آشنایی با ناوچه چینی Type 053H3 / Jiangwei II Class

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوچه‌ها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 145
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 آبان 1387, 1:18 am
محل اقامت: Bushehr
سپاس‌های ارسالی: 2383 بار
سپاس‌های دریافتی: 1119 بار
تماس:

آشنایی با ناوچه چینی Type 053H3 / Jiangwei II Class

پست توسط M.Lawyer » چهار شنبه 12 بهمن 1390, 2:20 pm

گشت دریای یکی از تدابیر مهمی است که نهادهای امور دریایی کشورهای مختلف طبق قواعد و قوانین خود و پیمان های بین المللی به منظور دفاع از حق حاکمیت، تضمین امنیت حمل و نقل دریایی و جلوگیری از آلودگی دریاها بر اثر حوادثی که برای شناورها روی می دهد، اتخاذ کرده اند بنابراین بر ان شدیم به معرفی یکی از ناوچه های گشت دریایی ابرقدرت اقتصادی جهان که نقش مهمی در ترانزیت دریایی دنیا دارد بپردازیم .


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

.Jiangwei – II ناوچه مدرن ارتش ازادی بخش خلق چین است که ده ناوچه از این نوع( 053H3) توسط شرکت مادر تخصصی Hudong و در صنایع کشتی سازی گوانگژو بین سال های 1996 الی 2005 ساخته و به اب انداخته شده است که اولین فروند از این نوع در اواخر سال 1997 اماده خدمت و عملیاتی شد نکته جالب این است که کلیه مراحل طراحی و ساخت به صورت کامپکت انجام میشود و هر ناوچه کمتر از یک سال عملیاتی میشود که این خود یک رکورد در زمینه ساخت ناوشکن محسوب میشود و نکنه جالب تر دیگر این است که فرمانده نیروی دریایی ارتش خلق چین در سخنرانی مدعی شده بود در شرایط اضطرارمدت ساخت این ناوشکن کمتر از 6 ماه خواهد بود !
ناوچه نوع 053 در درجه اول برای نقش گشت ساحلی در نظر گرفته شده است. این را می توان در تجهیزات ضد جنگ هوایی (AAW) و ضد زیردریایی( (ASw و ماموریت های پیش بینی شده به وضوح دید . ویژگی های طراحی بدنه جیانگ ویی
053h3 همانند سلف خود .Jiangwei – I نسل اول این ناوچه است ولی از لحاظ تجهیزاتی و تسلیحاتی مدرن تر و کارایی تر شده است.
ناوچه جیانگ ویی دارای طولی به اندازه 124.5 متر و عرض 12.4 متر و میزان ابخور این ناوچه 3.6 متر می باشد ضمن اینکه این ناوچه حدود 170 خدمه فعال دارد که با فول لود 2393 تنی تبدیل به اژده های اهنی دریای چین شده است .
سیستم ناوبری هدایت و کنترل اتش ناوچه جیانگ ویی کاملا بومی بوده و با نام ZJK – 2 شناخته میشود البته ناگفته نماند این سیستم بر گرفته از سیستم کنترل ناوبری و اتش TAVITAC فرانسوی است. که نشان از قدرت شبیه سازی و مهندسی معکوس و به زبان ساده کپی برابر اصل است که تخصص متخصصان چینی در تمام صنایع است ! از ویژگی های این سیستم می توان به ادغام کنسول های متعدد ناوبری و هدایت اتش در یک کنسول یکپارچه دیجیتالی به صورت تصویری اشاره کرد که نمایش اطاعات به صورت تصاویر دیجیتالی بر اساس اطلاعات دریافتی از توابعی ار سنسورهاست که اطلاعاتی از قبیل ارزیابی خطر، تخصیص سلاح، تعامل هماهنگی و کنترل سلاح. وضعیت قوای محرکه را به صورت مستقیم و بی واسطه به فرمانده ناوچه انتقال میدهد .

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


سیستم های موشکی ناوچه جیانگ ویی

این ناوچه دارای دو لانچر 4 سلولی برای شلیک موشک های کروز ضد کشتی YJ-82 (C 802) or YJ-83 است موشک که در این لانچر قرار میگیرد از پیشرفته ترین موشک های ساخت چین محسوب میشود که قدرت تهاجمی و بازدارندگی وحشتناکی به این اژدهای اهنی میدهد که قادر خواهد بود هر هدفی در سطح اب یا نوار ساحلی در شعاع 200 کیلومتری را با سر جنگی 167 کیلوگرمی خود منهدم سازد موشک جدید YJ-83 اگرچه از یک موتور توربوجت جهت پیشرانش بهره می‏برد، اما در فاز نهایی، به سرعت مافوق صوتی بیش از 1.3 ماخ دست پیدا می‏کند و برد عملیاتی آن، فراتر از 255 کیلومتر به هنگام پرتاب هوایی و 150 تا 200 کیلومتر به هنگام پرتاب سطحی اعلام شده است. مدل اولیۀ موشک ضدکشتی YJ-83 برای نخستین بار در جریان رژه روز ملی سال 1999 به نمایش عموم گذاشته شد البته تا این زمان بر کارایی ان افزوده شده است به طور مثال یک آنتن ویژۀ ارتباطات داده ای نیز بر روی موشک جاسازی شده است تا جستجوگر موشک قادر باشد به هنگام پرواز موشک در میانه های مسیر، اطلاعات هدف یا هدفها را از طریق پایگاههای دیده بانی دریایی نظیر هواپیماهایی چون قایق پرندۀ Harbin SH-5، هواپیمای گشت دریایی Y-8X و هلیکوپترهای نظیر Z-8 و Z-9 دریافت نماید و این ویژگی، به یک شاخص استاندارد برای تمامی موشکهای ضدکشتی در حال تولید تبدیل شده است.
همچنین جیانگ ویی دارای یک سیستم 8 سلولی از موشک سطح به هوای کوتاه برد HongQi-7 می باشد البته باز ناگفته نماند این سیستم هم برگرفته از سامانه دریایی دفاع کوتاه برد فرانسوی CSF R-440 Crotale محسوب می‌شود و پیمان‌کار این پروژه دانشگاه صنایع دفاعی چین می‌باشد. HQ-7 یک سامانه دفاعی دریایی و کوتاه‌برد است که جهت درگیری با هواپیماهای دشمن در هر وضعیت هوایی با کاربرد شبانه/روزانه و تا برد 8 الی 12 استفاده می‌شود. موشک‌های این سامانه همچنین قادرند موشک‌های ضد کشتی ارتفاع پست دشمن را در برد 4 تا 6 کیلومتر مورد هدف قرار دهند. موشک‌ها توسط رادار Type 360S باند E/F، Doppler کاوش سطحی/هوایی هدایت می‌شوند؛ حداکثر برد این رادار 18.4 کیلومتر می‌باشد. موشکها دارای یک رادار داخلی هستند. در شرایط دشوار جنگ الکترونیک می‌توان موشک را توسط یک هدایت‌کننده الکترو-آپتیکال و توسط فرامین رادیویی هدایت کرد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


سیستم توپخانه ای جیانگ ویی

توپ اصلی نصب شده بر روی عرشه ناوچه یک توپ دو لول قدرتمند 100 میلی متری است این توپ دارای نرخ شلیک 18 گلوله 15 کیلوگرمی در دقیقه می باشد و بر نهایی شلیک ان در حدود 23 کیلومتر ذکر شده است همچنین دارای دو توپ دو لول ضد هوایی 37 میلی متری می باشد که با نرخ اتش 180 گلوله 1.5 کیلوگرمی در دقیقه شعاع 8.5 کیلومتری ناوچه را پوشش میدهند .

جیانگ ویی برای مقابله با زیر دریایی از تسلیحاتی نیز سود میبرد که شامل 2 لانچر شش تایی برای پرتاب راکت ضد زیر دریایی که با کالیبر 240 میلی متری راکتی با سر جنگی 34 کیلوگرمی راکت را تا فاصله 1200 متری پرتاب میکند و شش عدد اژدر با قطر 12.75 اینچی .


سیستم های سنسوری و راداری

این ناوچه همچنین دارای سیستم های سنسوری و راداری در خور توجه ی نیز هست که برای این کلاس از کشتی های جنگی امری معقول و قابل قبول میباشد جیانگ ویی دارای مجموعه ای از سنسورهای دو بعدی بومی مدل 360 میباشد که در رادار جست و جوی سطحی و هوایی با باند فرکانسی E / F – عمل میکنند واین رادار توانایی ردیابی 150 کیلومتری برای هواپیما و 50 کیلومتری برای ردیابی موشک های دریایی و ضدکشتی را دارا میباشد رادار مدل 363 چینی هم در میان رادار های ناوچه به چشم میخورد که راداری واکنش سریع و هشدار دهنده سریع به حساب میاید همچنین رادار های کنترل اتش مدل 341 یا347 G و رادارهای کنترلی نوع 345 باند و 343GAدر هنگام درگیری با کنترل اتش ایفای نقش میکنند .این ناوچه نیز با سونار بسامد متوسط S-07H مجهز شده است.

جیانگ ویی همچنین دارای سیستم های جنگ الکترونیک خوبی نیز هست که میتوان به سامانه های رهگیر اکترونیکی RWD-8 و NJ81-3 سامانه گیرنده فرکانس رادار هشدار SR-210 و سامانه گیرنده هشدار لیزری TM-053 اشاره نمود و دو سیستم فریب موشک دشمن به نام PJ-46 بر روی ناوچه نصب است .

عرشه ناوچه جیانگ ویی به یک باند فرود هلیکوپتر نیز مجهز است که هلیکوپتر های انداره متوسط همانند AS 365 Dauphin و Harbin Z-9C به راحتی میتوانند عملیات نشست و برخاست را بر روی باند انجام دهند.

پیشرانش و نیروی محرکه کلاس 053H3 ناوچه جیانگ ویی توسط چهار موتور دیزل تامین میشود که از تکنولوژی (CODAD) بهره گرفته است این چهار موتور دیزل 18E390VA حدود 20000 اسب بخار نیرو تولید میکنند و از طریق دو شافت پروانه های این اژدهای اهنی را که شامل دو پروانه میشود را به حرکت در می اورد که حداکثر سرعت 27 نات دریایی را برای جیانگ ویی به ارمغان می اورد این ناوچه با میانگین سرعت 18 نات توانایی پیمایش مسافتی معادل 4000 مایل دریایی را دارا می باشد.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]تصویرتصویرتصویر

برگرفته از سایت میلیتاری
تصاویر : میلیتاری پارسی
 The Glory and Greatness of a Man Depends on Three Things ... Good Speech*Good Idea*Good Deed [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


 
 
 
 

ارسال پست

بازگشت به “ناوچه‌ها”