شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

اعلام آمادگی پوتین برای همکاری با «نم»
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، در نامه به شرکت کنندگان در پانزدهمین نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد (نم)، آمادگی کشورش را برای همکاری با این مجموعه را اعلام کرد.
به گزارش مشرق به نقل از مهر، وی اعلام کرد که کشورش آماده است همکاری های خود را با جنبش عیر متعهدها افزایش دهد.

پوتین در این نامه که توسط فرستاده اش به تهران ارائه شد به شرکت کنندگان در این اجلاس در تهران تأکید کرد که روسیه به سیاست خارجی متوازن خود ادامه خواهد داد.

پوتین افزود: روسیه آماده است همکاری خود را با جنبش عدم تعهد به نفع کل بشریت افزایش دهد.

رییس جمهوری روسیه گفت: جنبش عدم تعهد سهم بزرگی در افزایش اعتماد و ثبات دنیا دارد و گذر زمان ثابت کرد که این جنبش از طریق جداسازی سیاست جهانی از منازعات ایدئولوژیکی، راه مناسبی را برای تحقق اهداف خود جهت از بین بردن بحران در دنیا پیموده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

وائل الحلقی»نخست‌وزیر سوریه در اجلاس تهران:
برخی کشورها عامل بحران در سوریه هستند/سلفی‌ها و القاعده مردم را می‌کشند

خبرگزاری فارس: نخست‌وزیر سوریه در سخنرانی خود در شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت که جهان باید بداند واقعیت بحران در سوریه مربوط به دخالت کشورهای خارجی است.به گزارش خبرنگار فارس مستقر در ستاد خبری شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، «وائل نادر الحلقی» نخست‌وزیر سوریه در سخنرانی خود در شانزدهمین اجلاس سران «نم» از مهمان‌نوازی و تلاش‌های ایران تشکر و قدردانی کرد و تأکید کرد: ایران طی 3 سال آینده می‌تواند با چالش‌های پیش‌روی این جنبش مقابله کند.

وی با تمجید از اینکه جنبش توانسته طی سال‌های گذشته بر اهداف خود بماند و منافع اعضا را تأمین کند، تصریح کرد: جنبش موفقیت‌های بین‌المللی در زمینه نژادپرستی و خلع سلاح به دست آورده است.

الحلقی در ادامه افزود: اعضای دائم شورای امنیت نتوانسته‌اند اهداف خود را در عراق و افغانستان به بهانه تروریسم به دست آورند و ما شاهد سیاست‌های استعماری جدید هستیم. این کشورها به بهانه حقوق بشر اقدام به دخالت خارجی می‌کنند، ما به کارگیری هرگونه قدرت و زور برای دستیابی به اهداف کشورها را محکوم می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه سوریه چند ماهی است با اقدامات تروریستی مورد حمایت خارج از جمله انفجار و قتل مواجه است، افزود: جمهوری سوریه دستیابی به راه حل مسالمت‌آمیز در داخل از طریق شهروندان را ضروری می‌داند. سوریه موافقت خود را با طرح کوفی عنان اعلام نموده است، موفقیت این طرح به تعهد دولت سوریه و اراده ما بر می‌گردد. ما به دنبال از سرگیری گفت‌وگوها و توقف خشونت‌ها هستیم.

نخست‌وزیر سوریه اظهار داشت: بسیاری از کشورها تنها ادعا دارند از راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز در سوریه حمایت می‌کنند اما در واقع با طرح عنان مخالفت کرده و مسئولیت شکست این طرح برعهده آنهاست. آنها تلاش کردند بحران سوریه ادامه یابد و حوادث را وارونه جلوه دادند.

جهان باید بداند واقعیت بحران سوریه مربوط به دخالت کشورهای خارجی است. برخی کشورهای معروف در داخل منطقه و خارج به دنبال عدم ثبات در سوریه هستند.

الحقی در ادامه گفت: مشخص شده که دولت سوریه خواسته‌های ملت را اولویت داده است و به دنبال این است که سوریه جدید بر طبق چند جانبه‌گرایی شکل گیرد.

وی با اشاه به تحولات اخیر سوریه گفت: مشخص شده گروه‌های تروریستی مورد حمایت خارجی از این حوادث سوءاستفاده کرده و مردم بی‌پناه را می‌کشند در بین آنها افراد سلفی و تکفیری القاعده حضور دارند.

کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند و مخالف گفت‌وگو هستند باید علیه آنها مجازات‌های اقتصادی و اخلاقی وضع شود. آنها بخشی از مشکل سوریه هستند.

نخست وزیر سوریه در ادامه افزود: نفاقی که اکنون شاهد آن هستیم این است که کشورهایی که بیانیه پایانی اجلاس نم مبنی بر عدم دخالت خارجی را امضاء کردند خود بخشی از دخالت خارجی در سوریه هستند و موجب بدی وضع اقتصادی مردم سوریه می‌شوند. آقای مرسی و هیچ طرف دیگر حق ندارد از قانون در سوریه صحبت کنند این قانون متعلق به سوریه است.

وی ادامه داد: گفت‌وگوی ملی در فضای مسالمت‌آمیز موفق خواهد بود.

نخست‌وزیر سوریه با بیان اینکه کشورها باید نسبت به آنچه در سوریه می‌گذرد آشنایی کامل و موضعی شفاف داشته باشند که بر مبنای عدم دخالت در امور سایر کشورها باشد یادآور شد: سهم جنبش نم نیز برای حل مسالمت‌آمیز مسائل از جمله درگیری بین اسرائیل و اعراب است.

وی پایان اشغال سرزمین فلسطین از سوی اسرائیل و پایان دادن به اشغال جولان و همچنین بازگشت به سرزمین‌های 1967 را از جمله مسائل مهم مورد توجه جنبش نم خواند و یادآور شد: اسرائیل به قطعنامه‌های سازمان ملل تجاوز کرده و تمامی قوانین بین‌المللی را نادیده گرفته است.

نخست‌وزیر سوریه با اشاره به محکومیت مجازات‌های و تحریم‌های اقتصادی این کشور گفت: ملت سوریه هزینه اصلی این مجازات‌ها را پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه نباید ملت‌ها را از دستیابی به حقوق خود منع کرد، گفت: مجازات علیه ملت‌ها و کشورها یک تهدید آشکار علیه منشور سازمان ملل است و سوریه مخالفت خود را با تدابیر صورت گرفته برای مجازات اقتصادی که دولت آمریکا آن را برای ملت ایران و سایر کشورها رقم زده اعلام می‌کند.

نخست‌وزیر سوریه یادآور شد: جنبش نم ثابت کرده که می‌تواند مسئولیت‌های خود را بر دوش کشیده و همگام با تحولات بین‌المللی پیش برود.

وی خلع سلاح دام و مبارزه با اشکال مختلف استعمار را از جمله مواردی خواند که جنبش دنبال می‌کند و خاطرنشان کرد: چالش‌های اقتصادی و قید و بندهای جنبش عدم تعهد اهمیت یک راهبرد سیاسی جدید را بیش از پیش برای این جنبش آشکار می‌کند.
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 801
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ آبان ۱۳۸۵, ۸:۲۶ ب.ظ
محل اقامت: تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي
سپاس‌های ارسالی: 2750 بار
سپاس‌های دریافتی: 7452 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط DJ Dani »

فکر کنم مان موهان سینگ تهران رو ترک کرد.
400-747 ایر ایندیا رو دیدم که پرواز کرد و رفت ، ماشاالله بهش ، تر و تمیز ، خیلی آروم ارتفاع گرفت و رفت.
البته دیروز A340-500 قطر و A340-400 مصر رو هم دیدم واقعا زیبا بودند ، بدون صدا ، فوق العاده بزرگ و البته از نظر طولی هم خفن بود...
تصویر
اگه این خانواده 340 اینطوری هستند ، پس نوع 800 چی هست!
تصویر
بی صبرانه منتظر دیدن 200-777 نوع ER بنگلادش هستم ، البته در این بین یک سری ایرباس سری 300 تا 330 و لیرجت و بوئینگ مثل 767 هم بودند که تشریف بردند و احتمالا دوباره میان تا سران خودشون رو ببرند ، یک تعداد هم گویا دیشب رفتند.
البته هواپیماهای کلاسیک دیگه مثل IL-62 سودان و Tu-134 سوریه و ... هم جالب هستند ، خیلی دوست داشتم که کره شمالی هم با ایر کوریو میومد میدیدم...
تصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

نظر لاریجانی درباره سخنان مرسی
دیپلمات باسابقه کشورمان با تاکید بر اینکه بیان نظرات مخالف از سوی محمد مرسی و بان کی مون در اجلاس تهران بزرگی و سعه صدر جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد گفت: اجلاس امروز تهران نشان دهنده عظمت و مقام بالای جمهوری اسلامی ایران بود.
به گزارش مشرق به نقل از مهر ، محمد جواد لاریجانی شامگاه پنجشنبه در برنامه تلویزیونی دیروز، امروز، فردا با اشاره به اینکه برگزاری نشست سران عدم تعهد در تهران بسیار موفقیت آمیز بوده است گفت: نحوه مدیریت اجلاس نم ، بیانات رهبر معظم انقلاب و همت دولت عزیز در برگزاری کنفرانس سران عدم تعهد در تهران کار بسیار عظیمی است.

وی همچنین تاکید کرد: جنبش عدم تعهد در شرایط فعلی یک صدا است که به شدت به آن نیازمندیم چرا که بحث اعلام مواضع در ساختار جنبش عدم تعهد بسیار مهم است.

معاون اسبق وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه 60 سال پیش در هنگام تشکیل جنبش عدم تعهد فضای خفقان آوری توسط دو امپراتوری شوروی و آمریکا درست شده بود گفت: جنبش عدم تعهد به دنبال این بود که فضایی فراهم کند تا کشورهایی که می خواهند از این دو قدرت تبعیت نکنند در آن فعالیت کنند.

وی افزود: متاسفانه غرب بعد از فروپاشی شوروی دیکتاتوری وحشتناکی را آغاز کرد و برای جهان گشایی حتی از نیروی نظامی آشکار هم جلوگیری نکردند.

لاریجانی تاکید کرد: متاسفانه این فضای خفقان بین‌المللی سنگین تر از فضای دو قطبی بود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به ریاست سه ساله ایران بر جنبش عدم تعهد گفت: رهبری سه ساله ایران بر جنبش عدم تعهد خشم غرب را درآورده است اما آنها باید بدانند صدای جنبش عدم تعهد از گذشته رساتر خواهد شد و ایران مقابل گرایش جهان گشایانه غرب می ایستد.

وی همچنین با اشاره به تفاوت اجلاس شانزدهم تهران با اجلاس های قبلی ادامه داد: ایران یک رئیس تشریفاتی برای جنبش عدم تعهد نیست و کشور ما در خصوص مسائل مهم جهانی موضع گیری های دقیقی دارد.

لاریجانی با بیان اینکه یکی از دقیق ترین مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره تحولات سوریه است گفت: امروز رهبری جنبش عدم تعهد به دست کشوری است که در بیان مقاصد دقیق خود از هیچ قدرتی ابا ندارد البته باید تاکید کرد جنبش عدم تعهد هم از ریاست ایران بهترین سود را خواهد برد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در ادامه به بیان خاطره ای از اولین حضور جمهوری اسلامی ایران در اجلاس عدم تعهد در حراره اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در اجلاس حراره در مقام ریاست جمهوری سخنانی بیان کردند که امروز زمینه اجرای آن پیدا شده است.

وی در مقایسه سطح اجلاس شانزدهم عدم تعهد با مجالس قبلی به خصوص اجلاس حراره با بیان اینکه تشکیل اجلاس تهران از لحاظ میزان مشارکت سران در حد بسیار عالی بوده است گفت: مهمترین عناصر کلیدی در اجلاس حراره آیت الله خامنه ای ، راجیر گاندی ، رابرت موگابه و فیدل کاسترو بودند اما در اجلاس تهران سران برجسته اکثر کشورهای عضو حضور داشتند.

لاریجانی افزود: خاطرم هستم در اولین ملاقات رهبر با راجیر گاندی بنای دوستی گذاشته شد که بعدها هم ماندگار شد و حتی هنگامی که از نخست وزیری هند کنار گذاشته شد به همراه خانواده اش به تهران سفر کرد.

معاون وقت وزارت امورخارجه در ادامه با اشاره به نحوه تنظیم سخنرانی رهبر معظم انقلاب در اجلاس حراره گفت: بنده و تعدادی از دوستان به دلیل اعتمادی که رهبر معظم انقلاب داشتند مامور شدیم سخنان ایشان در اجلاس جنبش عدم تعهد در حراره زیمبابوه را با توجه به خطوط و سیاست های کلی مدنظر ایشان تدوین کنیم و بعد از تایید و ارائه نظرات اصلاحی خود ایشان برای حضرت امام خمینی (ره) جهت اصلاح و اعمال نظر نهایی ارسال کنیم. اما هنگامی که مشغول ویرایش این سخنرانی بودیم حاج احمد خمینی به ما پیغام داد که امام می خواهند هر چه سریعتر متن پیام را ببینند.

دیپلمات باسابقه کشورمان افزود: هنگامی که حضرت امام (ره) بعد از تورق سخنرانی آیت الله خامنه ای رئیس جمهور وقت متن ویرایش شده را برای ما ارسال کردند مشاهده کردیم که ایشان متن را جز به جز خوانده اند و حتی برخی جمله ها را کم یا زیاد کردند و نشان می داد ایشان توجه بسیار ویژه ای به نحوه سخنرانی رئیس جمهور وقت داشتند.

وی ادامه داد: توجه ویژه حضرت امام به متن سخنرانی آیت الله خامنه ای و استقبال خوب ایشان از متن سخنرانی آیت لله خامنه ای نشان دهنده این بود که ایشان به رهبر معظم انقلاب توجه تشریفاتی نداشتند.

لاریجانی با اشاره به تبلیغات اخیر غربی ها در مورد ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد گفت: غرب از این می ترسد که ایده های خوبی برای دنیایی آزاد از سوی ایرانیان مطرح شود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به لزوم اصلاح ساختار سازمان ملل گفت: سازمان ملل توسط غربی ها به یک افتضاح کشیده شده و آنها از این سازمان استفاده ابزاری می کنند و هنگامی که جایی روش های آن را دوست نداشته باشند این سازمان را تحقیر می کنند.

وی با اشاره به تلاش غربی ها برای منصرف کردن حضور سران در تهران و افشای تبادل پیامک توسط برخی کشورهای غربی گفت: غرب در این زمینه فراتر از پیامک عمل کرد و در یک فاصله چند ماهه عملیات وسیع دیپلماتیک از سوی وزرای خارجه و روسای جمهور کشورهای غربی انجام شد که مقامات نم در تهران شرکت نکنند اما غربی ها با ناکامی بزرگی روبرو شدند.

لاریجانی در ادامه با تاکید بر اینکه تشکیل اجلاس تهران پیروزی بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران بود گفت: هر کشوری که در اجلاس تهران شرکت نمی کرد به ضرر خود عمل می کرد و امتیازاتی را از دست می داد.

وی در خصوص سخنان مرسی رئیس جمهور مصر در اجلاس نم با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از بیان نظرات مخالف ابایی ندارد گفت: ما اعتقاد نداریم که باید نظرات دیگران را حذف کرد. در اجلاس امروز تهران اظهارات مخالفی از سوی محمد مرسی رئیس جمهور مصر و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل مطرح شد اما ما مخالف اظهار نظر نیستیم و اعتقاد داریم کسی نباید نظر خود را به دیگران تحمیل کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه بیان نظرات مخالف از سوی محمد مرسی و بان کی مون در اجلاس تهران بزرگی و سعه صدر جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد گفت: اجلاس امروز تهران نشان دهنده عظمت و مقام بالای جمهوری اسلامی ایران بود.

وی با تاکید بر اینکه ممکن است در موضوع سوریه برخی سران مخالف موضع ایران باشند گفت: اما مخالفت آنها با مداخله خارجی بسیار قابل توجه است و همین امر امروز از سوی آقای بان کی مون هم مطرح شد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

کوثری خواستار شد؛
2 کرسی دائم شورای امنیت برای "نم"
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تغییر در سازمان ملل و به ویژه در شورای امنیت باید صورت گرفته و دو کرسی دائم شورای امنیت در اختیار جنبش عدم تعهد قرار گیرد.
به گزارش مشرق ، محمداسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سخنان ولی امر مسلمین جهان در افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عدم تعهد در تهران گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب در حضور دبیرکل سازمان ملل خواستار تغییر ساختار سازمان ملل شدند، سازمان ملل متحد با ساختار کنونی خود برای جامعه بشری چندان مؤثر نبوده و لذا این تغییر ساختار به ویژه در شورای امنیت باید صورت گیرد.

وی افزود: در شورای امنیت یا باید حق وتو اعضای دائم این شورا از بین رفته و یا دو کرسی دائم آن در اختیار جنبش عدم تعهد قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر در خانه ملت خاطرنشان کرد: همان طور که جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده و رهبر معظم انقلاب در سخنان روز گذشته خود بر آن تأکید داشتند، سرنوشت مردم فلسطین باید از طریق برگذاری رفراندم مشخص شده و این امر مشروط بر این است که آوارگان فلسطینی به کشور خود بازگردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ساختار سازمان ملل به ویژه در شورای امنیت باید تغییر کرده و دو کرسی دائم در اختیار جنبش نم قرار گیرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

سخنرانی 50 مقام در نشست امروز
دومین روز نشست سران نم در تهران با سخنرانی 50 رئیس هیئت و مقام شرکت کننده به کار خود پایان خواهد داد.
به گزارش مشرق به نقل از فارس، شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد دیروز (پنجشنبه) با سخنرانی مقام معظم رهبری در محل سالن اجلاس سران در تهران آغاز به کار کرد.

در این نشست ریاست جنبش عدم تعهد به مدت سه سال از مصر به ایران تحویل داده شد.

در نشست عصر سران 21 رئیس هیئت به ایراد سخنرانی پرداختند و امروز در آخرین روز این نشست 50 رئیس هیئت و مقام شرکت کننده در شانزدهمین نشست سران سخنرانی خواهند کرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

فیگارو: بان کی مون با سفر به تهران تحریم دیپلماتیک علیه ایران را شکست

خبرگزاری فارس: یک روزنامه فرانسوی طی گزارشی با اشاره به سفر دبیرکل سازمان ملل به تهران برای شرکت در اجلاس سران جنبش عدم تعهد، اعلام کرد که وی با این سفر تحریم دیپلماتیک علیه ایران را شکسته است.به گزارش فارس، روزنامه فرانسوی «فیگارو» در گزارشی به قلم ایزابل لاسر حول سفر «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد به تهران برای شرکت در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد نوشت: دبیرکل سازمان ملل در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد که طی روزهای پنجشنبه و جمعه در ایران برگزار می‌شود، شرکت دارد.

این روزنامه فرانسوی در ادامه گزارش خود با اشاره به قرار داده شدن لاشه خودروهای دانشمندان هسته‌ای ترور شده در ایران از سال 2010 به همراه عکس این شهدا در جلوی درب ورودی محل برگزاری اجلاس افزود: این نشانه نمی‌تواند بیش از این شفاف و واضح باشد.

ایران تمایل خود برای استفاده از این اجلاس به منظور شکست انزوای بین‌المللی خود را که به دلیل ادامه برنامه هسته‌ای این کشور برایش به وجود آمده، پنهان نمی‌کند.

جمهوری اسلامی ایران همزمان با وجود تهدید حمله اسرائیل، تحریم‌های اقتصادی و تشدید حضور نظامی آمریکا در خلیج [فارس]، در تلاش است از فرصت برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد برای همسو کردن بخشی از غیرمتعهدها با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای خود بهره گیرد.

فیگارو در ادامه گزارش خود نوشت: جنبش عدم تعهد نخستین بار در بحبوحه جنگ سرد در سال 1961 از سوی کشورهایی که می‌خواستند استقلال خود را مقابل دو جبهه آمریکا و شوروی حفظ کنند، در بلگراد تأسیس شد.

این جنبش امروز متشکل از حدود یکصد کشور است و به همین دلیل است که دبیرکل سازمان ملل متحد در اجلاس مربوط به آن شرکت می‌کند.

این روزنامه فرانسوی در ادامه خاطرنشان کرد: آمریکا و اسرائیل حضور بان کی مون در اجلاس تهران را مورد انتقاد قرار داده‌‌اند زیرا معتقدند که حضور وی به نفع کشوری است که تحت تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

فیگارو تأکید کرد: بان کی مون با قبول سفر به تهران، در واقع تحریم دیپلماتیک علیه ایران را شکسته است.

وزارت امور خارجه آمریکا معتقد است که این تصمیم حاوی نشانه مثبتی نیست. در اسرائیل نیز که مقامات ایرانی دائما از آن به عنوان «غده سرطانی» یاد می‌کنند، صداها برای بایکوت ایران، بی نتیجه بلند شده است.

دبیرکل سازمان ملل پاسخ داده که می‌خواهد از این گفت‌وگوهای دوجانبه با رهبران ایران برای تداعی درخواست‌های جامعه بین‌الملل در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بهره ببرد.

این در حالیست که مقامات ایرانی نیز به نوبه خود از این اجلاس برای به تصویر کشیدن ایرانی قدرتمند استفاده خواهند کرد؛ اجلاسی که «محمد مرسی» رئیس‌جمهور جدید مصر و «مانموهان سینگ» نخست‌وزیر هند نیز در آن شرکت داشتند.

نشست غیرمتعهدها که جمهوری اسلامی ایران ریاست آن را برای مدت 3 سال بر عهده خواهد داشت، همچنین برای تهران فرصتی خواهد بود که با دادن رنگ و لعاب سیاسی و ضد غربی به جنبش عدم تعهد آن را بار دیگر به حرکت درآورد.

ایران این نشست را نمایش قدرت علیه تکبر فراگیر می‌داند و در بیانیه‌ پایانی اجلاس احتمالا تحریم‌های اقتصادی، فشارهای سیاسی و اقدام نظامی یکجانبه علیه اعضای جنبش عدم تعهد رد خواهد شد.

این بیانیه همچنین بر ضرروت دموکراتیزه کردن شورای امنیت سازمان ملل از طریق کاهش تأثیر و نفوذ قدرت‌های بزرگ در آن و حق تمامی کشورها برای برخورداری از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز تأکید خواهد کرد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

احمدی‌نژاد دردیدار محمودعباس؛
ایران آماده میزبانی گروه‌های مختلف فلسطینی برای رسیدن به تفاهم است
رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی با وی در تهران گفت: هرگاه شما و دیگر برادران فلسطینی ما در گروه‌های مختلف آمادگی داشته باشید، در ایران از شما به گرمی استقبال خواهیم کرد تا با یکدیگر به گفتگو نشسته و مقدمات تفاهم و وحدت بین همه فلسطینیان را فراهم کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد عصر پنجشنبه در دیدار محمود عباس رییس دولت خودگردان فلسطین در حاشیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد مسأله فلسطین را مهمترین و پیچیده‌ترین مسأله پیش روی کشورهای منطقه عنوان کرد و گفت: فلسطین امروز مهمترین مسأله منطقه است که این اهمیت حتی جنبه بین‌المللی نیز پیدا کرده و همه دنیا به نوعی با موضوع درگیر هستند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه دیدگاه جمهوری اسلامی درباره مسأله فلسطین از 34 سال پیش به این سو همواره به صورت روشن و شفاف و بدون تغییر اعلام شده است، افزود: ما تنها کشوری هستیم که هرگز رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناختیم و معتقد بوده و هستیم که آنان اشغالگرانی هستند که با زور در منطقه حضور یافته و فلسطینیان را می‌کشند.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها در منطقه ریشه ندارند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که فلسطین را متعلق به همه فلسطینیان می‌داند و معتقد است خود مردم این کشور باید سرنوشت‌شان را تعیین کنند و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز همین فکر و دیدگاه را اعلام و از آن دفاع کرده است.

رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه ما همه فلسطینیان را دوست داریم و هیچ اختلافی بین گروه‌های مختلف فلسطینی را مطلوب ندانسته و قبول نداریم، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به این اصل متعهد و پایبند است که همه گروه‌های فلسطینی باید با هم متحد باشند؛ چرا که در این صورت فرصت‌های آنان برای آزادسازی سرزمین‌شان بسیار بیشتر خواهد بود.

دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: هرگاه شما و دیگر برادران فلسطینی ما در گروه‌های مختلف آمادگی داشته باشید، در ایران از شما به گرمی استقبال خواهیم کرد تا با یکدیگر به گفتگو نشسته و مقدمات تفاهم و وحدت بین همه فلسطینیان را فراهم کنیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه استنباط من از رخدادها و تحولات این است که تاریخ ما را نظاره می‌کند، گفت: 65 سال است که فلسطین اشغال شده و ما مسلمانان همواره با یکدیگر درگیر بوده‌ایم؛ باید مسائل را کلان‌تر و با دوراندیشی تحلیل کرد و رسیدن به تفاهم، همدلی و وحدت را مبنای کار قرار داد، چرا که به تنهایی نمی‌توان کاری از پیش برد.

دکتر احمدی‌نژاد اظهار داشت: باید بشدت مراقب همه چیز باشیم تا تکرار اشتباهات گذشته باعث نشود که دوباره مجبور به عقب‌نشینی در مقابل خواسته‌های دشمن شویم.

رییس‌جمهور تصریح کرد: معتقدم، می‌شود شرایط امروز عرصه بین‌المللی را که علیه فلسطینیان و کشورهای مستقل است، به نفع آنان تغییر داد؛ ما همه فلسطینیان را دوست داریم و خواهان پیروزی و موفقیت آنها هستیم.

وی افزود: همه فشارها و بداخلاقی‌های دشمنان با جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به حال صرفاً به دلیل حمایت قاطع ایران از آرمان فلسطین و فلسطینیان است.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این دیدار با بیان اینکه بسیار خوشحالم از اینکه به ایران سفر کرده‌ام، گفت: خوشحالی بنده از آن جهت است که فرصتی فراهم شده تا با شما بی‌واسطه و رودررو به گفتگو بنشینم.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: با توجه به شرایط منطقه و عرصه بین‌المللی نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا موجودیت فلسطینی خودمان و سرزمین را حفظ و تثبیت کنیم و در این راستا با برادران خود در غزه مشغول گفتگو و مذاکره برای رسیدن به یک طرح سیاسی به منظور تفاهم جمعی و وحدت هستیم.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین ادامه داد: بنده بسیار خوب به ارزش وحدت و آشتی ملی در فلسطین واقف هستم و می‌دانم رژیم صهیونیستی از اختلاف بین فلسطینیان بیش از هر کس دیگری خوشحال شده و نفع می‌برد و از همین‌رو آمادگی کامل‌مان را برای از سرگیری مذاکرات و گفتگوها با برادرانمان در غزه اعلام می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز حتی بسیاری از کسانی که تصورش را نمی‌کردیم، دست از حمایت از فلسطین برداشته‌اند، گفت: باور داریم که ایرانیان مردم و ملت فلسطین را عمیقاً و خالصانه دوست دارند و مجدانه خواهان تداوم روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

معاون امور آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در گفتگو با فارس:
عدم دخالت نظامی در سوریه مورد اجماع سخنرانان اجلاس تهران است

خبرگزاری فارس:عباس عراقچی،معاون امور آسیا و امور اقیانوسیه وزارت امورخارجه گفت: محور اصلی پیشنویس بیانیه تهران و نکته‌ای که تمام کشورهای عضو بر آن تأکید دارند، عدم لزوم دخالت نظامی در سوریه است.به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، عباس عراقچی معاون امور آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به تلاش برخی از کشورهای عربی برای تحت تأثیر قرار دادن بیانیه پایانی تهران در خصوص موضوع سوریه گفت: سازمان عدم تعهد نزدیک به یکصد و بیست عضو در اختیار دارد و هرکدام نیز ممکن است نظرات خاصی نسبت به بیانیه پایانی تهران داشته باشند.

وی افزود: البته هنوز بیانیه پایانی به تصویب نرسیده است و باید منتظر بحث و بررسی بیشتر در این خصوص باشیم.

معاون امور آسیا و امور اقیانوسیه وزارت امورخارجه تصریح کرد: محور اصلی پیشنویس بیانیه تهران و نکته‌ای که تمام کشورهای بر آن تأکید دارند عدم لزوم دخالت نظامی در سوریه است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

موگابه در نشست سران نم در تهران:
اعتراض دارندگان سلاح اتمی به برنامه هسته ای ایران خنده دار است

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور زیمبابوه با انتقاد از تحریم های اعمال شده علیه ایران، گفت: خنده دار است آنهایی که خود سلاح هسته ای دارند بیشترین اعتراض را به برنامه اتمی ایران وارد می کنند.به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه امروز (جمعه) در دومین روز نشست سران عدم تعهد در تهران طی سخنانی ضمن تبریک ریاست سه ساله جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد، گفت: مطمئنم که تحت ریاست ایران جنبش عدم تعهد پیشرفت کرده و منافع این جنبش همچنان حفظ خواهد شد.

وی جنبش عدم تعهد را پس از سازمان ملل بزرگ ترین گردهم آیی در جهان برشمرد و یادآور شد: می توان با استفاده از ظرفیت های این جنبش نظامی را به وجود آورد که براساس برادری، احترام به حقوق کشورها، احترام به حاکمیت ملی و عدم مداخله در امور کشورها باشد.

موگابه با اشاره به اصول مهم جنبش عدم تعهد خاطرنشان کرد: این جنبش باید همواره به دنبال صلح جهانی و پیشرفت اقتصادی همه مردم دنیا باشد و همچنین تغییر ساختارهای بین المللی برای برخورد با چالش های مختلف و نوظهور جهانی از اولویت های این جنبش باشد.

رئیس جمهور زیمبابوه اقدامات یکجانبه که تحت پوشش مداخلات انسان دوستانه انجام می شود و هر نوع سوء استفاده از سازمان ملل برای اعمال زور با کوچک ترین بهانه ای را محکوم کرد و خواستار چندجانبه گرایی در روابط بین الملل شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به معاهده NPT و موضوع خلع سلاح جهانی اظهار داشت: ناعادلانه است که ایران برای استفاده از انرژی هسته ای مورد تحریم قرار گیرد و خنده دار این است که کسانی که خود سلاح هسته ای دارند بیشترین اعتراض را به برنامه هسته ای ایران وارد می کنند.

رئیس جمهور زیمبابوه با اشاره به اینکه جنبش نم باید بر افزایش نقش کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل تأکید بیشتری داشته باشد، خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها به اصول و اهداف سازمان ملل احترام نمی گذارند و آنها کشورهای قدرتمند شورای امنیت هستند.

موگابه با اشاره به مسئله فلسطین که مهم ترین موضوع منطقه ای و جهانی طی 60 سال گذشته است، گفت: اگرچه همه کشورها معتقدند که باید دو دولت وجود داشته باشد، ولی فلسطینی ها از این حق خود محروم هستند و قدس شرقی هنوز تحت اشغال است.

رئیس جمهور زیمبابوه با اشاره به اینکه اسرائیل در پی تغییر چهره سرزمین فلسطین است، یادآور شد: شهرک سازی های غیرقانونی باعث می شود که فلسطینی ها خانه های خود را از دست بدهند. متأسفانه از اسرائیل در پایمالی حقوق ملت فلسطین حمایت می شود و ما باید از ملت فلسطین در مقابل اسرائیل حمایت کنیم.

وی ادامه داد: باید بتوانیم آرمان فلسطین را به واقعیت مبدل سازیم.

موگابه با اشاره به مخالفت زیمبابوه با یکجانبه گرایی و کاربرد زور و همچنین مداخله گرایی گفت: ما هنوز خاطره لیبی را در ذهن داریم.

وی همچنین به موضوع سوریه اشاره کرد و افزود: نظامی شدن موضوع سوریه نتیجه این است که جنگ طلبان در داخل و خارج از شورای امنیت به دنبال منافع خود هستند و باید برای حل این بحران مخالفان و دولت را تشویق به گفت و گو کنیم.

رئیس جمهور زیمبابوه اضافه کرد: ملت سوریه باید بر بحران فائق آید و مخالفان نیز باید پشت میز مذاکره با دولت بنشینند.

موگابه در بخش دیگری از سخنانش بزرگ ترین چالش کنونی را اصلاح ساختار سازمان ملل و شورای امنیت عنوان کرد و افزود: مجمع عمومی سازمان ملل باید به عنوان مرجع تصمیم گیری تقویت شود.

وی اظهار داشت: جنبش عدم تعهد باید همچنان به دنبال بازنگری در ساختار سازمان های مالی باشد و کشورهای بیشتری به عضویت این سازمان ها در آیند.

رئیس جمهور زیمبابوه فقر را تهدید بزرگ صلح و امنیت بین الملل خواند و افزود: ما بر حق توسعه اقتصادی و اجتماعی تأکید داریم.

وی با بیان اینکه کشورش هنوز تحت تحریم های کشورهای غربی است، خاطرنشان کرد: ما هنوز به چند جانبه گرایی متعهد هستیم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

در روز دوم اجلاس
بیانیه 700 بندی جنبش عدم‌تعهد امروز نهایی می‌شود

خبرگزاری فارس: در روز دوم از اجلاس سران و در نشست اختتامیه بیانیه بیش از 700 بندی این دوره از اجلاس که در نشست کارشناسان و وزرای خارجه تهیه شده بود، به تصویب نهایی خواهد رسید.به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری فارس،در روز دوم از اجلاس سران و در نشست اختتامیه بیانیه بیش از 700 بندی این دوره از اجلاس که در نشست کارشناسان و وزرای خارجه تهیه شده بود به تصویب نهایی خواهد رسید.

در نشست کارشناسان و وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد سند بیش از 700 بندی برای بیانیه پایانی این اجلاس تهیه شد.

نشست اختتامیه سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد ساعت 15 برگزار می شود که شبکه خبر و رادیو ایران به طور مستقیم آن را پخش خواهند.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: شانزدهمین اجلاس سران غیر متعهدها - تهران

پست توسط Sami 1993 »

رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر سوریه:
دولت سوریه در قضایای کنونی مظلوم واقع شده است

خبرگزاری فارس: حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دولت سوریه،در قضایای کنونی مورد ظلم واقع شده است گفتند: دولت سوریه باید ضمن ادامه اصلاحات سیاسی، پشت پرده توطئه در سوریه را برای افکار عمومی ملتهای عرب تشریح و افشاء کند.به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار نخست وزیر سوریه و هیأت همراه، عامل اصلی و پشت پرده قضایای دردآور سوریه را آمریکا و رژیم صهیونیستی دانستند و تأکید کردند: جنبش عدم تعهد قطعاً بیش از امریکا، ناتو و برخی کشورهای اروپایی، حق ورود سیاسی به مسائل سوریه را دارد.

ایشان ادامه وضعیت کنونی سوریه و کشتار مردم این کشور را غیرقابل قبول خواندند و افزودند: مقصر اصلی در قضایای سوریه کسانی هستند که زمینه ارسال سیل‌گونه سلاح به داخل سوریه و حمایت مالی از گروههای بی مسئولیت را بوجود آورده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی،‌ دادن سلاح به گروههای مخالف در هر کشوری و حمایت مالی و تبلیغاتی از آنها را زمینه ساز بوجود آمدن شرایطی همچون سوریه دانستند و تأکید کردند: اگر امروز به مخالفان سیاستهای دولتهای اروپایی نیز که اقدام به برپایی تظاهرات می کنند، پول و سلاح داده شود، قطعاً وضعیت کنونی سوریه در این کشورها نیز بوجود خواهد آمد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دولت سوریه، در قضایای کنونی مورد ظلم واقع شده است، افزودند: دولت سوریه باید ضمن گرفتن هرگونه بهانه از مخالفان و بهانه جویان و ادامه اصلاحات سیاسی، واقعیت شرایط و پشت پرده توطئه در سوریه را برای افکار عمومی ملتهای عرب تشریح و افشاء کند.

در این دیدار آقای وائل نادر الحلقی نخست وزیر سوریه ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران و ابلاغ سلام آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه، گزارشی از آخرین وضعیت این کشور ارائه کرد.

آقای الحلقی با تأکید بر لزوم فعال شدن جنبش عدم تعهد در موضوع سوریه گفت: دولت سوریه مصمم به مقابله با گروههای تروریستی و پاکسازی مناطق مختلف از این گروهها و همزمان ادامه اصلاحات سیاسی و گفتگوهای ملی است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”