**** روزه از ديدگاه پزشكي و مسائل آن ****

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

**** روزه از ديدگاه پزشكي و مسائل آن ****

پست توسط achachi98 »

 هنگام افطار و سحري از مصرف چه مواد غذايي بايد اجتناب کنيم ؟ يکي از عادات غلط غذايي روزه داران اين است که به دليل تشنگي زياد در هنگام شروع افطار آب سرد ، نوشابه و يا غيره استفاده مي کنند . توصيه مي شود افطار خود را با کمي آب گرم و يا چاي آغاز کنند . پس از آن مي توانند از خرما يا کشمش استفاده کنند زيرا اين دو سبب کنترل اشتها مي شود و از بيش خواري به هنگام افطار ممانعت مي کند . علاوه بر آن مصرف خرما در ماه مبارک رمضان در تنظيم قند خون بسيار مفيد است لذا توصيه ميشود که در وعده افطار حتي المقدور ۵-۳ عدد خرما مصرف شود ( خرما منبع خوبي از مواد مغذي ، قند ، فيبر و پتاسيم است ) از مصرف بيش از حد خرما نيز مانند ساير شيريني ها پرهيز شود . به طور کلي توصيه مي شود به جاي مصرف انواع شيريني ها مثل زولبيا و باميه که حاوي انرژي و فاقد مواد مغذي ( ويتامين ها و املاح ) هستند ، از مواد غذايي طبيعي شيرين مثل خرما ، کشمش و انواع ميوه استفاده شود . افراط در مصرف انواع شيريني به هنگام افطار ، چاقي و اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت . مصرف آب زياد به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم مواد غذايي مي مشود . بعد از صرف سحري نيز بسياري از هموطنان عزيز از بيم تشنگي در طول روز به مقدار فراوان آب مي نوشند که کار درستي نيست .

توصيه مي شود که در وعده هاي سحري و افطار از پرخوري ، مصرف غذاهاي چرب و سرخ کردني و غذاهاي حاوي مقادير زياد قندهاي ساده مثل قند و شکر پرهيز شود . از نوشيدن بيش از اندازه چاي در وعده سحري اجتناب نمائيد چون چاي باعث افزايش دفع ادرار و از دست رفتن نمک هاي معدني که بدن شما در طول روز به آن احتياج دارد ميشود .

توصيه مي شود روزه داران عزيز از مصرف تنقلات زياد در فاصله افطار تا سحر پرهيز کنند . اين قبيل مواد ديرهضم هستند و سبب ميشوند که به هنگام سحر به دليل پري معده ميل به غذا کاهش پيدا کند . همچنين ، مصرف مواد غذايي سنگين ، ديرهضم ، پرچرب و سرخ شده به هنگام افطار مناسب نيست . به طور کلي توصيه مي شود به جاي غذاهاي چرب و سرخ شده از غذاهاي آب پز و بخارپز کبابي استفاده شود .

توصيه خاص براي افراد خاص

کودکان به خصوص آنهائي که از نظر جثه کوچک و کم وزن هستند بهتر است روزه کامل نگيرند اگر مايلند در برنامه سحر و افطار شرکت کنند مي توان آنها را تشويق کرد چون اين ايام و گرمي حضور اعضاي خانواده به دور سفره سحري و افطاري محيط سرشار از معنويت آنها را به وجد خواهد آورد و خاطره شيريني برايشان خواهد بود .

سالمندان اگر روزه مي گيرند بايد مراقبت بيشتري بنمايند کاهش ميزان آب در بدن سالمندان و کاهش قند خون ممکن است موجب سرگيجه شود و اينگونه سرگيجه ها اگر موجب افتادن شود براي سالمندان خطرآفرين است .

مصرف ميوه رنده شده ،‌لبنيات خصوصاً شيرکم چرب ، استفاده از انواع سوپ ها و آش ها در افطار و سحر و نوشيدن چاي کمرنگ براي آنان مفيد است و مي تواند تعادل آب و املاح را برقرار کند .

روزه در افراد بيمار با توجه به نوع بيماري متفاوت است در بعضي از بيماريها افراد مي توانند با مشاوره با متخصص تغذيه روزه بگيرند و حتي گاهي روزه داري براي آنان مفيد است ولي بيماران بايد نظر پزشک معالج خود را ملاک اصلي قرار دهند و بدون مشورت اقدام نکنند به ويژه افرادي که تحت رژيم هاي خاص درماني هستند .
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
Novice Poster
Novice Poster
پست: 63
تاریخ عضویت: دوشنبه 12 تیر 1385, 2:47 am
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط حامد85 »

sahar2006, ممنون دستتون درد نکنه :razz:
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

عوارض آشاميدن نوشيدنى‏هاى خنك در شروع افطار

پست توسط Dr.Akhavan »

  آشاميدن نوشيدنى‏هاى خنك در شروع افطار  عضو هيات علمى دانشگاه گفت: آشاميدن آب و نوشابه‏هاى سرد در شروع افطار باعث ضعيف شدن معده و بى‏حالى روزه‏دار مى‏شود.
"مريم جوادى" در گفت وگو با ايرنا افزود: خوردن شير ولرم يا آب گرم در ابتداى افطار ضمن شستشوى لوله‏هاى گوارشى، دستگاه گوارش را آماده پذيرش غذا مى‏كند و گرمى آن موجب سيرى موقت مى‏شود.
وى اظهار كرد: در كنار مايعات گرم، مصرف خرما و عسل نيز در روزه‏دار سيرى موقت ايجاد كرده و آرامش در خوردن غذا را باعث مى‏شود.
اين كارشناس تغذيه تاكيد كرد: روزه گرفتن بدون خوردن سحرى به دستگاه گوارش آسيب جدى وارد مى‏كند.
جوادى درادامه سحرخيزى و آرامش قبل‏از خوردن سحرى را مهم دانست و افزود: سحرى بايد كامل باشد زيرا در طول روز بدن به پروتئين نيازمند بوده كه باقرار دادن گوشت، برنج، حبوبات، سبزيجات و لبنيات در غذاى سحرى پروتئين‏هاى مورد نياز بدن تامين خواهد شد.
وى به روزه‏داران توصيه‏كرد از خوردن غذاى خيلى سرد، غذاهاى پرگوشت و پرچرب،نفاخ و غذاهاى شيرين خوددارى كنند.
جوادى اضافه‏كرد: به‏تصور برخى از روزه‏داران خوردن شيرينى از احساس گرسنگى جلوگيرى مى‏كند در صورتيكه با صرف شيرينى‏جات گلوكز به سرعت وارد خون شده و با ترشح انسولين سبب كاهش قندخون مى‏شود و حتى مى‏تواند موجب عوارض در روزه‏داران شود.
وى اضافه‏كرد: مصرف ميوه وسبزى، قندخون را آرام آرام افزايش مى‏دهد و ضمن تاخير در ايجاد احساس گرسنگى، مواد قندى زيادى نيز به بدن مى‏رسد.
جوادى با ذكر اينكه بدن در طول شبانه‏روز بايد 5/2 ليتر معادل هشت ليوان مايعات مصرف كند تا كليه‏ها دچار مشكل نشود، افزود: مايعات فقط آب آشاميدنى نمى‏باشد، بلكه انواع سبزى و ميوه از جمله هندوانه، گوجه، خيار، چاى كمرنگ، شير و سوپ حاوى مقدارى قابل توجهى آب است.
اين كارشناس تغذيه بااشاره به اينكه افراط در مصرف حلوا، زولبيا، باميه و حتى آب سرد از عادات نادرست غذايى در ماه مبارك رمضان است افزود: زياده روى در مصرف تنقلات نيز در فاصله افطار تا سحر بر دستگاه گوارش فشار وارد مى‏كند لذا با رعايت اعتدال مى‏توان به مقدار كافى سحرى ميل كرد.
جوادى در پايان به روزه‏داران توصيه كرد: غذا را آهسته و در دفعات بيشتر صرف كنند و فاصله يك تادو ساعت را بين زمان صرف غذا تا خواب رعايت نمايند.
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

akhavan_a, ممنون :)
دستور اسلام هم دقيقا همينه ، مستحب است که افطار را با خرما و اب جوش شروع کنيم :(
Major II
Major II
پست: 217
تاریخ عضویت: دوشنبه 21 فروردین 1385, 10:51 pm
محل اقامت: بندر
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط su34 »

دكتر جان واقعا استفاده كرديم...ولي يه مساله هست...اخرش براي سحري غذاي سبك بخوريم يا كامل؟؟
[External Link Removed for Guests]
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

پست توسط achachi98 »

  سلامتی در روزه داری  
در طول ماه مبارک رمضان رژیم غذایی ما نباید با حالت عادی خیلی تفاوت کند و باید کاملاً در حد امکان ساده باشد. رژیم باید به گونه ای باشد که وزن ما ثابت بماند نه کاهش یابد و نه افزایش. ولیکن اگر افرادی اضافه وزن دارند ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای تعدیل وزن آنها به شمار می آيد.

به دلیل طولانی بودن ساعات روزه داری و نسبتاً کوتاه بودن زمان صرف غذا در طول شبانه روز لازم است که برای وعده های سحر و افطار به سهل الهضم و یا کند هضم بودن غذا دقت کنیم. استفاده از غذاهای سهل الهضم در افطار توصیه می شود. در زیر به تعدادی از غذاهای سهل الهضم و کند هضم اشاره شده است. غذاهای سهل الهضم
غذاهای کند هضم

حلیم بدون روغن
آش رشته

پوره سیب زمینی
حلیم با روغن

انواع خورش با خوراک کم چرب ( خوراک مرغ ، مرغ + سبزیهای آب پز مثل سیب زمینی ، هویج و قارچ )
غذاهای چرب

خوراک گوشت کم چربی
کتلت و کوکو

ماهی که داخل فر به صورت کبابی تهیه شده باشد
املت خرما یا تمریه خرما ( تخم مرغ + خرما+روغن)

انواع سوپ یا آش رقیق و کم چرب
ماکارونی

تخم مرغ آب پز
شیر برنج + شیره

فرنی
* پیشنهاد می شود حتی المقدور از غذاهای پخته یا بخار پز استفاده شود .

* سعی کنید نمک زیادی به غذا اضافه نکنید .

غذاهای حاوی فیبر شامل انواع میوه و سبزی ،‌نان تهیه شده از گندم کامل ( سنگک ) ، غلات و دانه ها ، نخود سبز و پخته ، کدومسمایی ، بلغور ، اسفناج و سایر گیاهان مثل برگ چغندر ( غنی از آهن ) ، میوه های با پوست ، میوه های خشک مخصوصاً گلابی ، آلو ، انجیر ، بادام و غیره .

رژیم غذایی باید به نسبت مناسبی از همه گروههای میوه ها ، سبزی ها ، گوشت ، مرغ ، ماهی ، نان ، غلات و لبنیات باشد . غذاهای سرخ کردنی برای سلامتی مضر است و مصرف آنها باید محدود شود . مصرف این غذاها باعث سوء هاضمه ، سوزش معده و افزایش وزن می شود .

ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای ترک برخی عادات غلط است . به عنوان نمونه همگان میدانند که مصرف سیگار برای سلامتی مضر است و نه تنها سلامت خود فرد بلکه سلامت اطرافیان فرد را نیز به مخاطره می اندازد . ماه مبارک رمضان که ماه اطاعت از امر خداوند و مقاومت در مقابل وسوسه های شیطانی است این فرصت را در اختیار افراد سیگاری قرار میدهد که مقدمه ترک دائم و یا حتی موقت سیگار را فراهم کنند .

امید است با رعایت تغذیه صحیح در این ایام پربرکت و پرفیض ،‌ضمن حفظ سلامت تن با پیروی از احکام خداوند متعال وانجام عبادات و مناجات در این ماه مبارک بتوانیم روح و روان خود را صیقل دهیم .

   
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 491
تاریخ عضویت: جمعه 4 فروردین 1385, 5:32 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 64 بار

پست توسط sara »

sahar2006, akhavan_a, ممنون مطالب مفيدي بود :smile:
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

مصرف غذاهاى چرب و شيرين در وقت سحر باعث ضعف صبحگاهى‏مى‏شود

پست توسط Dr.Akhavan »

  غذاهاى چرب و شيرين در وقت سحر باعث ضعف صبحگاهى‏مى‏ 


يك متخصص تغذيه گفت: در ماه رمضان مصرف غذاهاى شيرين و چرب در هنگام سحر باعث مى‏شود كه افراد روزه‏دار دچار ضعف صبحگاهى شوند.
دكتر محمد صفرى در گفت‏وگو با خبرگزارى دانشجويان ايران گفت: به‏طور كلى در اين ماه مصرف غذاهاى چرب و شيرين توصيه نمى‏شود چرا كه جذب اين مواد علاوه بر اين كه فرد را دچار ضعف مى‏كند تمايل وى را براى خوردن اينگونه غذاها افزايش مى‏دهد كه اين عامل باعث مى‏شود فرد در مدت روزه‏دارى احساس گرسنگى كند و در هنگام افطار يا سحر دچار پرخورى شود.
وى ادامه داد: نبايد در هنگام افطار به طور ناگهانى حجم بالايى غذاخورد به اين دليل كه اين كار به شدت براى دستگاه گوارش بدن مضر است.
همچنين وى در رابطه باوعده سحرى گفت: بهتر است در اين وعده از موادغذايى پروتئينى استفاده شود تا انرژى لازم را براى افراد فراهم كند.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

پست توسط achachi98 »

   و روزه داري   
ديابت يا بيماري قند به علت ناتواني بدن در توليد يا مصرف انسولين پديد مي آيد . انسولين ماده اي است که در بدن توسط غده لوزالمعده توليد مي شود و باعث مي گردد قند يا به عبارتي مهمترين منبع انرژي بدن مورد استفاده قرار گيرد. با توجه به شيوع بالاي ديابت در جامعه ، شمار زيادي از مبتلايان به بيماري قند به ويژه در آستانه ماه مبارک رمضان از پزشکان خود درباره امکان روزه داري سئوال مي نمايند که با توجه به شرايط خاص آنها ، اين مسأله اهميت زيادي دارد . قابل ذکر است که در افراد ديابتي ممنوعيت کامل روزه داري وجود ندارد و تشخيص نهايي اينکه آيا فرد مي تواند روزه بگيرد يا خير ، با صلاحديد پزشک و تصميم خود بيماري صورت مي گيرد .

۱- من بيماري قند دارم و در حال حاضر براي پايين آوردن قند خونم از قرص قند استفاده مي کنم ، آيا مي توانم امسال روزه بگيرم ؟

در صورتي که شما به بيماري مزمن ديگري مبتلا نيستيد و در حال حاضر قند خونتان در حد قابل قبولي ( در حالت ناشتا زير ۱۶۰ ) و اخيراً دچار افت قند خون نشده ايد ، به احتمال زياد مي توانيد روزه بگيريد.

۲- آيا دخترم که ديابتي است و انسولين تزريق مي کند هم مي تواند روزه بگيرد ؟

بعيد به نظر مي رسد که ايشان بتوانند روزه داري را تحمل کنند . البته اگر اصرار بر روزه داشتن دارد ، در صورتي که انسولين زيادي مصرف نمي کند و طي روز دچار افت قند خون نمي شود ، با احتياط کامل و رعايت نکاتي که بيان خواهد شد ممکن است بتواند دوره روزه داري را بدون خطر پشت سر بگذارد .

۳- آيا اگر من روزه بگيرم ممکن است دچار عوارض بشوم ؟

خطرناکترين عارضه روزه داري ، کاهش بيش از حد قند خون است . شما طي روزه داري بيش از هر چيز بايد مراقب باشيد که قند خونتان زياد افت نکند .

۴- چگونه مي توانم بفهم که قند خونم پايين آمده است ؟

افت قند خون با علامتهايي مانند ضعف و بي حالي شديد ، عرق سرد فراوان ،‌ تپش قلب ، سرگيجه ، تاري ديد ، گرسنگي شيد و لرزش بدن و در نهايت بيهوش شدن مشخص مي گردد .

۵- اگر وسط روز دچار افت قند خون شدم ، چه کنم ؟

در صورتي که شما گلوکومتر ( دستگاه اندازه گيري کننده قند خون ) در اختيار داريد فوراً قند خونتان را اندازه بگيريد .

در صورتي که قند خونتان کمتر از ۵۰ باشد . حتماً روزه خود را افطار کنيد . اگر گلوکومتر نداريد ، با پيدايش چنين علائمي ، سريعاً روزه خود را افطار نماييد و با مصرف شربت يا شيريني مختصر از عوارض بعدي پيشگيري کنيد .

۶- آيا روزه گرفتن رژيم محسوب مي شود يا اينکه طي ماه رمضان هم بايد رژيم خاصي را رعايت کنم؟

رعايت رژيم ديابتي براي شما الزامي است . شما طي ماه رمضان بين افطار تا اذان صبح مواد غذايي مصرف مي کنيد لذا بايد نکاتي را رعايت نماييد که قندخون شما در اين فاصله بيش از حد بالا نرود .

۷- آيا ميزان کل مواد غذايي مصرفي ام در ماه رمضان بايد مانند رژيم قبلي باشد ؟

بله حتماً ، شما نبايد کالري دريافتي خود را در ماه رمضان نسبت به قبل افزايش دهيد . به ويژه مصرف مواد قندي شيرين از جمله زولبيا و باميه را محدود کنيد . در صورت تمايل شديد به مواد شيرين مي توانيد از مربا يا نوشابه هاي رژيمي استفاده نماييد و يا هنگام افطار دو عدد خرما همراه با نوشيدني مانند چاي مصرف کنيد .

۸- وعده هاي غذاييم بايد به چه صورت باشد ؟

بهتر اين است که با يک افطار ساده ( مثلاً مشابه صبحانه ) آغاز کنيد و شام با فاصله ۲-۱ ساعت بعد صرف نماييد .

قبل از خوابيدن هم مي توانيد غذاي مختصري ( مشابه عصرانه ) بخوريد . سحري را حتماً ميل کنيد .

۹- اگر براي خوردن سحري نتوانستم بيدار شوم چه کنم ؟

بهتر است از روزه گرفتن در آن روز منصرف شويد چرا که احتمال پايين افتادن قند خونتان و عوارض دگير زياد است .

۱۰- نوشيدن آب و مايعات غيرقندي تا چه اندازه مجاز است ؟

بهتر اين است که آب کافي بنوشيد تا طي روز دچار کمبود آب بدن نشويد . توصيه مي شود بعد از خوردن سحري و قبل از شروع روزه ، حداقل ۲-۱ ليوان آب بنوشيد .

۱۱- آيا رفتن مرا به مهماني هاي افطار صلاح ميدانيد ؟

مسلماً شرکت در جمع خانواده و دوستان از نظر روحي بسيار برايتان مناسب است اما چه در ماه رمضان و چه در غيرآن ، هيچ گاه در مهماني فراموش نکنيد که ديابتي هستيد تا سالها با سلامت کامل به زندگي ادامه بدهيد .

۱۲- اگر بعد از افطار احساس کردم قند خونم بالاست چه کنم ؟

در صورت امکان قند خونتان را اندازه گيري کنيد اگر بالاي۲۵۰ بود بايد شب بعد ۲۰ درصد از کالري دريافتي خود کم کنيد تا دچار مشکل نشويد به هر حال متوجه باشيد که اگر قند خونتان هنگام شب بالا باشد . نتايج مثبت روزه داري عايد شما نخواهد شد .

۱۳- اگر هنگام سحر احساس کردم قند خونم بالاست چه کنم ؟

در اين صورت هم اگر قند خونتان بالاي ۲۰۰ باشد بايد از مواد غذايي سحري خود ۲۰ درصد کم کنيد . اما اگر قند خونتان بالاي ۳۵ بود . توصيه مي شود که اصلاً روزه نگيريد .

۱۴- اگر طي روز استراحت کنم بهتر است يا مي توانم فعاليت بدني نيز داشته باشم ؟

فعاليت بدني شما بايد در حد معمول باشد و استراحت زياد به نفع شما نيست . اموري که به فعاليت جسمي شديد نياز دارد را بهتر است بعدازظهرها انجام ندهيد تا از افت شديد قند خون پيشگيري نماييد .

۱۵- چگونه ورزش کنم ؟

ورزش سبک ۱۵-۱۰ دقيقه اي هنگام صبح احتمالاً برايتان مناسب است . اما ورزش هنگام بعد ازظهر و قبل از افطار مي تواند مشکل ساز باشد . بايد در صورت امکان طي شب ها زماني را به ورزش اختصاص دهيد .

۱۶- در ماه رمضان قرص هايم را در چه زماني مصرف کنم ؟

به طور کلي قرص هاي مصرفي صبح و ظهر را همزمان هنگام افظار و قرص شبانه را پيش از سحري مصرف نماييد . البته اگر قند خونتان تحت کنترل مي باشد ، ممکن است تحت نظارت پزشک بتوانيد تعداد قرص هايتان را کاهش دهيد .

۱۷- اگر فراموش کردم قرصم را مصرف کنم چه بايد بکنم ؟

از آنجا که عدم مصرف مايعات طي روز مي تواند به غليظ شدن خون و بالاتر رفتن قند خون و عوارض ديگر منجر شود . لذا توصيه مي شود حتماً قرص خود را به موقع مصرف کنيد و اگر فراموش کرديد ، خصوصاً در صورتي که معمولاً قند خونتان بالاست ، بهتر است آن روز را روزه نگيريد .

۱۸- بهترين زمان براي آزمايش قند خون در ماه رمضان کدام است ؟

مسلماً ايده ال آن است که هر بيمار ديابتي که روزه مي گيرد گلوکومتر در اختيار داشته باشيد و قبل از افطار ، دو ساعت بعد از افطار و پيش از سحري ، قند خون خود را اندازه گيري نمايد . اما در صورتي که گلوکومتر در دسترس نداريد ، بهتر است آزمايش هاي خود را تحت کنترل پزشک و در زمان تعيين شده انجام دهيد در ماه رمضان بررسي قند خون ناشتا بايد قبل از افطار صورت گيرد که اين بسيار کمک کننده است .

۱۹- آيا اگر روزه بگيرم چربي خونم هم پايين خواهد آمد ؟

اگر رژيم خود را رعايت کنيد ، مي توانيد منتظر کاهش کلسترول و تري گليسريد خونتان باشيد . اين مسأله در پيشگيري از بيماريهاي قلبي - عروقي هم به شما کمک مي کند . طي ماه رمضان رژيم غذايي در بسياري از خانواده ها حاوي مواد قندي و نشاسته اي فراوان است که ضمن اثر نامطلوب بر قند خون ، تري گليسريد خون را هم بالا مي برد .

۲۰- آيا افراد ديابتي که به نحوي دچار عوارض مزمن ديابت بر کليه ها ، چشم ، قلب و ... شده اند ، مي توانند روزه بگيرند ؟

ممکن است برخي از اين افراد با روزه گرفتن دچار مشکل حادي نشوند ولي براي پيشگيري از پيشرفت عوارض مزمن ، بهتر است روزه نگيرند و يا با متخصص مربوطه مشورت کنند .
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  و تأثير آن بر فعاليتهاي حياتي مغز
 ترجمه: مليحه تراب پور

ايام ماه مبارك رمضان و گرفتن روزه، علاوه بر جنبه معنوي و روحاني آن فوايد بسيار ديگري وجود دارد. در اين مقاله سعي بر آن است تا فوايد مرتبط با فعاليتهاي حياتي بدن در مغز انسان به هنگام روزه داري ارائه گردد.


مراحل خواب انسان:
از فعاليتهاي نهاني و پشت زمينه اي مغز با عنوان «مغزنگاري الكترونيكي» يا EEG (عكسبرداري از مغز توسط اشعه X) نام برده مي شود كه اين فعاليتها مي تواند به وسيله استفاده از قطبهاي مغناطيسي موجود در سر انسان ثبت شود. ويژگي فركانس و دامنه نوساني در سطح EEG با وضعيتهاي آن در حالت هوشياري كاملاً متفاوت است. هر شخص تا وقتي كه به خوابي عميق فرو رود، پنج مرحله را طي مي كند:
حالت بيداري ساكن و آرام، با امواج آلفا همراه است كه فركانسي بين 8 تا 12 هرتز دارند (كه به صورت متناوب در هر ثانيه تكرار مي شود) و داراي فعاليتي سريع با ولتاژ پايين در فركانس تركيبي مي باشد. اين مرحله اول از مراحل خواب ناميده مي شود. دراين حالت اگر چشمهايمان را باز كنيم، اين امواج ناپديد مي شوند.
جريان ورود به مرحله دوم، خواب نيز عميق تر مي شود و فركانس امواج در اين مرحله به 12 تا 14هرتز مي رسد كه اين امواج با حركت آهسته و با دامنه بالا ظاهر مي شوند.
عمق خواب در مراحل سوم و چهارم به وسيله درجه اي از فعاليتهاي آهسته مغز با ولتاژ بالا كه مرتب در حال افزايش است، مشخص مي شود. در اين مرحله خواب همراه با امواج آهسته و بدون حركات سريع چشمي است و تنفس نيز به صورت كاملاً منظم انجام مي شود.
البته وضعيت دلتا نيز كه در آن امواج بسيار آهسته و با فركانسي حدود 5/0 تا 4 هرتز با دامنه بالا حركت مي كنند، با خوابي عميق همراه است.
پس از اين كه زماني حدود هفتاد دقيقه و يا بيشتر از خواب در مرحله سه و چهار سپري شد، اولين دوره REM (حركات سريع چشمي) اتفاق مي افتد كه معمولاً همراه با افزايش حركات بدني و انتقال از مرحله چهار به مرحله دو در الگوي EEG مي باشد. اين امواج نامنظم و سريع با ولتاژ پايين، مشابه امواجي هستند كه در فعاليتهاي مغزي افراد باهوش ديده مي شود، اگر چه با وجود چنين امواجي، خواب هرگز آشفته نمي شود. اين مرحله به عنوان مرحله پنج يا خواب REM ناميده مي شود و هنگامي رخ مي دهد كه فعاليت EEG دچار عدم تطابق زماني شده است. در اين موقع به رغم حركات سريع چشمي، ماهيچه atonia (ماهيچه اي مربوط به دستگاه آوايي) تحريك شده و عمل تنفس به صورت نامنظم انجام مي شود.
وضعيت تتا با امواج منظم و گسترده در فعاليتهاي مغزي بچه هاي سالم و طبيعي اتفاق مي افتد و به مدت كوتاهي در مرحله يك و نيز در مرحله خواب REM ديده مي شود.

خواب در وضعيتي بدون حركات سريع چشمي طي مراحل يك و دو سپري مي شود و مدت زمان 60 تا 70 دقيقه از خواب در مراحل سه و چهار صرف مي شود. سپس خواب سبك مي شود اين چرخه سه يا چهار مرتبه با فواصل حدود نود دقيقه در سراسر شب و بسته به مقدار طولاني بودن خواب، در هر شب تكرار مي شود. خواب در وضعيت REM (خواب بدون حركات سريع چشم) 25 درصد كل زمان خواب را به خود اختصاص مي دهد.
تأثيرات مثبت روزه بر خواب انسان
در طول ساعات اوليه روز در ايام ماه مبارك رمضان، مغزنگاري الكترونيكي به طور طبيعي فعاليت مي كند، اما با نزديك شدن به عصر و هنگام افطار چون قند خون كاهش يافته، فركانس وضعيت آلفا نيز به دليل پايين آمدن سطح گلوكزي خون، كاهش مي يابد.
روزه، كيفيت خواب را بهبود بخشيده و عمق خواب را تشديد مي كند و اين به عنوان نكته اي بسيار مهم و قابل ملاحظه براي افراد مسن كه زمان بسيار كمتري را در مرحله سه و چهار (خواب عميق) سپري مي كنند، حايز اهميت است. فرآيند سوخت و ساز بدن و فعاليتهاي مغزي بيشتر در طول خواب اتفاق مي افتد، به همين دليل دو ساعت خواب در طول ايام ماه مبارك بسيار مطلوبتر و نيروبخش تر نسبت به چندين ساعت خواب در روزهاي معمولي و ايام ديگر به شمار مي رود. خواب در وضعيت بدون حركات سريع چشم و ديدن رؤيا با يكديگر ارتباط نزديكي دارند، اما ديدن رؤيا براي حفظ سلامت رواني بدن كاملاً ضروري است، در حالي كه نبود خواب در اين وضعيت به مدت طولاني هيچ تأثير ناخوشايندي از نظر روانشناسي بر سلامت انسان برجاي نمي گذارد.

حدود 50 درصد چرخه خواب در نوزادان به ديدن رؤيا اختصاص دارد و مقدار اين درصد با مرور زمان و افزايش سن كاهش مي يابد.
فرآيندهاي تركيبي و هماهنگي مغز نيز در خواب عميق صورت مي گيرد، به طوري كه مولكولهاي پروتئيني مغز در طول خواب عميق با يكديگر تركيب شده و در خواب REM در بهبود كاربردهاي فكري و حافظه اي مغز مورد استفاده قرار مي گيرند.
شايان ذكر است روزه، به طور قابل توجهي خواب عميق را افزايش داده و منجر به كاهش زمان خواب REM و ديدن رؤيا مي شود. همچنين روزه تركيب مولكولهاي مربوط به حافظه در مغز را سرعت مي بخشد.

[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1258
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 10 دی 1385, 12:01 am
محل اقامت: www.ir-dl.ir
سپاس‌های ارسالی: 2151 بار
سپاس‌های دریافتی: 1069 بار
تماس:

چند توصیه مهم برای روزه داری

پست توسط nt »

 چند توصیه مهم برای روزه داری
تصویر 

در آستانه حلول ماه مبارک رمضان هستیم. یکی از ویژگیهای این ماه تغییر رژیم غذایی افراد است. برای اینکه این تغییر با سلامت جسمانی افراد سازگار باشد رعایت نکات ذیل ضروری می‌باشد. لازم به ذکر است که این نکات از منابع معتبر علمی دنیا استخراج شده‌اند و بی شک رعایت آنها به حفظ سلامتی شما در این ماه کمک خواهد کرد.
· از مصرف غذاهای پر حجم در هنگام سحر خودداری کنید.
· غذاهای پر چرب برای سحر مصرف نکنید.
· از مصرف چای زیاد در سحر پرهیز کنید.
· بهتر است در وعده سحر از کربوهیدراتهای پیچیده مانند نان، برنج، سیب زمینی، میوه، سبزی و سالاد استفاده کنید. مصرف این مواد حس گرسنگی و تشنگی را در طول روز کاهش می‌دهد.
· با منابع قندی و انرژی زا مانند خرما، آب میوه و شربت افطار کنید.
· شام را سبک و کم حجم میل کنید. هیچگاه چند نوع غذا را با هم مصرف نکنید.
· وعده شام را با مصرف میوه در حجم کم خاتمه دهید.
· پس از صرف شام، حتماً وعده مختصری شامل میوه، شیر یا انواع مغزهای گیاهی مانند بادام و پسته استفاده کنید.
· از زمان افطار تا قبل از خواب مایعات زیادی بنوشید.
· از مصرف انواع دسرها و شیرینی‌هایی که دارای شکر زیاد می‌باشند مانند زولبیا و بامیه در وعده افطار و سحر خودداری کنید.
· مصرف قندها و شیرینی‌های طبیعی مانند خرما و توت که منابع خوبی از املاح، ویتامین‌ها و انرژی هستند به جای شیرینی‌های تهیه شده با شکر توصیه می شود.
· مصرف غذا در وعده‌های سحر، افطار، شام و بعد از شام باید به صورتی باشد که هیچگاه احساس سیری کامل نکنید.
با وجود اینکه روزه‌داری می‌تواند تاثیر خوبی بر روی بیماریهایی از جمله فشار خون بالا، چربی خون بالا، چاقی و اختلالات گوارشی داشته باشد، اما افرادی که مبتلا به بیماریهای مزمن مانند دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی، نارسائی‌های کلیه و نوسانات فشار خون هستند با پزشک معالج خود مشورت کرده و در صورت صلاح دید وی روزه بگیرند.
نویسنده: خانم دکتر مختارباف
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 236
تاریخ عضویت: جمعه 14 مهر 1385, 4:48 pm
محل اقامت: تهران-اهواز
سپاس‌های دریافتی: 3 بار
تماس:

پست توسط shahram_sampad »

اي واي من هميشه تقريبا بر عكس همه ي موارد فوق عمل ميكردم ::ns
عمریست که از حضور او جا ماندیم/ در غربت سرد خویش تنها ماندیم/ او منتظر ماست که ما برگردیم/ ماییم که در غیبت کبرا ماندیم
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”