بهترین حالتهای خوابیدن برای سلامت ستون فقرات

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1258
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۰ دی ۱۳۸۵, ۱۲:۰۱ ق.ظ
محل اقامت: www.ir-dl.ir
سپاس‌های ارسالی: 2151 بار
سپاس‌های دریافتی: 1069 بار
تماس:

بهترین حالتهای خوابیدن برای سلامت ستون فقرات

پست توسط nt »

 تصویر 

در صورت خوابیدن درست و مناسب، صبحها می توانید سالم و سرحال از خواب بیدار شوید.
دكتر اسكات متخصص ستون فقرات در آتلانتا می گوید: "چنانچه صبح ها همراه با درد از خواب بیدار میشوید و یا هنگام برخاستن در ناحیه كمر خود احساس ناراحتی میكنید، به خاطر تشك جدیدی است كه به خوابیدن روی آن عادت ندارید." همه ما باید به نحوه خوابیدن خود توجه كنیم و اگر لازم است، تغییراتی را در آن ایجاد كنیم.
ستون فقرات در حالت خوابیده به پشت به شکل غیر طبیعی قرار می گیرد و موجب كشیدگی عضلات و ماهیچه ها، مفاصل و اعصاب آن منطقه می شود. زیرا ستون فقرات كاملاً صاف نیست و دارای سه انحنای طبیعی یكی در قسمت پائین كمر، یكی در قسمت میانی و دیگری نزدیك به گردن است. بنابراین بهتر است هنگام خواب، یكی از حالات زیر را انتخاب كنید:
1) روی یكی از پهلوها دراز بكشید و زانوان خود را به سمت داخل خم كنید و بالش نرمی میان پاهای خود قرار دهید. این حالت استرس كمر را كاهش می دهد.
2) چنانچه مجبور هستید به پشت بخوابید، بالش نرم و بزرگی را زیر زانوان خود قرار دهید. این كار موجب كاهش فشار روی عصب سیاتیك قسمت پائین كمر میشود.
3) بالش یا حوله كوچكی زیر گردن خود قرار دهید تا اینکه چانه بیش از حد بالا نگه داشته نشود.
4) بر روی شكم نخوابید زیرا این حالت موجب افزایش درد در ستون فقرات و كشیدگی آن می شود.
اگر از آن دسته افرادی هستید كه عادت دارید به روی شكم بخوابید، به این توصیه گوش دهید: به مدت چند شب متوالی توپ تنیس كوچكی یا یك نوار كاست در قسمت جلوی پیراهن خواب و یا تی شرت خود قرار دهید. بعد از گذشت چند روز عادت روی شكم خوابیدن از بین خواهد رفت.
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”