جالب‌ترين تصاوير ماهواره‌اي زمين

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهار شنبه 20 آبان 1388, 5:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

جالب‌ترين تصاوير ماهواره‌اي زمين

پست توسط Qaher1406 » پنج شنبه 5 مرداد 1391, 6:23 pm

تصاوير زمين از منظر فضا يك ديدگاه متفاوت و گاهي روشنگر و الهام‌بخش از سياره را ارائه مي‌كند؛ از اين رو ناسا به ثبت چند مورد از جالب‌ترين تصاير از ماهواره‌هاي لندست كه توسط مردم انتخاب شده‌اند، پرداخته‌ است.
به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، در اين تصاوير از چند رنگ كاذب كه بطور ديجيتال توسط حسگرهاي ماهواره توليد شده براي برجسته كردن ويژگي‌هاي مختلف استفاده شده است.

اولين ماهواره لندست در ژوئيه 1972 به فضا پرتاب شد. در چهلمين سالگرد ماموريت اين ماهواره، از عموم خواسته شد تا از ميان بيش از 120 تصوير در مجموعه «زمين به عنوان يك هنر» بهترينها را انتخاب كنند. پنج تصوير برگزيده بر اساس بيش از 14 هزار نظرسنجي به ترتيب زير هستند.

- فيتوپلانكتونها در درياي بالتيك
تصویرتصویر


مانند اثر هنري «شب پرستاره» ون‌گوك، تجمعات عظيمي از فيتوپلانكتون‌هاي سبز در آب تيره اطراف جزيره سوئدي گوتلند در درياي بالتيك مي‌چرخند.جمعيت انفجار فيتوپلانكتونها مانند اين تصوير هنگامي رخ مي‌دهد كه جريانات عمقي مواد غذايي را به سطح بالايي آب آورده و رشد و تكثير اين موجودات ريز را افزايش مي‌دهد. اين تصوير توسط لندست 7 در ژ.ئيه 2005 ثبت شده است.

- دلتاي يوكان
تصویرتصویر

درياچه‌ها گودالها و لجنزارهاي زيادي در اين تصوير از دلتاي يوكان در جنوب غرب آلاسكا ديده مي‌شود. آبراههاي مارپيچي رود كه يكي از بزرگترين دلتاهاي رودخانه‌اي جهان و عنوان بخشي از پناهگاه حیات وحش ملي دلتاي يوكان بوده، مانند رگهاي خوني در يك اندام است. اين تصوير در سپتامبر 2002 توسط لندست 7 ثبت شده است.

- رودخانه پيچ در پيچ مي‌سي‌سي‌پي
تصویرتصویر


اين تصوير شكلهاي كوچك قالب‌دار شهرها، مزارع و مراتع اطراف پيچهاي رود مي‌سي‌سي‌پي كه بزرگترين سيستم رودخانه آمريكاي شمالي است، به تصوير در آمده است. درياچه‌هاي زيادي در پيچهاي اين رود در جنوب ممفيس در ايالت تنسي وجود دارند. اين تصوير در مه 2003 توسط ماهواره لندست 7 به ثبت رسيده است.

- آبستره الجزيره
تصویرتصویر


اين تصوير كه شبيه به رگه‌هاي زرد كم‌رنگ بوده و در آميزه‌اي از رنگهاي لكه‌دار تكه تكه شده، در حقيقت لبه‌هاي شن در معرض باد در منطقه ارگ Iguidi هستند كه تپه های شنی در آن هميشه در حال تغيير بوده و از الجزيره تا موريتاني در شمال غرب آفريقا گسترده شده است.

ارگ يا درياي شن Iguidi يكي از چندين ارگ صحراي آفريقا بوده كه در آن هر تپه شني در ارتفاع و عرض به 500 متر مي‌رسند. اين تصوير توسط لندست 5 در آوريل 1985 ثبت شده است.

- دریاچه ایر
تصویرتصویر


اين تصوير وحشتناك در حقيقت تكه‌هاي هولناک سايه درياچه اير در كشور صحرايي استرالياي جنوبي است. درياچه اير كه يكي از ويژگيهاي بي‌دوام اين چشم‌انداز خشك و صاف بوده، در زمان پر آبي بزرگترين درياچه استراليا محسوب مي‌شود. با اينحال در 150 سال گذشته تنها سه بار پر شده است. اين تصوير توسط لندست 5 در سال 2006 به ثبت رسيده است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”