کمردردهاي مزمن عامل بروز بيماري هاي ديگر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 682
تاریخ عضویت: شنبه ۲۳ دی ۱۳۸۵, ۱۲:۴۷ ق.ظ
محل اقامت: زير آسمون ابري
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

کمردردهاي مزمن عامل بروز بيماري هاي ديگر

پست توسط Montana2100 »

بيماران مبتلا به کمردردهاي مزمن اغلب به بيماري هاي ديگري نيز مبتلا هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري آلمان، نتيجه تحقيق کلينيک دانشگاهي هايدلبرگ آلمان نشان داد هر چه اين کمردردها مدت طولاني تري طول بکشد، مشکلات و بيماري هاي بيشتري بروز مي کنند که از جمله آنها مي توان به اختلالات روحي، بيماري هاي گردش خون، ناراحتي هاي چشمي اشاره کرد که در 30 درصد اين بيماران بروز مي کند.
بنابراين گزارش، علت اصلي بروز بيماري ها و ناراحتي هاي اضافه بر کمردرد مزمن هنوز مشخص نيست.
اما محققان معتقدند دردهاي مزمن زمينه مناسبي براي بروز افسردگي هستند از سوي ديگر محدود شدن دامنه حرکت فرد سيستم ارگانيسم بدن را مستقيماً تحت تأثير قرار مي دهد.
براساس اين گزارش، چاقي در کنار مشکلات ناحيه کمر مي تواند عوارض ديگري را بدنبال داشته باشد.
محققان تأکيد کردند: متخصصاني که چنين بيماراني را درمان مي کنند بايد آگاه باشند که کمردردهاي مزمن تنها يک مشکل جسمي نيست و بايد به همه ابعاد آن توجه کنند.

[External Link Removed for Guests]
تصویر
.................... دنياي ديگري هم هست كه مي‌توان در آن آواز خواند ...................
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4179 بار
تماس:

پست توسط ganjineh »

امروزه با پیشرفت زندگی مدرن، شیوع کمردرد نه‌تنها کمتر نشده بلکه زیادتر هم شده است.
و عجیب اینکه حتی سرعت بالا رفتن آن، از رشد جمعیت هم بیشتر بوده است. در ایالات متحده آمریکا همین کمردرد، دومین عامل غیبت از کار بوده و معادل ۳۰ تا ۸۰بیلیون دلار در سال از تولید کم کرده! حدود ۹۰درصد افراد در عمر خود کمردرد را یک بار هم که شده حس کرده و ۵۰ تا ۷۰درصد مردم دوره­های مکرر کمردرد را در طول زندگی­شان تجربه می­کنند. این آمار البته در کشورهای صنعتی بیشتر است.
اما متاسفانه این درد حتی کودکان مدرسه­ای را هم گرفتار می­کند؛ به طوری که آمار نشان می­دهد ۶۰درصد کودکان ۱۵ تا ۱۶ساله هم دچار آن هستند. با تمام این احوال، از پیشگیری و درمان این درد عذاب‌دهنده ناامید نشوید.
بروز کمردرد در مردان ۲۵ تا ۵۵ساله بیشتر است. خانم­ها خیلی ذوق نکنند چون مصیبت آنها تازه بعد از ۵۰سالگی شروع می­شود. متاسفانه معاینات بالینی نمی­تواند بروز کمردرد را پیشگویی کند چون زیادند افرادی که آرتروز ستون فقرات یا بیرون‌زدگی دیسک کمر دارند اما درد ندارند.
محققان متوجه شده­اند که ۲ عامل می­تواند تا حدودی بروز کمردرد را پیش‌بینی کند؛ سابقه کمردرد در گذشته و سیگار کشیدن! تعجب کردید، نه؟ احتمالا نمی­توانید ارتباط سیگار را با کمردرد توجیه کنید. اما بهتر است بدانید سیگار با کاهش سطح اکسیژن در بافت نخاع موجب تاخیر در بهبود این درد می­شود.
بعضی مشاغل هم می­توانند انسان را مستعد ابتلا به کمردرد کنند؛ مانند شغل­هایی که نیاز به رانندگی طولانی دارد و راننده را در معرض لرزش وسیله نقلیه قرار می­دهد؛ شغل‌هایی که نیاز به ایستادن و نشستن طولانی دارد؛ کسانی که باید بارهای سنگین را به دفعات جابه­جا کنند. بنابراین اگر شغل شما چنین حرکاتی را ایجاب می­کند بهتر است بیشتر به فکر کمر خود باشید.
کمردرد علاوه بر عوامل غیرمکانیکی مانند عفونت و سرطان و... که خیلی شایع نیستند، علل دیگری هم دارد؛ مانند گرفتگی­های عضلانی (اسپاسم)، کشیدگی و آسیب رباط‌ها، آرتروز، فتق دیسک­های بین مهره‌ای، پوکی استخوان، فیبرومیالژی و... اما فارغ از اسم‌های متفاوتی که این بیماری­ها دارند مشکل اصلی در اغلب آنها فشار بیش از حدی است که به ستون مهره­ها و اجزای دور و بر آن مانند عضلات و رباط­ها وارد می­آید.
عامل این فشارها هم زندگی پر از حرکات ناشایست است. به­تان برنخورد! منظور از حرکات ناشایست، دزدی و دروغ و غیبت نیست؛ منظور دقیقا همان حرکاتی است که شایسته یک بدن سالم نیستند؛ مانند بد نشستن روی صندلی، قوز کردن هنگام رانندگی، بد ایستادن و... استفاده از عضلات کمر در حرکاتی که پیش از این انجام نمی­داده­اید؛ مانند بلند کردن یک مبل سنگین!
صحبت کردن درباره مکانیسم این دردها شاید خیلی جالب باشد اما دانستن در مورد روش­های پیشگیری از این درد همه‌گیر، برای همه مفیدتر است.
برای اینکه دچار کمردرد نشوید باید نکات زیر را هم در مورد بلند كردن وسایل سنگین، هم در نشستن و هم در بلند شدن... و خلاصه در همه امور زندگی رعایت کنید.
● بارهای دردآور
▪ به جای بلند کردن اجسام سنگین، از راه­های دیگری مانند هل دادن برای جابه‌جا کردن استفاده کنید (هل‌دادن بهتر از کشیدن است).
▪ تا می‌توانید از دیگران کمک بخواهید و از بلند کردن وسایل سنگین با خم‌کردن کمرتان خودداری کنید. بهتر است زانوهایتان را خم کرده و کمرتان را صاف نگه دارید. البته یادتان باشد که پاها را از هم کمی فاصله بدهید.
▪ از بلند کردن یک جسم سنگین و چرخاندن کمرتان به‌طور همزمان جدا خودداری کنید.
▪ همیشه هنگام حمل اجسام سنگین، آن را نزدیک بدن نگه دارید.
● قاعده نشستن
▪ اگر مجبورید مدت طولانی روی صندلی بنشینید بهتر است هر نیم ساعت به بهانه­های مختلف از جا برخاسته و راه رفته یا به بدن خود حرکات کششی بدهید.
▪ از صندلی مناسب با پشتی و با زاویه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه، استفاده کنید و اگر صندلی‌تان محافظ قوس کمر ندارد، قوس کمر را با یک بالشتک کوچک محافظت کنید.
▪ به‌جای چرخاندن کمرتان حین کار، از چرخش صندلی استفاده کنید.
▪ وسایل مورد استفاده­تان را در دسترس خود روی میز بچینید تا برای استفاده از آنها مجبور به خم کردن کمرتان به جلو نشوید.
● ایستادن و خوابیدن بدون كمردرد
▪ هنگام ایستادن خود را به جلو خم نکنید. گوش­ها، شانه و لگن را باید در یک امتداد و شکم را تو نگه دارید.
▪ اگر مجبورید مدت طولانی بایستید، یکی از پاها را روی یک پله یا چهارپایه به ارتفاع ۲۰سانتی‌متر قرار دهید تا فشار کمتری به کمر وارد شود و هر ۱۰ دقیقه جای پاها را با هم عوض کنید.
▪ بهترین حالت خوابیدن، خوابیدن به پهلو درحالی است که زانو­ها کمی خم بوده و یک بالش کوچک بین دو زانو قرار گیرد. اگر به پشت می­خوابید لازم است یک بالش زیر زانوان و یک بالش کوچک زیر گودی کمر قرار دهید.
▪ برای خارج شدن از تختخواب ابتدا به کنار تخت بچرخید و پاهای خود را از تخت آویزان کرده، با کمک دست‌ها و سفت کردن عضلات شکم بنشینید.
● تناسب، تعادل و همه چیزهای خوب دیگر
این هم چند راه حل متفرقه برای پیشگیری از كمردرد كه البته فایده‌های دیگری هم برایتان دارد:
▪ اگر اضافه‌وزن دارید، بهتر است برای جلوگیری از کمردرد هم که شده وزنتان را کم کنید.
▪ کیف و کوله‌پشتی‌تان را بی‌جهت سنگین نکنید.
▪ کفش مناسب و راحت با پاشنه ۳سانتی­متر یا کمتر به پا کنید.
▪ اگر پوکی استخوان دارید با مصرف ویتامینD و کلسیم کافی طبق تجویز پزشکتان و ورزش کردن، آن را درمان کنید تا دچار شکستگی مهره نشوید.
▪ ورزش‌های سبک هوازی به طور منظم با بهبود عملکرد عضلات می­تواند موجب زیاد شدن قدرت و تحمل کمرتان شود. پیاده‌روی و شنا هم از ورزش­های مناسب برای کمردرد هستند.
● بعد از درد
حالا اگر کار از کار گذشته و کمرتان درد گرفته بهتر است به این توصیه­ها عمل کنید:
▪ از تشک­های برقی یا کیسه­های آب گرم برای شل کردن عضله دردناک به مدت ۲۰ تا ۳۰دقیقه استفاده کنید. ماساژ دادن ناحیه هم ممکن است به کم‌شدن درد کمک کند.
▪ استراحت تا ۲روز می­تواند به بهبود شما کمک کند اما بیشتر از این مدت استراحت باعث شل شدن و ضعف عضلات کمر و طولانی شدن روند بهبودی می­شود.
▪ هنگام استراحت، زانوها باید خم و ران با شکم زاویه داشته باشد. می­توان پاها را روی صندلی قرار داده و باسن را به پایه­های صندلی نزدیک کرد به طوری که زاویه شکم و ران حدود ۹۰درجه باشد.
▪ می­توان از مسکن­های بدون نسخه هم استفاده کرد اما نه به عنوان اولین انتخاب. متاسفانه چون علت کمردرد، رفتار بد و نادرست ما در زندگی روزمره است، پس از بهبودی با تکرار این حرکات دوباره درد از نو شروع می­شود. بنابراین بهترین روش درمان، اصلاح حرکات روزمره است که ممکن است تمرین و زمان زیادی هم لازم داشته باشد.


همشهری آنلاین
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”