی اش؛ احتیاجی به فناوری هسته ای ندارد؟! اگر امروزه، مسئولین کشور دست به یک آینده پژوهی درست در حوزه انرژی نزنند، فرزندان ما خواهند بود که می فهمند؛ برای اخذ 1 کیلوگرم اورانیوم غنی شده و انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه هسته ای، چقدر پول باید داد. امروز همه می دانند که دستان غرب برای تأمین منابع انرژی به سمت منابع آسیای غربی (خاورمیانه) دراز است، امروز منابع انرژی کشورهای حوزه خلیج فارس یک مزیت نسبی اقتصادی و ژئوپلتیک محسوب می شود؛ ولی آن روز، شاید چیزی حدود 50 سال دیگر، دستان ایران باید به سمت دارندگان فناوری هسته ای دراز باشد. بی شک آن زمان، دارندگان فناوری هسته ای و فناوری های نوین انرژی؛ اربابان جهان خواهند بود.

و اینجاست که تفاوت ذاتی یک "غنی سازی پایلوت" (آزمایشگاهی) و یک "غنی سازی صنعتی" آن هم در داخل کشور، خود را نمایان می کند؛ اینکه تنها "غنی سازی صنعتی" است که این قدرت را به ایران می دهد که در جریان جدید انرژی جهان، در حدّ یک رقیب اقتصادی وارد عرصه شود. ایران می تواند، اورانیوم غنی شده خود را در اختیار حجم انبوه کشورهای نیازمند بگذارد و حتّی با تجاربی که در داخل کسب کرده به ساخت نیروگاه هسته ای در کشورهای دیگر؛ مبادرت ورزد، واضح است که «جمهوری اسلامی» در برابر ارائه این خدمات هسته ای پول خواهد گرفت. حدّاقل این است که ایران با اقدامات امروزش، تأمین نیازهای خود در آینده را رأساً تأمین می کند.

صحنه بازی روشن است، ایران هزینه های گزافی برای اخذ غنی سازی صنعتی در داخل خاک خود داده، شهدایی که بسیاری از مردم، کودکان آنها را می شناسند، سختی های معیشتی که حاصل از تحریم هاست و پرونده های سیاسی که به بهانه موضوع هسته ای در جریان افتاده اند. این هزینه ها برای بدست آوردن یک سمبل یا مجسّمه برای حرّافی نبوده است، رهبری معظّم انقلاب اسلامی تصریح کرده اند که دسترسی داشمندان داخلی به تکنولوژی های نوین برای ژست گرفتن نیست، وقتی کاراست که به چرخه اقتصادی مبدّل شود.

دانش هسته ای، وقتی به چرخه اقتصادی تبدیل خواهد شد که ایران دارای غنی سازی صنعتی باشد. همچنین این مسئله، به فرآیند شفّاف سازی موضوع هسته ای نیز کمک شایانی می کند، زیرا ایران ارانیوم غنی شده خویش که بیم – بهانه گیری غرب- می رود در مصارف نظامی استفاده شود را از طریق فروش به خارج منتقل می کند. این معنای واقعی یک "توافق بُرد- بُرد" است؛ رسیدن ایران به دغدغه های آینده نگرانه اش در تأمین و اقتصادی انرژی و در مقابل، مرتفع شدن نگرانی های بی مورد هژمونی جهانی از اینکه ایران نمی تواند به سمت بمب هسته ای برود.

چندی پیش محافل غیررسمی در داخل اعلام کردند که دولت ایران، بطور یکجانبه و داوطلبانه بخش گسترده ای از خواست غرب مبنی بر "توقّف توسعه هسته ای" را کلید زده، نهایتاً یکی از نمایندگان مجلس به این روند، نام "تعلیق خاموش" را نهاد. این ادّعا بلافاصله توسّط «علی اکبر صالحی» - رئیس سازمان انرژی اتمی- تکذیب شد. ولی چیزی نگذشت که بعد بازگشت «یوکیو آمانو» - دبیرکلّ آژانس بین الملل انرژی اتمی- از تهران، آژانس در گزارشی[12] اعلام کرد که ایران طیّ سه ماهه اخیر به شکل یکجانبه؛ تمامی روندهای توسعه ای برنامه هسته ای خویش را فریز - متوقّف- کرده است. مسئله ای که در داخل بازتاب های انتقادی گسترده ای علیه دولت در بر داشت.

همچنین ماحصل مذاکرات آژانس و «سازمان انرژی اتمی ایران» در «تهران»، امضای توافق 6 بندی بود که توسّط «آمانو» و «صالحی» منعقد شد. «صالحی» گفت كه اين اقدام با مجوّز «شوراي عالي امنيت ملّي» و برای نشان دادن حسن نيت ايران انجام شده و بر اساس تعهدات پادماني، ايران وظيفه اي در اين خصوص نداشته است. بر این اساس، ایران پذیرفت که در جهت شفاف سازی بیشتر، طیّ سه ماه بخشی از اطّلاعات مورد توافق را در اختیار آژانس قرار دهد[13]. یکی از توافقات و توقّف های یکجانبه دولت، مربوط به عدم توسعه در «راکتور آب سنگین اراک» می شد که قدرت آزادی سازی پلوتونیوم را دارد.

نکته راهبُردی درباره اصرار ایران به توسعه «راکتور آب سنگین اراک»، تا به حال این بوده که بعد از رسیدن ایران به چرخه سوخت کامل هسته ای در «دولت های نهم و دهم»، اغلب فرآینده های پیشرفتی در حوزه هسته ای بصورت فیزیکی و در عرض بوده؛ در حقیقت ما در عرصه غنی سازی اورانیوم به سقف تکنولوژی دست یافتیم. با این وجود، «اراک» یکی از تنهاترین پروژه های از سنخ "تحقیق و توسعه هسته ای" – R&D- است.

نقطه مورد انتقاد و نگرانی در داخل این است که، چرا تیم مدیریتی جدید به یکباره، یک جانبه، داوطلبانه و البتّه بدون اخذ هیچ امتیازی؛ بخش اعظمی از کارت های برنده ایران در عرصه هسته ای را روی میز گذاشته است؟ از منظر بسیاری از مردم، عقلاء و کارشناسان این یک فرآیند غیرمنطقی در عرصه دیپلماسی است که شما همه کارت هایتان را ابتدا رو کنید، زیرا در ادامه بازی اهرمی برای چانه زنی تان؛ باقی نمانده است.

کاملاً عیان نیست، ولی شاید برخی هستند که خواهان بازی با کارت های منطقه ای و چانه زنی با اهرم های نفوذ ایدئولوژیک- راهبُردی- امنیتیِ «جمهوری اسلامی» در منطقه و فرامنطقه هستند؛ مسئله ای که رهبری در یکی از سخنرانی های عمومی شان آن را رد کردند و مذاکرات فعلی را در موضوع هسته ای منحصر ساختند. در 12 آبانماه جواز مذاکرات جامع و کلان تر، رد شده است.

ولی این تنها گمانه موجود در اینباره نیست، برای کسی که در حال مدیریت کلان پرونده هسته ای کشور است، قاعدتاً نباید خیلی مهم باشد که نتیجه نهایی در ابتدای بازی به بار خواهد نشست یا انتهای بازی؛ در این میدان فقط خروجی ها مهم هستند. فرقی نمی کند که ایران یک به یک کارت ها را رو کند و بعد از گرفتن امیتاز متقابل، کارت بعدی را رو کند یا اینکه ابتدا بخش قابل توجّهی از کارت ها را بمنظور اعتمادسازی اضافی روی میز بگذارد و وقت محدودی به حریف بدهد تا امتیازهای متوازن آن کارت ها را یکجا به ایران پس بدهد. اینجا واقعاً تفاوتی نمی کند زیرا خروجی ها یکسان هستند، این به اختلافات نظر در تاکتیک ها و روش های مذاکراتی مربوط است نه اختلاف در خطوط قرمز و بنیان ها.

این گمانه وقتی تقویت می شود که مشخّص می شود، اکثر "کارت بازی های ایران" بصورت موقّت و با فرض کوتاه مدّت بودن، رو شده است. هر چند تیم دولت در حوزه عملیات رسانه ای ضعف هایی نشان داده ولی رهبری معظّم انقلاب اسلامی بخوبی کوتاه مدّت بودن فرصت مذاکرات، را تبیین کرده اند؛ مقامات و اتاق فکرهای غربی کاملاً این مفهوم را درک کرده اند. در ایران یک لایه تصمیم گیری پیچیده و نهایی وجود دارد، اگر هم سازهای ناکوکی باشد (که ان شاء ا... نیست)؛ قابل مدیریت است.

ایران بطور داوطلبانه و موقّت، بخش قابل توجّهی از مهمترین کارت ها و امتیازات هسته ای اش را در دسترس غرب گذاشته فقط به یک شرط؛ اینکه آمریکایی ها متوجّه باشند؛ باید کارت های درخواستی ایران را نیز یکجا نشان دهند. اینها امتیازهای بزرگی بوده اند، در حقیقت ایران داوطلبانه فاصله خود با گریز هسته ای را حفظ کرده و مهمتر اینکه بر سر راه دو طرح تحقیق و توسعه ای راهبُردی شامل: "راکتور آب سنگین" و "غنی سازی لیزری"، محدودیت هایی قائل شده است.

فرصت ها به سرعت در گذرند و ترمز هنوز پابرجاست، اینکه اکنون ماشین مذاکرات، مداوماً پُرسرعت کار می کند به معنی از کار افتادن همیشگی ترمز نیست؛ بهتر است ترمزها قبل از رسیدن به نتیجه مطلوب کشیده نشوند. کافیست آمریکایی ها کمی بیشتر در سخنان امروز رهبر انقلاب اسلامی، تمرکز کنند؛ این یادآوری خوبی است برای پایبندی به "توافق بُرد- بُرد حقیقی". نماینده های ایران در «ژنو» منتظر دیدن یک معقولیت سیاسی در تصمیمات آمریکا و 5 قدرت دیگر هستند، آنها راهی غیر از آنچه تعیین شده را نمی توانند طیّ کنند.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه/ فوری
[External Link Removed for Guests]
اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» از ژنو نشان می دهد تیم ایرانی ایستادگی قابل تقدیری روی حق غنی سازی ایران انجام داده است.


تصویر

ایران هسته ای- اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» از ژنو نشان می دهد تیم ایرانی ایستادگی قابل تقدیری روی حق غنی سازی ایران انجام داده است.

با وجود اینکه تا پیش از آغاز مذاکرات برخی نگرانی ها درباره نوع توافقی که بر سر حق غنی سازی ایران در ژنو انجام خواهد شد، وجود داشت؛ آخرین اطلاعات نشان می دهد تیم ایرانی بر ضرورت به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران در گام اول مذاکرات تاکید دارد.

یک کارشناس ارشد در تهران که از روند امور مطلع است، به «ایران هسته ای» گفت: «شروع مذاکرات دشوار شده است. ایران تاکید می کند به دلیل مواضع فرانسه در دور قبلی اعتماد خود را از دست داده است و این اعتماد مجددا باید احیا شود. به همین دلیل است که این بار از حضور وزرا در مذاکرات چندان استقبال نشده است».

گزارش های دریافتی «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که نقطه اصلی اختلاف در مذاکرات در واقع نقطه اختلافی ایران و امریکا به حساب می آید این است که ایران تاکید دارد هر گونه توافقی باید مشخصات گام آخر هم باشد و در گام آخر باید تضمین شود که 1+5 حق غنی سازی ایران را خواهد پذیرفت.

اما ظاهرا امریکایی ها اصرار دارند که در گام اول نمی تواند درباره چنین موضوعی حرف نهایی زد.

به عقیده کارشناسان راهبرد امریکا این است که غنی سازی 5 درصد ایران در طول دوران 6 ماهه توافق موقت ادامه پیدا کند بی آنکه به رسمیت شناخته شود.

جان کری نیز امروز در استرالیا گفته است درباره غنی سازی ایران «در روند مذاکرات» تصمیم گیری خواهد شد.

از دید ایران این موضع خطرناک است چرا که احتمال این موضوع را که امریکا در گام آخر خواستار برچیدن غنی سازی 5 درصد یا محدود شدن آن تا حد تبدیل به یک برنامه سمبلیک شود را افزایش می دهد.

در عین حال کارشناسان در تهران هشدار می دهند که محدود سازی غنی سازی در ایران بر خلاف حقوق ایران طبق ماده 4 ان پی تی است.

[HR]

15:20 [External Link Removed for Guests] در جلسه صبح روی متن صحبت نکردیم
15:10 [External Link Removed for Guests] برای انعقاد توافقنامه با ایران عجله‌ای ندارد
15:02 [External Link Removed for Guests] هاآرتص درباره تقسیم نقش «پلیس خوب-پلیس بد» در هیئت ایرانی
14:48 [External Link Removed for Guests]وارد محتوای مذاکرات شدیم
14:39 [External Link Removed for Guests] بحث خوبی با اشتون داشتیم
14:28 [External Link Removed for Guests] دیدار دوجانبه ظریف و اشتون
14:17 [External Link Removed for Guests] تصمیمی درباره سفر هیگ به ژنو گرفته نشده است
14:03 [External Link Removed for Guests] اسرائیل: نتانیاهو دست خالی از مسکو بازگشت
13:44 [External Link Removed for Guests] آمریکا در تل‌آویو: گزینه نظامی علیه ایران همچنان بر روی میز قرار دارد
13:29 [External Link Removed for Guests] خارجه 1+5 جمعه به ژنو می آیند؟
13:25 [External Link Removed for Guests] در حمایت از رویکرد اوباما در قبال ایران، به کنگره نامه نوشت
13:20 [External Link Removed for Guests] کاهش تحریم‌های ایران اندک و موقتی خواهد بود
12:54 [External Link Removed for Guests]اکثر مذاکره‌کنندگان به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات ژنو 3
12:32 [External Link Removed for Guests]به توافق با ایران سخت است
12:17 [External Link Removed for Guests]ظریف بر مقابله با سیاست‌های تحمیلی برخی کشورها در عرصه بین‌الملل
12:08 [External Link Removed for Guests] همسایگان در اولویت برتر سیاست خارجی ایران قرار دارند
12:00 [External Link Removed for Guests]حضور وزرای خارجه 1+5 در مذاکرات ژنو 3
11:52 [External Link Removed for Guests]اسرائیل برای یکسان نشان دادن موضع نتانیاهو و پوتین درباره ایران
11:36 [External Link Removed for Guests]دوجانبه ظریف و اشتون در روز دوم مذاکرات آغاز شد
11:29 [External Link Removed for Guests]سفیر اسرائیل برای کم‌اهمیت جلوه دادن اختلافات واشنگتن و تل‌آویو بر سر ایران
11:29 [External Link Removed for Guests] ظریف و اشتون ساعت 9 به وقت ژنو دیدار می‌کنند
11:28 [External Link Removed for Guests] غرب در رویارویی با ایران قاطع باشد/امیدوارم توافق در نشست «ژنو» حاصل شود
10:42 [External Link Removed for Guests]: تا اعتماد مجدد بازسازی نشود قادر به ادامه مذاکرات سازنده نخواهیم بود/ از امروز اشتون به نمایندگی از هیئت‌ها با ظریف گفتگو می‌کند
10:37 [External Link Removed for Guests] کاری ظریف با روسای سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو
10:23 [External Link Removed for Guests]: هیچ توافقی که در آن غنی سازی از ابتدا تا انتها وجود نداشته باشد مورد پذیرش نیست
10:15 [External Link Removed for Guests]ریابکوف با وزیر امور خارجه ایران در ژنو
09:09 [External Link Removed for Guests]آنچه در روز اول مذاکرات ژنو 3 اتفاق افتاد
08:54 [External Link Removed for Guests] ژنو سردتر شد، مذاکرات داغتر/بارش برف، شهر مذاکرات را سفیدپوش کرد
03:03 [External Link Removed for Guests]/ ژنو 3، روز اول
01:45 [External Link Removed for Guests]جمهوری‌خواه آمریکایی: واشنگتن با تحریم بیشتر ایران حمایت متحدانش را از دست می‌دهد
00:35 [External Link Removed for Guests] آمریکا فرصت تاریخی مذاکره با ایران را دریابد
00:12 [External Link Removed for Guests]پذیرش غنی‌سازی ایران به فرایند مذاکرات بستگی دارد
00:05 [External Link Removed for Guests]هیئت ایرانی و آمریکایی آغاز شد
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

روز اول مذاکرات در یک نگاه
[External Link Removed for Guests]
آخرین خبرها از ژنو حاکی از قوت گرفتن حضور وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 مخصوصا وزیر خارجه آمریکا در ژنو است که این امر نشان دهنده اهمیت دور جدید مذاکرات است.


تصویر

به گزارش خبرگزاری فارس، دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 شب گذشته با حضور اعضاء 1+5 و تیم مذاکره کننده ایرانی در ژنو آغاز شد تا برای سومین بار در دولت یازدهم تیم مذاکره کننده ایرانی با اعضای گروه 1+5 دور میز مذاکره بنشینند.

در این بین بازار اظهارنظر و موضع‌گیری مقامات مختلف پیرامون دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و نتایج آن داغ‌تر از گذشته بوده است.

اظهارات روز گذشته باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه دور جدید مذاکرات ایران با 1+5 در دیدار با سناتورهای ارشد آمریکایی مبنی بر ادامه تحریم‌ها در خلال دوره 6 ماهه باعث شد تا گمانه‌زنی‌های کارشناسان مبنی برعدم به نتیجه رسیدن مذاکرات و عدم تحول در آن افزایش یابد چرا که لغو تحریم‌ها علیه ایران یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های طرف ایرانی از گروه 1+5 است. اما این پایان کار نبود و دیگر اعضاء دولت آمریکا بر ادامه تحریم علیه ایران تأکید کردند.

از طرفی مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری در ژنو مدعی شد در روز اول مذاکرات ضرب الاجلی برای گفتگوها وجود نداشته و پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات صورت گرفت.

در این میان می‌توان به امیدواری و تأکید مقامات روسی مبنی بر به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و 1+5 اشاره کرد که در نقطه مقابل آن نظرات مقامات رژیم صهیونیستی وجود دارد که آنها کاملا نگرانی خود را در صورت توافق ایران و 1+5 اعلام کردند.

شبکه خبری المیادین با انتشار خبری بدون اینکه به جزئیات آن اشاره‌ای کند اعلام کرد که فرانسه از مواضع سختگیرانه‌اش در مورد توافق هسته‌ای با ایران عقب نشست.

دولت فرانسه دردور قبل مذاکرات در آخرین لحظات با توافق گروه 1+5 با ایران مخالفت کرده بود.

از اظهارنظرها و شرایط فعلی حاکم بر روند مذاکرات به نظرمی‌رسد شرایط برای توافق گروه 1+5 پیچیده‌تر از گذشته شده است به نحوی که روزنامه گاردین به نقل از برخی مقامات غربی خبر داد، در صورت نیاز به حضور وزرای خارجه 1+5 برای انعقاد توافقنامه موقت، احتمالا آنها آخر هفته راهی ژنو می‌شوند. این در حالی است که اتاق‌های هتل اینترکنتیننتال برای حضور وزرای خارجه 1+5 در روز جمعه در حال آماده‌سازی هستند و تیم‌های امنیتی هم در حال آماده‌باش به سر می‌برند.

از طرف دیگری محمد جواد ظریف، وزیرامور خارجه کشورمان که در ژنو حضور دارد در دیدار با مدیران کل سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو بر مقابله با سیاست‌های تحمیلی برخی کشورها در عرصه بین الملل تأکید کرد.

همانطور که اشاره شد رژیم صهیونیستی با اینکه به ظاهر نقشی در مذاکرات گروه 1+5 و ایران ندارد ولی عملا با اعمال فشار بر کشورهای عضو گروه 1+5 به دنبال سنگ اندازی به منظور عدم توافق میان ایران و گروه1+5 است که این امر عملا توسط مقامات آمریکایی تأیید شده است. از همین رو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که اختلافشان با اسرائیل بر سرمسئله هسته‌ای ایران تاکتیکی است.

از طرفی دیگر سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در جمع خبرنگاران، از عدم ورود به موضوع نگارش متن و پیش نویس در روز اول مذاکرات خبر داد و ورود به این بحث را منوط به رفع سوء تفاهمات مذاکرات قبلی و بازگشت اعتماد به دو طرف دانست. وی تأکید کرد: تا اعتماد مجدد بازسازی نشود قادر به ادامه مذاکرات سازنده نخواهیم بود.

از دیگر تحولات و شرایط مذاکرات ایران با گروه 1+5 از زبان عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 به شرح زیر است:

1.جلسه عمومی مذاکرات را در حد مختصر برگزار کردیم و بعد هیئت‌ها وارد مذاکرات دوجانبه شدند. هم ما با اعضای طرف مقابل مذاکره داشتیم و هم 1+5 با همدیگر ملاقات‌های دوجانبه متعددی داشتند.

2.یک دور مذاکره مفصل با سه کشور اروپایی داشتیم. یک ملاقات مختصر با هیئت آمریکایی داشتیم که به دلیل دیر وقت بودن، مختصر بود. ممکن است اگر امروز لازم باشد ادامه یابد.

3.ما به ناچار به خاطر اختلاف دیدگاه‌هایی که در جلسه گذشته پیش آمد مجددا وارد بحث در خصوص یکسری مفاهیم شدیم و فکر می‌کنیم این بحث باید ادامه یابد تا مجددا به یک درک مشترک از موضوعات و مفاهیمی که در مذاکرات وجود دارد، برسیم.

4.هنوز برای اینکه بگوییم آیا قادر هستیم وارد مذاکرات محتوایی و وارد متن جدید توافق شویم هنوز خیلی زود است.

5.هیچ توافقی که از ابتدا تا انتهای آن غنی سازی ایران وجود نداشته باشد، مورد پذیرش ما نخواهد بود. حتما توافقی را خواهیم کرد که غنی‌سازی در آن وجود داشته باشد هم در گام اول، هم در گام‌های میانی و هم آخر و از ابتدا تا انتها وجود داشته باشد.

6.بحث‌هایی که شروع شده در خصوص نحوه تفسیر ان پی تی از غنی سازی، در حال حاضر کمک کننده نیست.

7.امیدواریم در این دو روز به جمع بندی مشخص برسیم که آیا مذاکره همین جا می‌تواند تمام شود یا در فاصله یک هفته 10 روز ادامه یابد یا در فاصله دیگری که مجدد مواضع را جمع بندی کنیم.

8.درباره سطح و مکان غنی‌سازی موضع ما کاملا روشن است و بارها تکرار کردیم و در دولت قبل نیز به همین شکل بود که اصل غنی سازی قابل مذاکره نیست، ولی جزییات آن که شامل ابعاد، سطح و مکان قابل مذاکره می‌باشد، ولی اینکه چه تصمیمی گرفته شود در انتهای مذاکرات روشن می شود.

9.این گونه نیست که در وضعیت بن‌بست باشیم، ولی آنچه در دور قبلی مذاکرات ژنو رخ داد باعث شد تردیدهایی نسبت به نیات طرف مقابل و چگونگی ادامه مذاکرات ایجاد شود. تا زمانی این تردیدها را رفع نکنیم دوباره وارد مذاکره جدی نخواهیم شد، امیدواریم در جلسه صبح اعتماد از دست رفته احیا شود و مجددا وارد مذاکرات محتوایی جدی روی یک متن مذاکراتی بشویم.

آخرین خبرها از ژنو حاکی از قوت گرفتن حضور وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 مخصوصا وزیر خارجه آمریکا در ژنو است که این امر نشان دهنده اهمیت دور جدید مذاکرات است. اگر چه در سخنان هیچ یک از مقامات سخنی از بن‌بست مذاکرات وجود ندارد اما با توجه تحولات روز اول به نظرمی‌رسد که برای رسیدن به پاسخ این پرسش که آیا توافقی میان ایران و 1+5 در دور جدید مذاکرات حاصل می‌شود یا خیر، باید چشم به روزهای آتی مذاکره دوخت.

[HR]

18:40 یک[External Link Removed for Guests] نزدیک به تیم ایرانی: بحث‌های مفیدی بین ظریف و اشتون صورت گرفت
18:37 [External Link Removed for Guests]مذاکرات خوب و خیلی جدی بود/فعلا برنامه‌ای برای ملاقات‌های دوجانبه نداریم
18:30 [External Link Removed for Guests]ظریف و اشتون پایان یافت/۲۰:۳۰ به وقت تهران؛ ادامه مذاکرات
18:22 [External Link Removed for Guests]وزرای خارجه ۱+۵ به احتمال زیاد فردا به ژنو می‌روند
18:01 [External Link Removed for Guests] در واشنگتن: تحریم‌های جدید اجماع بین‌المللی در تحریم‌ ایران را از بین می‌برد
17:05 [External Link Removed for Guests]ظریف و اشتون از سر گرفته شد
16:29 [External Link Removed for Guests] مذاکرات بهتر از دور قبل پیش می‌رود
16:18 [External Link Removed for Guests]اشتون و ظریف مذاکراتی بسیار اساسی و دقیق داشتند
15:54 [External Link Removed for Guests]/ از عقب‌نشینی فرانسه تا سنگ‌اندازی رژیم صهیونیستی/همه نگاه‌ها به آینده
15:44 [External Link Removed for Guests] اسرائیل توانمندی نظامی حذف تهدید هسته‌ای ایران را ندارد
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
کارشناسان در تهران می گویند با وجود امتیازهای بسیار سخاوتمندانه ای که ایران پیشنهاد کرده، امریکا حتی به اندازه یک قدم هم حاضر به تعدیل موضع خود نیست واین معنایی جز تلاش برای تحقیر ایران ندارد.


تصویر

حامد علوی، ایران هسته ای- منابع مطلع در تهران می گویند تیم مذاکره کننده ایران موظف است در صورت تداوم مخالفت غرب با به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران، بدون ایجاد دورنمایی برای مذاکرات بیشتر، از هرگونه توافق، امضای بیانیه یا صدور اعلامیه مشترک پرهیز کرده و به تهران بازگردد.

شنیده های «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که در سومین دور از مذاکرات اشتون- ظریف، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نمایندگی از همه اعضای 1+5 مذاکره می کند، اشتون همچنان تاکید داشته است که این گروه در توافقنامه موقت آمادگی به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران را ندارد.

علاوه بر این، از ظهر روز پنج شنبه صداهای رادیکالی از امریکا شنیده می شود که به کمک مذاکره کنندگان غربی در ژنو آمده و تلاش می کند با نگران کردن ایران از عواقب شکست مذاکرات، یک توافق بد را به ایران تحمیل کند.

هری رید رهبر اکثریت دموکرات در سنای امریکا امروز گفته است که امریکا خود را آماده می کند تا در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات دور جدیدی از تحریم ها را علیه ایران اعمال کند.

همچنین منابع امریکایی می گویند کنگره سرجمع یک ماه به دولت امریکا برای رسیدن به یک توافق با ایران مهلت داده است.

توافقی که اکنون روی میز است در گام اول پیشرفت برنامه هسته ای ایران را متوقف می کند و در مقابل، آنگونه که امریکایی ها گفته اند، تعدیل هایی در تحریم ها ایجاد می کند که در کل ارزش آن بیش از 10 میلیارد دلار نخواهد بود.

کارشناسان می گویند این رفتار گروه 1+5 برای تصمیم گیران در تهران دارای چند معنای مهم و قطعی است:

1- نخست اینکه گروه 1+5 تصمیم گرفته است ایران را تحقیرکند. به عقیده این کارشناسان متاسفانه رفتار مقام های دولتی در هفته های گذشته به نحوی بوده که غرب را دچار این اشتباه محاسباتی کرده است که ایران به دلیل فشار تحریم های فعلی و ترس از تحریم های جدید نیازمند یک توافق است و در نهایت به هر درخواستی تن خواهد داد. یک دیپلمات به «ایران هسته ای» گفت: «ظاهرا غربی ها تصور می کنند برای ایران هر توافقی یک توافق خوب است و بدترین گزینه این است که اصلا توافقی نشود». به همین دلیل مذاکره کنندگان غربی درخواست هایی بسیار بیشتر از آنچه در یک توافق موقت و اولیه به آن نیاز است را روی میز گذاشته اند. دیپلمات یاد شده ادامه داد: «غربی ها می گویند در حال بحث درباره توافقی هستند که فقط گام اول را توصیف می کند. ولی برخی از درخواست های آنها اتفاقا به این معناست که از همین الان می خواهند تکلیف گام آخر را معلوم کنند».

کارشناسان در تهران می گویند با وجود امتیازهای بسیار سخاوتمندانه ای که ایران پیشنهاد کرده، امریکا حتی به اندازه یک قدم هم حاضر به تعدیل موضع خود نیست واین معنایی جز تلاش برای تحقیر ایران ندارد.

2- دوم اینکه ظاهرا تیم 1+5 تصور می کند دستور العمل طرف ایرانی این است که بدون توافق به تهران برنگردد. کارشناسان می گویند این ارزیابی اطلاعاتی مستقیما محصول آدرس های غلط ارسال شده از داخل ایران است که البته با فرمایشات صبح چهارشنبه رهبر معظم انقلاب اسلامی تا حدود زیادی تصحیح شده است. یک کارشناس ارشد در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «موضوع دقیقا برعکس است. اتفاقا دستور العمل تیم ایرانی این است که سوء تفاهم های ایجاد شده برای طرف غربی را برطرف کند. مشخصات یک توافق حداقلی که تنزل از آن غیر ممکن است برای تیم ایرانی کاملا روشن است. اگر غربی ها تصمیم به بازی با خطوط قرمز ایران داشته باشند خواهند دید که تیم ایرانی بسیار آسان تر از آنچه آنها فکرش را می کنند ژنو را ترک خواهد کرد».

تحلیلگران امور راهبردی در تهران عقیده دارند اتفاقا ایران اکنون در وضعیتی است که هزینه های توافق نکردن برای آن حداقل شده است.

این کارشناسان دو دلیل را برای این امر ذکر می کنند:

1- جامعه ایرانی کاملا متوجه شده است که نظام در عالی ترین سطح همه نرمش های ممکن را نشان داده اما این غربی ها هستند که نمی توانند گریبان خود را از دست اسراییل خارج کنند. بنابراین مردم ایران مقصر هرگونه عدم توافق را اسراییل، امریکا و فرانسه خواهند دانست نه ایران.

2- بدون شک، در صورت شکست مذاکرات امریکا قادر به برقراری اجماع جهانی برای اجرای تحریم های جدید خود نخواهد بود و اجماع موجود برای اجرای تحریم های فعلی هم به طور جدی آسیب می بیند. بسیاری از متحدان امریکا به این نتیجه رسیده اند که ایران کاملا آماده توافق است و مشکل از امریکاست و همین اراده آنها را برای اجرای تحریم ها سست خواهد کرد. بنابراین ایران در موقعیت بهتری برای کنار آمدن با رژیم تحریم ها قرار خواهد داشت.

پایان روز جمعه زمانی است که ایران می تواند در این باره که کدام مسیر را باید در پیش گرفت تصمیم گیری کند.

یک دیپلمات گفت: «هر تصمیمی که گرفته شود موید بدبینی های موجود و دارای تبعات میان مدت خواهد بود و اثرات آن از حد و حدود این دور از مذاکرات فراتر خواهد رفت».

[HR]

00:07 [External Link Removed for Guests]رویکرد «یا همه یا هیچ» اسرائیل در قبال ایران به جنگ منجر می‌شود
00:03 [External Link Removed for Guests]آمریکا در مهار ایران موفق نبوده است/واشنگتن به روابط بیشتر با تهران نیاز دارد
00:00 [External Link Removed for Guests]جلسه اشتون و ظریف به فردا موکول شد/در حال کار بر روی سند هستیم
23:39 [External Link Removed for Guests]اشتون و ظریف به فردا موکول شد
23:30 [External Link Removed for Guests]مذاکرات در فضایی خوب برگزار شد/ ادامه گفت‌وگوها فردا
22:45 [External Link Removed for Guests]تلفنی پوتین و اولاند درباره برنامه هسته‌ای ایران
21:26 [External Link Removed for Guests] حضور وستروله در ژنو هنوز مشخص نیست
20:51 [External Link Removed for Guests] مذاکرات کُند اما رو به جلو پیش می‌رود/ ما امیدواریم
19:27 [External Link Removed for Guests]قول می‌دهم ایران به سلاح هسته‌ای نمی‌رسد/پیام ویدئویی ظریف تبلیغاتی بود
19:26 [External Link Removed for Guests]آمریکا هفته آینده لایحه تحریم‌های جدید علیه ایران را بررسی می‌کند
18:56 [External Link Removed for Guests] مذاکره بین اشتون و ظریف مفید بود/ فعالیت‌های فشرده در ژنو
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
خبرگزاری رویترز مشخصات دقیق تحریم هایی را که 1+5 در صورت توافق روی گام اول در مذاکرات با ایران تعدیل خواهد کرد منتشر کرد.


تصویر

ایران هسته ای- خبرگزاری رویترز مشخصات دقیق تحریم هایی را که 1+5 در صورت توافق روی گام اول در مذاکرات با ایران تعدیل خواهد کرد منتشر کرد.

لویی شاربونو، خبرنگار این خبرگزاری در [External Link Removed for Guests]که روز 30 آبان 1391 (21 نوامبر 2013) منتشر شده، نوشت راهبرد امریکا آزاد کردن تدریجی پول های مسدود شده ایران در بانک های خارجی است.

مقدار این دارایی ها حدود 50 میلیارد دلار برآورد شده است.

با این حال، همانطور که جان کری وزیر خارجه امریکا پنج شنبه هفته پیش به کنگره امریکا گفته است، گروه 1+5 در گام اول مقدار بسیار اندکی از تحریم ها علیه ایران را تعدیلمی کند.

شاربو نو در گزارش خود مشخصات دقیق تحریم هایی را که تعدیل خواهد شد، چنین شرح داده است:

1- لغو موقت تحریم های فلزات گرانبها، تعلیق فشارهای واشگتن به کشورهای وارد کننده نفت ایران، لغو موقت تحریم های پتروشیمی و اقدام قدرت های بزرگ برای زمینه سازی برای از سرگیری تجارت قانونی با ایران.

2- فراهم کردن دسترسی ایران به قطعات هواپیما.

3- رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که به ایران این فرصت داده شده است که ظرف 6 ماه 3/5 میلیارد دلار نفت، دو الی سه میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و یک تا دو میلیارد دلار طلا بفروشد.

4- براساس قیمت های کنونی، ایران می تواند روزانه 200 هزار بشکه نفت اضافه بفروشد که در واقع افزایش 20 درصدی صادرات نفت این کشور خواهد بود.

5- براساس توافق اولیه همچنین به ایران اجازه داده خواهد شد حدود 7/5 میلیارد دلار غذا و دارو و 5 میلیارد دلار کالاهای دیگر وارد کند.


[HR]

14:14 [External Link Removed for Guests] غنی‌سازی حقی است که ایران از آن عقب‌نشینی نمی‌کند
13:48 [External Link Removed for Guests] جلسه صبح خوب و مثبت بود/ممکن است مذاکرات فردا ادامه یابد
13:24 [External Link Removed for Guests] مردم آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنند
13:18 [External Link Removed for Guests][COLOR=#0000cd] جلسه ظریف و اشتون مفید بود، اشتون الان مدیران سیاسی را در جریان جلسه قرار می‌ 
13:16[External Link Removed for Guests] در پاسخ به فارس: مذاکرات کمی کند پیش می‌رود
12:50 [External Link Removed for Guests] مذاکرات ظریف و اشتون به‌خاطر مشورت‌های داخلی
11:41 [External Link Removed for Guests] دور مذاکرات ظریف و اشتون آغاز شد
11:34 تمام [External Link Removed for Guests] در ژنو بر سر «حقوق هسته‌ای» ملت ایران است
10:11 [External Link Removed for Guests]: اگر طرف مقابل در مواضع زیاده خواهانه‌اش انعطاف نداشته باشد پیشرفتی نخواهیم داشت
01:23 [External Link Removed for Guests]: موضعمان کاملا روشن و پیشنهاداتمان متعادل است
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
اخبار موجود نشان می دهد ایران و 1+5 بسیار به توافق نزدیک شده اند.


تصویر

ایران هسته ای- اخبار موجود نشان می دهد ایران و 1+5 بسیار به توافق نزدیک شده اند.

در حالی که نشانه های بیشتری از حرکت ایران و 1+5 به سمت اصلاح پیش نویس موجود به گونه ای که برای هر دو طرف قابل پذیرش باشد مشاهده شده، به نظر می رسد این متن هنوز نهایی نشده است.

پیگیری های «ایران هسته ای» نشان می دهد احتمال رسیدن به یک توافق مشترک بسیار بالا رفته است اما احتمالا همه چیز به شنبه موکول خواهد شد.

یکی از دلایل تفاوت نتیجه این دور از مذاکرات با ژنو 5 این بود که شکل مذاکرات تغییر کرد. در مذاکرات قبلی در حالی که هنور بحث نهایی نشده بود وزرا وارد ژنو شدند و حضور آنها بویژه لوران فابیوس به هیچ وجه سازنده نبود، در حالی که این بار هیچ کدام از دو طرف عجله ای برای دعوت وزرای خارجه به ژنو نشان ندادند و کاترین اشتون به نمایندگی از همه هیئت ها مسئولیت مذاکره با ایران را بر عهده گرفت.

کارشناسان می گویند حسن این روش این بوده است که از دیدارهای دوجانبه زائد پرهیز شد و ایران خود را درگیر اختلافات داخلی 6 کشور نکرد.

اما درباره مسائل مورد اختلاف هنوز روشن نیست که دقیقا چه اتفاقی رخ داده است.

در حالی که برخی منابع از پذیرش حق غنی سازی ایران توسط 1+5 خبر می دهند، این موضوع توسط هیچ منبع رسمی تایید نشده است.

ضمن اینکه اساسا معلوم نیست که معنای اصطلاح پذیرش غنی سازی در اینجا چیست. به عنوان نمونه روشن نیست که 1+5 به حق کامل ایران برای داشتن چرخه سوخت طبق ماده 4 ان پی تی درون خاک ایران اذعان کرده است یا نه. علاوه بر این، این هم مبهم است که تکلیف قطعنامه 1737 که غربی ها ادعا می کنند حق غنی سازی ایران را تعلیق کرده چه می شود.

برخی کارشناسان می گویند یک اتفاق بد این است که عبارات توافق نهایی به گونه ای نوشته شود که دارای ابهام باشد و در هنگام اجرای توافقنامه یا بحث درباره توافق نهایی هر کدام از دو طرف بتواند تفسیر خاص خود را از آن عرضه کند.

علاوه بر این شواهد نشان می دهد غربی ها علاوه بر 4 موضوع حق غنی سازی، نحوه تعدیل تحریم ها، ذخیره مواد 20 درصد و راکتور آب سنگین در اراک، روی یک موضوع پنجم هم تمرکز دارند که تا کنون کمتر رسانه ای شده و آن مسئله تعیین سقف انباشت برای مواد 5 درصد ایران است.

آخرین گزارش آژانس نشان می دهد که ایران حدود 10 هزار کیلوگرم اورانیوم 5 درصد دارد و غرب خواهان آن است که ایران ذخیره مواد 5 درصد خود را محدود کند.

کارشناسان در تهران می گویند از آنجا که در این وافع این توافق اولیه است که با اصلاحاتی تبدیل به توافق نهایی خواهد شد، استفاده از عبارات مبهم در توافقنامه اولیه اقدامی دارای تبعات خطرناک خواهد بود.

[HR]

21:46 [External Link Removed for Guests]دادن حق غنی‌سازی به ایران ترسناک است/ اسرائیل بدون آمریکا نمی‌تواند کاری کند
21:40 [External Link Removed for Guests] خبر ارسال دعوتنامه اشتون به کری را تکذیب کرد
21:23 سخنگوی وزارت خارجه [External Link Removed for Guests]: هدف سفر لاوروف به ژنو حضور در مذاکرات هسته‌ای است
21:20 [External Link Removed for Guests]در حال ملاقات با شرمن/ احتمال دیدار لاوروف و ظریف تا ساعتی دیگر
21:12 [External Link Removed for Guests] نسبت به دستیابی به توافق در ژنو ابراز امیدواری کرد
21:01 [External Link Removed for Guests]اشتون و ظریف پایان یافت/نشست‌های دوجانبه تیم ایرانی با اعضای 1+5
20:32 [External Link Removed for Guests]وارد هتل محل استقرار هیئت‌های 1+5 شد
20:26 [External Link Removed for Guests]وزیر خارجه چین به مذاکرات ژنو می‌پیوندد
20:14 [External Link Removed for Guests]/ ادامه مذاکرات ژنو 3، در روز سوم/مذاکرات احتمالا شنبه نیز ادامه می‌یابد
20:08 [External Link Removed for Guests]وارد ژنو شد
20:02 [External Link Removed for Guests]جان کری احتمالاً به ژنو سفر می‌کند
18:35 [External Link Removed for Guests]ظریف و اشتون از سر گرفته شد
18:03 [External Link Removed for Guests]احتمالا فردا نیز ادامه می‌یابد
17:35 [External Link Removed for Guests]هیچ مذاکره‌ای با آمریکا به غیر از بحث هسته‌ای نداشتیم
17:12 العالم از شایعه حضور وزاری خارجه تمام کشورهای 1+5 در ژنو خبر داده است
16:53 [External Link Removed for Guests]و اخضر ابراهیمی در ژنو دیدار کردند
16:43 [External Link Removed for Guests]/ مسکو: وزیر خارجه روسیه به ژنو سفر می‌کند
16:41 [External Link Removed for Guests] اراک مهمترین مورد اختلاف در مذاکرات ایران و 1+5
16:09 [External Link Removed for Guests] اینترکانتیننتال به دلیل احتمال حضور وزرای خارجه مدت اقامت خبرنگاران را تمدید نمی‌کند
16:00 [External Link Removed for Guests] مذاکرات وارد مراحل جدی شده/ جای امیدواری وجود دارد
15:50 [External Link Removed for Guests]در موارد معدودی اختلاف نظر داریم
15:02 [External Link Removed for Guests] وزرای خارجه 1+5 در صورت توافق به ژنو می‌روند
14:59 [External Link Removed for Guests]تحریم‌ها ایران را به میز مذاکرات نکشانده است
14:44 [External Link Removed for Guests]پیشرفت در روز سوم مذاکرات اندک است
14:38 [External Link Removed for Guests] لاوروف امروز به ژنو می‌آید/ لاوروف با اخضر ابراهیمی هم دیدار می‌کند
14:34 [External Link Removed for Guests]در برابر زیاده‌خواهی و سرسختی 1+5 تسلیم نمی‌شود
14:33 [External Link Removed for Guests]از اتاق کار تیم مذاکره کننده ایرانی در ژنو
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 320
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹, ۳:۴۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط SHAHABESAGEB »

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:
کشوری حق غنی‌سازی ندارد/ ایران باید به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز دسترسی داشته باشد
«مری هارف» به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت: هیچ کشوری حق غنی‌سازی ندارد، اما ایران می‌تواند به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دسترسی داشته باشد.

تصویر

خبرگزاری فارس: کشوری حق غنی‌سازی ندارد/ ایران باید به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز دسترسی داشته باشد

به گزارش خبرگزاری فارس، «مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» بار دیگر گفته است «هیچ کشوری حق غنی‌سازی ندارد».

پیش از این «جن ساکی» دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز این موضوع را بیان کرده اما گفته بود این مسئله در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مورد بحث قرار می‌گیرد.

هارف در مصاحبه خود با سی‌ان‌ان با وجود رد حق غنی‌سازی کشورها، گفته است: ایران باید به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دسترسی داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه هم به سفر «جان کری» وزیر خارجه به ژنو اشاره کرد و گفت وی «به امید دستیابی به توافق» تصمیم به این سفر گرفت.

ایران و گروه 1+5 از روز چهارشنبه دور تازه مذاکرات هسته‌ای را آغاز کرده‌اند. این گفت‌وگو برای چهارمین روز همچنان ادامه دارد. بیانیه وزیران خارجه 1+5 برای حضور در ژنو، امیدها برای حصول توافق هسته‌ای را افزایش داده است.
[External Link Removed for Guests]
تصویر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
  صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا  
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
یک پایگاه اینترنتی صهیونیستی نوشت آخرین ارزیابی اطلاعاتی امریکایی ها این است که ایران زیر بار تسلیم کامل در برنامه هسته ای خود نخواهد رفت.


تصویر

ایران هسته ای- یک پایگاه اینترنتی صهیونیستی نوشت آخرین ارزیابی اطلاعاتی امریکایی ها این است که ایران زیر بار تسلیم کامل در برنامه هسته ای خود نخواهد رفت.

پایگاه صهیونیستی آژانس خبری یهود (جوییش نیوز) روز اول آذر از قول یک دیپلمات بلند پایه امریکایی نوشت: «از ميان دو گزينه تسليم كامل و حركت به سوي سلاح هسته اي، ايران گزينه سلاح هسته اي را انتخاب خواهد كرد. رويكرد مد نظر اسرائيل باب ديپلماسي را خواهد بست و قطعا به جنگ منتهي خواهد شد».

این مقام امریکایی که در یک محفل خصوصی سخن می گفته، تاکید کرده است اسراییل بهتر است با توافق موقت با ایران موافقت کند چرا که این توافق فرصتی 6 ماهه به آن خواهد داد تا علیه توافق نهایی با ایران لابی کند.

بنابر ادعای جوییش نیوز این مقام امریکایی درخواست های امریکا از ایران در گام اول را چنین برشمرده است:

1- غني سازي اورانيوم 20 درصد ايران به مدت 6 ماه متوقف خواهد شد

2- به ذخاير اورانيوم 20 و 5 درصد اين كشور رسيدگي خواهد شد

3- توسعه رآكتور آب سنگين اراك نيز به حالت تعليق در خواهد آمد

4- نصب سانتريفيوژهاي جديد نيز از سوي ايران متوقف مي شود

5- علاوه بر نصب، توليد سانتريفيوژهاي جديد نيز متوقف خواهد شد

این مقام امریکایی در پایان سخنانش به دو دلیل با تصویب تحریم جدید علیه ایران در کنگره مخالفت کرده است.

دلیل اول این است که وی می گوید تحریم های جدید ایران را مجبور به ترک میز مذاکرات خواهد کرد.

دلیل دوم هم این است که این تحریم ها با نشان دادن عدم جدیت امریکا در رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک، انگیزه دیگر کشورها را برای اجرای تحریم ها نیز به شدت کاهش می دهد و به فروپاشی اجماع جهانی برای اجرای تحریم ها خواهد انجامید.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”