کنترل احساس در الگوی تجاری

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

کنترل احساس در الگوی تجاری

پست توسط ganjineh »

برای انجام سرمایه گذاری و معامله گری در بازارهای پرنوسان مالی طراحی و ساخت یک الگوی تجاری و نظام معامله گری یک ضرورت است. در پیاده سازی و اجرای نقشه های تجاری همواره باید بر احساسات انسانی کنترل داشت. اما براستی این احساسات چه هستند و چگونه می توانند بر الگوی تجاری اثرگذار باشند؟ اگر مفهوم پرهیز از احساس در دادوستد را فراگرفتیم چگونه بر آن نظارت و کنترل داشته باشیم؟

هرگاه می­خواهیم سرمایه گذاری کنیم، از ابزارهای رایج تحلیلی، مشاهدات ریاضی و آماری بهره می­گیرم. نتایج و پیش بینی های بدست آمده ممکن است با تصورات ذهنی و اندیشه های ما اختلاف داشته باشند. اغلب ما دوست داریم، آنچه پیش از این فکر می کردیم رخ دهد و به طور ساده احساس ما قبل از این چیز دیگری می گفت. در این شرایط آنچه بدست آورده ایم، ممکن است با احساسات و ذهنیت شخصی آمیخته شود. اگر برداشتهای ذهنی را با نتایج واقع بینانه آمیخته شود، آیا سرمایه گذاری با خطر جدی روبرو نیست؟

بیایید به گونه ای از معامله گری بپردازیم که در آن احساس وجود ندارد. در این حالت معامله گر یا سرمایه گذار متغیرهای الگو را تجزیه و تحلیل می کند و تلاش می کند که روابط بین متغیرها را با توجه به مشاهدات و واقعیتهای موجود تفسیر کند. به طور نمونه تصور کنید سرمایه گذاری قصد دارد در بورس اوراق بهادار ایران فعالیت کند. وی یک الگوی معامله گری را تدوین می کند به طوری که وی تصمیم می گیرد با توجه به وضعیت شاخص کل و شرایط صنعت و همچنین نمودارهای سهام شرکتها فرصتهای سرمایه گذاری را شناسایی نماید. وی با توجه به ابزارهای تحلیلی، آنچه را که مشاهده می کند و آنچه را تحلیل می کند، نتیجه می گیرد و اندیشه ها و قضاوت های شخصی را در مدل تجاری خود دخالت نمی دهد. آنجایی که شخص تفکراتی را با توجه به تجسم شخصی از آینده و برهانهای نامرتبط پایه ریزی می کند احساسات وارد نظام وی شده است.

برای کنترل بر احساسات، فرد باید در راه غلبه بر احساس خود تمرین و ممارست داشته باشد. در کوتاه زمان نمی توان به نتیجه دلخواه رسید. می توان یک دوره سه ماهه آزمایشی را برای معامله گری بدون احساس در یک نظام تجاری آزمون نمود. پیامد معامله گری بدون احساس می تواند جالب توجه باشد، اگر بر احساسات انسانی پیروز شویم.منبع: موسسه آموزش و پژوهشهای اقتصادی رهنمون سرمایه
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”