دانش پيش بيني وضع هوا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۵, ۱:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

دانش پيش بيني وضع هوا

پست توسط Sardar »

[align=left]تصویر 

نويسنده : نگين كرويي

حتي با ميليون ها مورد اطلاعات مختلف و استفاده از مدرن ترين كامپيوتر ها، كارشناسان هواشناسي نمي توانند پيشگويي دقيقي در مورد وضعيت آب و هوا ارائه كنند. در اتمسفر زمين هرج ومرج برقرار است.

شما حتماً بارها در برابر اين پرسش قرار گرفته ايد كه وضعيت هوا فردا چگونه خواهد بود؟ آيا باران خواهد باريد؟ يا خورشيد درخشان خواهد بود؟ آيا بادي شديد خواهد وزيد يا نسيمي دل انگيز؟ پاسخ اين پرسش ها را هر روز در بخش پيش بيني هوا در همه جا، در اخبار راديو، تلويزيون، روزنامه ها و اينترنت مي توانيد بيابيد. اما اين پيشگويي ها چگونه انجام مي گيرند؟

محققان امور هواشناسي جديدترين اطلاعات واصله براي مثال درباره فشار هوا، وزش باد و دماي هوا را در ارتباط با يكديگر در نظر گرفته و محاسبه مي كنند و در پايان به عنوان نتايج كار خود مي توانند هواي چند ساعت و حتي چند روز آينده را پيشگويي كنند. اينگونه پيشگويي هوا كه از طريق محاسبه ارقام و اعداد مختلف با يكديگر به دست مي آيد، در سراسر جهان شيوه اي بسيار متداول است. اما بسياري از اوقات نيز غلط از آب در مي آيد. نه به اين خاطر كه متخصصان هواشناسي در كار خود سهل انگاري مي كنند بلكه به اين دليل كه در اصل، كل تغييرات هوا را نمي توان از قبل پيش بيني كرد.

دشواري هاي اين امر از همان آغاز اطلاعات جديدي هستند كه هر لحظه تغيير مي كنند بنابراين هميشه بايستي از يك رقم ميانگين در محاسبات استفاده شود. در حقيقت آب و هوا يك سيستم درهم و برهم است كه دائماً در تحول است و در آن همه عوامل به يكديگر ربط دارند. البته همه اين اتفاقات در اتمسفر زمين به صورت شناخته شده بر اساس قوانين فيزيكي رخ مي دهند اما تساوي هاي رياضي محاسبات اين تغيير و تحولات، در طي گذشت ساعات و روزها، نتايج دقيقي را در دسترس ما قرار نمي دهند. به ويژه زماني كه ارقام اوليه، غيردقيق بوده و تنها اطلاعات حاصله از تصاوير لحظه اي را بازتاب مي دهند.اعداد و ارقامي كه در ساعت 12 ظهر براي پيشگويي هوا در ساعت 15 به كار گرفته مي شوند، ممكن است تا ساعت 12 و نيم تغيير كرده و به اين ترتيب، پيشگويي قبلي را غيرقابل استفاده كنند. براي مثال در اداره هواشناسي آلمان تقريباً هر 3 ساعت يك بار، كامپيوترها با داده هاي جديد تغذيه مي شوند. به همين دليل، نتايج محاسبات آنها نيز، تنها مي توانند تقريباً درست باشند و يا اينكه كاملاً اشتباه از آب درآيند. در هر صورت صحت اين اخبار براي يك پيش بيني هواي 24 ساعته، تقريباً برابر با 90 درصد است.

هر روز حدود يك ميليون مورد اطلاعات مختلف، پيش از همه درباره فشار، رطوبت و دماي هوا و راجع به جهت و سرعت وزش باد، در اختيار كامپيوتر عظيم 10 ميليون يورويي اداره هواشناسي آلمان قرار داده مي شوند. اين اطلاعات، تنها از ايستگاه هاي هواشناسي داخل آلمان تهيه نمي شوند بلكه، همچنين از شبكه سراسري، متشكل از 37 هزار ايستگاه هواشناسي در كشتي ها، هواپيماها، چراغ هاي دريايي، بالون ها و ماهواره ها جمع آوري مي شوند. اطلاعات جديد، دائماً در حال انتقال به اداره هواشناسي ملي مربوطه هستند و از آنجا به مراكز بين المللي هواشناسي فرستاده مي شوند.

بدون اين اطلاعات كه از راه هاي دور مي رسند كامپيوتر فوق العاده اداره هواشناسي آلمان هم قادر نيست حتي يك پيشگويي هواي نسبتاً دقيق را براي آلمان ارائه كند. زيرا وضعيت آب و هواي آلمان اغلب بر فراز اقيانوس اطلس تعيين مي شود. به همين دليل وضعيت پيشگويي هوا براي دوره هاي ميان مدت و يا درازمدت، تنها از طريق اطلاعات تكميلي مناطق دور مي تواند انجام گيرد.با وجود همه توانايي هاي محاسباتي كامپيوتر اما، اين دستگاه قادر به تهيه يك نقشه هواشناسي، آنگونه كه ما آن را از روزنامه ها و يا اخبار تلويزيون مي شناسيم، نيست.زماني كه كامپيوتر، اطلاعات پيشگويي شده خود را ارائه مي دهد، تازه اين هنر كارشناسان هواشناسي است كه اين اطلاعات را ساده كرده، متمركز كرده و به اين ترتيب داده هاي مهمتر را برجسته نموده و از بقيه صرف نظر مي نمايند. در نتيجه تازه اينجاست كه، نقشه هاي هواشناسي به وجود مي آيند، كه معمولاً به ناحق در اخبار تنها در چند سطر انگشت شمار يادي از آنها مي شود.

اين زحمت بسيار، ارزش خود را دارد زيرا گذشته از آن كه پيشگويي هوا يكي از پرطرفدارترين بخش هاي اخبار روزانه است، براي بسياري از بخش هاي اقتصادي نيز از اهميت فراوان برخوردار است. هيچ هواپيمايي پرواز نمي كند و هيچ كشتي باري اي بندر را ترك نمي كند بدون اينكه قبلاً درباره چگونگي هوا مشورت شده باشد. كشاورزان مايلند بدانند كه چه زماني بايد به كشت بذرهاي خود بپردازند. تامين كنندگان انرژي، ميزان استفاده از الكتريسيته را در ارتباط با دماي هوا برآورد مي كنند و توليدكنندگان آب معدني و يخ توليدات خود را زماني افزايش مي دهند كه موجي از گرما در پيش روست. علاوه بر اين هر سال، بيش از 5000 هشدار درباره بدي آب و هوا از بروز وقايع ناگوار با مخارجي به ميزان ميلياردها يورو جلوگيري مي كنند.

DW-WORLD.DE


منبع :www.sharghnewspaper.com
هیهات منا الذلة
ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”