استفاده از گوش پاك كن‌ها منجر به خارش مزمن آن مي‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۸۶, ۱۱:۳۱ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

استفاده از گوش پاك كن‌ها منجر به خارش مزمن آن مي‌شود

پست توسط METRON »

يك متخصص گوش و حلق و بيني گفت استفاده مكرر از گوش پاك كن علاوه بر مستعد كردن گوش به عفونت‌هاي ميكروبي و قارچي، سبب خارش مزمن گوش مي‌شود.

دكتر "علي‌محمد اصغري" جراح و متخصص گوش، گلو و بيني روز چهارشنبه در حاشيه دهمين كنگره جراحان گوش، گلو و بيني در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا با بيان اين مطلب افزود به دنبال خاراندن مداوم گوش، مجراي گوش زخم و دچار درد و التهاب مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه بعد از استحمام نبايد از گوش پاك كن استفاده شود افزود براي خشك كردن گوش بعد از استحمام باد ملايم و گرم سشوار را به مدت دو دقيقه از فاصله نيم متري به سمت گوش جريان دهيد تا گوش خشك شود.

اين متخصص گوش و حلق و بيني تصريح كرد درصورتي كه جرم گوش سفت شده باشد استفاده از گوش پاك كن سبب فشرده تر شدن جرم در مجرا مي‌شود و ممكن است آسيب مجرا و پرده گوش را به دنبال داشته باشد.

دكتر اصغري گفت درصورتي كه مايليد از گوش پاك كن استفاده نماييد آن را به ميزان كمي وارد مجراي گوش نماييد و فواصل استفاده از گوش پاك كن حداكثر هر دو هفته يك بار باشد.

وي گفت داخل مجراي گوش نياز به شستشو ندارد و از ورود عمدي آب و به خصوص مواد شوينده مانند كف صابون يا شامپو به داخل مجراي گوش بايد خودداري شود.

دكتر اصغري يادآور شد وجود جرم و توليد آن كه توسط غدد مجراي گوش ايجاد مي‌شود براي سلامت گوش لازم است اما گاهي تجمع جرم سبب انسداد مجرا شده و شنوايي را كاهش مي‌دهد كه در اين زمان شستشو و جرم‌گيري گوش لازم است.

جرم گوش بخشي از سيستم دفاعي بدن است كه از رشد اغلب ميكروبها و قارچ‌ها در مجراي گوش خارجي جلوگيري مي‌كند و با خاصيت چسبندگي كه دارد گرد و غبار و ذرات معلق را به خود مي‌گيرد كه با خارج شدن جرم از مجرا اين ذرات نيز خارج مي‌شوند.

دهمين كنگره بين‌المللي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران از ‪ ۲۲‬تا‪ ۲۵‬آبان ماه در بيمارستان ميلاد تهران در حال برگزاري است.

خبرگزاري جمهوري اسلامي
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”