آیا کشیدن دندان در بارداری می تواند خطرساز باشد؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 25
تاریخ عضویت: دوشنبه 25 شهریور 1398, 4:55 pm
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

آیا کشیدن دندان در بارداری می تواند خطرساز باشد؟

پست توسط teletexting »

انجام هر پروسه ای در [External Link Removed for Guests]، با اما و اگرهای زیادی همراه است. زیرا روند مراقبت از مادر باردار در این دوره با افراد دیگر متفاوت و حساس است. کشیدن دندان یکی از پروسه های حساسی است که ممکن است در طول بارداری نیاز باشد و خطرات و مزایای خودش را دارد.
دندانپزشکان کشیدن دندان در این دوره را توصیه نمی کنند و ترجیح می دهند مادر باردار فرزندش را به دنیا بیاورد و سپس اقدام کند. اما اگر مساله جدی پیش رو باشد و کشیدن دندان حالت اورژانس به خود بگیرد می توان آن را با حداقل عوارض انجام داد. بنابراین کشیدن دندان در بارداری اگر ضروری باشد می تواند بدون خطر انجام شود.
با دندان عقل نهفته و نیمه نهفته در بارداری چه کنیم؟
دندان های دائمی معمولا مطابق یک جدول زمانی خاص از لثه بیرون می آیند و جایگزین دندان شیری می شوند. اما گاهی اوقات ممکن است یک یا چند دندان دائمی در حالی که میبایست تاکنون در بیاییند هنوز در نیامنده باشند. یا با وجود اینکه از لثه بیرون آمده اند، اما نصف و نیمه خارج شده اند. به این دندان ها نهفته و نیمه نهفته گفته می شود.
متخصصان در کلینیک دندانپزشکی بارداری بر این عقیده اند که باید پیش از آغاز بارداری برای چک کردن وضعیت دندان ها نهفته و نیمه نهفته به دندانپزشکی مراجعه شود تا درباره کشیدن یا نکشیدن آن ها تصمیم گیری شود. اما اگر اکنون شما باردار هستید و یک یا چند دندان (معمولا) عقل نهفته یا نیمه نهفته دارید تکلیف چیست؟
اگر علائمی ندارید، صبر کنید
متخصصان دندانپزشکی بارداری بر این باورند که اگر دندان نهفته یا نیمه نهفته هیچ مشکلی برای شما پیش نیاورده اند بهتر است آن ها را رها کرد تا بعد از زایمان فکری به حال آن ها شود. یعنی بدون نگرانی باید صبر کنید تا بارداری به اتمام برسد.
اما اگر دندان عقل شما نهفته شما علائمی مانند درد، عفونت یا مشکلات شدیدتری ایجاد کرده اند لاجرم باید آن ها را کشید یا خلاصه به نحوی مدیریت کرد. زیرا درد و عفونت می تواند بارداری را به خطر بی اندازد یا به استرس مادر باردار اضافه کند که باز هم مساله ساز است.
بررسی ایمنی کشیدن دندان در بارداری
اگر دندان شما دچار عفونت شده اما به راحتی و بدون جراحی می شود آن را کشید خطر خاصی متوجه شما و جنین نیست زیرا بدون بیهوشی و خطرات آن می توانید به صورت کنترل شده آن را بکشید. اما گاهی اوقات ممکن است برای خارج کردن دندان نهفته یا نیمه نهفته دارای عفونت نیاز به اشعه ایکس، جراحی و یا حتی بیهوشی باشد. ایمنی این موارد را در ادامه بررسی کرده ایم.
اشعه ایکس
معمولا پیش از کشیدن هر دندانی نیاز است تا با کمک اشعه ایکس وضعیت دندان ها و فک بیمار را بررسی کنند. اما آیا گرفتن تصاویر دندان با  اشعه ایکس برای یک خانم باردار خطرناک نیست؟
التبه که هست! اما چون این روزها برای گرفتن تصاویر اشعه ایکس از شیلد و محافظ استفاده می شود خطرات آن به حداقل می رسد. و از همه مهم تر دندانپزشکان برای خانم های باردار مطابق پروتکل های دندانپزشکی بارداری با احتیاط بیشتری اقدام می کنند بنابراین جای نگرانی نیست.
بیحسی و بیهوشی
در ساده ترین حالت برای کشیدن دندان در بارداری از بی حسی موضعی استفاده می شود. همانطور که از نامش پیداست در این روش تنها موضع خاصی از لثه و دندان بیحس می شود بنابراین قرار نیست داروی استفاده شده در بدن منتشر شود و یا به جنین برسد. اگر فقط یک دندان کشیدن ساده باشد، با احتیاط و بدون خطر، پروسه انجام می شود. و دستورالعمل های لازم به مادر باردار ارائه می شود.
در موارد جدی تر که برای کشیدن دندان در بارداری نیاز به جراحی باشد، ممکن است به جز بیحسی موضعی، داروی آرامبخش به منظور سدیشن از طریق رگ به مادر باردار تزریق شود. که البته تنها در موارد اورژانسی و بسیار جدی باید این کار صورت بگیرد. زیرا متخصصان دندانپزشکی بارداری تزریق آرامبخش به بارداران را مجاز نمی دانند. چون ممکن است باعث بروز عارضه شود. در صورت نیاز به داروی آرامبخش دندانپزشکان حتما با متخصص زنان و زایمان بیمار باید صحبت کنند.
آیا پس از کشیدن دندان ممکن است عفونت پیش بیاید؟
در مواردی ممکن است احتمال بروز عفونت وجود داشته باشد که البته جای نگرانی نیست. زیرا دندانپزشکان پس از کشیدن دندان در بارداری، می توانند از تعدادی معدودی داروی آنتی بیوتیک که برای مادران باردار عارضه آفرین نیستند استفاده کنند. همچنین روش های خانگی برای این منظور وجود دارند که زیر نظر دندانپزشک و متخصص زنان و زایمان عفونت احتمالی را از بین می برند.
 
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”