نظریه برابری قدرت خرید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

نظریه برابری قدرت خرید

پست توسط ganjineh »

نظریه برابری قدرت خرید

Purchasing Power Parity (PPP)برابری قدرت خرید چه چیزی را بیان می­کند؟ به طور ساده برابری قدرت خرید نظریه­ای است که می­گوید نرخهای مبادله بین دو ارز زمانی در تعادل هستند که قدرت خریداری آنها در هر دو کشور یکسان باشد. این بدان معنی است که نرخ مبادله بین دو کشور باید به نسبت سطح قیمت سبد ثابتی از کالاها و خدمات برابر باشند. هر زمان سطح عمومی قیمت درونی کشوری افزایش می­یابد، نرخ مبادله پول آن باید به منظور واکنش تورم و برابری قدرت خرید کالاها و خدمات کاهش یابد. در حقیقت برابری قدرت خرید، قانون یک قیمتی کالاها و خدمات را مطرح می­سازد. برای مثال زمانی که نرخهای مبادله زوج ارز دلار کانادا – دلار ایالات متحده 1.5 است و یا به عبارت دیگر 1 دلار ایالات متحده توان خرید 1.5 دلار کانادا را دارد، آنگاه یک دستگاه رایانه که در کشور کانادا 1500 دلار کانادا ارزش دارد، باید همان دستگاه رایانه در کشور آمریکا با 1000 دلار ایالات متحده خریداری شود. بنابراین برای بدست آوردن نرخ مبادله بین کانادا و ایالات متحده کافی است که سطح عمومی قیمت در کانادا را بر سطح عمومی قیمت ایالات متحده تقسیم کنید. چنانچه کشور کانادا دارای نرخ تورم سالانه یک درصدی و ایالات متحده نرخ تورم 3 درصدی سالانه را تجربه نمایند، آنگاه دلار ایالات متحده در برابر دلار کانادا به میزان 2 درصد در سال کاهش خواهد یافت.

اما پرسش اساسی اینجاست که آیا برابری قدرت خرید، توانایی تعیین و برآورد نرخ مبادله کوتاه مدت ارز را داراست؟ بر طبق شواهد تجربی پاسخ این پرسش منفی است. در حقیقت به دلیل آنکه نرخهای مبادله در کوتاه مدت بر اساس اخبار روزمره حرکت می­کنند، از این رو برابری قدرت خرید نمی­تواند نرخ مبادله کوتاه مدت ارز را برآورد نماید. گزارش تغییرات نرخ بهره و عرضه پول، نوسانات مسیر رشد اقتصادی و همه عواملی که موجب حرکت کوتاه­مدت ارز می­شوند، سرنوشت نرخهای مبادله کوتاه مدت را رقم می­زنند.

نرخ مبادله برابری قدرت خرید برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می­گیرد. به عنوان نمونه برای مقایسه استاندارد زندگی دو یا چند کشور از برابری قدرت خرید استفاده می شود. همانطور که می دانیم اقتصاد پویا است و همواره حرکت می­کند، از این رو نرخهای مبادله ارز نیز پیوسته خود را با شرایط اقتصادی بین­المللی تطبیق می­دهند. بدین ترتیب بازار ارز نوسانات زیادی دارد و نظریه برابری قدرت خرید ارزش تعادل بلندمدت نرخهای مبادله را پیشنهاد می­کند.

تخمین و برآورد قدرت خرید با این حقیقت پیچیده می­شود که سطوح یکسان قیمت در کشورها وجود ندارد. مثلا اختلاف بین قیمت غذا ممکن است بیشتر از اختلاف قیمت مسکن در هر کشور باشد. بنابراین لازم است که به مقایسه هزینه سبدی از کالاها و خدمات بپردازیم. این سبد به صورت شاخص قیمت مطرح می­شود. مشکل دیگری که کار برآورد قدرت خرید را دشوار می­سازد، تفاوت کیفیت کالاها و خدمات در کشورها است. برای گریز از پیچیده شدن موضوع لازم است که تعدیلی در امر تخمین انجام گیرد.

اختلاف بین برابری قدرت خرید و نرخ واقعی مبادله می­تواند مهم و معنی دار باشد. برای مثال تولید ناخالص داخلی سرانه هر چینی در حدود 1500 دلار است، در حالی که بر مبنای برابری قدرت خرید این میزان تا 6200 دلار افزایش می­یابد. در مثال دیگر درمی­یابیم که تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه هر ژاپنی، در حدود 37600 دلار است، اما رقم برابری قدرت خرید آن تنها 31400 دلار می­شود. در جایی که برابری قدرت خرید هم سنجی و مقایسه می­شود، نیاز است که اثر تورمی در طی زمان مورد توجه قرار گیرد.

نرخهای مبادله نقد برمبنای برابری قدرت خرید میان دو کشور ایالات متحده و انگلستان باید مطابق رابطه زیر باشد:

نرخ نقد = قیمت دلاری کالا / قیمت کالا بر حسب پوند * نرخ مبادله پوند - دلار

S = P$ / P£ (£/$)

اگر نرخ نقد جاری بزرگتر از نرخ نقد محاسبه شده باشد، این بدان مفهوم است که پوند بیشتر از مقدار خود ارزشگذاری شده(1) و یا دلار پایینتر از ارزش واقعی قیمت گذاری شده (2) است. به طور مثال فرض کنید نرخ نقد واقعی مبادله دلار – پوند برابر 1.8 است و بر حسب برابری قدرت خرید 1.5 بدست می­آید. در این حالت برابری قدرت خرید نشان می­دهد که یک پوند باید تنها 1.5 دلار را خریداری کند. به بیان دیگر یک پوند با 1.5 دلار باید مبادله شود، با این وجود در دنیای واقعی یک پوند با 1.8 دلار مبادله می­شود. از این رو پوند در حال حاضر بالاتر از ارزش واقعی خود دادوستد می­شود.

منبع :.rahnemoonsarmaye
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”