نکات بهداشتی استخرها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 412
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۸۵, ۱۰:۴۶ ق.ظ
سپاس‌های دریافتی: 64 بار
تماس:

نکات بهداشتی استخرها

پست توسط njmh »

از جمله تفريحات پررونق در فصل تابستان شنا است. هر سال در فصل تابستان مراجعه كنندگان به استخرهاي عمومي در مقايسه با فصول ديگر سال، بيشتر مي شوند.


اما با يکی از مشکلاتی که در اين فصل گريبانگر بعضی از افراد ميشود اين است که بعضی از استخرها به دليل رعايت نکردن نکات بهداشتی در آن عامل بروز بيماری پوستی و عفونی است . بنابراين رعايت کردن اصول ايمنی و بهداشتی هنگام استفاه از استخر امری ضروری و لازم است. افراد به خصوص خانم ها قبل از ورود به استخر و بعد از خروج از آب حتماً بايد دوش بگيرند وحتماً هم از استخرهايي استفاده كنند كه اصول بهداشتي در آن رعايت مي شود. آلودگي هاي ميكروبي، قارچي و... در استخر شرايط مناسبي براي انتشار پيدا مي كنند به همين دليل احتمال ابتلاي افراد به اين بيماري ها زياد است.

چنانچه فرد بعد از استفاده از استخر با مشكل خاصي روبه رو شود حتماً بايد به پزشك مراجعه كند. بهتر است افراد، بخصوص بچه ها، قبل از مراجعه به استخر براي مشخص شدن بيماري هاي پوستي و انگلي، مورد آزمايش قرار گيرند و گواهي سلا متي شان را به مسؤول استخر ارائه كنند. در مواردي ديده شده كه در استخرها بنابه دلايلي كه شايد براي مديران استخرها، قابل توجيه هم باشد، از موادي چون اسيد اوريك كه پايه اوره يا ازت دارند، استفاده مي كنند. اين كار درستي نيست؛ چون اين مواد در برخي موارد التهابات پوستي ايجاد مي كنند.همچنين حتماً لازم است افراد قبل از ورود به استخر با آب ولرم دوش بگيرند تا عرق سطحي بدن كاملا ً شسته شود و حتماً موهاي سر و بدن با دقت به وسيله مواد شوينده مناسب شسته شود و البته اين موارد بايد پس از خروج از آب استخر هم انجام شود.


كرم هاي ضدآفتاب ايراني يا خارجي اگر استاندارد باشند و كيفيت مناسبي داشته باشند براي برنزه شدن مشكلي ايجاد نمي كنند و چون قابل جذب در آب نيستند پس از استفاده، ورود به استخر با اين كرم ها مشكلي ايجاد نمي شود.

اگر شخصي (بخصوص كودكان) مبتلا به كرمك يا استران ژيلويدس باشد با ورود به استخر اين احتمال وجود دارد كه كرمك ها به سطح آب بيايند و در اثر تماس با پوست افراد سالم آنها را نيز مبتلا كنند. اين كرمك كه در پزشكي لقب كرمكSS را گرفته است آن قدر خطرناك است كه ممكن است ۶ يا ۸ ماه دوره درمان آن طول بكشد و چون كرمك استران ژيلويدس به داروهايي كه به طور معمول براي بيماري هاي انگلي تجويز مي شوند مقاومت نشان مي دهند به سادگي درمان نمي شوند و هزينه درمان آنها هم بالا مي رود.

از آنجايي كه در علم پزشكي بارها ذكر شده پيشگيري بهتر از درمان است مي توان گفت هميشه پيشگيري به صرفه تر از درمان هم هست يا لااقل صرف هر هزينه اي براي پيشگيري به درمان مي ارزد. چنانچه قصد داريد فصل تابستان به يكي از استخرهاي شهر برويد رعايت نكاتي كه ذكر شد هم از سوي شما و هم از سوي صاحبان استخرها، نه تنها به دليل مسائل اقتصادي كه به دلايل بسيار ضروري است.
مرا دوست بدار،اندكي ولي طولاني!
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”