از گوشی نوکیاى خود بهتر استفاده کنیم(آموزش جامع)

در اين بخش مي‌توانيد اطلاعات مفيد و آموزشهاي كاربردي تلفن همراه را بيابيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
پست: 2294
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 21 اردیبهشت 1385, 1:56 pm
محل اقامت: _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_ _
سپاس‌های ارسالی: 403 بار
سپاس‌های دریافتی: 1073 بار
تماس:

از گوشی نوکیاى خود بهتر استفاده کنیم(آموزش جامع)

پست توسط Ma3ouD »

اشاره :
پیشرفت تکنولوژى و افزایش رقابت میان شرکت‌هاى سازنده، پردازنده‌هاى سریعتر، حافظه بیشتر، عکسبردارى، فیلمبردارى، پخش موسیقى و ... موبایل‌ها را تبدیل به ابزارى قدرتمند و همه کاره کرده اند. اگر جزو افرادى هستید که قصد دارید حداکثر استفاده را از موبایل نوکیا خود ببرید، با ما همراه باشید.انسان همواره به دنبال راههایى بوده است که رفاه را براى زندگى خود به ارمغان آورد. پیشرفت علم و تکنولوژى نیز در هموار کردن این مسیر نقش بسزایى داشته است. کامپیوتر، موبایل و ... نمونه‌هاى بارزى هستند که در زندگى ما بوجود آمده‌اند و سبب افزایش چشمگیر سرعت ارتباطات و انجام کارها (در کنار هزاران مزایاى دیگر) شده‌اند. در دنیاى سخت افزار، هر روز خبر ورود یک محصول با قدرت و پردازش بیشتر را مى شنویم. در دنیاى نرم‌ افزار، هر روز محصولات جدیدتر، نسخه‌هاى بروز شده و با امکانات بیشترى وارد بازار مى شوند. در دنیاى اینترنت، هر روز شاهد ظهور فناورى و تکنیک جدیدى هستیم؛ و در دنیاى ...
ملاحظه مى کنید که با چه سرعت سرسام آورى در حال حرکت به جلو هستیم؟ (به یاد بازى مشهور "نیاز براى سرعت" افتادم!)
مواردى که در بالا براى کامپیوتر ذکر شد در حوزه‌ى موبایل نیز صادق است. اگر خیلى دور هم نرویم، مى‌بینیم که موبایل‌ها تنها وسیله‌اى براى برقرارى ارتباط و تماس‌ها بودند، اما هم اکنون پیشرفت تکنولوژى و افزایش رقابت میان شرکت‌هاى سازنده، پردازنده‌هاى سریعتر، حافظه بیشتر، عکسبردارى، فیلمبردارى، پخش موسیقى و ... موبایل‌ها را تبدیل به ابزارى قدرتمند و همه کاره (All in one) کرده اند.
دیگر با یک کامپیوتر کوچک سر و کار داریم که گهگاه سروکله زدن با آن براى افراد مبتدى عذاب آور است، اما اگر جزو افرادى هستید که قصد دارید حداکثر استفاده را از موبایل نوکیا خود ببرید، با ما همراه باشید. مواردى که در اینجا عنوان شده‌اند فقط مختص گوشى هاى نوکیا و مخصوصاً سرى 60 (داراى سیستم عامل Symbian) است. توجه داشته باشید که ممکن است به علت قدیمى بودن مدل مورد نظر شما، دسترسى به برخى از موارد زیر امکان پذیر نباشد. علاوه بر این ما وجود برنامه‌ها و نرم افزارهاى قابل نصب بر روى این گوشى‌ها را درنظر نگرفته ایم و تنها امکانات خود گوشى را اساس کار قرار داده ایم.

کپى و Paste کردن (کاربرد دکمه‌ى مداد)
حتما تا به حال این سؤال به ذهنتان خطور کرده است دکمه‌اى که بر روى آن شکل مداد حک شده است چه وظیفه اى دارد؟
به طور کوتاه باید بگویم این دکمه کار کپى و Paste کردن را انجام مى‌دهد. مثلا مى خواهید یک عبارت را چندین بار در یک SMS وارد کنید. براى این کار حین نوشتن متن SMS، دکمه مداد را نگه دارید و در همین حال از طریق دکمه چند جهته عبارت مورد نظر را انتخاب کنید (عبارت انتخاب شده پس زمینه آبى دارد). مشاهده مى‌کنید که در گوشه پایینى سمت چپ، عبارت Copy و سپس به محض انتخاب کردن Copy، عبارت Paste در کنار آن (گوشه پایینى سمت راست) ظاهر مى‌شود. از این پس در هر کجاى متن SMS خود که مایلید، دکمه مداد را نگه دارید و عبارت Paste را انتخاب کنید تا متن مورد نظر در آن قسمت کپى شود.چه برنامه‌هایى باز هستند
اگر فرد کنجکاوى باشید و براى اولین بار یک گوشى نوکیا را در دست بگیرید و به قسمت‌هاى مختلف آن سرک بکشید، احتمالا از برنامه‌ها به طور کامل خارج نمى‌شوید و با زدن دکمه قرمز رنگ به صفحه اصلى باز مى‌گردید. غافل از اینکه مدلهاى هوشمند نوکیا به مانند یک کامپیوتر عمل مى کنند و براى بسته شدن کامل هر برنامه باید عبارت Exit را انتخاب کنید.

خب چاره‌ى کار ساده است. تنها کافیست در صفحه اصلى دکمه منو را نگاه دارید تا لیست برنامه‌هایى که باز هستند را در سمت چپ صفحه مشاهده کنید. با انتخاب برنامه مورد نظر و فشردن دکمه C برنامه مورد نظر بطور کامل بسته مى‌شود.تاریخ تولد دوستان خود را به خاطر بسپارید
جزو آندسته از افرادى هستید که حافظه‌ى تاریخ خوبى ندارید؟ یا مدام در مقابل دوستان خود بدلیل فراموش کردن تاریخ تولد آنها خجالت زده مى‌شوید؟ به شما پیشنهاد مى کنم این مطلب را بخوانید.

همراهتان در اینجا به کمک شما مى‌آید و دوستان خود را با این حافظه کمکى متعجب سازید! همانطور که مى دانید در بیشتر گوشى‌هاى حال حاضر و در قسمت تقویم آنها (Calendar) امکاناتى وجود دارد که شما مى‌توانید توسط آن، تاریخى را مشخص کنید که مثلا قرار، تاریخ تولد و ...را به شما یادآورى کند.

این خصیصه در بعضى از مدلها (به مانند سامسونگ) با عنوان Birthday در قسمت تقویم شناخته مى‌شود که به نظر من یک اشکال بزرگ دارد، و آن این است که این مسئله تنها یک بار یادآورى مى‌شود و شما باید روز تولد مورد نظر را براى سال جدید مجددأ تنظیم کنید. اما در گوشیهاى نوکیا شما توسط این ترفند مى‌توانید با یکبار تنظیم تاریخ تولد دوستان خود، براى همیشه روز تولد آنها را تبریک بگویید و آنها را متعجب سازید، و یا اینکه تاریخ سالگرد ازدواج خود را فراموش نکنید.

روش کار به صورت زیر است:
1) از طریق Menu و پوشه Organiser وارد قسمت Calendar شوید.
2) تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کرده و از طریق Options و سپس New entry گزینه Meeting را انتخاب کنید.
3) در قسمت Subject نام شخصى را که روز تولدش را وارد کرده‌اید و یا هر چیز دیگرى که قرار است در آن روز نمایش داده شود را وارد کنید.

4) حال Alarm را On کنید و ساعت و تاریخ Alarm را مشخص کنید.
5) Repeat را Yearly کنید و در قسمت Repeat until تاریخى که مى‌خواهید این چرخه سالیانه ادامه داشته باشد را وارد کنید. باقى گزینه ها هم نیازى به تغییر ندارد.
6) در انتها براى ذخیره شدن تغییرات Done را بزنید.
توجه داشته باشید که انتخاب تاریخ Alarm را با دقت انجام دهید. این تاریخ باید با تاریخ Start date متناسب باشد.نحوه نمایش منو‌ها
اگر از نحوه نمایش یکنواخت گوشى خود خسته شده‌اید مى‌توانید از طریق منوى Options در قسمت Menu و انتخاب عبارت List View، پوشه‌ها و قسمت‌هاى مختلف منو را به صورت لیست مشاهده کنید.

براى بازگرداندن وضعیت نمایش به حالت قبل، به طریق مشابه عبارت Grid View را انتخاب کنید. علاوه بر این اگر نحوه قرار گیرى منو‌ها در پوشه‌ها راضى کننده نیستند، مى‌توانید با انتخاب هر یک از آنها و با استفاده از عبارت Move to folder در منوى Options، آنها را به منوى اصلى و یا هر پوشه دیگر منتقل کنید.


براى ایجاد یک پوشه جدید در منوى اصلى از طریق منوى Options عبارت New folder را انتخاب کنید. بد نیست بدانید که عبارت Move در منوى Options ترتیب قرارگیرى پوشه‌ها و منوها را در منوى اصلى تغییر مى‌دهد.


نمایش تصویر یا نوشته پس از روشن شدن موبایل
اگر مایلید که بلافاصله پس از روشن شدن موبایل خود، متن خوش آمدگویى و یا تصویرى نمایش داده شود مراحل زیر را طى کنید:
وارد قسمت Settings àPhone àGeneral àWelcome note or logo گوشى خود شوید. در آنجا سه حالت وجود دارد.
Default: در این حالت متن و تصویرى نمایش داده نمى شود.
Text: در این حالت متن دلخواه خود را براى نمایش وارد کنید.
Image: در این حالت تصویر دلخواه خود را براى نمایش انتخاب کنید.

تعریف کردن Profile جدید
مدیر پرمشغله‌اى را در نظر بگیرید که در هفته باید در جلسات متعددى شرکت کند. طبیعتا براى حفظ نظم جلسات موبایل این شخص باید در حالت Silent (بدون صدا) باشد و یا اینکه حداقل نوع و تن زنگ آزاردهنده نباشد.
در گوشى‌هاى نوکیا قسمتى با عنوان Profiles قرار دارد که حالت هاى مختلفى از قبیل General ،Silent ،Meeting و ... را در اختیار شما قرار مى‌دهد که مى توانید بنا به شرایط مکانى آنها را فعال کنید و حتى در آنها تغییراتى را ایجاد کنید.
از طریق انتخاب Profile مورد نظر و انتخاب عبارت Personalise از منوى Options تغییراتى چون انتخاب زنگ، چگونگى پخش آهنگ که شامل حالتهاى عادى (Ringing)، افزایشى صدا (Ascending)، یکبار پخش (Ring once)، پخش تنها یک (Beep Beep once) و بى صدا (Silent) است، تن پخش صدا، انتخاب زنگ SMS، انتخاب زنگ E-mail، انتخاب زنگ پیام فورى (IM)، تعیین وضعیت ویبره، تعیین وضعیت صداى Keypad، تعیین وضعیت صداى Warning و فعال کردن موارد ذکر شده تنها براى یک گروه خاص، امکان پذیر است.
اکنون مى‌توانید پا را فراتر بگذارید و خودتان یک پروفایل جدید با عنوان دلخواه بسازید. این کار در قسمت Profiles با انتخاب عبارت Create new از طریق منوى Options امکان پذیر است.
بد نیست بدانید در برخى از گوشى‌هاى نوکیا به مانند گوشى‌هاى سامسونگ با فشردن دکمه مربع، وضعیت موبایل شما بین حالتهاى General و Silent تغییر مى کند. دقت داشته باشید که این کار را در صفحه اصلى انجام دهید.فعال کردن حالت Offline
همانطور که قبلا گفته شد، موبایل‌ها در ابتداى ظهورشان تنها وسیله‌اى براى برقرارى ارتباط و تماس‌ها بودند و کار خاص دیگرى انجام نمى دادند. اما در فاصله زمانى اندک، همراه با پیشرفت تکنولوژى و پیدایش موبایل‌هاى هشمند (Smart Phone)، آنها دیگر تبدیل به ابزارى سودمند و حتى ضرورى شدند. گرفتن عکس، پخش موسیقى، نمایش عکس و فیلم، مدیریت و زمانبندى کارها، ارسال و دریافت نامه‌هاى الکترونیکى، نقل و انتقال داده ها، بازى و سرگرمى، ابزار کاربردى و ... از امکاناتى هستند که دیگر کمتر مدل نوظهورى را مى‌توان یافت که به آنها مجهز نباشد.
اما زمانهایى وجود دارد که شما باید به اجبار گوشى موبایل خود را خاموش کنید. به عنوان مثال هنگامى که مى خواهید با هواپیما سفر کنید مجبور هستید براى جلوگیرى از اختلال در سیستم هواپیما و افزایش امنیت پروازى، موبایل خود را خاموش کنید. اما با توجه به مطالبى که در بالا عنوان شد ممکن است شما به یکى از امکانات بالا نیاز پیدا کنید.
در گذشته با خاموش شدن موبایل‌ها دسترسى شما به آنها کاملا غیر ممکن مى‌شد اما اکنون در اکثر مدل‌ها حالتى به عنوان حالت Offline یا حالت پرواز وجود دارد که دسترسى موبایل را به شبکه قطع مى‌کند، اما همچنان امکان کار با قسمت‌هاى دیگر وجود دارد. در این حالت امواجى وجود ندارد که سبب اختلالات مذکور شود و شما براحتى مى توانید موسیقى گوش کنید و یا از دیگر امکانات مویابل خود استفاده کنید.
بدین منظور وارد منوى Profiles شوید و حالت Offline را فعال کنید. مشاهده مى‌کنید که بر روى نمایشگر میزان آنتن دهى موبایل، ضربدرى قرار گرفته است. براى بازگرداندن موبایل به وضعیت اولیه از همان منوى Profiles حالت General (یا هر حالتى که قبلا فعال بود) را فعال کنید.
در حالت Offline براى شخصى که با شما تماس مى گیرد پیام همیشگى (و تا حدى ناخوشایند) که حاکى از خاموش بودن تلفن همراه مشترک مورد نظر است، پخش مى‌شود.استفاده از اعداد در مشاهده تصاویر
در اینجا مى‌خواهم راههاى میانبرى براى مواردى چون زوم، چرخاندن، نمایش تمام صفحه و ... در نمایش عکس‌ها را به شما نشان دهم. موضوع روشن است و احتیاج به توضیح خاصى ندارد،‌ بنابراین به اصل مطلب مى‌پردازم.
در زمانى که در حال مشاهده تصویر مورد نظر هستید هر کدام از اعداد و دکمه‌ها کار مشخصى را انجام مى‌دهند که در اینجا ذکر شده‌اند:
دکمه ستاره: تصویر را به صورت تمام صفحه (Full Screen) نمایش مى‌دهد.
عدد 5: به منظور Zoom in کاربرد دارد.
عدد صفر: به منظور Zoom out کاربرد دارد.
عدد یک: تصویر را به سمت چپ مى‌چرخاند.
عدد 3: تصویر را به سمت راست مى‌چرخاند.
اعداد 2، 4، 8 و 6: کار دکمه چند جهته را انجام مى‌دهند.برقرارى ارتباط توسط بلوتوث و بدون تائید کاربران
اگر تا به حال از طریق بلوتوث فایل و یا اطلاعاتى را با دوستان خود رد و بدل کرده باشید، مشاهده مى‌کنید که موبایل هر بار به منظور امنیت و تائید صحت و سلامت ارتباط از شما سؤالى مى‌پرسد، که شما باید آن را تأیید (Confirm) کنید. اگر این کار خسته کننده است مى‌توانید موبایل دوست خود و یا هر وسیله ارتباطى دیگر را براى موبایل خود Assign کنید. در این حالت برقرارى ارتباط بدون تأیید طرفین صورت مى‌گیرد.
بدین منظور از پوشه Connect وارد قسمت Bluetooth و سپس Paired devices شوید. حال از منوى Options عبارت New paired device را انتخاب کنید تا موبایل جستجو را آغاز کند.
براى غیر فعال کردن این خصیصه، وسیله مورد نظر را انتخاب کنید و از منوى Options عبارت Set as unauthorised را برگزینید تا وضعیت به حالت قبل باز گردد.براى تغییر نام ابزار ثبت شده مى‌توانید از طریق منوى Options و انتخاب عبارت Assign short name عمل کنید.پاک کردن تمام پیام‌هاى Inbox
با ظهور سرویس پیام کوتاه و یا همان SMS، تب این مسئله در سراسر دنیا و با کمى تاخیر در کشور خودمان، به سرعت فراگیر شد. به گونه اى که برخى از کشورها به این فکر افتاده‌اند که براى افزایش سطح کیفى مخابرات خود براى ارسال SMS مالیاتى را در نظر بگیرند. حتى عنوان شده بود که بدلیل زیاده روى در این امر انگشتان دست عده‌اى دچار آسیب شده است!
علاوه بر این مسائل، موبایل‌هاى اولیه داراى فضاى محدودى براى ذخیره SMSها بودند و در بیشتر مدلهاى قدیمى شما مجبور بودید SMSها را یکى یکى حذف کنید که این مسئله با توجه به تعداد SMS کمى که در Inbox موبایل ذخیره مى‌شد، محسوس نبود. اما اکنون به رغم وجود کارت‌هاى حافظه، در موبایل‌هاى امروزى تعداد بیشترى SMS ذخیره مى‌شود.
اگر جزو دار و دسته به اصطلاح SMS بازها هستید، با توجه به آنچه که در بالا گفته شد، Inbox موبایل شما در هر روز باید پذیراى تعداد زیادى SMS باشد و با گذشت چندین روز تعداد آنها ممکن است به یک عدد سه یا چهار رقمى تبدیل شود. البته پیام‌هاى تبلیغاتى (و شاید Spam) که به تازگى رواج پیدا کرده است نیز به این مسئله دامن مى‌زد.مشاهده مى‌کنید که با این وضعیت حذف تک تک SMSها کارى خسته کننده و وقتگیر است.
براى رفع این مشکل از منوى Messaging وارد قسمت Inbox شوید و از طریق منوى Options و سپس Mark/Unmark عبارت Mark all را انتخاب کنید. در این حالت تمام پیام‌هاى Inbox علامت دار (Mark) مى‌شوند و با فشردن دکمه C و یا انتخاب عبارت Delete از منوى Options، Inbox شما به طور کامل پاکسازى مى شود.
دقت داشته باشید که علامت SMSهایى که مى‌خواهید باقى بمانند را از طریق منوى Options و سپس Mark/Unmark و انتخاب عبارت Unmark بردارید.پوشه بندى کردن SMS ها
قابل توجه SMS بازها! اگر مى‌خواهید آرشیوى از SMSهاى دریافتى داشته باشید و آنها را دسته بندى کنید، بد نیست این مطلب را بخوانید.
ابتدا در منوى Messaging وارد قسمت My Folders شوید. در این قسمت بطور پیش فرض پوشه اى با عنوان Templates وجود دارد که شامل 10 پیام آماده و پرکاربرد است. حال مى‌خواهیم در قسمت My Folders پوشه جدیدى با عنوان Favorite (یا هر نام دلخواه دیگر) بسازیم. براى این کار از منوى Options عبارت New folder را انتخاب کنید و عبارت Favorite را به عنوان نام وارد کنید.
سپس وارد Inbox خود شوید، پیام مورد نظر را انتخاب کنید (امکان انتخاب چندین پیام از طریق Mark دار کردن آنها نیز وجود دارد) و از منوى Options عبارت Move to folders و سپس پوشه Favorite را برگزینید.
بدین ترتیب با ساختن چندین پوشه با نام‌هاى دلخواه در قسمت My folders و انتقال SMSها از Inbox به آنها به راحتى مى‌توانید آرشیوى از SMSها با مضامین مختلف را بسازید.تعریف کردن چندین شماره مرکز پیام کوتاه (SMS Centre)
همانطور که مطلع هستید دو شماره +9891100500 و +9891100510، شماره‌هاى مرکز SMS در ایران مى‌باشند که شما براى ارسال SMS باید یکى از آنها را در قسمت Msg. centre number موبایل خود وارد کنید و گهگاه بدلیل ترافیک ارسال SMS، شما مجبور مى‌شوید که بین آنها سوئیچ کنید (البته بماند اینکه در مواقعى سرویس دهى هر دوى آنها دچار مشکل مى‌شود).
در موبایل‌هاى قدیمى اینکار کمى وقتگیر است، اما در مدلهاى جدیدتر امکان تعریف کردن چندین مرکز SMS وجود دارد. بدین منظور در قسمت Messaging از منوى Options عبارت Settings و سپس Text message را انتخاب کنید.
حال وارد قسمت Message centre شوید و از طریق منوى Options و انتخاب عبارت New msg. centre اقدام به ساخت مرکز SMS با عنوان و شماره مورد نظر خود کنید.
براى انتخاب شماره مرکز SMS مورد نظر خود، تنها کافیست در همان قسمت Text message عبارت Msg. centre in use را انتخاب کنید. با این کار تمام SMSهاى ارسالى شما از این پس با مرکزى که هم اکنون انتخاب کردید فرستاده مى‌شوند.
اما اگر این مسئله هم شما را راضى نمى‌کند و مى‌خواهید مرکز SMS را تنها براى یک SMS انتخاب کنید باید وارد قسمت New message شوید و پس از تعیین نام گیرنده و نوشتن متن پیام، از منوى Options وارد قسمت Sending Options شوید و به طور مشابه مرکز SMS خود را تنها براى آن پیام تغییر دهید.

افزایش ظرفیت تعداد SMS هاى فرستاده شده
اهل مرور کردن SMS هاى ارسالى خود هستید؟ خب پس بسادگى مى‌توانید ظرفیت قسمت SMS Sent را افزایش دهید. البته دقت داشته باشید که حالت ذخیره SMS هاى ارسالى را در گوشى خود فعال کرده باشید.
بدین منظور در قسمت Messaging و از طریق منوى Options و سپس Settings، عبارت Other‌ را انتخاب کنید. به منظور ذخیره SMS هاى ارسالى عبارت Save sent messages را Yes کنید و در قسمت .No. of saved msgs تعداد SMS دلخواهى را که مى‌خواهید در قسمت SMS Sent قرار گیرد را وارد کنید. حداکثر این مقدار 999 است.
ارسال پست

بازگشت به “مطالب كاربردي تلفن همراه”