قدم زدن با کفش هاي پروانه اي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۷ اسفند ۱۳۸۴, ۳:۴۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

قدم زدن با کفش هاي پروانه اي

پست توسط Dr.Akhavan »

  زدن با کفش هاي پروانه  نویسنده : بهاره مهرنژاد

چشم نوازترين بوتيک هاي کيف و کفش در اروپا را ميلان دارد. ساختمان هاي چند طبقه واقع در مرکز شهر پر شده اند از دختران جواني که زمان زيادي را براي انتخاب و خريد کفش مورد علاقه شان سپري مي کنند. با اينکه مدل کفش ها همه يک جور است ولي نوع رنگ بندي و طراحي رويه آنها به گونه اي است که انتخاب را بسيار مشکل مي کند يا آدم را مجبور مي سازد دل به دريا زده و بي خيال پس انداز و جمله معروف انگليسي ها يعني save money شود و يکي دو جفت کفش ديگر هم به سبد خريدش اضافه کند.


اين اولين بار است که قسمت اعظم ويترين بوتيک هاي کفش حتي آنها که بيشتر سبک مجلسي طراحي مي کنند مثل آرماني ، شانل و فندي را کفش هاي اسپرت طرح عروسکي تشکيل مي دهد. کفش هايي که پيشتر به عنوان روفرشي استفاده مي شد امروز به يکي از پرطرفدارترين مدل کفش ها بدل شده است.

همه چيز درست از زماني شروع شد که آقاي روسانو سولديني، رئيس انجمن بين المللي مد ايتاليا در يک اقدام جالب و شگفت انگيز هزينه هاي يک سال انجمن را صرف خريد مدل کفشي کرد که پاي عروسک ها به خصوص خانواده باربي ديده مي شود. آقاي طراح که ديد توليد اين کفش در سال 2006 ، 52 ميليون دلار برايش سود دارد امسال نيز با طراحي و توليد همان مدل هاي عروسکي پا به عرصه رقابت کيف و کفش گذاشت.

فروشگاه بوتيچلي در ميلان يکي از فروشندگان کفش هاي ساخت کارخانجات سولديني است. کفش هايي که شبيه به کفش بالرين ها بوده، کف تخت دارد و پنجه اش گرد است. کفش هاي باربي به لحاظ سبکي، نرمي و رنگ بندي متنوع در صدر جدول فروش قرار دارد. نه تنها دختران تين ايجر که خانم هاي جوان هم آن را مي پسندند.

راه بسيار است کفش زيبا بپوش

اين جمله را براي اولين بار فرانکو پارنتي وقتي مشغول اجراي نمايش بود به زبان آورد ولي فکرش را هم نمي کرد که جمله اش در بهار 2007 دليل فروش کفش هاي مغازه اي در ميلان شود. جاي شگفتي نيست.

خرافات حتي در انتخاب کفش ايتاليايي ها نيز رخنه کرده. تا پارسال همه قرمز مي پوشيدند به اعتقاد اين ضرب المثل که قرمز بپوش فقير نشي. امسال قرعه به رنگ طلايي افتاده. بيشتر کفش ها به رنگ طلايي، زرد و وانيلي است. اصولاً رنگ هاي تيره از سکه افتاده اند اما همچنان سبز ارتشي، بنفش و دارچيني طرفداران خاص خود را دارد.

در بين جوان ها کمتر کسي تمايل به پوشيدن کفش پاشنه بلند دارد. انجمن مد ايتاليا چندي پيش به نظرسنجي از خانم ها درباره انتخاب کفش پرداخت، اينکه بيشتر تمايل به پوشيدن چه نوع کفشي دارند ضمن اينکه چه رنگي را براي کفش مي پسندند. در اين نظرسنجي تنها 36 درصد از زنان تمايل به خريد کفش پاشنه بلند البته بيش از پنج سانت داشتند. پنج درصد در اغلب موارد کفش اسپرت به پا مي کنند و تنها براي شرکت در بعضي مراسم به خريد کفش پاشنه بلند مي روند.

21 درصد به دليل مشکلات ناحيه کمر از پوشيدن کفش تخت و پاشنه دار امتناع مي ورزند و نوع پاشنه سه سانت را ترجيح مي دهند. 6/8 درصد هم به دليل قدبلندي کفش هاي تخت مي پوشند و طبق آنچه که در پرسشنامه نوشته بودند از صميم قلب آرزو مي کردند اي کاش قدي مشابه قد نيکول کيدمن داشتند، 7/7 درصد هم هميشه کفش ساق دار شبه وسترن پايشان مي کنند که بسته به نوع فصل ميزان ساقشان کوتاه و بلند مي شود. حدود 26 درصد هم هميشه کتاني پوشند و فقط اگر مجبور باشند آن هم روز عروسي شان کفش مدل خنجري پا مي کنند.

ظهور پاشنه خنجري ها

در ميان کفش هاي پاشنه دار بيش از همه پاشنه خنجري ها مورد استقبال قرار گرفته اند. امريکايي ها هم که سابقه ديرينه در اسپرت پوشي دارند تازگي به پوشيدن کفش هاي پاشنه خنجري رو آورده اند. بوتيک مانولوس واقع در خيابان شماره 54 نيويورک مرکز فروش انواع کفش هاي پاشنه خنجري است که مدلش را در پاي ستارگان سينما مي توان ديد. مانيا مدير فروشگاه که اصالتي اسپانيايي دارد و طراحي لباس خوانده مي گويد؛ يکي از ويژگي هاي بوتيک مانولوس عرضه کردن انواع لباس و کيف و کفشي است که نمونه اش را فلان هنرپيشه معروف در يک فيلم به يادماندني استفاده کرده است. يکي از اين مدل هاي به يادماندني کفشي است که توسط کمپاني بلاهنيک براي ويکتوريا بکام طراحي شده است.

کفشي جلو باز از جنس چرم مشکي که با يک بند کم قطر دور مچ پا بسته مي شود و پاشنه اش تيز و باريک و شيشه اي است. همه مدل کفشي را در مغازه مانيا مي توان پيدا کرد. او آلبومي دارد از انواع کفش هايي که ستارگان هاليوود مثل لوپز، کيدمن و مدونا به پا کرده اند و حالا هر که مي خواهد مي تواند با پرداخت هزينه اي بيش از آنچه به طور معمول براي خريد کفش داده مي شود پا در کفش کيدمن يا مثلاً جودي فاستر کند،

ظهور کفش هاي پاشنه خنجري بعد از ده سال چنان سروصدايي کرده اند که يکي از نويسندگان انگليسي به نام کاميلا مورتن ادبيات و قصه نويسي را کنار گذاشته و مقاله اي با عنوان چگونه با کفش هاي پاشنه بلند حرف بزنيم نوشته و در آن به تعريف و تمجيد از طراحان کفش خنجري پرداخته. عده اي بر اين باورند چون خانم نويسنده مردستيز است کفش پاشنه بلند را حربه اي براي سرکوب فکري مردان مي داند. براي هضم نظر منتقدان مقاله خانم مورتن کافي است صحنه مکالمه خانم و آقايي را مجسم کنيد، آقا بايد مثل نمايشگران سيرک دو تا چوب بلند زير بغلش بزند تا بلکه گفته هاي خانم را بهتر بشنود. اما اينکه اين کفش هاي پاشنه خنجري چطور بعد از ده سال دوباره پشت ويترين مغازه ها پيدا شد به خلاقيت خواهران فندي برمي گردد. يکي از مارک هاي مطرح لباس و کيف و کفش در دنيا فندي است که اتفاقاً چهارشنبه گذشته پا به هشتاد و دو سالگي گذاشت.

هشتاد و دو سال پيش در هجده مه آدله فندي به همراه همسرش ادواردو در خيابان توماچلي مرکز شهر رم خياط خانه کوچکي راه انداختند و کارشان را با دوخت لباس عروس و کيف هاي پارچه اي به رنگ سفيد و طوسي نقره کاري شده آغاز کردند. خانم فندي تبحر خاصي در دوختن انواع سنگ و شيشه رنگي به لباس عروس داشت و همين باعث شد کمتر از يک سال در بين سي چهل مارک معروف به شهرت برسد و در سال 1960 اولين فروشگاه خود را در خيابان برگنيونا افتتاح کند. او پنج دختر دارد که در ميان آنها فقط کارل و آلدا توانستند کمپاني فندي را ظرف اين سال ها جهاني نگه دارند. طراحان فندي اصولاً علاقه خاصي به سنگ و شيشه دارند. کفش ها اغلب پارچه اي و به رنگ طوسي و سنگ دوزي شده هستند يا در زينت آنها از سنگ و شيشه به صورت گل استفاده شده است. فندي امسال يکي از پرکارترين طراحان مد هاليوود بود. مونيکا بلوچي، جوليا رابرتز، کيت بلانشت، جنيفر لوپز، کاترين زتاجونز و نائومي کامپبل از سفارش دهندگان پر و پاقرص کفش و لباس فندي هستند.

گوچي نيز به توليد کفش هايي موسوم به پروانه اي روي آورده است. کفش هايي به رنگ طلايي، نقره اي و يا کرم که نشان تابستاني بودن آنها جلوباز بودنشان است. پرفروش ترين کفش گوچي مدل پروانه اي است.

کفش طلايي با پاشنه 11 سانت که رويه آن دو بند به صورت بال پروانه خورده است و با دو بند بلند نيز دور مچ پا بسته مي شود. کفش هاي اسپرت باربي که در ناحيه پنجه پاپيون خورده و بيشتر به رنگ هاي سبز فسفري، قرمز و زرد و فيروزه اي موجود است از ديگر شاهکار هاي گوچي در اين فصل به شمار مي رود.

توصيه هاي امريکايي

هيچ کجاي دنيا آدم هايي را نمي يابيد که به اندازه امريکايي ها در پي راحتي باشند، نمادشان شلوار جين است و آديداس جزء لاينفک زندگي شان. شايد به خاطر همين عقيده است که وقتي آل پاچينو روز تولدش کفش سبزرنگ به پا کرد اتفاق خاصي نيفتاد که باعث خدشه دار شدن محبوبيتش شود. وقتي حسش از پوشيدن کفش سبز را از او پرسيدند، گفت؛ «تجربه نامعقولي نيست. من راحتم، ضمن اينکه سبز رنگ فوق العاده اي است.» يک هفته نگذشت که جوانان نيويورک همگي به رنگ سبز درآمدند.

در خريد کفش مناسب رنگ و طرح ملاک اصلي نيست. گرچه بسيار مهم است ولي توجه به نوع در خريد کفش يکي از مسائلي است که طراحان کفش قبل از اتود زدن به آن فکر مي کنند.

درد پا در ناحيه مفاصل و درد کف پا در ناحيه قاعده انگشتان، چنگالي شدن انگشت ها، بدشکل شدن ناخن و بيماري مورتون که فشار ناحيه جلو پنجه کفش در آن فاصله به دردناک شدن انگشت سوم و چهارم منجر مي شود، از مهم ترين عوارضي است که در اثر انتخاب کفش نامناسب بروز مي کند. توجه کنيد اختلاف ضخامت يا ارتفاع بين پاشنه کفشي که مي خريد با نواحي ديگر کفه آن کمتر از دو سانتي متر نباشد در غير اين صورت دچار درد کف در ناحيه گودي مي شويد.

- براي پيشگيري از پيچ خوردگي مزمن و مکرر مچ پا که درد آن معمولاً در جلو، پايين يا پشت قوزک خارجي مچ احساس مي شود از خريد کفش هاي پاشنه باريک خودداري کنيد.

- درد پاشنه نيز به دليل پوشيدن کفش داراي کفه سخت و غيرقابل ارتجاع به خصوص در افرادي که دچار اضافه وزن هستند ديده مي شود.

پوشيدن کفش کفه نرم قابل انعطاف به گونه اي که در ناحيه کفه از داخل يعني همان جايي که پاشنه قرار مي گيرد اگر با شست دست فشار وارد کنيم حدود يک سانتي متر گود بيفتد از راهکار هاي مناسبي است که در جهت پيشگيري از اين عارضه توصيه مي شود. به طور کلي از به پا کردن کفش هاي پاشنه بلند به مدت طولاني خودداري کنيد.

- کفش هاي پاشنه بلند لغزيدن و به زمين خوردن، درد کمر و پا و تغيير در فرم پا را به دنبال دارند. سعي کنيد پاشنه کفشتان از 4 سانتي متر بلندتر نباشد. همچنين پاشنه هاي عريض تر نسبت به پاشنه هاي نوک تيز و باريک مناسب تر هستند.

- از خريد کفش هاي پنجه باريک تا حد امکان خودداري کنيد چرا که اين گونه کفش ها انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و بدفرم مي کند.

- کفشي بخريد که آستر و پوشش درون آن نرم، فاقد درز و هرگونه برآمدگي باشد.

- از پوشيدن کفش گشاد هم خودداري کنيد زيرا پا تاول مي زند و هنگام راه رفتن کف پايتان مي لغزد و دچار مشکل مي شويد. در هر حال به اين فکر نکنيد که کفشتان امروز در کجاي دنيا پرفروش است يا اگر کفش نارنجي بپوشيد شانس مي آوريد، مثل آل پاچينو فکر کنيد.

کفش هاي آقاي وارهول

اندي وارهول تنها يک هنرمند جنجالي پاپ نيست. او در دهه شصت اتود هايي براي کفش زده که در نوع خود بي نظير است. يکي از همين طرح ها را در تصوير مي بينيد. کفش طراحي شده آقاي وارهول که در موزه هنر مدرن نيز به نمايش درآمد در يکي از حراجي هاي خصوصي نيويورک با قيمت هفتصد و پنجاه هزار دلار به فروش رسيد.

جادوي رنگ ها

در ميان جديدترين مدل هاي کفش، کفش هاي طراحي شده مدل پروانه اي آلبرتا فررتي به لحاظ رنگ بندي خاصي که دارد و نوع لژ آن که يکسره بود و رويه پارچه اي بسيار مورد استقبال خانم هاي جوان خوش سليقه قرار گرفته است.

کفش هاي ميليون دلاري

خانم کارلا فندي که چندي پيش جشن هشتاد و سالگي کمپاني فندي را برگزار کرد به تازگي کفش هايي را به نمايش گذاشته که شمردن صفرهاي اتيکت آن سي ثانيه اي وقت مي گيرد. اين کفش ها که در تزئين شان سنگ و شيشه هاي رنگي به کار گرفته شده اغلب پارچه اي و از جنس ساتن نقره اي هستند.

نوآوري شانل

طراحان خلاق شانل اين روزها از متد هاي قبلي فاصله گرفته اند. نتيجه اش کفش هايي است که از نوعي پلاستيک فشرده به نام پي وي سي تهيه شده و به رنگ هاي طوسي و مشکي پشت ويترين بوتيک هاي پر رفت و آمد به چشم مي خورد
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”