سامانه رجیستر موبایل چیست و چگونه کار می کند؟

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 12
تاریخ عضویت: چهار شنبه 1 آبان 1398, 4:27 pm

سامانه رجیستر موبایل چیست و چگونه کار می کند؟

پست توسط site rondbaz » سه شنبه 12 آذر 1398, 4:03 pm

رجیستری چیست؟
 از آنجایی که درصد بالایی از گوشی های هوشمند موجود در بازار ایران به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، طرحی به نام [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] اندیشیده شده تا با این موضوع مقابله شود. در این طرح، تنها گوشی های موبایلی که از طریق گمرک ایران به صورت قانونی وارد کشور شده اند، فعال خواهند شد. گوشیهایی که از طریق قاچاق وارد بازار شده باشند نیز تنها برای مدت محدودی میتوانند با سیم کارت های ایرانی فعالیت کنند.
 رجیستری چگونه اجرایی می شود؟
 پس از اجرایی شدن طرح رجیستری، کد IMEI (یا شناسه 15 رقمی) گوشیهای موبایلی که از طریق گمرک ایران وارد کشورمان میشوند، در سامانه ثبت میشود. با این شرایط، تنها گوشیهای موبایلی که IMEI آنها در سامانه گمرک ثبت شده باشند، با سیم کارتهای ایرانی فعال و کد فعالسازی آنها در سامانه همتا معتبر خواهد بود.
 در این شرایط، تکلیف کاربران چیست؟
 کاربران گوشیهای موبایل پس از اجرای طرح رجیستری، هنگام خرید یک گوشی موبایل، باید دقت زیادی داشته باشند. تهیه گوشی موبایل در کشورمان پس از اجرای طرح رجیستری، باید فقط از نمایندگی‌های مجاز و مراکز معتبر انجام شود.
 آیا کاربران فعلی گوشی‌های هوشمند با مشکل مواجه می‌شوند؟
 پاسخ منفی است. با اجرای طرح رجیستری، کسانی که پیش از اجرای رسمی طرح یعنی پیش از 14 آذر 96، گوشی موبایلی را خریداری کرده و سیم کارت در آن قرار داده اند، با مشکلی مواجه نخواهند شد. طرح رجیستری، در مورد گوشی هایی است که پس از اجرای طرح، روشن نشده اند و سیم کارتهای ایرانی در آنها قرار نگرفته است.
 تکلیف برندهای بدون نمایندگی در ایران چیست؟
 یکی از سؤالات اساسی کاربران در مورد طرح رجیستری، تکلیف برندهایی از گوشی های موبایل است که نمایندگی رسمی در ایران ندارند. مطمئناً کاربران و طرفداران بسیاری از برند اپل در کشورمان، این نگرانی را دارند که پس از طرح رجیستری، برای تهیه یک دستگاه آیفون جدید باید چه کار کنند؟
 برای این کاربران نیز راه حلی اندیشیده شده است. کاربران محترمی که قصد تهیه گوشیهای آیفون را دارند، باید آنها را از شرکتهای وارد کننده رسمی محصولات اپل به ایران از طریق مبادی رسمی کشورمان تهیه کنند.

اگر برایمان یک گوشی موبایل از خارج کشور بیاورند، چه باید کرد؟
 مسافران و هموطنان عزیزی که از خارج کشور، وارد کشورمان میشوند، در صورتی که گوشی موبایلی را از سایر کشورها خریداری کرده اند، در هنگام ورود به کشور باید این موضوع را به گمرک مسافری محل ورود اطلاع دهند تا با انجام اقدامات لازم و پرداخت هزینه‌های قانونی، گوشی آنها با طرح رجیستری به مشکلی برنخورد.
 الان در چه مرحله‌ای از رجیستری هستیم؟
 هم اکنون، تمامی محصولات سیم کارت خور شرکت اپل، شامل طرح رجیستری می شوند. و به زودی و با اجرایی شدن فازهای بعدی، سایر برندهای گوشی موبایل و تبلت نیز به تدریج وارد این طرح خواهند شد. بنابراین اگر قصد خرید آیفون 8 و یا آیفون x را دارید، حتما آنها را از واردکنندگان رسمی تهیه کنید.
 آیا خرید آیفون های قانونی از واردکننده های رسمی کافیست؟
 خیر. پس از آنکه هموطنان آیفون های اپل را از واردکننده های رسمی خریداری کردند، لازم است تا با مراجعه به سامانه همتا با شماره *7777# (از راست بخوانید) گوشی آیفون خود را در سامانه ثبت کنند.
 گام اول: کد دستوری *۷۷۷۷# را شماره گیری کنید.
 گام دوم: گزینه فعال سازی ( عدد ۲ ) را انتخاب کنید.
 گام سوم: شناسه ۱۵ رقمی IMEI را وارد کنید. دقت کنید که این شناسه باید بدون هیچ خط فاصله یا نقطه ای وارد شود.
 گام چهارم: در این مرحله باید شماره سیم کارتی که در دستگاه مورد نظر قرار گرفته را وارد کنید.
 گام پنجم: در این مرحله باید کد فعالسازی خود را وارد کنید. این کد ۶ رقم است و شما باید آن را از فروشنده دریافت کرده باشید.
 گام ششم: موارد وارد شده دوباره به شما نشان داده می شوند. در صورت صحیح بودن تایید کنید.
 کار تمام شد! حالا باید پیامی مبنی بر موفقیت فعالسازی دریافت کنید. این پیغام به شما پیامک نیز می شود.

منبع : سایت [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] رندباز

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”