موشك كروز توماهاك BGM-109 Tomahawk Cruise Missile

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 39
تاریخ عضویت: شنبه 18 خرداد 1392, 7:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 47 بار
تماس:

موشك كروز توماهاك BGM-109 Tomahawk Cruise Missile

پست توسط arteash » شنبه 6 اردیبهشت 1399, 9:43 am

تصویرموشك كروز توماهاك (TLAM) موشكی مادون صوت برای حمله و هدف قرار دادن اهداف در روی سطح زمین Tomahawk Land Attack Missile است كه قادر به انجام ماموریت در تمام شرایط آب و هوایی و با برد 1100 كیلومتر میباشد با دقت 10 متر در حمله به اهداف است كه برای اولین بار توسط شركت جنرال دینامیك در دهه1970 ساخته و معرفی شد كه با برد زیاد و ارتفاع كم پرواز به سوی اهداف قابلیت شلیك از زیر دریایی را دارا بود . این نمونه موشك بعد از تغییر و بهینه سازی های مختلف در حال حاضر توسط شركت Raytheon تولید میشود ( با مشاركت شركت مك دانل داگلاس) .
 موشك توماهاك توسط نیروی دریایی آمریكا مورداستفاده قرار میگیرد و در حال حاضر نمونه های مختلفی از موشك بی جی ام 109 توماهاك مورد استفاده قرار میگیرد كه تفاوت آنها بیشتر در كلاهك و سر جنگی متفاوت است كه شامل نمونه TLAM-C نمونه متعارف آن و برای هدف قرار دادن اهداف زمینی و نمونه TLAM-D كه از سر جنگی خوشه ای استفاده میكند و نمونه TLAM-A و TLAM-N مجهز به كلاهك های هسته ای هستند و از دیگر مدل های این موشك TASM است كه به عنوان یك موشك ضد كشتی مورد استفاده قرار میگیرد . نمونه TLAM-D كه از سر جنگی خوشه ای استفاده میكند
 ازبلاك 3 این موشك كه از سال 1993 وارد خدمت شده است موشك توماهاك مجهز به سیستم موقعیت یاب جهانی GPS شده است كه میتواند اهداف را با دقت بیشتری مورد حمله قرار دهد ودر بلاك 4 این موشك با استفاده از موتورهای بهینه سازی شده WR-402 كه به سیستم كنترل سوپاپ مجهز بود ضمن مصرف شوخت كمتر كه امكان افزایش محدوده قابل دسترسی این موشك امكان حركت با سرعت كمتر از قبل و یا افزایش و كاهش دلخواه سرعت را هم به موشك توماهاك افزوده است و نمونه دوم موشكهای توماهاك بلاك 4 قادر به هدف قرار دادن اهداف متحرك هم هستند .
 بزگترین بهینه سازی صورت گرفته بر روی موشك توماهاك افزودن یك مركز فوق پیشرفته برای مبادله اطلاعات با سایر مراكز اطلاعاتی میدان جنك به مانند هواپیماهای آواكس و بدون سرنشین و كشتی ها و ماهواره ها و حتی سربازان و تانك ها در میدان نبرد است كه موشك را قادر میسازد با این مراكز تبادل اطلاعات داشته باشد و در شناسایی و حمله به اهداف با دقت بیشتری عمل كند . این موشك در كنار این تجهیزات پیشرفته به یك دوربین تلویزیونی هم مجهز است كه با ارسال تصاویر به مركز فرماندهی به فرماندهان اجازه میدهد تا اهداف را مشاهده نمایند و یكی از آنها را برای نابود كردن به وسیله موشك انتخاب كنند . سیستم GPS موشك توماهاك میتواند موقعیت 16 هدف را در حافظه خود نگهداری كند كه موقعیت این اهداف میتواند قبل از شلیك و یا بعد از شلیك توسط مركز فرماندهی و یا ماهواره ها و هواپیماهای بدون سرنشین و .... یا دیگر شبكه های اطلاعاتی پنتاگون در اختیار موشك قرار گیرد . از امكانات دیگر موشك توماهاك امكان ارسال اطلاعات به مركز فرماندهی است به طور مثال در صورت دستور از مركز فرماندهی برای حمله به یك هدف سیستم هوشمند موشك این فرمان را با توجه به اطلاعات خود تجزیه و تحلیل میكند و در صورتی كه موشك سوخت كافی برای اجرای دستور و یا هر مشكل دیگر مركز فرماندهی را مطله میكند آخرین نمونه از موشك تومهاك در سال2004 در اختیار نیروی دریایی آمریكا قرار گرفته است .
  
 نمای کلی از ساختار موشک توماهاك كه در ناوهای نیروی دریایی آمریكا مورد استفاده قرار میگیرد در یك استوانه تحت فشار نگهداری و شلیك میشود و از سیستم VLS یا همان سیستم شلیك عمودی Vertical Launch Systems استفاده میكند اما با تغییراتی كه در سیستم شلیك آن داده شده است توماهاك میتواند از زیر آب توسط زیر دریایی های كلاس لوس آنجلس هم شلیك شود و برای این كار از محفظه شلیك اژدر استفاده میشود . برای شلیك توماهاك از زیردریایی بعد از خروج موشك از محفظه شلیك اژدر در زیر آب به دو روش انجام میشود روش اول به وسیله فشار گاز ( مانند سیستم VLS) و یا با فشار آب شلیك میشود بعد از خروج از محفظه اژدر یك بوستر تقویت كننده مجهز به سوخت جامد به موشك كمك میكند تا به سطح آب برسد. بالهای موشك توماهاك بعد از شلیك ( چه در سطح و در زیر آب بعد از رسیدن به سطح ) بعد از مدت كوتاهی باز میشود و بعد از آن دریچه هوایی موتور توربوفن موشك باز میشود و موتور موشك فعال میشود.
 موشك توماهاك مثل تمام موشكهای كروز از سیستم هدایت داخلی برای شناسایی وو حمله به هدف استفاده میكند و سیستم هدایت موشك توماهاك از TMPC یا مركز برنامه ریزی ماموریت Theater Mission Planning Center و سیستم برنامه ریزی در كنار سیستم كنترل تسلیحات ( برای نمونه مورد استفاده در ناوها) و سیستم كنترل نبرد ( در نمونه مورداستفاده در زیر دریایی ها) تشكیل شده است .
 تصویری از موشک شلیک شده از یک زیردریایی
 نمونه های مختلفی از سیستمهای كنترل برای توماهاك ساخته شده است كه 3 سیستم مورد استفاده قرار گرفته اند :
 · TWCS ( Tomahawk Weapon Control System ) : اولین سیستم مورد استفاده در توماهاك بود كه در سال 1983 مورد استفاده قرار گرفت .
 · ATWCS(Advanced Tomahawk Weapon Control System ): این سیستم از سال1994 در موشك توماهاك استفاده شد .
 · TTWCS(Tactical Tomahawk Weapon Control System) :این سیستم از سال2003 در موشك توماهاك مورد استفاده قرار گرفت .
 موشك كروز توماهاك BGM-109 Tomahawk Cruise Missile :
 شركت سازنده : Raytheon/McDonnell Douglas
 سال ورود به خدمت : 1983
 قیمت هر واحد : 750 هزار دلار
 موتور موشك : F107-WR-402 turbofan
 وزن هنگام شلیك : 1440 كیلوگرم
 طول : 5.56 متر با بوستر 6.25 متر
 قطر : .52 متر
 طول بالها : 2.67 متر
 سرعت : 880 كیلومتر در ساعت
 سر جنگی : در نمونه استاندارد 450 كیلوگرم
 سیستم های هدایتی : GPS/ TERCOM/ DSMAC
 كشورهای استفاده كننده :
نیروی دریایی آمریكا و انگلیس و هلند و فرانسه
منبع:[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”