نظر سنجی گفتگو با آمریکا در جهت برون رفت از وضعیت موجود

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست

به نظر شما گفتگو با آمریکا برای برون رفت از وضعیت موجود تا چه اندازه می تواند مثمرثمر باشد؟

موافق گفتگوی بدون قید و شرط هستم
12
21%
موافق گفتگو در شرایط عادلانه و بر اساس احترام متقابل هستم.
40
71%
گفتگو با آمریکا خط قرمز جمهوری اسلامی است. با گفتگو مخالفم.
4
7%
 
مجموع رای گیری: 56

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 60
تاریخ عضویت: شنبه 16 اردیبهشت 1391, 2:11 am
سپاس‌های ارسالی: 297 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

نظر سنجی گفتگو با آمریکا در جهت برون رفت از وضعیت موجود

پست توسط *mohammad* »

تعداد دفعاتی که محمود احمدی نژاد در سفر اخیر به نیویورک از آمادگی برای مذاکره با آمریکا سخن گفت، بیش از آن بود که بتوان آن را برنامه ریزی نشده تلقی کرد.
آقای احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه های تلویزیونی سی بی اس و پی بی اس از مسئولان آمریکایی پرسید: "چرا توان خود را صرف تعامل با یکدیگر نکنیم؟" و در ارتباط با اختلاف ایران و غرب برسر پرونده هسته ای گفت: "اگر آمریکایی ها اراده کنند که این مساله تمام شود کمک بزرگی به تفاهم خواهد بود." او در اظهار نظر دیگری در مصاحبه با شبکه ان اچ کی ژاپن، با تاکید بر اینکه روابط خصمانه میان ایران و آمریکا "باید در جایی پایان یابد"، بدون توضیح بیشتر گفت که "روند امور به سمت حل و فصل شدن مسائل جریان دارد".
رئیس جمهور در مصاحبه با آسوشیتد پرس اعلام کرد که گفتگو با واشنگتن را رد نمی کند و افزود: "اگر بنا به مذاکره در آمریکا باشد، مسائل زیادی برای گفتگو وجود دارد." او در مصاحبه با نیویورک تایمز تکرار کرد: "در شرایط عادلانه و بر اساس احترام متقابل، برای حل مسائل آماده گفت و گو هستیم." رئیس دولت ایران، در دیدار با جمعی از دانشجویان و اساتید آمریکایی هم با ذکر اینکه "ایران آمریکا را به رسمیت می شناسد و معتقد است می توانیم با یکدیگر رابطه داشته باشیم" اظهار داشت: "جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا چنانچه دولت آمریکا قدمی برای ایجاد تفاهم بین دو کشور بردارد در ذهنیت منفی خود نسبت به آمریکا تأمل کرده و کمک کند تا سریع تر روابط دو کشور بهبود یابد."
علی اکبر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری که خود سال‌ها به عنوان وزیر خارجه ایران شناخته شده است درباره آخرین اظهار نظر احمدی‌نژاد، گفته است که سیاست کلی ایران در زمینه رابطه با آمریکا تغییری نکرده و هیچ تصمیمی برای تغییر این سیاست گرفته نشده است.

در این خصوص جواد جهانگیرزاده یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «فردا» با انتقاد از اظهارات رئیس جمهور در نیویورک درباره رابطه با آمریکا گفت: اظهارات آقای احمدی نژاد از چند جهت قابل نقد است. ما یک در غلتانی به نام عدم التماس و عجز امریکایی ها در طول سه دهه گذشته را با یک موضع نامناسب آقای رییس جمهور از دست دادیم چیزی که امریکایی ها در طول سی سال گذشته با واسطه های مخنلف و به صورت مستقیم و غیر مستقیم ارتباط با ایران را پیگیری می کردند و هیچ گاه هم پاسخی نگرفته بودند.

وی افزود: عدم پاسخ ایران در برابر درخواست های آمریکا یک رهیافت استراتژیک و مبتنی بر عقلانیت بوده و آقای احمدی نژاد به راحتی آن را هزینه کردند که ناگفته نماند با واکنش سرد مقامات آمریکایی نیز مواجه شدند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: این واکنش سرد مقامات آمریکایی در برابر اعلام آمادگی آقای احمدی نژاد نشان دهنده این است که آنها می دانند احمدی نژاد در ماه های پایانی ریاست جمهوری خود به سر می برد و او در موضعی نیست که بتواند این اختیار را داشته باشد زیرا در بحث قانون اساسی این مورد جز اختیارات وی نیست و از نظر قانون جمهوری اسلامی امکان تحقق این امر وجود ندارد.

جهانگیرزاده با اشاره به تحولات منطقه و بیداری اسلامی یادآورشد: این پیشنهاد ساده لوحانه در حالی بیان شد که منطقه با تحولات و بیداری اسلامی روبرو است. همچنین اعتراضات گسترده ای که به فیلم موهن پیامبر اسلام وجود دارد مطرح کردن این موضوع جز دلسرد کردن نیروهای هوادار انقلاب اسلامی و کشورهایی که ایران را الگو قرار داده اند و می دانند ایران بدون وابستگی امریکایی روند رو به رشد داشته و با جدیت بر سر مواضع خودش است جز نامید کردن چیزی دیگری نخواهد بود.

نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه این پیشنهاد اوج انحراف را نشان می دهد تاکید کرد: آقای احمدی نژاد در پیرامونش حلقه ای دارد که حلقه انحرافی مشهور است. اوج انحراف این حلقه در همین پیشنهاد مذاکره با امریکا که براساس ذهنیات نامناسب و غیر قابل تحقیق است می تواند باشد. در بدترین موقع آقای احمدی نژاد انقلابی پیشنهادی می دهد که دقیقا با مواضع او در تناقض است و متاسفانه باعث تخریب جایگاه ایشان می شود.

وی با اشاره به موضع آمریکا در موضوع سوریه اظهار داشت: سوریه به عنوان یکی از محورهای جدی مقاومت بوده و همواره از سوی آمریکا مورد تهدید بوده است در این شرایط که ایران همواره از سوریه حمایت کرده این اظهار نظرها و موضوع مذاکره با آمریکا رامطرح کردند.همچنین در چند روز گذشته آمریکا منافقین را از لیست تروریستها خارج کرد. آمریکا از یک طرف با سیاست های ایران ستیز خود به ما نگاه منفی منتقل می کند و ما از سوی دیگر برای مذاکره با آمریکا دست دراز می کنیم.

جهانگیر زاده در پایان تاکید کرد: مقام معظم رهبری در تحلیل سیاست های آمریکا، اشاره به دست چدنی در زیر لایه دستکش مخملین دارند. از این رو آقای رییس جمهور اطرافیانی را برای مشورت انتخاب کنند که مسئله سیاست را به درستی درک کرده باشند و بدانند که مخالفت با آمریکا از دستاوردهای مهم و اساسی انقلاب اسلامی می باشد.
  [COLOR=#1f497d]به سانِ رود،که در نشیبِ دره سر به سنگ می زند،
رونده باش.
امیدِ هیچ معجزه ای ز مرده نیست
زنده باش.
   
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 60
تاریخ عضویت: شنبه 16 اردیبهشت 1391, 2:11 am
سپاس‌های ارسالی: 297 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

Re: نظر سنجی گفتگو با آمریکا در جهت برون رفت از وضعیت موجود

پست توسط *mohammad* »

انتقاد تند شریعتمداری از احمدی نژاد


[FONT=Tahoma, Arial]  یادداشت روز یکشنبه روزنامه کیهان آمده است:  
بعد از آنکه آقای دکتر احمدی نژاد در مصاحبه با واشنگتن پست از آمادگی و ابراز تمایل ایران برای برقراری رابطه با آمریکا خبر داد، انتظار آن بود که این پیشنهاد رئیس جمهور محترم کشورمان بلافاصله با استقبال گرم اوباما و سایر مقامات بلندپایه آمریکایی روبرو شود، چرا که طی بیش از دو دهه گذشته، «مذاکره با ایران» یکی از اهداف راهبردی دولت آمریکا بوده است که همواره نیز مخالفت شدید جمهوری اسلامی ایران را در پی داشته است؛

بنابراین وقتی رئیس جمهور محترم کشورمان درباره «مذاکره مستقیم» و نهایتاً برقراری رابطه با آمریکا ابراز تمایل می‌کند، استقبال اوباما و سایر مقامات آمریکایی از این پیشنهاد، طبیعی‌ترین واکنش مورد انتظار از سوی آنان است ولی نه فقط اوباما و دیگر مقامات آمریکایی از این پیشنهاد آقای دکتر احمدی نژاد کمترین استقبالی نکردند، بلکه با پیشنهاد ایشان برخوردی سرد و تقریباً بی تفاوت نیز داشتند و سؤال این است که چرا؟!

مگر نه اینکه مذاکره مستقیم با ایران، آرزوی چندین و چند ساله دولتمردان آمریکایی بوده و هست پس علت چه بود که از ابراز تمایل رئیس جمهور کشورمان استقبال نکردند؟! پاسخ دشوار نیست و با پوزش از آقای احمدی‌نژاد باید گفت دولتمردان آمریکایی، پیشنهاد آقای احمدی نژاد را بدون پشتوانه تلقی کرده‌اند، چراکه آنها نیز به خوبی می‌دانند آقای احمدی نژاد اگرچه رئیس جمهور و یکی از مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی ایران است ولی اتخاذ تصمیم درباره مذاکره یا رابطه با آمریکا در حوزه مسئولیت و اختیارات قانونی ایشان نیست بلکه مطابق اصل یکصد و دهم قانون اساسی، تعیین سیاست های کلان نظام برعهده رهبری است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها به صراحت و با ارائه دلایل منطقی و مستندات خالی از ابهام، مخالفت خود را با مذاکره و رابطه ایران و آمریکا اعلام کرده‌اند؛ بنابراین علی رغم آنکه پیشنهاد آقای احمدی‌نژاد برای دولتمردان آمریکایی یک «امتیاز طلایی» تلقی شده و تحقق آرزوی سال‌ها بر زمین مانده آنان بود ولی می‌دانستند این پیشنهاد فاقد پشتوانه است و نهایتاً می‌تواند در حد و اندازه تمایل شخصی ایشان تلقی شود و نه تصمیم برخاسته از خواست مردم و اراده نظام؛ دقیقا به همین علت است که ابراز تمایل آقای احمدی نژاد به مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا از سوی دولتمردان آمریکایی «جدی» و «قابل اعتناء» ارزیابی نمی‌شود.

کاش رئیس جمهور محترم کشورمان به این نکته بدیهی توجه داشتند و بیرون از حوزه اختیارات قانونی خود، وعده‌ای نمی‌دادند که خدشه‌ای ناخواسته بر جایگاه قابل احترام ریاست جمهوری باشد و کاش در میان یکصد و چند ده نفر از همراهان خود در سفر نیویورک، جایی نیز برای حضور چند تن از حقوقدانان و کارشناسان برجسته سیاسی باز می‌کردند تا در مصاحبه ها و اظهارنظرها به ایشان مشاوره بدهند؛ هرچند نام افرادی از این دست در میان هیئت همراه رئیس جمهور محترم دیده می‌شود ولی معلوم نیست که آیا از آنها درخواست مشاوره شده و آنان مشاوره غیرکارشناسی داده‌اند؟ یا از آنها مشاوره‌ای خواسته نشده و یا اینکه جرأت و جسارت لازم برای ارائه نظری متفاوت با رئیس جمهور محترم را نداشته‌اند؟!

دولتمردان و مراکز استراتژیک در آمریکا انکار نمی‌کنند که مذاکره را فقط برای مذاکره می‌خواهند و نه برای حل و فصل مسائل فیمابین، چرا که آنها نیز به خوبی می‌دانند، تقابل ایران و آمریکا ریشه در ماهیت طرفین درگیر دارد و مادام که ما در حاکمیت بر اسلام ناب محمدی(ص) که ظلم ستیز است تکیه داریم و آمریکا بر خوی استکباری خود اصرار می ورزد، این درگیری و تقابل ادامه خواهد داشت و پایان آن فقط هنگامی است که ایران اسلامی- خدای نخواسته- از حضور نسخه اسلام در حاکمیت چشم پوشی کند و یا آمریکا خوی استکباری خود را کنار گذاشته و به قول حضرت امام (ره) از خر شیطان پیاده شود.

اصرار آمریکا بر مذاکره به منظور فاکتور کردن آن برای نهضت‌ها و انقلاب‌های اسلامی و القای این توهم ناامیدکننده است که «اگر الگوی شما ایران اسلامی است، ایران نیز در نهایت چاره‌ای جز کنار آمدن با آمریکا نداشته است»! این نکته، بدیهی‌تر از آن است که «تاب مستوری» داشته باشد و تأسف آور است که چرا از نگاه تیزبین دوستان پنهان مانده است.

در این اظهارنظر «جرج فریدمن»، مسئول پایگاه تصمیم ساز استراتفور آمریکا دقت کنید؛ این مرکز استراتژیک به باشگاه کهنه کاران سازمان «سیا» شهرت دارد؛ فریدمن اعتراف می‌کند که؛ «مشکل آمریکا با ایران، فعالیت هسته‌ای این کشور نیست، ایران نشان داده است که نه فقط بدون رابطه با آمریکا، بلکه در حال درگیری با آن می‌توان قدرت برتر منطقه بود؛ نگرانی ما- آمریکا- آن است که ایران با این خصوصیات به الگوی سایر ملت‌ها تبدیل شده است» و...

آقای احمدی نژاد و یا مشاوران ایشان باید می‌دانستند که مخالفت جمهوری اسلامی ایران با مذاکره و رابطه با آمریکا، برخاسته از یک منطق قوی و مستحکم است و نه یک سلیقه در میان سایر سلیقه‌ها. پیش از ایشان، دولت‌های سازندگی و اصلاحات نیز مانند آقای احمدی نژاد و مشاورانش با ساده اندیشی و یا به هر علت دیگری که بحث جداگانه‌ای می‌طلبد برای مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا خیز برداشته بودند ولی منطق قوی رهبر معظم انقلاب که از پیوست قانونی روشن و پشتوانه عظیم مردمی نیز برخوردار بود، حرکت آنان را ناتمام گذاشت.

اولین نمونه از این دست، در سال 1369 اتفاق افتاد؛ آن روزها -30 فروردین/19 آوریل 1990- جیمز بیکر وزیر خارجه وقت آمریکا طی سخنانی اعلام کرد که آمریکا آماده مذاکره مستقیم با ایران است و 7 روز بعد - 6 اردیبهشت ماه 69- آقای عطاءالله مهاجرانی معاون پارلمانی آقای هاشمی رفسنجانی - که امروزه به انگلیس پناهنده شده و با آیپک (لابی صهیونیست‌ها) و MI6 (بخش اطلاعات خارجی دولت انگلیس) همکاری آشکار دارد- طی مقاله‌ای با عنوان «مذاکره مستقیم» در روزنامه اطلاعات، ایستادگی در مقابل کاخ سفید را «شعارگونه» نامیده و خواستار مذاکره مستقیم و سپس رابطه با آمریکا شد؛ همان روزها حضرت آقا در سخنانی مستند و با ارائه دلایلی مستحکم به نقد این دیدگاه پرداخته و فرمودند:

«و اما مسئله‌ای که این روزها در سطح جمعی از اهل فکر و اهل نظر در جریان است، مذاکره کردن و مذاکره نکردن است... من معتقدم، آن کسانی که فکر می‌کنند ما باید با رأس استکبار-یعنی آمریکا- مذاکره کنیم، یا دچار ساده لوحی هستند، یا مرعوبند؛ من بارها این نکته را عرض کرده ام که استکبار، بیش از این که نان قدرت و توانایی خودش را بخورد، نان هیبت و تشر خودش را می‌خورد؛ اصلا استکبار، با تشر و ابهت و شکلک درآوردن و ترساندن این و آن، زنده است؛ مذاکره، یعنی چه؟ صرف این که شما بروید با آمریکا بنشینید حرف بزنید و مذاکره کنید، مشکلات حل می شود؟ این طوری که نیست؛ مذاکره در عرف سیاسی، یعنی معامله، مذاکره با آمریکا، یعنی معامله با آمریکا؛ معامله، یعنی داد و ستد؛ یعنی چیزی بگیر، چیزی بده تو از انقلاب اسلامی، به آمریکا چه می خواهی بدهی، تا چیزی از او بگیری؟ آن چیزی که شما می خواهید به آمریکا بدهید، تا در مقابل از او چیزی بگیرید، چیست؟ ما چه می توانیم به آمریکا بدهیم؟ او از ما چه می‌خواهد؟ آیا می‌دانید که او چه می‌خواهد؟ «و ما نقموا منهم الا ان یومنوا بالله العزیز الحمید». والله که آمریکا از هیچ چیز ملت ایران، به قدر مسلمان بودن و پایبند بودن به اسلام ناب محمدی(ص) ناراحت نیست؛ او می‌خواهد شما از این پایبندیتان دست بردارید؛ او می‌خواهد شما این گردن برافراشته و سرافراز را نداشته باشید؛ حاضرید؟»

این استدلال محکم و غیر قابل خدشه به وضوح نشان می‌دهد که مخالفت جمهوری اسلامی ایران با مذاکره ایران و آمریکا، برخاسته از یک نظام فکری مستدل و عالمانه است و نه یک سلیقه سیاسی.

اما رهبر معظم انقلاب این نگاه را در سال 1369 یعنی 22 سال قبل مطرح فرموده‌اند؛ آن روزها که نظام اسلامی ایران در بلندای اقتدار این روزها نبود و هنوز مانند امروز مجموعه‌ای از شکست‌ها و ناکامی‌های پی در پی در ویترین حریف به نمایش درنیامده بود؛ به بیان دیگر، امروزه از جایگاهی به مراتب مقتدرانه‌تر و برتر نسبت به آن روزها برخورداریم؛ بنابراین، نه فقط بر پایه آموزه‌های مقاومت اسلامی که تغییرناپذیرند، بلکه براساس عقل سیاسی و نگاه برخاسته از فرمول‌های رایج استراتژیک نیز بایستی از موضعی بالاتر به ماجرای یاد شده نگاه کنیم.

ولی متأسفانه جناب آقای احمدی نژاد از کنار این موقعیت برتر با کم توجهی عبور کرد و در حالی که انتظار می‌رفت با صلابت برگرفته از پشتوانه اقتدار بی بدیل نظام، علیه آمریکا و متحدانش خروش بردارند، از موضعی که با صلابت و جایگاه مثال زدنی و الگو شده ایران اسلامی و ملت ایران فاصله داشت به آوردگاه نیویورک رفتند! بدیهی است که نگاه طرف مقابل همانگونه که اشاره شد به ایران پرصلابت بود و پیشنهاد رئیس‌جمهور محترم کشورمان را برای مذاکره و رابطه جدی نگرفت ولی خدشه به جایگاه ریاست جمهوری و مواضع مقتدرانه‌ای که تاکنون آقای احمدی نژاد از خود نشان داده بود نیز ناخوشایند و غیرقابل پذیرش است.
  [COLOR=#1f497d]به سانِ رود،که در نشیبِ دره سر به سنگ می زند،
رونده باش.
امیدِ هیچ معجزه ای ز مرده نیست
زنده باش.
   
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 60
تاریخ عضویت: شنبه 16 اردیبهشت 1391, 2:11 am
سپاس‌های ارسالی: 297 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

Re: نظر سنجی گفتگو با آمریکا در جهت برون رفت از وضعیت موجود

پست توسط *mohammad* »

به نقل از شبکه ایرانشریعتمداری رکورد توهین به رئیس جمهور را امروز شکست / اصرار معنادار کیهان بر القای حاکمیت دوگانه
به گزارش شبکه ایران، بعد از آنکه همزمان با سفر رئیس جمهور به سازمان ملل مجموعه ای از اقدامات مشکوک و تضعیف کننده نماینده ملت ایران نظیر تذکر بی جا و بد موقع زهره طبیب زاده در مجلس شورای اسلامی، پیگیری تذکر خانم طبیب زاده توسط خبرنگار بی ادب بی بی سی، اعلام جمع آوری 64 امضا در مجلس برای سوال مجدد از رئیس جمهور توسط علی مطهری، بازداشت مشاور رسانه ای دکتر احمدی نژاد همزمان با سخنرانی وی در سازمان ملل، بازگشت پرحاشیه یک مجرم امنیتی، انتشار کاریکاتور موهن روزنامه شرق و ... صورت گرفت، انتظار آن می رفت که متولیان بصیرت در کشور به تقبیح این قبیل رفتار ها بپردازند، با این وجود روزنامه کیهان نه تنها با سکوت خود بر اقدامات مذکور مهر تایید زد، بلکه حسین شریعتمداری در آخرین [External Link Removed for Guests]خود رکورد توهین به رئیس جمهور را شکست.
آقای شریعتمداری در اقدامی که می توان آن را در حالت خوش بینانه "اوج کج فهمی" و در حالت واقع بینانه "غرض ورزی ابتدایی و عقده گشایی کور" نام گذاری کرد، با فرض قرار دادن یک دروغ شاخ دار زمینه لازم را برای جو سازی علیه رئیس جمهور مهیا کرده است. در حالی که رئیس جمهور بر اساس دیدگاه های امام راحل (ره) و رهبر عزیز انقلاب اسلامی به بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص رابطه با آمریکا پرداخته است، مدیر مسئول کیهان در یاداشت خود مدعی شده است که رئیس جمهور در گفت و گو با روزنامه "واشنگتن پست" پیشنهاد مذاکره با آمریکا را مطرح کرده اما آمریکایی ها او را به حساب نیاورده اند!
در خصوص این ادعا باید گفت که اولا با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهور به عنوان مرجع اخبار رئیس جمهور و مطالعه متن مصاحبه آقای احمدی نژاد با روزنامه [External Link Removed for Guests] معلوم می شود که اساسا در این مصاحبه در خصوص همه مسائل صحبت شده است الا مذاکره با آمریکا و رئیس جمهور و خبرنگار روزنامه واشنگتن پست هیچ کلامی را در این خصوص رد و بدل نکرده اند!
به نظر می رسد برای کمک به مدیر مسئول روزنامه کیهان باید این نکته را یاد آوری کرد که برجسته ترین اظهار نظر های رئیس جمهور در خصوص رابطه بین آمریکا و جمهوری اسلامی در دیدار با [External Link Removed for Guests]و همچنین مصاحبه با [External Link Removed for Guests]مطرح شده است.
رئیس جمهور در پاسخ سوال یکی از نخبگان آمریکایی مبنی بر اینکه چرا ایرانیان اسرائیل را رژیم صهیونیستی می‌نامند و آن را به رسمیت نمی‌شناسند، در مقام تببین تفاوت بین دولت قانونی آمریکا با دولت جعلی رژیم صهیونیستی گفته است: «این سوال مهمی است که به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی از سوی ایران چه ربطی به رابطه ایران با آمریکا دارد؛ ایران، آمریکا را به رسمیت می‌شناسد و معتقد است می‌توانیم با یکدیگر رابطه داشته باشیم اما موضوع به رسمیت شناختن و یا نشناختن رژیم صهیونیستی هیچ ارتباطی به روابط ایران و آمریکا ندارد.»
اما اوج هماهنگی رئیس جمهور با مواضع رهبر عزیز انقلاب را می توان در [External Link Removed for Guests]امام خامنه ای یافت. ایشان ضمن تبیین تفاوت بین "مذاکره" و "رابطه" با آمریکا، مذاکره را غیر ممکن اما برقراری رابطه را مشروط به تحقق شرایط جمهوری اسلامی امکان پذیر میدانند :«ما شرط داریم براى رابطه با کشورى که آن همه فجایع پشت سر و در تاریخ آن وجود دارد. شرط ما، توبه آن کشوراست. شرط ما، قطع آن همه فاجعه آفرینى براى دنیاست. حال شما مى‌آیید براى ما "شرط" مى‌ گذارید؟! "رابطه" را مشروط مى‌کنند، اما "مذاکره" را غیر مشروط! درست توجّه کنید!» اشاره ظریف رهبر معظم انقلاب بسیار راهگشاست. آمریکایی ها همواره مذاکره مستقیم را بدون پیش شرط مطرح می کنند اما پیشنهاد برقراری رابطه دو جانبه را با پیش شرط به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی ارائه داده اند.
دکتر احمدی نژاد همچنین در مصاحبه با شبکه NHK ژاپن ضمن اعلام شروط رسمی جمهوری اسلامی برای رابطه با آمریکا (تن دادن به عدالت و منطق، احترام متقابل و جبران خصومت های گذشته) و نفی کوتاه آمدن و عقب نشینی می گوید:« اگر عدالت و احترام به حقوق یکدیگر مبنای کار قرار گیرد، مسائل حل و فصل خواهد شد. معتقدم در مجموع روند امور به سمت حل و فصل شدن مسائل جریان دارد، البته این به معنای آن نیست که یک طرف در این مواجهه کوتاه آمده یا تسلیم شود، بلکه همه در حال رسیدن به این نتیجه هستند که اگر به عدالت تن بدهند به نفع همگان خواهد بود.
جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که در شرایط عادلانه و براساس احترام متقابل، برای حل مسایل آماده گفتگو است، هیچگاه از طرف دولت ایران کوچکترین اقدامی علیه ملت آمریکا انجام نشده و این در حالی است که از سوی دولت آمریکا، اقدامات زیادی علیه ملت ایران صورت گرفته است.»
به نظر می رسد تا این جای کار مدیرمسئول کیهان فهمیده باشد که اولا رئیس جمهور در خصوص رابطه با آمریکا با واشنگتن پست گفت و گو نکرده است و در ثانی تناقضی بین سخنان رئیس جمهور با فرمایشات رهبری عزیز انقلاب وجود ندارد و اساسا سخن جدیدی در خصوص رابطه با آمریکا بیان نشده است. مگر در گذشته رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که "نظر جمهوری اسلامی در خصوص رابطه با آمریکا چیست؟" پاسخ داده بود که "مرگ بر آمریکا! آمریکا حتی اگر به عدالت هم تن بدهد و احترام متقابل را به جا بیاورد و اشتباهات و ظلم هایش در حق ملت ایران را بپزیرد و جبران کند، باز هم برای ما تفاوتی با رژیم صهیونیستی ندارد!" که حالا پاسخ های متین و منطقی نماینده ملت ایران در نظر "مسئول گزینش ملت ایران و مسئولین کشور" بعید و عجیب و غریب آمده است؟
اگرچه تا همین جای کار هم زیرآب پیش فرض و تکیه گاه اصلی یادداشت موهن آقای حسین شریعتمداری زده شده و ساختمان منطقی او فرو ریخته است اما مرور باقی مانده مواضع او بسیار جالب توجه و درس آموز است.
اصرار معنا دار مدیر مسئول کیهان بر القای حاکمیت دوگانه
رهبر معظم انقلاب در دیدار با [External Link Removed for Guests]در خصوص دکتر احمدی نژاد و سیاست خارجی وی فرمودند: «بنده از همه دولتها حمایت کرده ام ولی این دولت با دولت های گذشته تفاوت دارد و فرق اساسی در این است که تلاش نمی کنند حاکمیت دوگانه درست کنند. امروز وقتی رئیس جمهور و یا مسئول ارشدی از دولت به خارج از کشور می رود، من نگرانی ندارم اما قبلا نگران بودم که مسئولان در خارج از کشور می خواهند چه بگویند؟»
اما با وجود این اظهار نظر صریح رهبری عزیز که مدیر مسئول کیهان بهتر از هر کسی از آن آگاه است، آقای شریعتمداری نهایت تلاشش را برای القای حاکمیت دوگانه واثبات این گزاره که "محمود احمدی نژاد در سفر به سازمان ملل نماینده رهبر انقلاب نیست" به کار می گیرد و می نویسد:« آنها [آمریکایی ها] نیز به خوبی می دانند آقای احمدی نژاد اگرچه رئیس جمهور و یکی از مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی ایران است ولی اتخاذ تصمیم درباره مذاکره یا رابطه با آمریکا در حوزه مسئولیت و اختیارات قانونی ایشان نیست بلکه مطابق اصل یکصد و دهم قانون اساسی، تعیین سیاست های کلان نظام برعهده رهبری است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها به صراحت و با ارائه دلایل منطقی و مستندات خالی از ابهام، مخالفت خود را با مذاکره و رابطه ایران و آمریکا اعلام کرده اند. بنابراین علی رغم آن که پیشنهاد آقای احمدی نژاد برای دولتمردان آمریکایی یک «امتیاز طلایی» تلقی شده و تحقق آرزوی سال ها بر زمین مانده آنان بود ولی می دانستند این پیشنهاد فاقد پشتوانه است و نهایتا می تواند در حد و اندازه تمایل شخصی ایشان تلقی شود و نه تصمیم برخاسته از خواست مردم و اراده نظام. دقیقا به همین علت است که ابراز تمایل آقای احمدی نژاد به مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا از سوی دولتمردان آمریکایی «جدی» و «قابل اعتناء» ارزیابی نمی شود.»
این در حالی است که رهبر معظم انقلاب پیشتر صراحتا همگان را از [External Link Removed for Guests]در کشور نهی فرموده بودند:« تحلیلها را بردند به این سمت که بله، در داخل نظام جمهورى اسلامى شکاف ایجاد شده است، حاکمیت دوگانه شده است، رئیس جمهور حرف رهبرى را گوش نکرده است! دستگاه‌هاى تبلیغاتىِ خودشان را از این حرفهاى سست و بى‌پایه پر کردند. ببینید چطور منتظر بهانه‌اند. ببینید چطور مثل گرگ در کمین نشسته‌اند که یک بهانه‌اى پیدا کنند، هر جور میتوانند، حمله کنند. میدانند که دولت مشغول تلاش و فعالیت و خدمت است. خب، واقعاً در کشور دارد خدمت انجام میگیرد. هر جا خدمت باشد، هم مردم طرفدار هستند، هم رهبرى طرفدار است.»

مقایسه بزرگترین کابوس آمریکا با عطاالله مهاجرانی
اوج تعهد آقای شریعتمداری به اخلاق و منافع ملی را می توان در قیاسی که بین فرزند ملت ایران با عطا الله مهاجرانی انجام داده است، مشاهده کرد:
«دولت های سازندگی و اصلاحات نیز مانند آقای احمدی نژاد و مشاورانش با ساده اندیشی و یا به هر علت دیگری که بحث جداگانه ای می طلبد برای مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا خیز برداشته بودند ولی منطق قوی رهبرمعظم انقلاب که از پیوست قانونی روشن و پشتوانه عظیم مردمی نیز برخوردار بود، حرکت آنان را ناتمام گذاشت. اولین نمونه از این دست، در سال 1369 اتفاق افتاد.
آن روزها -30 فروردین/19 آوریل 1990- جیمز بیکر وزیرخارجه وقت آمریکا طی سخنانی اعلام کرد که آمریکا آماده مذاکره مستقیم با ایران است و 7 روز بعد - 6 اردیبهشت ماه 69- آقای عطاءالله مهاجرانی معاون پارلمانی آقای هاشمی رفسنجانی - که امروزه به انگلیس پناهنده شده و با آیپک (لابی صهیونیست ها) و MI6 (بخش اطلاعات خارجی دولت انگلیس) همکاری آشکار دارد- طی مقاله ای با عنوان «مذاکره مستقیم» در روزنامه اطلاعات، ایستادگی در مقابل کاخ سفید را «شعارگونه» نامیده و خواستار مذاکره مستقیم و سپس رابطه با آمریکا شد.»
آیا نباید به حال خراب و سرنوشت سیاه کسی که ضد آمریکایی ترین شخصیت کشور را با عنصر فاسد و خود فروخته ای همچون عطاالله مهاجرانی مقایسه می کند، گریست؟

نمره دولت هنوز 90 از 100 است؟
به نظر می رسد تناقض های کیهان و حسین شریعتمداری تمامی ندارد. در شرایطی که تا پیش از دیدار امسال هیئت دولت با رهبر عزیر انقلاب، حسین شریعتمداری دولت را با اتهاماتی نظیر ضدیت با ولایت فقیه، انحراف از انقلاب اسلامی، ارتباط با اجنه، به هم ریختن بازار سکه و ارز، ادامه دادن راه بنی صدر، نوشاندن جام زهر به مقامات عالی رتبه نظام و... مواجه کرده بود، به ناگاه پس از حمایت های کم نظیر رهبر انقلاب از دولت [External Link Removed for Guests]نمره دولت را در بدترین حالت، 90 از 100 عنوان کرد و نوشت:
«اکنون با توجه به حمایت گسترده و مستند حضرت آقا از دولت محترم و برشمردن ویژگی های بعضاً منحصر به فرد آن می توان نتیجه گرفت که دولت اگرچه خالی از نقاط ضعف نیست ولی این نقاط ضعف کم شمار با نقاط قوت فراوان و پرشمار آن قابل مقایسه نیست. پیش از این در حالی که کسانی با اشاره به برخی از همین نقاط ضعف، زبان و قلم به نقد غیرمنصفانه دولت گشوده و به افراط رسیده بودند، طی یادداشتی مستند اشاره داشتیم که مجموعه این نقاط ضعف فقط می تواند نمره دولت خدمتگزار را از 100 به 90 تنزل دهد و این در حالی است که رقبای احمدی نژاد و دولت های اصلاحات و کارگزاران در همآوردی با دولت ایشان به زحمت نمره قبولی می گیرند که البته بسیاری از اعضای دو دولت یاد شده در جریان فتنه 88 رفوزه هم شدند».
با این وجود امروز حسین شریعتمداری یک بار دیگر سنگین ترین اتهامات و زشت ترین توهین ها را متوجه محمود احمدی نژاد کرده است تا مبادا کسی باورش آید که مدیرمسئول کیهان توبه کرده و بنای اصلاح رفتارهای گذشته اش را دارد! همگان می دانند اما ای کاش شریعتمداری یک بار به این پرسش بیاندیشد که نمره خودش در ولایتمداری چند است؟
  [COLOR=#1f497d]به سانِ رود،که در نشیبِ دره سر به سنگ می زند،
رونده باش.
امیدِ هیچ معجزه ای ز مرده نیست
زنده باش.
   
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه 7 اسفند 1385, 4:54 am
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1357 بار

Re: نظر سنجی گفتگو با آمریکا در جهت برون رفت از وضعیت موجود

پست توسط mj_piremard »

با سلام
رابطه با آمریکا برای برون رفت خیلی خوب و لازمه اما این وسط چند تا مشکل هست اول از همه اگه رابطه بخواد با آمریکا به وجود بیاد به آقای احمدی نژاد اجازه این کار داده نمیشه دلایلشم مشخصه و نباید هم داده بشه که ایشون در این سال آخر بعد از این همه کند کاری از خودش یه قهرمان درست کنه دوم این که رابطه با آمریکا یعنی خط قرمز های آمریکا یعنی ایران اسرائیل رو به رسمیت بشناسه از بشار اسد و حزب الله حمایت نکنه که با شعار های 34 ساله ما در تضاد کامل هست اگه بشه اون وقت ملت نمیگن چرا بس این کارو 30 پیش نکردین :?
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: نظر سنجی گفتگو با آمریکا در جهت برون رفت از وضعیت موجود

پست توسط jhan2010 »

نمی دانم ونمی خواهم بدانم این اقایان چه اصراری بر عدم ارتباط و گفتگو با امریکا دارند سوال من اینجا مطرح می شود که این اقایان که اینقدر از این مسئله دفاع می کنند تا الان چه بهایی را نسبت به این مسئله پرداخت کردند ؟ آیا تا حالا سختی این تحریم هارا تجربه کرده اند ایا با این نابسامانی اقتصادی که ناشی از تحریم هاست مثل سایر مردم برای بدست اوردن مایحتاج زندگی شون به تکاپو تغلا افتادند ؟ غصه نداشتن کرایه خانه ونداشتن خرجی خانه را خوردند؟ سواره چه خبر از حال پیاده!! شما هم پیاده بشین ، بشین مثل ما حالا ببینم باز به این عقیده خود باقی خواهید ماند این عقیده امام(ره) بود و طبعا یکی از بهترین تصمیمات آن زمان بود اماالان دنیا عوض شده دید دنیا نسبت به ما تغییر کرده ادما تغییر کردند و ما نمی توانیم سیاستهای سی سال پیش را ادامه دهیم امروز ما در دنیا از لحاظ تولید علم اول هستیم هفدهمین قدرت اقتصادی جهان هستیم دوازدهمین ارتش قدرتمند جهان را داریم امروز ما خیلی حرفها واسه گفتن داریم ما الان تو حوزه های فناوری نانو، فناوری هسته ای ،فناوری های هوا فضا و ،پزشکی و... در سطح کشورهای پیشرفته جهان قرار داریم وطبعا امریکا ایران امروز را به چشم سی سال پیش نگاه نخواهد کرد که صرفا به فکر استفاده از منابع ما باشه و ما نوکری انها را بکنیم یادمان نرود که کشورهای عربی از این مشکلات چگونه ااستفاده میکنند وهمه میدانیم که انها دوست ما نیستند نمونه بارز انها عربستان سعودی است کشوری که در زمان شاه بشدت از طرف ایرانی ها تحقیر شده بود کشوری که بر اساس دکترین دو ستون امریکا فقط فقط ستون اقتصادی این دکترین وآن هم برای بازار خوبش برای امریکایی ها بود این لقب را گرفت اما ایران را ژاندارم منطقه نامیدند اینتحقیر کمی برای عربستان سعودی نبود یا همه از ماجرای خرید اف 15 وعوض کردن با اف 14 ها هستند این اقایان امریکا را برای حمایت از رژیم صهیونی نکوهش میکنند واین حمایت را دلیل قطع ارتباط میدانند حالا سوال اینجاست انگلستان که خود این رژیم رابر اساس تفکرات یک روزنامه نگار یهودی اتریشی به نام تئودور هرتزل بنیان نهادو فلسطین را، به عنوان وطن یهودیان انتخاب کرد کاری بس به مراتب بدتر از امریکا انجام داده است پس چرا با این کشور قطع رابطه نکردید چرا با فرانسه المان حتی کشورهای عربی که با اسرائیل ارتباط دارند قطع رابطه نکردید اگر کار امریکا نکوهیده وزشت وجنایتکارانه است پس انگلیس را چی باید تعبیر کرد؟ رابطه با امریکا لقمه ایست که در گلویتان گیر کرده نه توان بالا اوردن آن را دارید نه جرات قورت دادن آن را.
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”