**** روزه از ديدگاه پزشكي و مسائل آن ****

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 987
تاریخ عضویت: چهارشنبه 27 دی 1385, 10:16 pm
محل اقامت: تهران-ميدان خراسان
سپاس‌های دریافتی: 26 بار

روزه موجب تقويت آرامش وكاهش استرس ورزشكاران مي‌شود

پست توسط jabbar sing »

روزه موجب تقويت آرامش وكاهش استرس ورزشكاران مي‌شود و به هيچ وجه مانع ورزش كردن نيست.


به گزارش روز سه شنبه روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپوراهواز ، ورزش در ماه رمضان از تجمع چربي جلوگيري كرده و عمل سوخت و ساز بدن را تسهيل مي‌كند.

ورزشكاران بهتر است در اين ماه از غذاهاي كم حجم اما پركالري استفاده كنند كه مي‌توان به خرما، عسل، گوشت تازه و كم چرب و سبزي به عنوان مفيد ترين مواد خوراكي مورد نياز روزه داران به خصوص ورزشكاران اشاره كرد.

بهترين زمان ورزش در ماه رمضان چهار ساعت بعد از افطار است چون ورزش كردن بلافاصله بعد ازافطار موجب خستگي، وارد آمدن فشار بر سيستم عصبي، مفصلي، گوارشي و به ويژه عضلاني است كه در نهايت ممكن است موجب بيماريها و آسيبهاي جسماني شود.

ورزشهاي شديد در ماه رمضان باعث كمبود كلسيم و آهن در بدن مي‌شود كه بايد با رژيم غذايي مناسب ورزشكار جبران شود كه كاهش آهن توسط خوردن گوشت قرمزو كاهش كلسيم با خوردن شير رفع مي‌شود.

نوشابه جزو بدترين مواد غذايي به خصوص در ماه رمضان است كه باعث پوكي استخوان و كمبود كلسيم در بدن مي‌شود بنابراين ورزشكارن بهتراست در اين ماه از نوشيدني‌هاي طبيعي مانند آب هويج وآب سيب براي كمبود آب بدن خود استفاده كنند.

ورزشكاراني كه نسبت به لاكتوز موجود در شير حساسيت دارند و به مشكلات گوارشي دچار مي‌شوند بهتراست از كلم، اسفناج، گل كلم يا جايگزين ميوه‌اي آن يعني فروكتوز يا قند ميوه به علاوه رژيم پر كلسيم استفاده نمايند.

ورزشكاران بايد مصرف مكملها راهمواره به عنوان آخرين حربه دراين ماه تلقي و تمرينات خود را دراين ماه مقداري نسبت به‌گذشته سبك تركنند.

منبع خبر: ایرنا
گر نگهدار من انست كه من ميدانم
شيشه را دربغل سنگ نگه ميدارد


ياعلي مدد
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

" روزه‌داري اسلامي " موجب كاهش استرس در افراد مي‌شود

پست توسط ganjineh »

يكي از روانپزشكان كشور تاكيد كرد: براساس آخرين يافته‌ها و تحقيقات علمي، " روزه داري اسلامي " موجب كاهش استرس و اضطراب در بين افراد مي‌شود.


به گزارش ايرنا، دكتر " سيد محمود نجفي "در كنفرانس علمي "روزه و مسايل پزشكي" دربيمارستان هاجر شهركرد اظهارداشت:روزه‌داري اسلامي همان روزه‌داري صحيح و اصولي است و با روزه‌داري براي ترس از عسر و حرج و روزه‌داري براي رژيم لاغري متفاوت است.

وي گفت: روزه‌داري نبايد موجب پرخوري به هنگام سحر و تغييرات بي‌نظم خواب شود و در صورت رعايت اين مسايل ، روزه‌داري صحيح به‌كاهش استرسها منجر مي‌شود.

اين روانپزشك يادآور شد:پژوهشهاي علمي نشان مي‌دهد درطول ماه‌مبارك رمضان كاهش كامل وصددرصدي خودكشي‌هاوكاهش نسبي جرايم عمومي مانند جرايم راهنمايي و رانندگي و جرايم خاص مي‌شود.

نجفي بيان‌داشت: غذاهاي سحر روزه‌داران‌بايد كم حجم و خواب آنها نيز متناسب باشد و روزه‌داران از خوابيدن پس از خوردن سحري اجتناب كنند.

وي گفت: روزه‌داري موجب امتناع افراد حتي از خوردن مواد حلال مانند آب مي‌شود و اين امتناع از حلال‌ها نيز اراده انسان را قوي مي‌كند.

اين روانپزشك گفت:عصبانيت‌هاي برخي از افراد به هنگام روزه‌داري به علت پرخوري آنها به هنگام سحراست كه بدن را در طول روزبراي جذب آب‌فعال مي‌كند.

به گفته وي، روزه‌داري صحيح يك روش ايده‌آل براي زندگي افراد است و نيت كرده يك اصل در اين ماه به حساب مي‌آيد.

وي گفت:افرادي كه جنون دارند، نبايد روزه بگيرند و حتي برآنها قضاي روزه ماه مبارك رمضان واجب نيست.

به گزارش ايرنا،در اين كنفرانس كه در سه بخش روانپزشكي، قلب و عروق و بيماران ديابتي و روزه‌داري برگزار شد، ‪۹‬مقاله از پزشكان متخصص و فوق تخصص چهارمحال و بختياري قرائت شد.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 30
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 1 خرداد 1386, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط ekhrajiha »

سلام دوستان
چرا هميشه تو مسايل اعتقادي اغراق ميشه - آقا مگه شما وقتي روزه اي تشنه نمي شي ؟ گرسنه نميشي ؟ راندمان کاريت مگه پايين نمياد ؟ مگه بعد افطار عين حليم آبدار باز نميشي ؟
ول کنين اين حرفارو !
مگه با گفتن اين حرفا کسي روزه نمي گرفت الان ميگيره ؟
يا اگه بگن که روزه ضرر داره مردم روزه نمي گيرن ؟

همه مردم با اعتقاد و ايمان خودشون روزه ميگيرن نماز ميخونن اگه با حرفا اينا باشه که واويلا. مگه حکومت قبلي کسي روزه نميگرفت يا نماز نمي خوند ؟

پدر من يادمه رک بهم گفت اگه نماز نخوني و روزه نگيري حق نداري تو خونه من آب و غذا بخوري
اگه اشتباه نکنم با حرف پدربزرگم من نماز خوندن رو ياد گرفتم

يعني فبل از اينکه اينا سر کار بيان - الان هم نماز ميخونم - روزه که ميگيرم سر درد دارم معدم هم سوزش داره ولي نميتونم روزه نگيرم

پس ......
[External Link Removed for Guests] سريعترين راه حل رسيدن به جواب
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 486
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:58 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4873 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

پست توسط mahshid-banoo »

سلام و درود
ekhrajiha,
در اين مقاله اين که روزه بگيريم و نگيريم مطرح نيست.
فقط روش صحيح اون رو گفته و از نظر رواني روزه را تحليل کرده.
آقا مگه شما وقتي روزه اي تشنه نمي شي ؟ گرسنه نميشي ؟ راندمان کاريت مگه پايين نمياد ؟ مگه بعد افطار عين حليم آبدار باز نميشي ؟
ول کنين اين حرفارو !

خوب موضوع همينه.گرسنه ميشيم/تشنه ميشيم و...و با اين حال توانايي حفظ هوي نفس خودمون رو داريم.
وي گفت: روزه‌داري موجب امتناع افراد حتي از خوردن مواد حلال مانند آب مي‌شود و اين امتناع از حلال‌ها نيز اراده انسان را قوي مي‌كند.


بهتره به مقاله هايي که ميخونيم بيشتر فکر کنيم و قضاوت اشتباه نکنيم. :-o
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده
New Member
پست: 7
تاریخ عضویت: شنبه 3 آذر 1386, 12:05 pm
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط MARYAM_JAFARY2000 »

:D روزهاي خيلي خوبي بود وقتي من شروع به گرفتن روزه کردم آن وقت من 8سالم بود حال وهواي خونه يه جورخاصي بود سفره هاي افطار مامان خوبم که خيلي زود رفت پيش خدا توجه هاي آقا جونم که به من افتخار ميکرد خيلي دل انگيز بود خونمون عارفانه وعاشقانه بود وقت سحر صداي دعا حس خوب خيلي قشنگ بود اما اين اواخر انگار خونه روح نداشت آقاجون خيلي سعي ميکرد اميدوارم خدا رحمتشون کنه امسال آخرين سالي بود که بال ديگر پروازم يعني آقاجون را از دست دادم بعداز اين خدا بزرگه براي من دعا کنيد و صلوات وفاتحه براي پدر ومادرم که هميشه خداوندگاران روي زمين برايم بودند.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 64
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 آبان 1386, 10:34 am
سپاس‌های ارسالی: 12 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط Zahra1365 »

سلام

دکتر اخوان چرا نبايد تو ماه رمضان يا روزهايي که روزه ايم ماست بخوريم :-( من هميشه ماست ميخورم تا الان که هيج وقت

مشکلي پيدا نکردم.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

Zahra1365, من نشنیدم که فرد روزه دار نباید ماست بخورد.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 64
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 آبان 1386, 10:34 am
سپاس‌های ارسالی: 12 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط Zahra1365 »

سلام

خودتون توي صفحه 1، برنامه غذائي ماه رمضان رديف 5 نوشتين :? ! من خيلي تعجب کردم بخاطر همون پرسيدم.
Major II
Major II
پست: 434
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 11 آذر 1386, 6:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 192 بار
سپاس‌های دریافتی: 361 بار
تماس:

پست توسط HARD »

توصيه هاي پزشکي اکثرا حالت پيشگيرانه دارند ! :shock:
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1487
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 2 آذر 1385, 7:26 pm
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 209 بار

پست توسط ALIAGHAKHAN »

 بیماران مبتلا به دیابت، فشارخون، مشكلات قلبی عروقی، اختلالات كلیوی در ماه رمضان چه كار كنند؟ 

 تصویر 

روزه علیه بیماری
استفاده فراوان از انواع و اقسام شیرینی‌جات، اشتباه‌ترین عادتی است كه ما ایرانیان در ماه رمضان؛ آن مبتلا می‌شویم.
روزه چه تاثیری بر درمان بیماری‌های مزمن دارد؟ اگرچه این سئوالی است كه نمی‌توان با قاطعیت به آن پاسخ گفت اما مقاله زیر سعی دارد پاسخی كلی به این سئوال در مورد بیماری‌های شایعی مثل چاقی، دیابت، فشار خون و ... بدهد.

روزه و چاقی
دكتر سیدضیاالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی می‌گوید: «از آنجایی كه در ماه مبارك رمضان تمام افراد خانواده به این فریضه الهی می‌پردازند، افرادی كه اضافه وزن دارند راحت‌تر رژیم لاغری خود را رعایت كرده و سریع‌تر به نتیجه دلخواه دست می‌یابند. زیرا مطالعات نشان می‌دهد كه در افراد چاق اگر درمان به صورت گروهی انجام شود افراد در هدف خود مصمم بوده و نتایج به‌دست آمده امید بخش خواهند بود.» اغلب بر اثر دریافت مقادیر بالای چربی‌ها و كربوهیدرات‌های ساده نه تنها وزن كاهش نمی‌یابد بلكه افراد با افزایش وزن 4 تا 5 كیلویی نیز رو به رو خواهند بود در حالی كه می‌توان با به كارگیری شعار معروف تنوع، تعادل و تناسب چاقی خود را درمان كرد.
مظهری در ادامه می‌گوید: «بیشتر مواقع بر اثر افراط در مصرف زولبیا، بامیه، شله‌زرد و حلوا و زیاده‌روی كردن در مصرف انواع غذاهای سرخ كرده افراد بعد از ماه رمضان با افزایش وزن رو به رو هستند كه با جایگزین كردن سبزیجات، میوه‌ها، غذاهای ساده و سبك از بروز این مشكل جلوگیری كرد.»

كنترل دیابت با روزه
كاهش وزن را به بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع دو توصیه می‌كنند. از آنجایی كه اضافه وزن و چاقی از عوامل ایجادكننده این بیماری هستند و حساسیت سلول‌ها را به انسولین كم ‌می‌نماید استفاده از یك رژیم غذایی كم كالری بسیار مفید است. دكتر مظهری در این باره می‌گوید: «در صورتی كه بیماران مبتلا به دیابت نوع دو از سوی پزشك معالجشان اجازه روزه گرفتن را داشته باشند و بتوانند در دو وعده افطار و سحری داروهای خود را استفاده نمایند، توصیه می‌شود از یك رژیم غذایی متعادل استفاده نمایند. استفاده از انواع گوشت سفید به همراه انواع سبزیجات نظیر كدو و لوبیای سبز در كنار كمی نان جو سبوس‌دار نه تنها عارضه‌ای را در پی ندارد بلكه این بیماری را كنترل كرده و یا حتی بعد از ماه رمضان با یك آزمایش ساده مشخص خواهد شد كه فرد توانسته است میزان قند خود را حداقل به نصف میزان قبلی برساند.» در افراد دیابتی كه اجازه روزه گرفتن را دارند استفاده از آب و انواع نوشیدنی‌ها ضروری است و توصیه‌ می‌شود به هیچ عنوان از مواد غذایی پرچرب و شیرین نظیر زولبیا و بامیه استفاده نشود. مطالعات نشان می‌دهند كه استفاده از یك رژیم غذایی كم كالری كه از تمام گروه‌های غذایی در آن استفاده شده است می‌توانند به میزان قابل ملاحظه‌ای موجب كاهش شاخص‌های بیوشیمیایی نظیر قند خون شوند. البته باید این نكته را متذكر شد كه در بیماران مبتلا به دیابت نوع اول كه ترشح انسولین دچار اشكال است در بیشتر موارد باید به دلیل نوع بیماری روزه خود را بخورند.

تعادل متابولیكی در روزه‌داری‌
گاهی این سوال وجود دارد كه می‌توان با وجود فشارخون، چربی‌خون و یا اوره بالا در ماه رمضان روزه گرفت یا خیر؟ باید در جواب گفت: اجازه بیماران به میزان داروهایی است كه برای كنترل بیماری خود باید دریافت نمایند. در صورتی كه بیمار بتواند بدون هیچ نوع عارضه‌ای داروهایش را در دو وعده سحری و افطار میل نماید، محدودیتی در زمینه روزه‌داری وی وجود ندارد اما در كل باید با پزشك معالج خود مشورت نماید. دكتر مظهری دراین زمینه می‌افزاید: «مطالعات نشان می‌دهند كه در طول روزه‌داری سطح كلسترول بد و تری گلیسرید كاهش چشمگیری می‌نماید و میزان كلسترول خوب بالا می‌رود و تا حدودی فشارخون بالا تعدیل می‌یابد به این دلیل اگر افراد در دوران روزه‌داری نیز پرهیزهای غذایی خود را رعایت كنند می‌توانند حتی به كنترل بیماری خود كمك شایانی نمایند.»
وی در ادامه اضافه می‌كند كه: «در افرادی كه اوره بالایی دارند چون اغلب عامل ژنتیكی وجود دارد كه موجب بروز این عارضه می‌شود و امساك از غذا سطح آن را در خون بالا می‌برد به هیچ عنوان روزه‌داری و تحمل گرسنگی برای این بیماران توصیه نمی‌شود حتی اگر آنها بتوانند داروهای خود را در سحر و افطار میل نمایند.»

بیماری‌های قلبی و روزه
افرادی كه از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند از آنجایی كه باید داروهای خود را راس ساعت مشخصی مصرف نمایند اغلب اجازه روزه گرفتن به آنها داده نمی‌شود. چون این بیماران با دریافت به موقع داروهایشان دچار عوارض جبران‌ناپذیری نظیر بزرگ شدن قلب و حتی سكته و حملات قلبی می‌گردند حتی احساس گرسنگی برایشان مناسب نیست. دكتر مظهری درباره اثرات روزه بر كاهش میزان حملات قلبی می‌گوید: «مطالعات نشان داده‌اند كه در طول ماه مبارك رمضان سطح هموسیستئین خون به مقدار قابل ملاحظه‌ای كاهش می‌یابد و این اثر در كنار كاهش میزان چربی‌های خون وحتی تعدیل وزن بدن میزان عوامل خطرسازی كه می‌توانند بیماری‌های قلبی عروقی را به همراه داشته باشند كنترل نمایند. بنابراین، روزه می‌تواند به عنوان یك عامل بازدارنده و پیشگیری‌كننده قلمداد شود در حالی كه با وجود سابقه بیماری هرگز توصیه نمی‌شوند.» دراین دوران از مصرف مواد غذایی كه قند بالایی دارند و چربی در آنها از نوع اشباع شده است، جدا خودداری شود و به وفور از میوه‌ها و سبزیجات تازه در كنار انواع گوشت‌هاو لبنیات‌ كم‌چرب به همراه غلات سبوس نگرفته استفاده شود.

بیماری‌های متابولیك
با وجود آنكه گفته می‌شود روزه می‌تواند اثرات مفیدی را در درمان و كنترل بیماری‌های نظیر دیابت نوع دو، فشار خون بالا داشته باشد اما در درمان بیماری‌هایی نظیر آسم، بیماری‌های كلیوی و حتی پوستی نیز می‌تواند موثر باشد. نكته مهم آن است كه در مراحل حاد بیماری كه باید در هر ساعت داروی مشخصی دریافت شود روزه‌داری و امساك از خوردن به ضرر فرد است اما در مراحلی كه می‌توان با خوردن مقدار كم دارو و امساك از غذا آن را تا حدودی درمان كرد، زیر نظر پزشك می‌توان به این فرضیه الهی پرداخت. دكتر مظهری درباره آنكه بیماران مبتلا به امراض كلیوی می‌توانند روزه بگیرند یا خیر، می‌گوید: «در صورت وجود مشكل بزرگی نظیر از كار افتادگی كلیه‌ها و یا نارسایی آنها نباید افراد به روزه‌گیری مبادرت ورزند اما اگر مشكل سنگ كلیه است كه سال‌ها با بیمار بوده و با رعایت چند نكته هیچ نوع عارضه‌ای را به همراه ندارد، بلا مانع است. در افرادی كه سابقه سنگ كلیه دارند توصیه می‌شود در طول روزه‌داری حتما نوشیدن آب را فراموش نكرده و بیشتر آن را در بین افطار تا شام بنوشند تا در طول روزه‌داری دچار كم آبی نشوند. به علاوه استفاده از میوه‌ها و سبزیجات آبدار نیز به عنوان منبع آب بوده و می‌تواند مانع بروز سنگ جدید و یا آسیب به كلیه شود. به علاوه مصرف آب مقدار مناسب نقش مهمی را در سم‌زدایی دستگاه گوارش به همراه دارد.» دكتر مظهری در زمینه كم آبی در طول روزه می‌گوید: «در هنگام سحر باید از نوشیدن مایعات كافئین‌دار دوری كرد زیرا این نوشید‌نی‌ها با افزایش ادرار زمینه‌ساز بروز كم آبی‌ بوده و موجب از دست دادن نمك‌های معدنی در روزه‌دار می‌شود.» وی در ادامه می‌گوید: «بسیاری از افراد با داشتن كمی ناراحتی گوارشی از روزه‌گرفتن اجتناب می‌كنند در حالی كه با رعایت چند نكته تغذیه‌ای می‌توان این عوارض را به حداقل خود رسانید به طوری كه، باید از مصرف مواد غذایی كه سرخ كرده هستند و یا ادویه، روغن و شكر بالایی دارند دوری كرد.زیرا این مواد موجب سوء هاضمه و سوزش معده می‌گردند و از آنجایی كه در این مدت اسیدیته معده بالا می‌رود، مصرف این‌گونه مواد می‌تواند احساس سنگینی در معده، ترش كردن و دیگر مشكلات گوارشی را به همراه داشته باشد. در عوض مواد غذایی حاوی فیبر نظیر میوه‌‌و‌‌سبزیجات می‌توانند از تولید بیش از اندازه اسید در معده جلوگیری كرده و از مشكلات مربوط به آن بكاهند».
دكتر مظهری در این باره معتقد است كه: «تحقیقات جدید بر روزه‌داری نشان داده است كه رشد تومورها در هنگام روزه‌داری كاهش می‌یابد و كنترل‌های ژنتیكی با دقت بیشتری هدایت می‌شود اما در بیماران مبتلا به سرطان از آنجایی كه كم اشتهایی و ضعف سیستم ایمنی در اثر بیماران و داروهای مصرفی ایجاد می‌گردد، به هچ عنوان توصیه نمی‌شود.»
دكتر مظهری در ادامه می‌افزاید: «چون در دوران روزه‌داری بهبود وضعیت جسمی در كنار بهبود وضعیت روحی افراد قرار دارد، خانه‌تكانی جسم و جان به بهترین نحو انجام می‌شود و اگر در این میان بیماری نیز حادث شده باشد، نه تنها كنترل می‌شود بلكه در پایان ماه رمضان دیگر اثری از آن دیده نخواهد شد.»
هيچ كس لياقت اشكهاي تو را ندارد و كسي كه اين لياقت را داشته باشد هيچ گاه تو را به گريه نمي اندازد...
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

Re: **** روزه از ديدگاه پزشكي و مسائل آن ****

پست توسط achachi98 »

     از افراد با اینکه در ماه رمضان روزه می گیرند اما باز هم در این ماه دچار اضافه وزن می شوند،علت در چیست؟

** هنگام افطار از آغاز كردن تغذیه با آب سرد،نوشابه و مانند اینها جدا خودداری كنید.به جای آب سرد كمی آب گرم یا چای میل كنید.
[COLOR=#4f81bd]**  افطار را با خوردن خرما،كشمش،عسل و به‌‌طور كلی با یك قند طبیعی آغاز كنید.به این ترتیب اشتها كنترل می‌شود و زیاده‌خوری كم‌تر پیش می‌آید.
[COLOR=#f79646]**  خوردن چای شیرین كم‌رنگ،شیر گرم،فرنی و حلیم كم‌روغن در آغاز افطار مناسب است.
** خوردن نان و پنیر و سبزی (ضدعفونی شده) یا نان و پنیر و مغز گردو توصیه می‌شود.
** سبزی را در افطار میل كنید.چرا كه خوردن سبزی در سحری ممكن است منجر به تشنگی در طول روز بشود.
[COLOR=#f79646]**  از آشامیدن آب فراوان در وسط غذا خودداری كنید.آب در وسط غذا سبب رقیق شدن شیره گوارشی و اختلال در هضم می‌شود.
       [COLOR=#9bbb59]** در زمان بین افطار تا سحر،البته با رعایت فاصله با غذا،آب كافی بیاشامید.
** حتما برای صرف سحری،كمی زودتر از خواب برخیزید تا هم ضمن استفاده از بركات معنوی ساعات سحر و مناجات با خدا،بدون عجله و با آرامش خاطر سحری بخورید.حتی اگر میل به خوردن غذا در سحر ندارید،آب،چای،شیر و مانند اینها را فراموش نكنید.
[COLOR=#f79646]**  از خوردن تنقلات فراوان خودداری كنید.
       [COLOR=#9bbb59]**حتما در غذای افطار و به خصوص سحر میوه میل كنید.علاوه بر میوه‌جات فصل،از خیسانده برگه آلو،زردآلو،انجیر و مانند اینها هم می‌توان به عنوان میوه استفاده كرد.گوجه فرنگی هم می‌تواند نقش میوه را داشته باشد.
** اگر در ماه رمضان دچار یبوست می‌شوید علاوه بر میوه از خورش‌های ملین مثل خورش آلو و خورش‌های سبزی‌دار بیشتر استفاده كنید.
** در طول زمان امساك (روزه) از رفتن به حمام داغ،خون دادن و كارهایی كه موجب ضعف و بی‌حالی می‌شود خودداری كنید.
** معده خالی در هنگام افطار تحمل غذای سنگین را ندارد،لذا خوردن غذاهای سهل‌الهضم و تقریبا نرم برای افطار مناسب‌تر است.
** اگر تخم‌مرغ میل می‌كنید در درجه اول به صورت آب‌پز سفت و در درجه دوم به صورت نیم‌بند (به شرط آن كه سفیده آن منعقد شده باشد و زرده كمی حالت سفتی به خود گرفته باشد) میل كنید.تخم‌مرغ نیمرو زیان‌بخش بوده و همچنین دیر هضم‌تر از تخم مرغ آب‌پز است.
     [COLOR=#f79646]** سالاد (بدون پیاز) مكمل خوبی برای غذاها در ماه مبارك رمضان است.     [COLOR=#9bbb59]** بادمجان،فلفل و سایر ادویه‌ها گاهی موجب احساس تشنگی در طول روز می‌شود.   
[COLOR=#4f81bd]**
آشامیدن آب یخ یا نوشابه خیلی سرد برای معده خالی زیان‌بخش است.
** اگر به اقتضای فصل گرما یا فعالیت‌های بدنی،در طول روزه‌داری زیاد عرق كردید،نمك از دست رفته توسط عرق را به صورت‌های مختلف در افطار و سحر جبران كنید.
    
** از تغییرات شدید در عادات غذایی و خوردن غذاهای نامانوس یا غذاهایی كه برای شما ناراحتی به وجود می‌آورد لااقل در ماه رمضان خودداری كنید.
    
** كله‌پاچه،سیرابی و شیردان موجب تشنگی زیاد می‌شود.لذا بهتر است میل نكنید ولی اگر مایلید میل كنید به صورت كم‌آب،كم‌نمك و آن هم در افطار میل كنید.   

 
منبع : جام جم  
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4348
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6690 بار
سپاس‌های دریافتی: 12079 بار
تماس:

Re: **** روزه از ديدگاه پزشكي و مسائل آن ****

پست توسط Mohammad 1985 »

اولا کسی که اینو نوشته صداش از زیر کولر گازی در میاد ! و احتمالا تا ساعت 5 بعد از ظهر هم خواب بوده ! مگه میشه توی این گرما افطار آب نخورد ؟! من الان این چند روز فقط افطار آب میخورم !
در ضمن یکی از مهمترین دلایل چاقی در این ماه واکنش بدن به گرسنگی طولانی هست که سوخت و سوز بدن رو کاهش میده تا انرژی کمتری مصرف بشه .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”