نانو تکنولوژي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد علوم دانشگاهي در سطوح و گرايشهاي مختلف به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

نانو تکنولوژي

پست توسط Sardar » یک شنبه 23 مهر 1385, 1:03 pm

تاريخچه

در حدود سال 1950 ميلادي ، فيزيکدان معروف آمريکايي ، پروفسور ريچارد فاينمن پيشنهاد ساخت يک موتور الکتريکي با ابعاد کمتر از 1.64 اينج را داد و براي اولين بار کسي که موفق به ساخت آن شود جايزه 1000 دلاري تعيين نمود. سرانجام ويليام مک ليلان با زحمت فراوان توانست بوسيله يک انبرک دستي و يک ميکروسکوپ اين کار را به انجام برساند. در واقع هدف فاينمن از اين کار ايجاد انگيزه در موسسات آموزشي و تحقيقاتي بود تا توجه آنها را به دنياي ميکروها و نانوها جلب کند.

فاينمن براي اولين بار و بطور جدي اين بحث را در سال 1960 و در تکنولوژي کاليفرنيا (Caltech) طي يک سخنراني با عنوان (There is plenty of 200m at the Bottom) مطرح کرد. در طي اين سخنراني فاينمن طريقه نگارش 24 جلد دايره المعارف Britanica را به صورت تئوري بر نوک يک سوزن توضيح داد و بدين ترتيب شاخه جديدي از دانش پا به عرصه ظهور گذاشت.

ديد کلي
چقدر کوچک؟


تا به اينجا متوجه شديم که علم فناوري نانو که مورد بحث ما مي‌باشد، در مورد بسيار کوچکها صحبت مي‌کند. اما مي‌خواهيم بدانيم چقدر کوچک؟ يک نانو عبارتست از 9-10 متر ، اگر بخواهيم اين اندازه را در ذهن خود مجسم کنيم بايد بدانيم که اگر تعداد يک ميليون ذره يک نانومتري را در کنار هم قرار دهيم تنها طولي برابر با يک ميليمتر بدست مي‌آيد. به صورت کاملا دقيق هنگامي که ما از ابعاد نانومتري صحبت مي‌کنيم. منظور ما ابعادي در اندازه اتمها و مولکولها مي‌باشد

هنگامي که درباره نانو فناوري شروع به جستجو و مطالعه کنيد، به موضوعات و مواد مختلفي بر مي‌خوريد مانند:"نانولوله‌ها ، شبيه سازي مولکولي ، نانو داروها ، سلولهاي سوختي ، کاتاليزورها ، نانو ذرات و ..." ، بنابراين ممکن است نانو فناوري رشته‌اي کاملا گسترده به نظر آيد که موضوعات آن ربط چنداني به هم ندارند. بطور کلي مطالعات نانو فناوري را مي‌توان به سه دسته تقسيم کرد. اگر چه روشهاي تحقيقاتي در آنها با يکديگر متفاوت است، اما اين سه شاخه کاملا به يکديگر مرتبط هستند و پيشرفت در يکي از شاخه‌ها مي‌تواند در شاخه‌هاي ديگر نيز کاملا مؤثر باشد. اين سه شاخه عبارتند از:


نانوتکنولوژي مرطوب
اين شاخه به مطالعه سيستمهاي زنده‌اي مي‌پردازد که اساسا در محيطهاي آبي وجود دارند. در اين شاخه ساختمان مواد ژنتيکي ، غشاها و ساير ترکيبات سلولي در مقياس نانومتر مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. پژوهشگران موفق شده‌اند ساختارهاي زيستي فراواني توليد کنند که نحوه عملکرد آنها در مقياس نانويي کنترل مي‌شود. اين شاخه در برگيرنده علوم پزشکي ، دارويي و بطور کلي علوم و روشهاي مرتبط با زيست فناوري است.


نانوتکنولوژي خشک
اين شاخه از علوم پايه شيمي و فيزيک مشتق مي‌شود و به مطالعه تشکيل ساختارهاي کربني ، سيليکون و مواد غير آلي و فلزي مي‌پردازد. نکته قابل توجه اين است که الکترونهاي آزاد که در فناوري مرطوب موجب انتقال مواد و انجام واکنشها مي‌گردند، در فناوري خشک خصوصيات فيزیکی ماده را پدید می‌آورند. در نانو تکنولوژی خشک کاربرد مواد نانویی در الکترونیک ، مغناطیس و ابزارهای نوری مورد مطالعه قرار می‌گیرد. برای مثال طراحی و ساختن میکروسکوپهایی که بتوان با استفاده از آنها مواد را در ابعاد نانومتر دید.


نانوتکنولوژی محاسبه‌ای
در بسیاری از مواقع ابزار آزمایشگاهی موجود برای انجام برخی از آزمایشها در مقیاس نانومتر مناسب نیستند و یا آنکه انجام این آزمایشها بسیار گران تمام می‌شود. در این حالت از رایانه‌ها برای شبیه سازی فرآیندها و واکنشهای اتمها و مولکولها استفاده می‌شود. شناختی که بوسیله محاسبه بدست می‌آید، باعث می‌شود که زمان پیشرفت نانو تکنولوژی خشک به چند دهه کاهش یابد و البته تأثیر مهمی در نانو تکنولوژی مرطوب نیز خواهد داشت.


فناوری نانو و فیزیک الکترونیک
سازندگان قطعات الکترونیکی علاقه بسیاری به کوچک کردن ابعاد و بالا بردن قدرت محاسبات این تجهیزات دارند. این امر با استفاده از فناوریهای معمولی ، تقریبا به مرز نهایی خود نزدیک شده است. اما فناوری نانو تکنولوژی ، راه دیگری را پیش پا گذاشته است، که می‌تواند دنیای الکترونیک را دگرگون سازد. از جمله وسایل الکترونیکی که با استفاده از این فناوری ساخته شده است، می‌توان به دیود‌های نوری ، رایانه‌های کوانتومی و ترانزیستورهای نانو اشاره کرد.

ساخت دیودهای نوری با استفاده از مواد نانو موجب می‌شود تا 80 درصد در هزینه برق صرفه جویی شود. یک گروه دیگر از محققان روش تازه‌ای موسوم به الگوی انتقال ابر شبکه استفاده کرده‌اند، که ساخت نیم هادیهای نانومتری به قطر تنها 8 نانومتر را امکان پذیر می‌سازد


نانو تکنولوژی در صنعت
توپهای تنیسی که با استفاده از کربن 60 ساخته شده و روانه بازار گردیده سبکتر و مستحکمتر از توپهای عادی است. شرکتهای دیگر با استفاده از مواد نانو پارچه‌هایی تولید کرده‌اند که با یک بار تکان دادن آنها می‌توان حالت اتوی اولیه را به آنها بازگرداند و همه چین و چروکهایشان را از بین برد. با همین یکبار تکان همه گرد و خاکی که به این پارچه‌ها جذب شده‌اند نیز پاک می‌شوند. همچنین با استفاده از فناوری نانو لیوانهایی تولید شده که قابلیت خود تمیز کردن دارند.


فناوری نانو و زیست شناسی
یک گروه از محققان سرگرم تکمیل فیبرهای نوری در ابعاد نانو هستند که قادر خواهند بود مولکولهای مورد نظر را شناسایی کنند. گروهی نیز دستگاهی را در دست ساخت دارند که با استفاده از ذرات طلا می‌تواند پروتئینهای معینی را فعال سازد یا از کار بیندازد. به اعتقاد پژوهشگران برای آنکه بتوان از سلولها در حین فعالیت واقعی آنها اطلاعات مناسب بدست آورد، باید شیوه تنظیم آزمایشها را مورد تجدید نظر اساسی قرار داد.

سلولها در فعالیت طبیعی خود امور مختلفی را به انجام می‌رسانند. از جمله این امور می‌توان به انتقال اطلاعات و علائم و داده‌ها میان خود ، رد و بدل کردن مواد غذایی و بالاخره سوخت و ساز و اعمال حیاتی اشاره کرد. گروه دیگری از محققان تا آنجا پیش رفته‌اند که درصد هستند با مواد نانو پوششهای مناسبی تولید کنند که سلولهای حاوی ویروسهای خطرناک نظیر ویروس ایدز را در خود می‌پوشاند و مانع خروج آنها می‌شود.نانو تکنولوژی در پزشکی
محققان با استفاده از فناوری نانو در حال ساختن کپسولهایی با ابعاد نانومتر هستند که علاوه بر اندازه غیر قابل تصور ، قدرت تشخیص بافتهای مریض را داشته و دقیقا روی این بافت قرار گرفته و مقدار داروی لازم را به آنها می‌رساند. این پدیده را دارو‌سازی می‌گویند. در آزمایشی که به تازگی به انجام رسیده نشان داده شده است که حمله به سلولهای سرطانی با استفاده از ذرات نانو 100 برابر بازده عمل را افزایش می‌دهد. همچنین با استتفاده از فناوری نانو ، نوارهای زخم بندی هوشمندی درست شده است، که به محض مشاهده نخستین علائم عفونت در مقیاس مولکولی ، پزشکان را مطلع می‌سازد.

فناوری نانو و شیمی
با استفاده از فناوری نانو می‌توان کاتالیزور‌‌هایی با نسبت سطح به حجم بسیار بالا تولید کرده و راندمان را در واحد‌های شیمیایی به میزان بسیار زیادی افزایش داد. سلولهای خورشیدی کوانتومی ، استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت تمیز ، نسل جدید باتریها ، پوششهای بسیار مقاوم فرنگهای بی نیاز از شستشو و تحولات خارق العاده دیگر در دنیای شیمی و تولید از کاربرد‌‌های فناوری نانو در شیمی می‌باشد
فناوری نانو و حمل و نقل
مواد جدیدی که از نانو ذرات ساخته شده‌اند، به میزان چشم گیری موجب کاهش وزن وسایل نقلیه خواهند شد. در خودروهای نسل آینده ، بجای فولاد ، از مواد مرکب یا نانو کامپوزیتهایی استفاده می‌شود که وزنی بسیار ناچیز و استحکام حیرت انگیز دارند (نسبت استحکام به وزن در این مواد در مقایسه با فولاد چند صد برابر بیشتر است).

کاهش وزن در وسایل نقلیه یعنی دستیابی به سرعتهای بالاتر ، کاهش مصرف سوخت ، کاهش تولید آلاینده‌ها و هزاران منفعت دیگر که به یمن کاهش آلودگی ، عاید بشر خواهد شد. هم‌اکنون با استفاده از این فناوری ، لاستیکهایی ساخته می‌شود که با دارا بودن درصدی از خاک رس ، مقاومت به سایش بسیار بالایی داشته و عمری چند برابر لاستیکهای معمولی دارند.

هیچ راه گریزی جز سرمایه گذاری در این بخش نیست وگرنه فاصله ما از کشورهای اروپایی و آمریکایی روز به روز بیشتر خواهد شد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:02 pm

بازار ۲۶۰۰ میلیارد دلاری نانوتکنولوژی در سال ۲۰۱۵

بر اساس پیش بینی موسسه Lux Research بازار محصولات نانو در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۶۰۰ میلیارد دلار خواهد بود که این محصولات نیازمند نانومواد، مترولوژی و فناوری ‌های تولید است.

وعده ‌های فناوری نانو در کنترل مواد در ابعاد نانومتر که منجر به ایجاد ویژگی‌های جدید در محصولات می شود، سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی، دولتی و سرمایه ‌گذاران خطرپذیر را برانگیخته است تا به سرمایه‌ گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در فناوری نانو در سال ۲۰۰۵ اقدام کنند به طوری که این سطح سرمایه ‌گذاری در سال ۲۰۰۶ نیز ادامه دارد.
در زمینه تجاری سازی محصولات نانو، الکترونیک در صدر قرار دارد. نیمه‌ هادی ‌ها با ابعاد کمتر از ۹۰ نانومتر، فرم ‌های جدید حافظه‌ های نیمه ‌هادی، ذخیره داده به وسیله نانو الکترومکانیک، نمایشگرهای ارگانیک، نانولوله ‌های کربنی (CNT) و نمایشگرهای نشر میدانی (FED) ابزارهای مختلفی از نسل آینده محصولات الکترونیکی هستند. بازار محصولات نانوالکترونیک در سال ۲۰۰۵ تقریبا ۶ میلیارد دلار بود و پیش‌ بینی می‌شود در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۲۵۰ میلیارد دلار شود.
ملکول ‌های طراحی کننده که شامل ذرات مقاوم نوری برای لیتوگرافی و رزین‌های بسته بندی هستند در حال حاضر بزرگترین بخش بازار نانو مواد را که بیش از ۵۰ درصد بازار را در بر می‌گیرد، تشکیل می ‌دهد. دومین بخش بزرگ شامل نانوپوشش‌ ها است. سومین بخش بزرگ بازار نانو مواد و نانو لوله های کربنی هستند.
بر اساس گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نانو لوله ‌های کربنی نقش مهمی در صنعت الکترونیک در آینده ایفا خواهند کرد. در عین اینکه در صنایع خودرو و هوافضا نیز کاربرد خواهد داشت.
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:03 pm

با استفاده از فناوری نانوتكنولوژی موش های كور نیز می توانند ببینند

براساس مطالعات جدید، فناوری نانوتكنولوژی می تواند بینایی موش های كور را به آنهابازگرداند.دانشمندان توانستند با جدا كردن تارهای عصب بینایی موش های كور كه باعث نابیناشدن این حیوانات می شود به طورمصنوعی تأثیر آسیب های مغزی را شبیه سازی كنند.بعد از تزریق محلولی محتوی ذرات ریز به این حیوانات اعصاب بینایی آنها دوباره رشد كرد و آنها بینایی خود را دوباره بدست آوردند.این تیم از دانشمندان امیدوارند بتوانند در آینده از این شیوه برای جراحی های بازسازی كننده مغز استفاده كنند.یكی از دغدغه های اصلی دانشمندان سیستم عصبی ترمیم دوباره آسیب عصبی در سیستم عصبی مركزی بعد از آسیب دیدن است اما موفقیت هایی كه تا به حال در این زمینه صورت گرفته است بسیار محدود بوده است.
تولید دوباره اعصاب به چند دلیل غیر ممكن بود یكی از این عوامل محل التیام زخم و فاصله ایجاد شده بین بافت های مغز در اثر آسیب بوده و این امر معالجه با روش های پزشكی و جراحی را بسیار مشكل می ساخت. بنابراین تیم موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه هنگ كنگ چین برای یافتن روشی نو به فناوری نانوتكنولوژی روی آوردند. شاخه ای از علم كه مستلزم دستكاری اتم ها مولكول هاست.دانشمندان امیدوارند بتوانند از این شیوه برای ترمیم اعصاب انسان ها استفاده كنند.
خبرگزاري آفتاب
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:05 pm

پیشرفت ایران در نانوتكنولوژی

ایران از نظر دستاوردهای تحقیقاتی فناوری نانو در طول یك سال، از مقام چهل و دوم جهان به مقام سی و پنجم صعود كرده و چندین كشور اروپایی را پشت سر گذاشت. به گزارش مركز اطلاعات علمی بین المللی، رشد تعداد كل مقالات ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی ۴۱ درصد بوده است، در حالی كه رشد تعداد مقالات فناوری نانو در كشور، بیش از ۳ برابر و معادل ۱۳۵ درصد بوده است.دكتر سركار، مدیر كمیته منابع انسانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ضمن اعلام این خبر، سیاست های تشویقی اعمال شده در دو سال اخیر را علت اصلی این رشد دانست و اعلام كرد توان محققان كشور بسیار فراتر است و اگر همین رشد ادامه یابد، سال آینده اولین كشور در سطح منطقه و در بین كشورهای اسلامی خواهیم بود. وی همچنین اعلام كرد كل بودجه متمركز تخصیص یافته در كشور برای توسعه فناوری نانو در سال ۸۳ ، ۵۰ میلیارد ریال بوده است كه معادل یك هزارم بودجه های متمركز دولت های دنیاست.در سال ،۲۰۰۵ در بین كشورهای جهان آمریكا همچنان با بیش از ۱۱۰۰۰ مقاله در رتبه نخست و كشورهای ژاپن، فرانسه، انگلیس، روسیه و كره جنوبی به ترتیب با ۸۸۰۰ ، ۵۴۳۰ ، ۳۰۰۰ ، ۲۳۵۰ و ۱۷۷۰ مقاله در رتبه های بعدی قرار دارند.
ایران نیز در سال ۲۰۰۴ با داشتن ۵۳ مقاله در رتبه ۴۲ جهان و دوم كشورهای اسلامی قرار داشت، كه در سال ۲۰۰۵ با ۱۲۵ مقاله به جایگاه ۳۵ جهان وبالاتر از كشورهایی مانند بلغارستان، اسلواكی، اسلوانی و نروژ قرار گرفت. در بین كشورهای اسلامی نیز ایران همچنان در رتبه دوم و بعد از تركیه وبالاتر از كشورهایی مانند مالزی، مصر و تونس قرار دارد، این در حالی است كه تعداد مقالات تركیه در سال گذشته بیش از ۱۷۰ مقاله و سه برابر ایران بود كه در سال ۲۰۰۵ تعداد مقالات تركیه به ۲۱۰ مقاله رسیده است و با توجه به رشد بیشتر تعداد مقالات ایران نسبت به تركیه، فاصله این دو كشور كمتر شده است
آفتاب
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:06 pm

ایران درپنج سال‌آینده درردیف ‪ ۱۵‬كشور درعرصه نانوتكنولوژی قرار می‌گیرد

رییس پژوهشكده علوم نانو، مركز تحقیقات فیزیك نظری و ریاضیات گفت: جمهوری اسلامی ایران در پنج سال آینده با دستیابی به پیشرفتهای علمی در زمینه نانوتكنولوژی در ردیف ‪ ۱۵‬كشور جهان قرار می‌گیرد. پروفسور "هاشم رفیعی‌نیا" روز چهارشنبه در حاشیه كنفرانس فیزیك دانشگاه سمنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر در جهان ‪ ۳۰‬كشور در رشته نانوتكنولوژی فعالیت و مطرح هستند كه ایران یكی از این كشورها است.وی با اشاره به اهمیت علوم نانو گفت: نانو تكنولوژی در آینده در تمام زمینه‌ها، زندگی بشر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.وی با بیان اینكه از دو سال قبل تحقیقات در زمینه نانو تكنولوژی در ایران آغاز شده‌است، اظهار داشت: در حال حاضر ‪ ۷۰‬تا ‪ ۷۵‬محقق و پژوهشگر در ‪ ۱۰‬دانشگاه كشور بر روی نانو تكنولوژی فعالیت تحقیقاتی انجام می‌دهند.وی افزود: حدود ‪ ۱۰۰‬دانشجو نیز در مقاطع مختلف در حال تحصیل در زمینه نانو تكنولوژی هستند.رفیعی‌نیا اظهارداشت: در پژوهشكده نانو نیز هفت دانشجو در مقطع دكتری در حال تحصیل می‌باشند.وی تربیت نیروی متخصص و محقق را نخستین گام در این عرصه بیان كرد و گفت: محققان ایرانی در بخشهای مختلف از جمله الكترونیك مولكولی ، تركیب نانو با علوم‌زیستی و نیز طراحی موتورهای مولكولی با حس‌گرهای حساس به گاز در حال فعالیت هستند.رییس پژوهشكده نانو همچنین تعیین روشهای جدید برای تشخیص سریع بیماری سرطان را از دیگر عرصه‌های فعالیت محققان ایرانی در بخش نانوتكنولوژی عنوان كرد.وی، تهیه مواد جدید با طراحی متخصصان را از دیگر برنامه‌های در دست اجرا پژوهشكده نانو عنوان كرد و گفت: این طرح در دو سال آینده به نتیجه خواهد رسید.به گفته رفیعی نیا، سالانه حدود ‪ ۵۰‬میلیارد ریال در عرصه علوم نانو در ایران سرمایه‌گذاری می‌شود و در برنامه چهارم قرار است ‪ ۲۵۰‬میلیارد ریال در این بخش سرمایه‌گذاری شود.وی افزود: مشكل در این بخش مشكلات مالی نیست بلكه نیروی انسانی و كمبود امكانات است كه باید تامین شود.


خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا)
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:08 pm

پزشكی و نانوتكنولوژی

نانوتكنولوژی تركیبی از علوم شیمی، فیزیك و زیست شناسی و مرتبط با مقیاس نانومتر (یك میلیونیوم میلی متر یا یك پنجاه هزارم ضخامت موی انسان) است. نانوتكنولوژی، تكنولوژی سازنده قرن ۲۱ به ما این اجازه را می دهد كه ماشین های ملكولی كه از نقطه نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند را بسازیم. این ماشین های ملكولی خود به وسیله كامپیوترهایی كنترل می گردند. اندازه این ابزارهای ملكولی از اندازه یك سلول انسان هم كوچكتر است. چنین ابزاری به علم پزشكی این اجازه را می دهد كه برای اولین بار توسط یك وسیله كنترل شده در سطح سلولی و ملكولی مداخله نماید.
مزیت نانوتكنولوژی در علم پزشكی این است كه می تواند گرفتگی عروق در سیستم گردش خون را برطرف نماید، سلول های سرطانی را نابود كند یا مسئولیت انجام وظایف ارگانل های داخل سلولی را عهده دار شود. همانطور كه ما امروز قلب مصنوعی داریم در آینده میتوكندری (یك ارگان كوچك داخل سلولی كه سوخت و ساز سلول را برعهده دارد) مصنوعی را هم خواهیم داشت. این تكنولوژی در كمتر از پنج سال ماشین های میكروسكوپ یك حمل دارو در بدن را خواهد ساخت. دانشمندان این تصور را دارند كه ماشین های میكروسكوپیك در آینده وارد بدن مریض شده و ویروس ها و باكتری ها را شكار كنند و یا اینكه لخته های خون یا كلسترول را حل كنند. نانوروبات ها (روبات های بسیار ریز كه به وسیله نانوتكنولوژی به وجود می آیند) در بدن تزریق می شوند كه این روبا ت ها می توانند اعضایی از بدن را كه دچار اشكال شده اند و یا مختل گشته اند به وسیله موادی (نانومتریال) كه از خود پروتئین های طبیعی بدن مقاوم تر هستند ترمیم نمایند. بعضی دیگر از این نانوروبات ها می توانند بیماری های كشنده ای همچون سرطان و بیماری های قلبی را تشخیص دهند و سپس بیماری را نابود كنند. این مسائل ممكن است در ذهن ما به عنوان تخیلات علمی مطرح شوند، اما آن طور كه به نظر می رسند، خیلی هم دور از دسترس نیستند.
پزشكی نوین به دنبال این است كه بتواند علایم زودرس بیماری ها را حتی قبل از آنكه علایم واقعی بیماری شروع شود پیدا كند. نانوتكنولوژی به ما این توانایی را می دهد كه بتوانیم علایم زودرس بیماری ها را شناسایی كنیم. نانوتكنولوژی می تواند وسایل كمكی برای شنوایی بسازد كه به صورت كامپیوترهای كوچك در گوش قرار گیرد، همین طور شبكیه مصنوعی برای برگرداندن بینایی و دیگر شگفتی های پزشكی كه به وسیله نانوتكنولوژی خلق می شود. در مورد ژنتیك، نانوتكنولوژی این امكان را به ما می دهد كه تركیبات در سطح مولكول انجام شود تا در ژن های بزرگتر. این به معنای خلق اعضای جدید برای انسان ها خواهد بود. اعضایی كه بدن فرد پیوند شده دیگر آن را پس نمی زند (در مقایسه با مشكلات امروزه در مورد پیوند اعضا از جهت قبول نكردن عضو جدید). بعضی از این نوآوری های پزشكی در ظرف ده سال آینده به وقوع می پیوندد.
تحلیلگران اندازه كنونی بازار نانوتكنولوژی را ۳۰۰ میلیارد دلار تخمین می زنند! تنها بازار نانومتریال (مواد مربوط به نانوتكنولوژی) در سال ۲۰۰۶ به سی میلیارد دلار می رسد. بدون شك نانوتكنولوژی موفقیت قابل توجهی را در تحقیقات پزشكی و تشخیص بیماری ها برای بشر به ارمغان خواهد آورد.


روزنامه شرق
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:09 pm

رقابت آمریكا و ژاپن در نانوتكنولوژی

اگرچه تكنولوژی نانو مدتی است كه وارد عرصه الكترونیك دیجیتال شده، ولی تاكنون از این تكنولوژی به ساده ترین شكل ممكن استفاده شده است. اما اینك تحولی عظیم در حال شكل گیری است. ساخت حسگرها یا بازوهای رباتیك با اندازه هایی حدود ۹ میكرومتر كه برای قطع و وصل كردن سیگنال های مخابراتی استفاده می شوند، بیشترین كاربرد این تكنولوژی نوین را در این زمینه به خود اختصاص داده است. امروزه ما در زمانی قرار گرفته ایم كه با پشت سر گذاشتن مرحله اول باید خود را آماده رویارویی با مرحله دوم پیشرفت بكنیم. دومین گام گستره وسیعی از ادوات و دستگاه های الكترومكانیكی را تحت تأثیر قرار داده است و روش ساخت آنها را دگرگون خواهد كرد. با روی آوردن سازندگان مختلف و شركت های بزرگ سازنده تراشه ها، دیسك های سخت، سی دی ها و غیره به سوی تكنولوژی MEMS یعنی ساخت دستگاه های الكترومكانیكی فوق كوچك كه باعث می شود قیمت این قطعات كاهش یافته و عملكرد آنها بهبود قابل ملاحظه ای پیدا كند، انتظار می رود تا این بهبود عملكرد همه جانبه باشد. بدین معنی كه مصرف دستگاه ها پایین آمده، وزن آنها سبك تر شده و حجم آنها نیز كوچكتر شود. علاوه بر بهبود عملكرد یا ارزان تر شدن دستگاه های فعلی، انتظار می رود تا كارهایی هم كه قبلاً غیرقابل انجام بوده و یا با دشواری های زاید الوصفی انجام می شدند نیز قابل انجام باشند. به طور مثال انجام جراحی های چشم می تواند نمونه خوبی از این كارها باشد.
در تكنولوژی نانو با روی هم قرار دادن چهار یا پنج لایه بسیار نازك با قطر كمتر از ۳ نانومتر اقدام به ساخت حسگرها ،با زوهای رباتیك و سایر وسایل دیگر می شود. ناگفته نماند كه انجام این عمل چقدر می تواند دشوار و سخت باشد. دكتر تی تارپین یكی از دانشمندانی كه بیش از ۳۵ سال است كه روی تكنولوژی های نانو كار می كند، اینك با تعجب بیان می كند كه هرگز در طول دوران كاری خود چنین فرآیند ظریف و پیچیده ای را تجربه نكرده است.
تكنولوژی نانو كه از سال ۲۰۰۰ میلادی كار جدی روی آن آغاز شده، در حال حاضر مورد توجه بسیاری از شركت ها و سازمان های دنیا قرار گرفته است و روز به روز بیشتر و بیشتر وارد مرحله تجاری می شود. اصلی ترین رقبا در این عرصه بدون شك ژاپن و ایالات متحده آمریكا هستند. جرج بوش رئیس جمهوری فعلی آمریكا برای سال ۲۰۰۵ میلادی چیزی حدود یك میلیارد دلار بودجه برای تحقیق و توسعه در زمینه این تكنولوژی پیشرفته استفاده كرده است. ژاپن هم كه اصلی ترین رقیب آمریكا در این زمینه است تقریباً هم زمان با آمریكا و از سال ۲۰۰۰ میلادی كار روی تكنولوژی نانو را شروع كرده است و شاید بتوان در زمینه صنعتی و تجاری كردن نانو تكنولوژی، این كشور را یك گام جلوتر از آمریكا دانست. ولی در عوض آمریكا نیز در زمینه تحقیقات پایه ای و دست یافتن به راهكارهای جدید كه از این تكنولوژی استفاده می كنند، از ژاپنی ها جلوتر است. یك نمونه از این تحقیقات پایه ای، محاسبات ملكولی است كه در این روش از ملكول ها برای انجام پردازش های مختلف و به دست آوردن حاصل عملیات ریاضی استفاده می شود. و این درحالی است كه ایالات متحده برای سال ۲۰۰۶ میلادی در حدود سه میلیارد دلار بودجه برای گسترش توسعه در زمینه نانو تكنولوژی استفاده خواهد كرد. در حال حاضر دو وزارتخانه مهم ژاپن یعنی وزارت فرهنگ، آموزش، علوم و تكنولوژی (MEXT) و وزارت صنایع، تجارت و اقتصاد (METI) روی تكنولوژی نانو تمركز كرده و علاقه زیادی به این موضوع از خود نشان می دهند. شركت های اتومبیل سازی تویوتا و نیسان به همراه شركت الكترونیكی ان ای سی تاكنون توانسته اند تا حدود قابل توجهی این تكنولوژی را وارد عرصه صنعت نموده و بهره برداری تجاری از آن را شروع كنند. سپرهای تقویت شده تویوتا و نیسان و باطری های سوختی ان ای سی كه با متانول كار می كنند، نمونه هایی از این كاربردهای موفق به حساب می آیند. برای آنكه بتوان به مقایسه ای بین نانوتكنولوژی و تكنولوژی های قدیمی دست یافت بد نیست بدانیم باطری های جدیدساخت ان ای سی عمری حدود ۱۵ برابر عمر باطری های فعلی دارند و این شركت قرار است تا كامپیوترهای كیفی خود را كه از این باطری استفاده می كنند هرچه سریع تر به بازار عرضه نماید. البته رقبای این شركت نیز در این زمینه بیكار ننشسته اند و انتظار می رود تا توشیبا و هیتاچی نیز كامپیوترهای كیفی مشابهی را تقریباً در همین بازه زمانی به بازار ارائه كنند. همان طور كه از ظاهر قضایا هم مشخص است هر سه این شركت ها یعنی ان ای سی ، توشیبا و هیتاچی ژاپنی هستند و حتماً علاقه وافر ژاپنی ها به نانوتكنولوژی به دلایل تاریخی و به جهت علاقه مندی آنها به ساخت تجهیزات مینیاتوری و خیلی كوچك باشد. همان طور كه از سابقه چند دهه گذشته هم بر می آید، ژاپنی ها همواره در این راستا موفق عمل كرده و كمابیش پیشتاز بوده اند، بنابراین دلیلی وجود ندارد كه در مورد نانوتكنولوژی شاهد خلاف این واقعه باشیم. ذكر این مطلب هم چندان خالی از لطف نیست كه بودجه كشور ژاپن برای تحقیقات نانو تكنولوژی در سال گذشته ۸۰۰ میلیون دلار بوده است كه پس از ایالات متحده در رتبه دوم جهانی قرار دارد.
نمونه هایی از پروژه هایی كه در حال حاضر ژاپنی ها دارند با بهره گیری از نانوتكنولوژی روی آنها كار می كنند عبارتنداز: ساخت صفحات ال سی دی فوق العاده نازك و كم حجم، بدنه های فوق مقاوم و بسیار سبك برای هواپیماها و اتومبیل ها، البسه مقاوم با وزن فوق العاده سبك و شیشه های بسیار دقیق كه می تواند در ساخت دی وی دی ها مورد استفاده قرار گیرد.
دی وی دی هایی كه با این شیشه های دقیق ساخته می شوند، می توانند پرتو لیزر را دقیق تر متمركز كرده و بازتاب دهند و بدین ترتیب ظرفیت ذخیره سازی آنها بسیار بالاتر خواهد بود. علاوه بر این تكنیك پیشرفته، شركت های ژاپنی روی چند لایه كردن آنها نیز كار می كنند. یك دی وی دی دو لایه از نظرظاهری عیناً شبیه یك دی وی دی معمولی است ولی اطلاعات در دو لایه مختلف آن ذخیره می شود و بدین ترتیب حجم ذخیره سازی این دی وی دی ها مانند دو دی وی دی معمولی خواهد بود. این تكنولوژی اصلاً در حد حرف و تئوری نبوده و به ادعای آقای «كوجی فوجی تا» كه یكی از محققین نانوشیشه در شهر توكیو می باشد، در مرحله ورود به صنعتی شدن است. به بازار آمدن تكنولوژی های این چنینی شاید بتواند ما را به مرحله ای برساند كه ۶ سال قبل یعنی در سال ۲۰۰۰ میلادی، رئیس جمهور وقت آمریكا پیش بینی كرده بود. یعنی مرحله ای كه بتوان مطالب كلیه كتاب های موجود در كتابخانه كنگره آمریكا را روی وسیله ای به اندازه كف دست انسان ذخیره كرد.
هیهات منا الذلة

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:15 pm

واقعا مطالب جالب و مفيدي ارايه ميدهيد و من از شما بخاطر زحماتتان تشکر ميکنم.

نانو تکنولوژي راهي به سوي آينده که از آن ايرانيان است و بس.

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:22 pm

اگر به فکر توسعه اين علم بوديم پيشرفت ميکنيم وگرنه در آينده اي نه چندان دور مثل بودن در عصر وسطا نسبت به حال خواهد بود.
انشاالله پيشرفت اين علم در اختيار ما خواهد بود :-o
از آقا مهدي درخواست مي کنم اسم تايپيک رو به نانو تکنولوژي تغيير دهند(براي تکرار بود) :-)
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » چهار شنبه 26 مهر 1385, 1:59 pm

کاربرد نانوتکنولوژی در ساخت تجهیزات ورزش تنیس
توپ های پیشرفته مبتنی بر دانش نانو با قابلیت پرش طولانی در سال ۲۰۰۲ راه خود را به بازار باز کرد. هسته این توپ ها از یک لایه اضافی تشکیل شده که شامل پوششی مرکب از صفحات سفالین با ضخامت نانو و لاستیک است. این لایه مسیر جریان هوا را از میان توپ به آهستگی عبور می دهد و باعث می‌شود تا توپ مدت زمان بیشتری پر از باد باقی بماند.
بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی scenta ، شرکت "ویلسون" در ورزش تنیس جای پای خود را باز کرد و با عرضه راکت های nCode گوی سبقت را از رقبای خود ربود. این راکت ها که از کریستال های دی اکسید سیلیکون با سایز نانو ساخته شده در قالبی شکل می گیرد تا فضاهای خالی کوچکی که راکت را تضعیف می سازد، پر کند. بدین ترتیب قالب های محکم تری برای راکت ها تشکیل می شود که بدون افزودن بر وزن راکت ها، توان آن را افزایش می دهد.
"راجر فدرر" یکی از طرفداران استفاده از این راکت ها به شمار می رود و با استفاده از این راکت ها از سال ۲۰۰۴ تاکنون عنوان قهرمانی چندین تورنمنت از جمله "ویمبلدون" را از آن خود کرده است.
در همین حال شرکت سازنده "بابولات" با افزودن لوله های نانوی کربن به این راکت ها در سال ۲۰۰۳، محصولاتی با سختی ۱۰ برابر بیشتر به بازار عرضه کرد. این راکت ها در آمریکا ۱۹۹ دلار به فروش می رسد.


خبرگزارى مهر
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » یک شنبه 7 آبان 1385, 12:14 pm

مدير توسعه نانو: توسعه نانوتكنولوژي در ايران امري اجتناب ناپذيراست
مدير موسسه توسعه فناوري نانو تكنولوژي كشور گفت: ايران در اينده خواه و ناخواه مصرف‌كننده مواد نانو به ويژه در پزشكي خواهد بود از اينرو توسعه اين صنعت در كشور امري اجتناب ناپذير است .

رضا اسدي فر عصر شنبه در همايش تكنولوژي نانوتكنولوژي در ياسوج افزود:
نانو به دليل كنترل اتمي در مواد باعث بروز خواص و ساختار جديدي مي‌شود كه كاربرد مهم و فراوان در صنعت و پزشكي دارد.

وي تاثيردر كيفيت و قيمت مواد ، تسهيل در امر تميز كردن شيشه منازل، شيشه خودرو و ظروف اشپزخانه ، ساخت كرمهاي ضد افتاب و تصفيه اب را از جمله كاربردهاي نانو عنوان كرد و افزود: آمريكا اولين كشوري است كه از فناوري نانو استفاده كرد.

اسدي فر با بيان اينكه اولويت كاري نانو در ايران در زمينه سرطان است افزود: فعاليت نانو تكنولوژي در كشور از سال ‪ ۸۰‬اغاز و در سال ‪ ۸۲‬ستاد نانو در كشور تشكيل شد.

وي گفت: با كاربرد نانو تكنولوژي رويكرد نظامي جهان تغيير مي‌كند و پيشرفته خواهد شد ، بازارهاي بسيار بزرگ در زمينه نانو تشكيل و به طور كلي صنايع را متحول مي‌كند.

وي اصلي‌ترين زيرساخت توسعه نانو را منابع انساني عنوان كرد و افزود:
وظيفه دولت حمايت و نظارت براي توسعه اين تكنولوژي است.

وي با بيان اينكه ‪ ۸۰۰‬متخصص در كشور در تكنولوژي نانو فعاليت دارند ، اظهار داشت: برنامه‌هاي توسعه نانو در كشور طي دو برنامه كوتاه مدت از سال ‪ ۸۲‬تا ‪ ۸۴‬و بلند مدت از سال ‪ ۸۴‬تا ‪ ۹۴‬در حال اجراست.

همايش فناوري نانوتكنولوژي با حضور چند تن از كارشناسان و مسوولان اين علم در كشور روز شنبه در ياسوج برگزار شد.

نانوتكنولوژي علم چينش مولكولها و اتم است كه با اين فرايند مواد به خواص جديدي مي‌رسند كه قبلا ان را نداشته‌اند.

اندازه رياضي نانوتكنولوژي يك ميلياردم متر يا ‪ ۱۰‬به توان منفي ‪ ۹‬متر است.
هیهات منا الذلة

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » شنبه 30 دی 1385, 12:05 pm

با اتمام طرح ذخيره اطلاعات روي نانوذرات محقق مي‌شود:
ذخيره اطلاعات دو ميليون كتاب در فضايي كمتر از يك تمبر پستي

Nanospin عنوان پروژه‌اي است كه با هدف استفاده از نانوذرات براي ذخيره اطلاعات، به صورت مشترك ميان شركايي بين‌المللي از كشورهاي اروپايي اجرا خواهد شد.

اين شركاء دانشگاه Leicester انگلستان، مركز ملي تحقيقات علمي يونان،‌ دانشگاه Sumy اوكراين، انجمن ملي ايتاليا (CNR-ISM)، دانشگاه بارسلوناي اسپانيا و NT-MDZ در روسيه مي‌باشند.

در اين پروژه كمپلكس‌هاي نانوذره‌يي فلزي توليد مي‌شوند.

اين نانوذرات داراي هسته فلزي و يك يا چند لايه از فلزات فرومغناطيس يا آنتي‌فرومغناطيس، جهت كنترل خواص مغناطيسي فلز مي‌باشند. اين كمپلكس به نام نانوآنيون معروف است و كاربردهاي وسيعي در پزشكي، حافظه‌هاي مغناطيسي و ادوات كوانتومي دارد.

اين خوشه‌هاي چندلايه با تراكم فلز در قطرات هليوم مايع به دست مي‌آيند. اين قطرات با انبساط مايع هليوم درون خلاء حاصل مي‌شوند و با عبور از درون يك محفظه مطابق شكل، بخارات فلزي معلق درون محفظه را جذب و تشكيل خوشه مي‌دهند. ذرات درون مايع به هم ديگر رسيده،‌ سرد شده و منعقد مي‌شوند، كه اين فرآيند كمتر از چندميكروثانيه به طول مي‌انجامد.

زمان عبور هر قطره از هر سل چند ميلي‌ثانيه است و با توجه به اين كه زمان انعقاد چند ميكروثانيه است، قبل از خروج قطره از هر سل و ورود به سل بعدي يك لايه از جنس همان فلز موجود در سل اول روي قطره منعقد مي‌شود. با اين روش مي‌توان چند لايه مختلف را جداگانه روي هم قرار داد و واحدهاي سازنده منفرد را به دلخواه عامل‌دار كرد.

به دليل امكان كنترل فوق‌العاده در هنگام توليد اين واحد‌ها و امكان كنترل فرآيند عامل‌دار كردن و افزودن لايه‌هاي بعدي به صورت فرومغناطيس و يا آنتي‌فرومغناطيس، مي‌توان نانوخوشه‌هايي با اسپين داخلي طراحي كرد.

در نهايت با افزودن يك لايه غيرمغناطيسي مي‌توان نانوخوشه‌هاي عامل‌دار را روي اين ذرات قرار داد.

توانايي كنترل اين فرآيندها تحولي شگرف را در حوزه‌هاي اسپينترونيك و حافظه‌هاي مغناطيسي مانند حافظه‌هاي مغناطيسي با ظرفيت بالا يا كامپيوترهاي كوانتومي ايجاد خواهد كرد؛ به عنوان مثال با ‌استفاده از اين نانوذرات مغناطيسي، قابليت ذخيره بيت‌هاي اطلاعاتي را، با تعيين جهت اسپين مغناطيسي آنها را كنترل كرد.

به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، با فراهم شدن شرايط جهت ذخيره اطلاعات روي نانوذرات، حجم ذخيره سازي اطلاعات 100 برابر بيشتر از ميزان فعلي خواهد شد.

با عملي شدن اين پروژه‌ مي‌توان اطلاعات دو ميليون كتاب يا يك كتابخانه بزرگ را در فضايي كمتر از اندازه يك تمبر ذخيره كرد
هیهات منا الذلة

ارسال پست

بازگشت به “علوم”