اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
امریکا تصور می کند عدم صدور روادید برای ابوطالبی می تواند باب بحث درباره موضوعات غیر هسته ای را میان ایران و امریکا باز کند


تصویر

مهدی جهانتیغی، ایران هسته ای- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که درباره موضوع صدور روادید برای حمید ابوطالبی بین ایران و آمریکا گفتگوهایی صورت گرفته شده است.

دو طرف درباره نتیجه و محتوای این گفتگوها خبری منتشر نکرده اند ولی از اظهارات برخی مقامات آمریکایی می توان برداشت کرد که آنها به نمایندگان مذاکره کننده ایرانی اعلام کرده اند که کوتاه نخواهند آمد.

امضای قانون منع ورود ابوطالبی به امریکا از سوی باراک اوباما هم این موضوع را تایید می کند.

«ماری هارف‌«، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است «موضع ما مشخص است و ما گفته ایم که به ابوطالبی روادید نخواهیم داد. بهتر است که ایرانی‌‌ها هم از این موضوع عبور کنند».

در همین حال یک کارشناس امور راهبردی در تهران به ایران هسته ای گفت که اظهارات و اصرار عجیب مقامات آمریکایی در قضیه ابوطالبی نشان می دهد که آنها برای این موضوع هدفگذاری خاصی را دنبال می کنند.

وی افزود: «آمریکا در طول مذاکرات هسته ای نشان داده که به دنبال کشاندن مذاکرات به مسائل حقوق بشری و برخی حوزه های ایدئولوژیک در سیاست خارجی ایران است. به نظر می رسد آمریکایی ها معتقدند که اصرار بر عدم صدور روادید به ابوطالبی به بهانه حضور وی در تسخیر سفارت آمریکا در تهران در سال 58 که حادثه ای راهبردی و مبنایی و ایدئولوژیک در سیاست خارجه ایران محسوب می شود؛ می تواند به نوعی عقب نشینی نمادین ایران را در این باره منجر شود. همچنین این موضوع می تواند باب بحث درباره موضوعات غیر هسته ای را میان ایران و امریکا باز کند».
این کارشناس مسائل راهبردی تاکید کرد: «برخی شواهد نشان می دهد که آمریکایی ها از گفت وگو درباره علت عدم صدور روادید برای ابوطالبی استقبال قابل تاملی به عمل می آورند، به نظر آنها این مسئله زمینه ای را برای طرح برخی انتقادات درباره رفتار ایران با آمریکا را مخصوصا در گذشته در سازمان بین اللمل فراهم خواهد کرد».

گفتنی است، همزمان با رسانه ها و برخی چهره های جریان فتنه در خارج از کشور یک بخش افراطی اصلاح طلب دارای نفوذ در بدنه تصمیم گیر در دولت از چند روز قبل در اقدامی هماهنگ از دولت درخواست کوتاه آمدن و معرفی فردی دیگر به جای ابوطالبی به سازمان ملل را مطرح کرده اند.

برخی اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» هم نشان می دهد بخش قابل توجهی از وقت مذاکرات وین 3 به بحث درباره ابوطالبی اختصاص پیدا کرده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

"ایران هسته ای" برای اولین بار منتشر می کند
[External Link Removed for Guests]
یک منبع در گفت وگو با «ایران هسته ای» برخی جزئیات جدید از مذاکره دوجانبه و محرمانه ایران و امریکا در دوران دولت دهم را تشریح کرد.


تصویر

حامد علوی، ایران هسته ای- یک منبع در گفت وگو با «ایران هسته ای» برخی جزئیات جدید از مذاکره دوجانبه و محرمانه ایران و امریکا در دوران دولت دهم را تشریح کرد.

اگرچه عموما اینگونه تصور می شود –و امریکایی ها هم به این تصور دامن زده اند- که مذاکرات دو جانبه میان ایران و امریکا عمدتا پس از روی کار آمدن حسن روحانی به طور جدی آغاز شده ولی دیپلمات ها می گویند این مذاکرات قبل از انتخابات و در دولت احمدی نژاد آغاز شده و به مراحل بسیار مهمی رسیده بود.

علی اکبر صالحی رییس فعلی سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه دولت محمود احمدی نژاد در گفت وگو با شبکه العالم برای نخستین بار جزئیاتی از این موضوع را بیان کرده است.

صالحی [External Link Removed for Guests]: «مقام معظم رهبری در آن زمان فرمودند ‌برخی از مسئولین دولت سابق، بر مذاکره دوجانبه با دولت امریکا درخصوص مسأله هسته‌ای نظر داشتند. آن زمان که من در وزارت امور خارجه بودم (حدود دو سال و نیم یا سه سال پیش) موضوع را به خدمت رهبر عرض کردم و گفتم، اجازه دهید، ما با امریکایی‌ها راجع به موضوع هسته‌ای وارد مذاکره شویم. حضرت آقا فرمودند‌ به امریکایی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد و مصداق‌هایی‌ در این خصوص فرمودند؛ برای نمونه، در موضوع افغانستان‌ در موضوع عراق و اینکه آن‌ها عهدشکنی و نقض پیمان می‌کنند و قابل اعتماد نیستند و حسن نیت ندارند. من خدمت ایشان عرض کردم، ‌اگر اجازه دهید، ما در موضوع هسته‌ای هم این را تجربه کنیم. ایشان فرمودند: اشکالی ندارد، بروید و این کار را انجام دهید، اما بدانید که این اتمام حجت خواهد بود. ما بهانه را از آن‌ها خواهیم گرفت و به مردم خودمان اعلام خواهیم کرد که از هر فرصتی برای حل و فصل مسالمت‌‌آمیز این موضوع در چهارچوب عزت، حکمت و مصلحت استفاده می‌کنیم و بهانه را از آن‌ها خواهیم گرفت که آن‌ها با افکار عمومی بازی نکنند. البته ایشان چند تا شرط گذاشتند و گفتند این چهار شرط را شما رعایت کنید: یکی از شروط آن بود که مذاکرات فقط در مورد هسته‌ای باشد. در مجموع می‌خواهم بگویم که کار شروع شد؛ این مسأله تقریبا مربوط به دو یا دو سال و نیم پیش است، بالاخره به هر ترتیبی کار شروع شد و به دولت جدید رسید که ادامه یافت».

یک منبع در تهران در گفت وگو با «ایران هسته ای» گفت دو شرط دیگر از آن 4 شرط این بوده است که اولا وزیر خارجه خود در مذاکرات شرکت نکند و ثانیا مذاکرات دارای نتایج ملموس زودهنگام باشد.

این منبع همچنین خبر داد که سیاستگذاری درباره این مذاکرات در یک کمیته 3 نفره شامل 3 تن از مسئولین ارشد دولت انجام می شده اما احمدی نژاد نقش چندانی در آن نداشته است.

به گفته این منبع، استراتژی اصلی در این مذاکرات اتمام حجت برای امریکا و نشان دادن عدم صداقت و غیر قابل اعتماد بودن آن بوده است.

این منبع در ادامه با اشاره به اینکه تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری 92، 3 دور مذاکره در مسقط برگزار شد، خبر داد که امریکایی ها در همان مذاکرات رسما غنی سازی ایران را پذیرفتند اما پس از روی کار آمدن دولت جدید و با مشاهده عجله و روحیه سازشکاری آن، چیزی را که قبلا پذیرفته بودند پس گرفتند و در توافق ژنو عملا این حق انکار شد و تداوم برنامه به شکل بسیار محدود به جای آن نشست.

این منبع گفت: «موضوع پذیرش غنی سازی توسط امریکا در نامه ای مکتوب به ایران اعلام شد».

این منبع همچنین خبر داد در همان مذاکرات مدالیته ای مورد مذاکره تقریبا نهایی قرار گرفت که خط پایان مذاکرات را هم با تفاوتی بسیار زیاد نسبت به آنچه در ژنو مورد توافق قرار گرفت، ترسیم می کرد.

این منبع گفت مسئولیت اصلی مذاکرات در آن مقطع با یکی از معاونان کارکشته وزارت خارجه بوده است.

بنابر این گزارش، دولت روحانی همانطور که قدر دستاوردهای فنی ایجاد شده در دولت قبلی را نداشت و آنها را با ما به ازایی بسیار اندک معاوضه کرد، ارزش این سوابق مذاکراتی را هم در نیافت و در مذاکرات نیویورک و توافق ژنو عملا کار را به نتیجه ای رساند که حتی با آنچه امریکایی ها چند ماه قبل آن را پذیرفته بودند هم تفاوت بسیار داشت چه رسد به اینکه با منافع کشور منطبق باشد.


از سوی امریکا جیک سالیوان مشاور جو بایدن و بیل برنز قائم مقام وزارت خارجه در این مذاکرات شرکت داشته است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

ارزیابی راهبردی
[External Link Removed for Guests]
این استدلال که عدم دست یابی به توافق جامع فاجعه خواهد بود، بیشتر عوام فریبانه است تا اینکه دلسوزانه و مدبرانه باشد.


تصویر

مهدی محمدی، وطن امروز- برای فهم اینکه آیا دولت یازدهم قادر به یک توافق خوب در مرحله نهایی مذاکرات با 1+5 خواهد بود یا نه، یک روش مفید این است که ببینیم دولت مضار و منافع رسیدن یا نرسیدن به توافق نهایی را چگونه تحلیل می کند. این بحث، جدای از آن است که بپرسیم دولت یازدهم آیا اساسا به لحاظ توان مذاکراتی، درک فنی-حقوقی و راهبرد سیاسی در موقعیتی هست که یک توافق خوب بکند یا نه؟ به این سوال در فرصتی دیگر خواهیم پرداخت و در آنجا شرح خواهیم داد که اولا مشخصات یک توافق خوب چیست و ثانیا چرا دولت آقای روحانی اساسا در موقعیتی نیست که بتواند یک توافق خوب بکند.

دو استدلال مهم اکنون قلب دفاعیه دولت در ضرورت دست یابی به توافق جامع را تشکیل می دهد. استدلال اول این است که گفته می شود اگر توافق انجام شود، همه تحریم ها علیه کشور برداشته خواهد شد و دورانی بی سابقه از گشایش اقتصادی فرا خواهد رسید و استدلال دوم هم این است که اگر توافق حاصل نشود تحریم هایی بسیار شدید در انتظار کشور خواهد بود که می تواند اقتصاد کشور را به طور کامل به اضمحلال بکشاند.

هر دو این اصول، به نحو تعجب برانگیزی ساده اندیشانه است. من رد اینجا بنای تفصیل ندارم و بنابراین فقط به کلیدی ترین نکاتی خواهم پرداخت که روشن می کند ساده سازی مسئله تا این حد حاوی چه سوء تفاهم ها و اشتباهات عمیقی است و چه نکاتی کلیدی را از قلم می اندازد و نادیده می گیرد.

از استدلال اول شروع کنیم که می گوید توافق جامع با لغو همه تحریم ها رونق را به اقتصاد کشور بر خواهد گرداند.

نخستین نکته در این باره این است که نشانه هایی وجود دارد که حتی اگر توافق جامع با همان مشخصاتی که امریکایی ها می خواهند یعنی تحویل همه چیز انجام شود باز هم چیزی که بتوان نام آن را لغو کامل همه تحریم ها گذاشت رخ نخواهد داد. اولا امریکایی ها صریحا گفته اند تحریم های مربوط به ممنوعیت معامله شرکت های امریکایی با ایران را لغو نمی کنند، ثانیا ادبیات امریکا تا امروز بر این دلالت داشته است که لغو تحریم ها تدریجی و در طول اجرای گام اول -20 سال از دید آنها- خواهد بود نه یکباره و اگر هم تحریمی دستکاری شود، صرفا تحریم های مربوط به حوزه هسته ای خواهد بود و تحریم ها در حوزه های دیگر مانند حقوق بشر و تروریسم نه فقط کم نمی شود بلکه تشدید هم خواهد شد.

نکته دوم این است که تجربه رفتار امریکا در توافق ژنو به ما می گوید حتی اگر همه تحریم ها هم لغو شود این کار فقط به طور رسمی (officially) و روی کاغذ خواهد بود و عملا امریکایی ها نه می خواهند و نه می توانند نظام تحریم را یک شبه برچینند. از دید امریکا تحریم ابزار ایجاد تغییر در محاسبات امنیت ملی ایران است و یکی از بزرگترین هدایای دولت روحانی به امریکایی ها هم این بوده که آنها را متقاعد کرده اند این ابزار به خوبی کار می کند. بنابراین، تا زمانی که هنوز چیزی برای تغییر کردن در ایران باقی مانده باشد، این ابزار به طور کامل کنار نهاده نخواهد شد. از حیث راهبردی هم، دولت امریکا وارد دورانی از ضعف شده است و می داند که توانایی اش برای مداخله مستقیم در بحران ها و مهار کشورهای نافرمان دیگر به هیچ وجه به اندازه گذشته نیست. تحت چنین شرایطی امریکا نیاز خواهد داشت به مهار قدرت روز افزون منطقه ای ایران ادامه بدهد و به همین دلیل زیرساخت تحریم ها را برای استفاده در پرونده های دیگر حفظ خواهد کرد ولو اینکه تکه کاغذی به دست تیم مذاکره کننده بدهد که در آن نوشته شده باشد «تحریم ها را لغو کردیم». پس از توافق ژنو هم دیدیم که همین اتفاق رخ داد. با اینکه روی کاغذی برخی تحریم ها تعلیق شدند و گشایش هایی ایجاد شد، امریکایی ها در عمل کار را به گونه ای مدیریت کردند که حس «استغنای راهبردی» به ایران دست ندهد چرا که تصور می کردند هر نوع گشایش کنترل نشده می تواند محاسبات تغییر یافته در ایران را به جای اول بازگرداند.

سومین نکته هم این است که حتی اگر همه تحریم ها هم روی کاغذ و هم در عمل لغو شود، باز هم حداکثر اتفاقی که می افتد آزاد شدن برخی منابع ایران است اما از آزاد شدن منابع تا ایجاد رفاه راه دشواری است که مستقیما به توان مدیریت و برنامه ریزی دولت بر می گردد و این نقطه ای است که در همین 10 ماه کارنامه دولت در آن بسیار ناامید کننده بوده است.

بنابراین، این وعده که توافق جامع همچون چوب چادو همه مشکلات را دود می کند و به هوا می فرستد بیش از آنکه ریشه در واقعیت داشته باشد نوعی تبلیغات عوامانه با هدف سخت تر کردن کار برای منتقدانی است که معتقدند توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است.

و اما درباره استدلال دوم، یعنی اینکه نتیجه عدم توافق تشدید بی سابقه تحریم ها علیه ایران است باید گفت که کم دقتی مهمی در آن وجود دارد.

چنانکه غربی ها خود به صراحت و روشنی گفته اند توافق ژنو برای آنها موهبتی بزرگ و غیر منتظره بوده که تقریبا همه امتیازهای کلیدی را که درباره برنامه هسته ای ایران مدنظر داشتند به آنها واگذار می کند. راقم این سطور آماده بحث تفصیلی در این باره است که نگرانی فوری درباره برنامه هسته ای ایران در ذهن غربی ها وجود نداشته الا اینکه رفع شده است. حتی صهیونیست ها هم در واقع نمی گویند این توافق بد است بلکه می گویند در صورت تشدید فشارها از تیم فعلی در ایران امتیازهایی بسیار بزرگتر می شد گرفت. در نتیجه بسیار مهم است توجه کنیم که امریکا توافق ژنو را یک توافق خوب می داند و بنابراین بعید است که هرگز این توافق را از دست بدهد و در صورت شکست مذاکرات درباره توافق جامع، گزینه جایگزین یک توافق موقت دیگر یا تمدید توافق ژنو است نه آنچانکه برخی تصور می کنند به هم زدن میز بازی از سوی امریکایی ها. امریکایی ها می دانند که تنگ تر کردن حلقه فشار بر ایران از یک جا به بعد می تواند به واکنش شدید ایران و از دست رفتن همه دستاوردهایی بینجامد که از زمان روی کار آمدن دولت روحانی به این سو به دست آورده اند. عملگرایی امریکایی اقتضا می کند که همه تلاش خود را برای تبدیل توافق موقت به یک توافق دائم بکنند اما اگر تلاش ها نتیجه نداد همان توافق موقت را قدر بدانند و به روندی که شکست خورده بودن آن تجربه شده بازنگردند.

بنابراین این استدلال که عدم دست یابی به توافق جامع فاجعه خواهد بود، بیشتر عوام فریبانه است تا اینکه دلسوزانه و مدبرانه باشد. عدم ترس از شکست مذاکرات یکی از ملزومات روانشناختی مذاکره خوب است که ظاهرا البته دوستان چندان علاقه ای به پرورش آن در خود ندارند.

[HR]

[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

پشت پرده اصرار اسراییل و امریکا بر بازرسی از پارچین افشا شد
[External Link Removed for Guests]
سایت نزدیک به سرویس اطلاعات نظامی اسراییل (امان) پشت پرده درخواست های پی در پی امریکا و گروه 1+5 برای بازدید از پارچین را فاش کرد.


تصویر

ایران هسته ای- وب سایت نزدیک به سرویس اطلاعات نظامی اسراییل (امان) پشت پرده درخواست های پی در پی امریکا و گروه 1+5 برای بازدید از پارچین را فاش کرد.

دبکا فایل روز اول اردیبهشت 1393 به نقل از منابع اطلاعاتی خود خبر داد که ایران 1300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده در سطح پائین به پارچین را به پارچین منتقل کرده و 1630 دستگاه سانتریفوژ پیشرفته نیز در آن تاسیسات برای فعالیت های غنی سازی سریع، نصب شده است.

این پایگاه اینترنتی که انتشار اطلاعات نادرست برای پیگیری منافع رژیم صهیونیستی مهم ترین ماموریت آن است، با انتشار این خبر در واقع هدف پشت پرده اسراییل و امریکا درباره موضوع PMD را فاش کرده است.

می دانیم که این خبر به نحو مضحکی دروغ است چرا که تمامی مواد و ماشین ها سانتریفیوژ ایران به طور کامل زیر نظر آژانس قرار دارد و هر گونه نقل و انتقالی به سرعت کشف می شود. موضوعی به قدری رسواست که حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی هم که –که ادعاهای گروه هایی مانند منافقین را هم جدی می گیرد و پیگیری می کند- اعتنایی به این گزارش نکرده است.

اگر چنین باشد، این سوال مطرح می شود که در حالی که اسراییل و امریکا می دانند نتیجه بازرسی از پارچین برای کشف سانتریفیوژ و اورانیوم چیزی جز بی آبرویی نخواهد بود، چرا بر بازدید از این تاسیسات اصرار دارند؟

پاسخ به عقیده برخی از کارشناسان این است که هدف از این بازرسی در واقع چیزی جز این نیست که برخی ادعاها درباره موضوع ابعاد احتمالی نظامی مانند آزمایش های هیدرودینامیک (PMD) مستندسازی فیزیکی شود و راهی برای طولانی کردن مذاکرات با ایران یا امتیازخواهی روزافزون از ایران پیدا شود.


در نتیجه می توان گفت که هدف غربی ها دسترسی به پارچین به هر قیمت ممکن است و مضحک بودن بهانه این کار یا اینکه این بهانه در طول بازرسی اثبات نشود اهمیت چندانی برای آنها ندارد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
ا[External Link Removed for Guests]
این احتمال وجود دارد که دور بعدی مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در نیویورک حساس ترین دور این مذاکرات باشد.


حامد علوی، ایران هسته ای- این احتمال وجود دارد که دور بعدی مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در نیویورک حساس ترین دور این مذاکرات باشد.

گروه های مذاکره کننده اصلی ایران و 1+5 بار دیگر در 23 اردیبهشت در [External Link Removed for Guests] و اعلام شده است که در این دور وارد فاز نگارش متن توافق جامع خواهند شد اما نکته ای که در این میان اهمیت دارد این است که احتمالا پیش نویسی برای این متن در [External Link Removed for Guests] آماده می شود.

این نشست همزمان با اجلاس دوره ای بازنگری NPT در نیویورک طی روزهای 8-19 اردیبهشت برگزار می شود و سرپرستی تیم ایران در این مذاکرات را حمید بعیدی نژاد بر عهده خواهد داشت.

یک دیپلمات در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «منطقی است که فکر کنیم کارشناسان در نیویورک متنی آماده خواهند کرد. زمان طولانی اجلاس بازنگری به آنها اجازه می دهد مدت زمان بیشتری را با یکدیگر بگذرانند. ضمن اینکه در مذاکرات وین 3 همه مسائل یک بار مرور شده و دیگر چیزی برای مرور مجدد وجود ندارد».

این در حالی است که گفته می شود دو طرف در 6-7 مسئله عمده دارای اختلاف های جدی هستند که به نتیجه رسیدن درباره آنها بسیار دشوار خواهد بود.

تعداد ماشین های ایران، حجم ذخایر 5 درصدی که ایران می تواند حفظ کند، مسئله R&D و نحوه لغو تحریم ها موضوعاتی هستند که درباره آنها بیشترین اختلافات وجود دارد.

علاوه بر این، این بدگمانی وجود دارد که در حالی که امریکا در ماه های گذشته هیچ نشانه ای از اینکه بتوان برای یک روند طولانی مدت به آن اعتماد کرد از خود بروز نداده، چرا دولت تا این حد برای نگارش متن توافق جامع عجله دارد و چرا آقای روحانی علنا وعده می دهد که تحریم ها به زودی لغو خواهد شد؟

دولت امریکا نشانه ای از اینکه قصد تعدیل مواضع خود در هیچ کدام از این حوزه ها را داشته باشد نشان نداده بلکه برعکس تاکید کرده این ایران است که باید تصمیم های سختی بگیرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

ارزیابی راهبردی
[External Link Removed for Guests]
دولت چگونه می تواند اطمینان بدهد که امریکایی ها از فرصت حضور خود در اراک برای جاسوسی و خرابکاری استفاده نخواهند کرد؟


تصویر

محمد صدری، ایران هسته ای- از هفته گذشته که دکتر علی اکبر صالحی از تفاهم نسبی درباره راکتور اراک میان ایران و 1+5 خبر داده، عموم رسانه ها و منابع غربی از این اتفاق به عنوان یک «گام مهم به جلو» یاد کرده اند.

نه دکتر صالحی و نه غربی ها هنوز درباره جزئیات آنچه بر سر آن تفاهم شده سخنی نگفته اند ولی اطلاعات پرا کنده نشان دهنده آن است که اساس راه حل مذاکره شده بر بازطراحی قلب راکتور اراک مبتنی است به گونه ای که میزان پلوتونیوم تولید شده توسط آن حدود یک کیلوگرم در سال – نه بیشتر- باشد.

طرحی که دانشمندان دانشگاه پرینستون ارائه داده اند می گوید برای تحقق این هدف اراک باید به جای اورانیوم خام، اورانیوم با غنای 5 درصد مصرف کند.

«ایران هسته ای» مطلع شده است که تا کنون طرح های واصل شده از سوی روسیه و چین برای بازطراحی قلب راکتور اراک مورد پذیرش ایران قرار نگرفته و اکنون طرحی از سوی امریکا روی میز ایران است.

اطلاعات دیگری هم وجود دارد که نشان می دهد دولت امریکا همچنین تصمیم دارد مقداری پول نقد نیز –حدود 70 میلیون دلار- به ایران بپردازد.

تحلیلگران در تهران عقیده دارند، تا زمانی که جزئیات موضوع روشن نشود نمی توان درباره آن قضاوت قطعی کرد ولی بر اساس داده های فعلی هیچ دلیل برای اعتماد به امریکا برای این کار وجود ندارد.

ملاحظات زیر در این باره هنوز پاسخ نگرفته است:

1- چه ضمانتی وجود دارد که امریکا پس از ورود به پروژه راکتور اراک، تجربه بازطراحی راکتور بوشهر از سوی روس ها یا حتی چیزی بسیار بدتر از آن را تکرار نکند و با طولانی کردن زمان کار برای ده ها سال عملا ایران را از ایران راکتور محروم ننماید؟

2- با توجه به اینکه می دانیم اولویت اول دولت امریکا برچیدن هرگونه فعالیت هسته ای بویژه در زمینه های غنی سازی و آب سنگین در ایران است، دولت چگونه می تواند اطمینان بدهد که امریکایی ها از فرصت حضور خود در اراک برای جاسوسی و خرابکاری استفاده نخواهند کرد؟

3- در حالی که دولت امریکا آماده شده چند میلیون دلار بابت این طرح به ایران بپردازد، آیا همین خود نشانه آن نیست که ارزش این راکتور بسیار بیش از آن است که اکنون دولت به آن قائل است؟

4- واضح است که کاهش قدرت راکتور اراک برخی از کارکردهای فنی آن را تغییر خواهد داد. آیا این موضوع با نیازهای ایران در زمینه تولید رادیو ایزوتوپ ها و همچنین فعالیت های تحقیقاتی در تضاد نیست؟

5- واضح است که اگر بنا باشد راکتور اراک از اورانیوم غنی شده به عنوان سوخت استفاده کند، بهانه ای در اختیار گروه 1+5 قرار خواهد گرفت که استدلال کند «نیاز عملی» ایران به غنی سازی در همین حد لازم برای تولید سوخت راکتور اراک است و به این ترتیب بر اعمال محدودیت بر تعداد و نوع ماشین های سانتریفیوژ ایران و همچنین ذخایر آن اصرار بورزد. آیا تیم مذاکره کننده به این موضوع اندیشیده است؟

[HR]

[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
مذاکرات وین 3 نشان می دهد شانس حصول یک توافق جامع میان ایران و 1+5 تا پایان تیر 1393 بسیار پایین است.


تصویر

ایران هسته ای- تحلیلگران در تهران می گویند ارزیابی مذاکراتی که تا اینجا انجام شده بویژه مذاکرات وین 3، نشان می دهد شانس حصول یک توافق جامع میان ایران و 1+5 تا پایان تیر 1393 بسیار پایین است.

ایران و 1+5 اعلام کرده اند از اواسط اردیبهشت ماه رسما وارد فاز نگارش متن توافق نهایی خواهند شد.

«ایران هسته ای» پیش از این خبر داده بود که امکان دارد این امر حتی پیش از آن تاریخ یعنی از مذاکرات کارشناسی نیویورک که روز 8 اردیبهشت انجام می شود آغاز شود.

با این حال، تحلیلگران در تهران می گویند تنها زمانی که نوبت به گرفتن تصمیم های دشوار برسد، می توان یک درک واقع بینانه از اراده امریکا برای یک توافق پیدا کرد.

یکی از کارشناسانی که در جریان جزئیات موضوع قرار دارد، به «ایران هسته ای» گفت: «در بیش از 6-7 مسئله اختلاف وجود دارد و اختلافات در 3-4 مسئله بسیار حاد است. حتی اگر فرض کنیم بخشی از این اختلاف ها با هدف بالا بردن قدرت چانه زنی از سوی دو طرف ایجاد شده باشد، باز هم حجم اختلاف های واقعی بسیار بزرگ است».

وی ادامه داد: «در واقع مسئله این است که برخی از شکاف ها نه تنها وجود دارد بلکه ظاهرا پر نشدنی است. به عنوان نمونه با فرمولی که امریکا روی میز گذاشته تعداد زیادی از ماشین های فعلی ایران باید برچیده شود در حالی که این حقیقتا یک خط قرمز غیر قابل عبور است».

این کارشناس تاکید کرد: «موضوع زمانی بغرنج تر می شود که می بینیم امریکا حاضر نیست شفافیت را جایگزین محدودیت بکند. این امر، این حس را به ایران می دهد که هدف اصلی امریکا تحقیر ایران است».

یک منبع دیگر به «ایران هسته ای» گفت: «هم اکنون در این باره که آیا اساسا امریکا می خواهد واقعا تحریم ها علیه ایران را تعدیل کند تردیدهای جدی بوجود آمده است. تجربه توافق ژنو می گوید امریکا از این حیث به هیچ وجه قابل اعتماد نیست چرا که عملا هیچ کدام از گشایش هایی که امریکایی ها در توافق به ایران وعده داده بودند رخ نداده است».

این منبع به موضوع پرداخت بخشی از بدهی نفت ایران از سوی کره جنوبی به عنوان مصداقی از این امر اشاره کرد و گفت: «ناتوانی سئول در انجام به موقع تعهدش نشان داد لغو تحریم ها روی کاهش کافی نیست بلکه امریکا باید فعالانه وارد کارزار برچیدن زیرساخت های حقوقی، مالی و تبلیغاتی تحریم ها شود این امری است که ما مطمئن هستیم امریکا نه قصد و نه انگیزه آن را ندارد».

کارشناسان می گویند این امر که ممکن است پس از توافق نهایی هم باید عملا تحریم ها سر جای خود باقی بماند، انگیزه تهران برای نهایی کردن یک توافق را به شدت کاهش داده است.

یک کارشناس ارشد در تهران می گوید: «همیشه اراده سیاسی کافی نیست. گاهی باید دید یک راه حل واقعی که هر دو طرف آن را راه حل بدانند روی میز هست یا نه. فعلا این مسئله، درباره برخی از مهم ترین موضوعات روی میز منتفی است».
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
مجوز دولت امریکا به شرکت های بوئینگ و جنرال الکتریک در زمینه کاهش تحریم های ایران عملا طوری تنظیم شده که هیچ مشکل اساسی از ایران را حل نخواهد کرد.


تصویر

ایران هسته ای- برخی پیگیری ها نشان می دهد مجوز دولت امریکا به شرکت های بوئینگ و جنرال الکتریک در زمینه کاهش تحریم های ایران عملا طوری تنظیم شده که هیچ مشکل اساسی از ایران را حل نخواهد کرد.

ریک کندی سخنگوی شرکت جنرال الکتریک روز 5 اردیبهشت (25 آوریل) به صدای امریکا گفته است مجوز ارائه شده به این شرکت ها بسیار محدود و صرفا برای تعمیرات است.

وی توضیح داده است که شرکت جنرال الکتریک که سازنده موتور هواپیماست، صرفا به ایران قطعه خواهد فروخت و هیچ موتور کاملی که حاوی دانش چگونگی مونتاژ قطعات یا استفاده از قطعات جدید در هواپیماهای قدیمی باشد به ایران تحویل نمی شود.

18 هواپیمای ایرانی هم اکنون از موتورهای جنرال الکتریک استفاده می کنند.

تیم نیل سخنگوی شرکت بوئینگ هم به این شبکه گفته است که در جریان هیچ مذاکراتی میان ایران و شرکت بوئینگ برای استفاده از این مجوز نیست.

وزارت خزانه داری امریکا روز 11 فروردین (31 مارس 2014) مجوزی صادر کرد که بر اساس آن تحریم خطوط هواپیمایی ایران تعلیق شده است.

این مجوز یکی از تعهدات دولت امریکا در توافق ژنو بوده است.

با این حال، نشانه ها در عمل حکایت از آن دارد که در این مورد هم مانند تعلیق تحریم خودرو، طلا و پتروشیمی لغو تحریم ها بیشتر جنبه سمبلیک دارد و عملا در طول 3 ماه آینده این امکان برای ایران وجود نخواهد داشت که سودی واقعی از این تعدیل های ادعایی ببرد.

تحلیلگران می گویند استراتژی دولت امریکا این است که با سمبلیک کردن تعلیق تحریم ها، این پیام را به ایران برساند که تا با توافق جامع مدنظر امریکا موافقت نکند با گشایش های واقعی اقتصادی مواجه نخواهد شد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
پیشنهاد کارشناسان این است که امریکا به طور موازی ساخت یک راکتور آب سنگین با مشخصاتی که مدنظر دارد را برای ایران آغاز نماید بی آنکه راکتور اراک برچیده یا باطراحی شود.


تصویر

ایران هسته ای- کارشناسان فنی در تهران هشدار می دهند که هرگونه پذیرش بازطراحی برای راکتور آب سنگین اراک به تکرار ماجرای بوشهر با ابعادی به شدت فاجعه بارتر منجر خواهد شد.

طی روزهای گذشته این موضوع مطرح شده است که دولت امریکا پیشنهاد کرده قلب راکتور آب سنگین اراک را چنان باز طراحی کند که قدرت راکتور به یک پنجم کاهش پیدا کرده و با جایگزین شدن اورانیوم غنی شده به جای اورانیوم خام به عنوان سوخت این راکتور حجم پلوتونیوم تولیدی آن هم به شدت کاهش پیدا کند.

گفته شده ایران و 1+5 درباره این طرح تقریبا به تفاهم رسیده اند و امریکا قصد دارد مبلغی حدود 70 میلیون دلار هم به عنوان هزینه بازطراحی به ایران بپردازد.

کارشناسانی که در جریان برخی جزئیات هستند هشدار می دهند که این کار آزمودن دوباره تجربه تلخ بازطراحی راکتور بوشهر از سوی روس ها با شرایطی به مراتب بدتر و نگران کننده تر است و کشور نمی تواند و نباید چنین تجربه ای را تکرار کند.

در این باره نکات زیر اهمیت دارد:

1- اولا همانطور که دکتر علی اکبر صالحی خود بارها توضیح داده پلوتونیوم تولیدی در راکتور اراک مناسب برای ساخت سلاح هسته ای (Weapon grade) نیست و بنابراین نمی توان پذیرفت امریکایی ها که به لحاظ فنی کاملا خود به طور کامل در جریان این موضوع هستند، با پیشنهاد باز طراحی در پی حل مشکل پلوتونیوم تولیدی این راکتور باشند. در نتیجه، از حیث فنی، روشن است که نگرانی درباره پلوتونیوم بی مورد است و امریکا احتمالا با هدف دیگری وارد این بازی شده است.

2- نکته دوم این است که در حالی که روسیه از حیث راهبردی و اقتصادی به مراتب به ایران نزدیک تر از امریکاست و مسلما سیاست امنیت ملی آن با ایران مبتنی بر دکترین «دشمنی» نیست، پروژه باز طراحی راکتور بوشهر به دلایل فنی و البته سیاسی، حدود 3 دهه طول کشید. اکنون سوال این است که امریکایی ها پروژه اراک را چقدر طول خواهند داد؟

3- سومین نکته این است که پروژه های بازطراحی اساسا پروژه هایی به شدت دشوار و زمان بر هستند که این امر با نیازهای ایران تطبیق ندارد.

بر اساس این دو نکته، پیشنهاد کارشناسان این است که اگر امریکا واقعا در پی اعتمادسازی و حل مسئله است بر فرآیند تکمیل راکتور اراک که محصول کار دانشمندان ایرانی است نظارت کند و به طور موازی ساخت یک راکتور آب سنگین با مشخصاتی که مدنظر دارد را برای ایران آغاز نماید. به این ترتیب با کلید خوردن پروژه ساخت یک راکتور دیگر در ایران دیگر نیازی به برچیده شدن اراک یا بازطراحی آن وجود نخواهد داشت و هم نگرانی های غرب رفع می شود و هم ایران می تواند در صورت خلف وعده امریکایی ها –که تقریبا قطعی است- کار مستقل خود را پیش ببرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود اعلام کرد دورنمای دست یابی به توافق جامع میان ایران و 1+5 تا پایان تیر ماه «امیدوار کننده » است.


تصویر

ایران هسته ای- پس از یک دوره ابراز بدبینی منابع غربی، روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود اعلام کرد دورنمای دست یابی به توافق جامع میان ایران و 1+5 تا پایان تیر ماه «امیدوار کننده » است.

متن کامل این سرمقاله را [External Link Removed for Guests] ببینید.

این رزونامه که به نوعی نظرات طیف نخبه حاکم را بیان می کند، با اشاره به اقدام ایران در از بین بردن تقریبا کامل ذخیره مواد 20 درصد خود و متوقف کردن غنی سازی تا این سطح، و همچنین اعلام آمادگی ایران برای بازطراحی راکتور اراک، گفته است که این نشانه ها امیدوار کننده است.

این روزنامه می نویسد: «با توجه به پیشرفتهای مداوم مذاکرات و اعلام این مطلب که سرمایه گذاری در این روند ارزش خطر کردن را دارد، تردیدها درمورد نتیجه بخش بودن مذاکرات رنگ می بازد.

نیویورک تایمز درباره غنی سازی 20 درصد ایران می نویسد: « نگران کننده ترین بخش از برنامه هسته ای ایران توانایی این کشور در غنی سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد بوده است. ایران تولید این درجه از سوخت را در سال 2010 آغاز کرد. پس از آن مقامات غربی تحریم های این کشور را تشدید کردند و در سال 2012 بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با نشان دادن یک نقاشی در سازمان ملل سعی کرد تهدید ایران را به ترسیم کشد. تا سال 2013 اعتقاد بر این بود که ایران برای دستیابی به اورانیوم کافی به منظور تولید یک سلاح هسته ای به یک یا دو ماه زمان نیاز دارد. اما سرانجام اوضاع آرام شد. در بیستم ژانویه ایران براساس توافقنامه موقت با گروه پنج به علاوه یک، غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را متوقف کرد. اوایل این ماه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران گام را از این هم فراتر نهاده و ذخیره اورانیوم غنی شده 20 درصدی خود را تا 75 درصد کاهش داده است».

این روزنامه امریکایی نشانه مثبت دیگر را آمادگی ایران برای مصالحه درباره اراک اعلام کرده و نوشته است: «نکته روشن دیگری که احتمال دارد ایجاد شود، پیشنهاد علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درمورد طراحی مجدد رآکتور آب سنگین اراک است به گونه ای که از اورانیوم با خلوص پائین تر استفاده و مقدار محدودتری پلوتونیوم تولید کند. شاید صالحی زمانی که به تلویزیون دولتی کشورش گفت مسئله اراک یکی از مسائل اصلی بوده که تقریبا حل و فصل شده، خیلی خوشبین بوده است. غرب خواستار تعطیلی کامل تاسیسات اراک است. اما این پیشنهاد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در ماه مارس آن را مطرح کرد، می تواند زمینه سازش را فراهم کند».

نیویورک تایمز همچنین خبر داده برداشت امریکا این است که ایران می خواهد با تهیه یک گزارش جامع به ادعاهایی که درباره وجود یک برنامه هسته ای نظامی در این کشور مطرح شده پاسخ بدهد.

این در حالی که اطلاعات «ایران هسته ای» نشان می دهد ایران موضع خود درباره ساختگی بودن این ادعاها را تعدیل نکرده و به طور کلی درباره حوزه نظامی خود مذاکره نخواهد کرد.

همچنین نیویورک تایمز نوشته است که اگر هدف امریکا تعدیل رفتار ایران در حوزه های منطقه ای و حقوق بشر است، یک توافق هسته ای به این موضوع کمک خواهد کرد.

در مجموع نتیجه گیری این روزنامه این است که توافق جامع با ایران دست یافتنی است.

«ایران هسته ای» دیروز [External Link Removed for Guests] منتشر کرد که نشان می داد حمع بندی اجمالی در تهران بر خلاف این است و در محافل حکومتی عموما توافق نهایی غیر محتمل ارزیابی می شود.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
این گزارش 4 هدف اصلی سفر سایمون گس نماینده انگلیس در 1+5 به تهران را بررسی می کند.


تصویر

علی شاهدیان، ایران هسته ای- سفر یک روزه سایمون گس مدیر کل سیاسی وزارت خارجه انگلستان و نماینده این کشور در گروه 1+5 به تهران، این پرسش را بوجود آورده است که هدف وی از این سفر در این مقطع زمانی خاص چیست؟

گس که به عنوان دیپلماتی کم و بیش ضد ایرانی شناخته می شود مذاکره کننده ارشد دولت انگلستان درباره مسئله هسته ای ایران است و به ندرت مشاهده شده است که وی موضعی سازنده در مذاکرات اتخاذ کند.

سفر تقریبا غیر منتظره او به تهران اما نشان دهنده این است که تحولات دیپلماتیک چندان بر مدار سابق حرکت نمی کند.

اطلاعات پراکنده ای که «ایران هسته ای» جمع آوری کرده نشان می دهد که هدف های اصلی سفر گس به تهران را می توان به شکل زیر خلاصه کرد:

1- هدف نخست بی گمان مذاکره دو جانبه درباره پیش نویش توافقنامه جامع هسته ای است که نگارش آن از اواسط اردیبهشت ماه شروع خواهد شد. به نظر می رسد هم ایران و هم 1+5 به این جمع بندی رسیده اند که باید درباره توافق جامع دوره ای مذاکرات دو جانبه را آغاز کنند و بنابراین می توان حدس زد که به زودی برخی دیگر از مذاکره کنندگان گروه 1+5 هم مذاکراتی دوجانبه با همتایان خود داشته باشند. بویژه، از آنجا که انگلیس و فرانسه عموما موضع تندی در مذاکرات دارد و اخیرا هم انگلستان در مذاکرات اندکی منفعل بوده و همچنین به دلیل نزدیکی مواضع انگلیس به اسراییل، این مذاکرات اهمیت بیشتری پیدا می کند.

2- هدف دوم به تلاش های دولت ایران برای احیای روابط با انگلستان و بازگشایی کامل سفارتخانه این کشور در تهران برمی گردد. این سفارتخانه در آذر 1390 پیش هدف حمله دانشجویان قرار گرفت و تعطیل شد اما ایران و انگلستان روابط خود را در سطح کاردار غیر مقیم از سر گرفته اند. کارشناسان در تهران مکررا هشدار داده اند که سفارت انگلستان در تهران یک لانه جاسوسی تمام عیار است همچنان که در فتنه 88 هم نقش سرپل اصلی ارتباط گیری سرویس های خارجی با عوامل میدانی در داخل را ایفا کرد.

3- سومین هدف این سفر احیای چانه زنی منطقه ای میان ایران و انگلستان درباره افغانستان، عراق و سوریه است که هر 3 اکنون درگیر انتخابات هایی هستند که احتمالا عناصر غربگرا شانس چندانی برای پیروزی در آنها نخواهند داشت.

4- و در آخر، برخی اطلاعات نشان می دهد طرف ایرانی مایل است ببیند انگلستان چه نقشی در تعدیل احتمالی تحریم ها و رونق گرفتن دوباره تجارت اروپا با ایران ایفا خواهد کرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: اخبار پیرامون پرونده فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران

پست توسط Sami 1993 »

[External Link Removed for Guests]

گزارش ویژه
[External Link Removed for Guests]
پس از مستقر شدن بعیدی نژاد در نیویورک، احتمالا مذاکرات برای تدوین متن توافق نهایی از یکی دو روز آینده آغاز می شود.


تصویر

ایران هسته ای- حمید بعیدی نژاد مدیر کل وزارت خارجه و مسئول مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 امروز عازم نیویورک شد تا دور جدید مذاکرات کارشناسی با گروه 1+5 را آغاز کند.

اگرچه علت رسمی سفر وی به نیویورک شرکت در اجلاس مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده NPT در سال 2015 اعلام شده اما می توان حدس زد که با توجه به غیر اجرایی بودن این نشست، وقت اصلی بعیدی نژاد صرف تهیه پیش نویسی برای مذاکرات ایران و 1+5 در وین (وین 4) خواهد شد که روز 18 اردیبهشت آغاز می شود.

سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری در ان پی تی 2015 از 8 تا 19 اردیبهشت (28 آوریل تا 9 می) در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود.

پس از مستقر شدن بعیدی نژاد در نیویورک، احتمالا مذاکرات برای تدوین متن توافق نهایی از یکی دو روز آینده آغاز می شود.

ایران و 1+5 مشترکا اعلام کرده اند که در مذاکرات وین 4 تدوین متن توافق جامع هسته ای را آغاز خواهند کرد اما شواهد نشان می دهد تدوین پیش نویس این متن از مذاکرات کارشناسی نیویورک آغاز می شود.

گفته شده اراده سیاسی دو طرف این است که این متن تا قبل از 30 ام تیر ماه 93 (زمان انقضای مهلت 6 ماهه توافق ژنو) نهایی شود.

منابع غربی در روزهای گذشته با اشاره به مواضع ایران در خصوص راکتور آب سنگین اراک و همچنین تهیه سندی از سوی سازمان انرژی اتمی که غربی ها حدس می زنند به موضوع PMD هم خواهد پرداخت، گفته اند که دورنمای دست یابی به این توافق مثبت تر شده است.

این در حالی است که محافل سیاسی در ایران موضعی معکوس دارند و عموما تصور بر این است که توافق جامع در مهلت 6 ماهه دست یافتنی نخواهد بود.

این محافل تاکید می کنند که اولا عملکرد امریکا پس از توافق ژنو حاوی این پیام برای ایران بوده است که دولت امریکا برای امضا و اجرای یک توافق بزرگ و بلند مدت قابل اعتماد نیست، بویژه که تغییرات سیاسی در امریکا و روی کار آمدن احتمالی جمهوری خواهان می تواند پای بندی امریکا به توافق نهایی را مورد تردید جدی قرار دهد.

مهم تر از این، درباره برخی موضوعات اختلاف نظر میان ایران و امریکا آنقدر زیاد است که بعید است بتوان آن را در فاصله ای چنین کوتاه حل و فصل کرد.

از جمله گفته می شود ارزیابی نتایج مذاکرات وین 3 نشان داده ایران و 1+5 درباره موضوعاتی همچون تعداد ماشین های ایران در گام آخر، ذخایر مواد 5 درصد ایران در گام آخر، سرنوشت موضوع فردو، مسئله PMD ، موضوع تحقیق و توسعه و طول زمان گام آخر؛ دارای دیدگاه هایی هستند که از یکدیگر فاصله بسیار دارد و هیچ راه حل مرضی الطرفینی درباره آنها پیدا نشده است.

ضمن اینکه کارشناسان در تهران می گویند تجربه نشان داده امریکا بر خلاف آنچه ادعا می کند حاکم بلامنازع در گروه 1+5 نیست و در ماه های گذشته ثابت شده در موارد مهمی قادر به یکسان سازی دیدگاه های دیگر اعضای گروه با خود نبوده است.

برخی منابع حدس می زنند در 3 ماه آینده رایزنی دو جانبه تیم وزارت خارجه و امریکایی ها فشرده تر خواهد شد و شاید به همین دلیل هم هست که آغاز مذاکرات درباره متن توافق جامع در نیویورک انجام می شود.

محافل سیاسی در ایران از اینکه تجربه توافق ژنو مجددا تکرار شود و افکار عمومی به یکباره با متنی نهایی و مذاکره شده رویارو گردد که دارای اشکالات فراوان است اما دیگر برای بازنگری در آن دیر شده است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”