قهر ایرانی ها و گاز لرزان ترکمن ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

قهر ایرانی ها و گاز لرزان ترکمن ها

پست توسط misam5526 »

بر طبق آمار جهانی نزدیک به یک درصد جمعیت جهان در ایران زندگی می کنند، اما ۷ درصد منابع معدنی و کانی، ۱۰ درصد ذخایر نفت جهان و ۱۶ درصد از ذخایر ثابت شده گاز جهان را دارد که این مجموعه روی هم این توانایی را به ایران می دهد که بتواند اقدام به انجام کارهایی کند که دیگر کشورها قادر به انجام آن نیستند.
بر این اساس دو نگاه به سیاست خارجی ایران وجود دارد که نگاه نخست سنتی است و به تمام نقاط کشور باید مسلط بود و نگاه دیگر سیاست خارجی مبتنی بر انرژی است که ابتدا به معنای واگذار کردن سیاست خارجی به وزارت نفت نیست بلکه به مفهوم سیاست خارجی است که نفت در آن نقش اول و اساسی را داشته باشد بنابراین در مورد سیاست خارجی باید با چهار دسته از کشورهای همسایه، اسلا می، جهان سوم (در حال توسعه) و کشورهایی که به نوعی نیازهای سیاسی، اقتصادی، نظامی ایران را بر طرف می کنند، روابط خارجی داشته باشیم. اگر از این دیدگاه به سیاست خارجی نگاه کنیم، روابط ایران با سایر کشورها می تواند به صورت استانی مثل اردبیل، داغستان و...، روابط دو جانبه و منطقه ای (اکو، عضو ناظر شانگهای) باشد که می تواند تاثیرات جهانی را هم در برداشته باشد به عنوان مثال رابطه با روسیه در جهانی که آمریکا ادعای سیستم تک قطبی بودن را پس از حادثه ۱۱ سپتامبر تا کنون دارد، زیر سوال می برد. تعامل جمهوری اسلا می ایران با آمریکا در مورد برنامه هسته ای نیز تقریبا تاثیرات جهانی دارد.

همین طور روابط ایران با اتحادیه اروپا. در زمینه روابط با سازمان های بین المللی نیز ایران در این خصوص بسیار فعال است.

بر اساس روابط خارجی جمهوری اسلا می ایران با کشورهای همسایه، منطقه و فرا منطقه ای، در فضایی که امنیت انرژی مسلط است، چند معیار می تواند از اهمیت ویژه ای برای سیاست خارجی ما برخوردار باشد که عبارتند از: عرضه گاز، نفت و انرژی های جایگزین که ایران می تواند در آینده بخش مهمی از این انرژی ها را تامین کند به خصوص اینکه الا ن مهم ترین کشورهایی که ما به صورت خصمانه با آنها برخورد می کنیم در بحث تقاضا قرار می گیرند.

معیارهای دیگر عبارتنداز: بحث ژئوپلتیک، ظرفیت سازی، خطوط لوله، تکنولوژی های جدید و سرمایه. در خصوص ظرفیت سازی می توان گفت عربستان سعودی مبادرت به ظرفیت سازی زیادی کرده است ولی در ایران اگر خیلی تلا ش شود با توجه به کاهشی که در چاه های نفتی داریم تنها می توانیم جلوی کاهش ظرفیت تولید فعلی را بگیریم. درمورد خطوط لوله انرژی، این خطوط می تواند باعث ایجاد رقابت شود زیرا لحظه ای که کشوری بخواهد به یکی از کشورهایی که خطوط لوله از آنها گذر کرده است، حمله یا حتی تهدید کند، سایر کشورها به سرعت واکنش نشان می دهند و نمونه آن را چندی پیش در تصمیم گیری کشورهای دیگر در مورد بحران گرجستان به وضوح دیدیم.

در زمینه تکنولوژی های جدید نفت و گاز نیز در حال حاضر قطر با به دست آوردن این تکنولوژی ها تغییرات وسیعی در صورت انرژی خود ایجاد کرده است، در حالی که ایران همچنان در مورد تکنولوژی انرژی خود با مشکلا ت خاصی روبرو است و خود بحث تکنولوژی های جدید تاثیر زیادی روی روند تولید و توزیع منابع انرژی می گذارد.

اما بحث دیگری که شاید کمتر به آن توجه می شود به مساله «سرمایه» بر می گردد که در سیاست خارجی مبتنی بر امنیت انرژی است.

در این خصوص نیز سفرای جمهوری اسلا می ایران در کشورهای دیگر باید به دنبال این سرمایه باشند و به جای تلا ش برای ملا قات با یک شخصیت سیاسی که ماه ها وقت آنها را می گیرد، باید به دنبال برقراری رابطه با شرکت های خارجی بزرگ نفت و گاز به منظور تامین سرمایه برای منابع نفتی ایران باشند.

وقتی در مورد عرضه این روش سیاست خارجی را قبول نداشته باشیم، آنگاه کشورهایی مثل عربستان سعودی، روسیه، عراق، نیجریه، ونزوئلا، نروژ، کانادا، چین، ژاپن و حتی شرکت های بزرگ نفتی جهان برای ما خیلی مهم می شوند که باید به آنان نگاه جدیدی شود.

وقتی دفتر یک شرکت خارجی در ایران تعطیل می شود، کسی دلش نمی سوزد، این کار به مفهوم این است که بسته شدن یک شرکت نفتی بزرگ جهان در ایران چندان برای ما مهم نیست.

امروزه نیز بسیاری از این شرکت ها دفاترشان را از ایران بیرون برده اند و شاید برخی از آنها سالی یک یا دو بار در یک همایش به ایران سفر کنند.

شاید دلیل آن این باشد که ما خیلی خوب آنان را تر و خشک نکرده ایم زیرا این کمپانی ها سودهای خیلی زیادی می برند. این شرکت های بین المللی سابقه، تکنولوژی و پول دارند که ما آنها را نداریم.

فرق شرکت های بین المللی نفت با شرکت های تجاری دیگر در این است که پول بسیار زیادی دارند.

نمونه آن پارس جنوبی است که با تمام متعلقاتش به حدود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد، در حالی که فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی که در اختیار یک شرکت خارجی بود بسیار زودتر از فاز یک آن که در اختیار یک شرکت ایرانی بود تمام شد و به بهره برداری رسید.

مسایل دیگری از جمله عدم مشروعیت، بی ثباتی مسائل داخلی، تجزیه مرزها، عدم شناسایی و... از جمله موارد دیگری هستند که در بحث امنیت انرژی بسیار مهم تلقی می شوند، تحریم های بندری، تروریسم، دزدی کشتی ها، انفجار خط لوله و بسته شدن برخی تنگه ها به خصوص تنگه هرمز را نیز باید جزو مواردی برشمرد که می تواند امنیت انرژی را مورد تهدید قرار دهد.

بنابراین اگر ما بخواهیم به مساله «نفت و سیاست خارجی» نگاه کنیم، قادر نیستیم این دو موضوع را از یکدیگر به صورت جدا مورد مطالعه قرار دهیم زیرا هیچ کشوری بدون سیاست خارجی نمی تواند امنیت انرژی را مورد لحاظ قرار دهد. بر این اساس ایران نیز باید منطقه گرایی را در اولویت سیاست خارجی خود قرار دهد و چون منطقه گرایی ایران به مفهوم امنیت گرایی هم هست در بخش آموزش انرژی نیز باید سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد. به دلیل اینکه بیشترین فرار مغزها در بخش انرژی است تا بخش های دیگر.

علاوه بر بحث منطقه گرایی، ایران نباید اتحادیه اروپا را هم فراموش کند چون نیاز به گاز و نفت اتحادیه اروپا که اکنون شامل ۲۷ کشور است بسیار مهم است زیرا با پیوستن مجارستان برای اینکه بتواند همپای آلمان صنعت و اقتصاد خود را توسعه دهد، نیاز به انرژی بیشتری دارد که این نیاز به انرژی گرجستان را باید در قالب کلی تر آن یعنی نیاز اتحادیه اروپا به انرژی در نظر گرفت.

سیاست نگاه به شرق (چین و هند) نیز بسیار مهم است اما در بحث دریای خزر باید این نکته را متذکر شد که خزر بیش از ۳ درصد کل ذخایر انرژی کشف شده جهان را ندارد و خلیج فارس ۶۵ درصد را دارا است اما این سه درصد ذخایر انرژی دریای خزر از این لحاظ اهمیت دارد که از محدوده تنگه هرمز بیرون است و می توان روی آن این حساب را باز کرد که در صورت محدودیت در خلیج فارس بتوانیم صادرات انرژی مان را از طریق دریای خزر انجام دهیم و تا حدی بتوانیم تنش هایمان را با آمریکا کنترل کنیم.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 464
تاریخ عضویت: دوشنبه 18 تیر 1386, 9:45 pm
محل اقامت: ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر
سپاس‌های ارسالی: 3381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1794 بار

Re: قهر ایرانی ها و گاز لرزان ترکمن ها

پست توسط hermes_PERSIAN »

مرحبا به اینهمه مهربانی مام میهن. به تمام اینها تاریخی باشکوه که تحسین ناپلئون و حتی هگل را بر انگیخته، فرهنگی که در اثر امتزاج با فرهنگهای بزرگ شرقی و غربی یکی از قویترین فرهنگهای دنیاست، آمیختگی باشکوهی از قومیتها، زبانها و لهجه های متفاوت وستارگانی بیشمار در عرصه علم، ادب، فرهنگ، فداکاری و جانبازی را بیفزایید که بسیاری از ملل دنیا را سیراب کرده اند . همگی باضافه ملتی مهربان و صمیمی، آنگاه به مهربانی این سرزمین جاودانی پی می برید
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی
ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”