استقبال نمایندگان مجلس از طرح حذف 3 یا 4 صفر از واحد پول ملی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 آذر 1385, 9:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

طرح حذف 3 صفر از واحد پولي كشور در سال 86

پست توسط Ahmad6644 »

تصویر

برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حال كار بر روي طرحي هستند كه بر اساس آن، ارزش واحد پول ايران هزار يا ده هزار برابر مي شود.


به گزارش عصر ايران (asriran.com) طبق اين طرح كه هنوز علني نشده و طراحان آن در حال جمع بندي هستند، سه يا چهار صفر از واحد پولي كشور حذف مي شود.

پايين آمدن ارزش پول ملي و تبعات رواني و اقتصادي آن از جمله دلايل طراحان حذف 3 يا 4 صفر از واحد پول ملي است.

نكته جالب توجه اينجاست كه طراحان اين طرح، از اعلام آن، حتي به ساير نمايندگان نيز خودداري كرده اند به طوري كه حتي بسياري از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس نيز از وجود اين طرح، بي اطلاع هستند.

از آنجا كه پيش بيني مي شود اين طرح واكنش هاي مثبت و منفي زيادي در پي داشته باشد، طراحان آن ترجيح مي دهند تا نهايي شدن طرح و بررسي تمام جوانب كار، از اعلام جزئيات آن خودداري كنند.

پيش از اين، كشورهايي مثل تركيه كه ارزش پول آنها به حدي پايين آمده بود كه براي يك خريد معمولي نيز بايد ميليون ها واحد پولي رد و بدل مي شد، اقدام به حذف تعدادي از صفرها از واحد پولي خود كرده اند.

منبع : عصرايران

اگه بشه چي ميشه :(
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
Captain
Captain
پست: 3820
تاریخ عضویت: چهارشنبه 12 مهر 1385, 2:30 pm
محل اقامت: هر جا اینترنت هست... Net.
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

طرح حذف 3 صفر از واحد پولي كشور در سال 86

پست توسط DANG3R »

برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حال كار بر روي طرحي هستند كه بر اساس آن، ارزش واحد پول ايران هزار يا ده هزار برابر مي شود.

به گزارش عصر ايران طبق اين طرح كه هنوز علني نشده و طراحان آن در حال جمع بندي هستند، سه يا چهار صفر از واحد پولي كشور حذف مي شود.پايين آمدن ارزش پول ملي و تبعات رواني و اقتصادي آن از جمله دلايل طراحان حذف 3 يا 4 صفر از واحد پول ملي است.نكته جالب توجه اينجاست كه طراحان اين طرح، از اعلام آن، حتي به ساير نمايندگان نيز خودداري كرده اند به طوري كه حتي بسياري از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس نيز از وجود اين طرح، بي اطلاع هستند.از آنجا كه پيش بيني مي شود اين طرح واكنش هاي مثبت و منفي زيادي در پي داشته باشد، طراحان آن ترجيح مي دهند تا نهايي شدن طرح و بررسي تمام جوانب كار، از اعلام جزئيات آن خودداري كنند.پيش از اين، كشورهايي مثل تركيه كه ارزش پول آنها به حدي پايين آمده بود كه براي يك خريد معمولي نيز بايد ميليون ها واحد پولي رد و بدل مي شد، اقدام به حذف تعدادي از صفرها از واحد پولي خود كرده اند.نظرات كاربران:▪ من يك پيشنهاد بهتر دارم: دريافتها مثل حقوق معلمان با همين صفرهاي فعلي باشد ولي پرداختها با صفرهاي كمتر. پيشنهاد ديگر اين است كه 3 تا صفر اضافه كنيم تا درآمدها و حقوقها زياد شود! مثلا حقوق يك معلم بجاي 338000 تومان در ماه بشود 338000000 تومان! قشنگه نه؟ احتمالا آقاي فرشيدي از اين طرح استقبال خواهد كرد. بابا صفر كه مفته ديگه!

▪ سلام

طرح بسيار خوبی هست. به شرطی که کليه مسايل را در نظر بگيرند.

▪ صفر که ارزشی نداره . پس هر وقت این چند تا صفر را حذف کردن آن ها در مقابل اعداد حقوق کارمندان قرار دهند. یاعلی

▪ با سلام

این مسئله مدتهاست که ذهن مرا به خود مشغول کرده ودر خیلی از صحبت هایی که با دوستان داریم در خصوص محسنات آن بحث می کنیم مثلا" در مورد صرفه جویی در وقت مردم و کارمندان بانک ها و ترافیک و کم شدن هزینه چاپ اسکناس و ....

از همه مهمتر بار روانی قضیه است . مثلا" کسی که در 40 ریال پیش گوشت را کیلویی 5 الی6 تومان می خرید الان و با واحد جدید ریال تقریبا" با همان قیمت گوشت را می تواند بخرد و چنین مسئله ای در مراودات و محاسبات مردم تاثیر بسیار مطلوبی خواهد گذاشت.

▪ سه صفر پیش کش اگر یک صفر را هم حذف کنند وواحد تومان جایکزین شود تاواقعیت امروز و عرف متداول معاملات گردد.
[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
پست: 198
تاریخ عضویت: چهارشنبه 5 مهر 1385, 9:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار
تماس:

Re: طرح حذف 3 صفر از واحد پولي كشور در سال 86

پست توسط ashli_shiraz »

یک مورد هست ترکیه هم من شنیدم این کار را کرد که ارزش پولش خیلی پایین هست...
سر انجام پيروزي با نيکيست.(زرتشت پيامبر خدا که درود بر او باد)
===============================
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهارشنبه 27 دی 1385, 6:44 pm
محل اقامت: نزد خدايگان افسار گسيخته
سپاس‌های دریافتی: 12 بار

پست توسط arash_slayer »

اگر با حذف چند تا صفر ارزشي پول ما در مقابل عرض هاي معتبر خارجي بالا مي امد پس چرا زود تر اين کار را نکرده اند؟ :L:L
چرا همه کشور هاي دنيا اين کار را نمي کنند؟
نكته جالب توجه اينجاست كه طراحان اين طرح، از اعلام آن، حتي به ساير نمايندگان نيز خودداري كرده اند به طوري كه حتي بسياري از اعضاي كميسيون اقتصادي مجلس نيز از وجود اين طرح، بي اطلاع هستند.

اخه خودشان مي دانند که چه طرح مسخره اي است (يکي ندونه نمايند مجلس هستند به عقلشون شک مي کنه) :::P :L:L
او دوم دسامبر به دار اويخته شد
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 257 بار

پست توسط Saeid12345 »

ارزش پول پائين براي کشورهاي در حال توسعه يک نعمت بسيار بزرگ است که متاسفانه قدر آن را نميدانيم! اين آقايان به اصطلاح اقتصاددان واقعا چي فکر کردن؟! :::P
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

Saeid12345, جان
هيچي اگر يه خورده اين آقايون چين رو ببينند متوجه مي شوند. :-(
هیهات منا الذلة
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 876
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 آذر 1385, 9:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

استقبال نمایندگان مجلس از طرح حذف 3 یا 4 صفر از واحد پول ملی

پست توسط Ahmad6644 »

يكي از اعضاي كميسيون برنامه و بودجه گفت: حذف 3 يا 4 صفر از ارزش پولي كشور اثري در تورم نخواهد داشت.

رسول صديقي بنايي که با خبرنگار عصرایران (asriran.com) گفت و گو می کرد در باره طرح حذف 3 یا 4 صفر از ارزش پولی کشور افزود: سيستم پولي در ايران به سمت الكترونيكي شدن پيش مي رود و تقريباً در تمام كشورهاي صنعتي و جهان سوم پول الكترونيكي متداول شده است و با توجه به اينكه چاپ اسكناس واقعاً در دنيا كم شده است،در كشور ما هم اين شيوه در حال اجرا مي باشد و ما مي توانيم با استفاده از كارت هاي بانكي قسمتي از مايحتاج خود را تامين كنيم.

وي گفت: زماني كه سيستم بانكي در ايران تماماً الكترونيكي شود به راحتي مي توان صفرهاي پول را برداشت و ديگر هزينه اي براي ما در بر نخواهد داشت ولي زماني كه قرار است پول چاپ شود،مقداری هزينه برای جایگزینی وجود دارد.

صديقي در مورد طرح مساله حذف 3 يا 4 صفر از ارزش پولي كشور اظهار داشت: بنده با اين طرح موافق هستم ،اين مساله يك سابقه ديرينه دارد و حتی در جامعه نیز برغم آنکه واحد پول ما "تومان" نیست از این واحد استفاده می شود که در واحد آن، یک صفر کمتر از ریال است .

این نماینده مجلس با اشاره به اينكه تورمي كه در ايران به وجود آمده ناشي از چاپ بي رويه اسكناس هاست، اظهار داشت: نقدينگي كشور قبلا حدود 45 هزار ميليارد تومان بود ولی اين رقم در حال حاضر تا حدود 120 هزار ميليارد تومان رسيده است كه نمونه آن همان اسكناس هاي پنج هزار توماني است كه در حال حاضر شاهد آن هستيم و اينها همه تورم را در پي خواهد داشت.

وي اظهار داشت: دولت معتقد است كه تورم در ايران حدود 6/11 درصد است كه البته آنها يك سبد شاخصي دارند و از روي آن ميزان تورم را محاسبه مي كند كه در اين سبد اقلامی مثل مسكن، آهن و سيمان وجود ندارد.


وي با اشاره به اینکه خوش بين ترين افراد تورم را در حدود 20 درصد تخمين زده اند،گفت: آماري كه دولت در رابطه با ميزان تورم داده است قابل قبول نمي باشد و من معتقدم تورم در ايران بسيار بالاست.


رسما اعلام نشده است

يكي ديگر از اعضاي كميسيون اقتصادي گفت: در رابطه با طرح حذف صفر از ارزش پولي كشور هيچ دستگاه و ارگاني به صورت رسمي اين مساله را مطرح نكرده است .

انور حبيب زاده درباره تبدیل واحد پولی کشور از ریال به تومان نیز گفت:تبديل شدن ريال به تومان تبعات خاص خودش را دارد كه بايد با يك برنامه ريزي دقيق صورت گيرد.

از نظر روانی مثبت است
يكي ديگر از اعضاي كميسيون برنامه و بودجه در اين باره گفت: حذف 3 يا 4 صفر از ارزش پولي مي تواند از نظر رواني تاثيرگذار باشد. مثلاً الان مي گوييم يك دلار مثلا 10هزار ریال است ولی یا حذف 4 صفر ، ارزش ریال 10هزار برابر می شود و یک دلار مساوی یک ریال خواهد بود كه مي تواند از نظر رواني مثبت ارزيابي شود.

علي ديرباز با اشاره به تجربه کشورهای دیگر مثل ترکیه افزود: این مساله جدیدی در جهان نیست و البته باید برای اجرای آن در ایران کار کارشناسی جدی صورت بگیرد .

وی در مورد انتشار اسكناس هاي 5 هزارتوماني افزود: تصور مردم اين است كه با توليد اين اسكناس ها ارزش پول كم مي شود ولي به نظر من اين يك توليد جديد و چاپ جديد است.اما در مورد اين اسكناس ها گردش نقدينگي است كه چيزي به آن اضافه نشده است و فقط تغيير وضعيت پيدا كرده كه اين نبايد در بحث تورم تاثير گذار باشد.

منبع :
تصویرتصویر
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 
ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”