نفس كشیدن را یاد بگیرید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 150
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۸۶, ۱۰:۱۲ ق.ظ
سپاس‌های دریافتی: 42 بار

نفس كشیدن را یاد بگیرید

پست توسط MINA _N »

اكثر افراد سطحی و خیلی سریع و تند نفس می كشند، اما شش ها و قلب انسان تنفس عمیق، آرام و طولانی را دوست دارد. این نوع تنفس برای سلامت عمومی مناسب است حتی استرس را نیز اداره می كند.


[External Link Removed for Guests]

استرس، عصبانیت و بدخلقی را با یك تكنیك صحیح می توان آرام تر كرد.

همه افراد می دانند چگونه نفس بكشند، كاری كه ما هر لحظه و هر روز حتی بدون این كه به آن فكر كنیم انجام می دهیم اما جالب است بدانید تكنیك نفس كشیدن به این راحتی كه تصور می كنید، نیست.

اكثر افراد سطحی و خیلی سریع و تند نفس می كشند، اما شش ها و قلب انسان تنفس عمیق، آرام و طولانی را دوست دارد. این نوع تنفس برای سلامت عمومی مناسب است حتی استرس را نیز اداره می كند. تنفس عمیق و طولانی باعث از بین رفتن عصبانیت می شود. اكثر افراد وقتی دچار هیجان و عصبانیت می شوند با چند تنفس عمیق، حالت خود را كنترل می كنند، زیرا تنفس عمیق سیگنال هایی به مغز می فرستد كه باعث آرام شدن مغز می شود، در نتیجه هورمون ها و تغییرات فیزیولوژیكی ایجاد می شود كه منجر به آرام شدن ضربان قلب و كاهش فشارخون می شود.
شاید تعجب كنید اما تاكنون كتاب های بی شماری در مورد نحوه صحیح نفس كشیدن چاپ شده است زیرا داشتن تكنیك درست نفس كشیدن برای ورزشكاران، كارشناسان یوگا و حتی افرادی كه به بیماری آسم مبتلا هستند، كاملاً ضروری است.

چند نكته كوچك در مورد نفس كشیدن را در ذهن خود نگه دارید:

۱) به طور كلی، باید به آرامی و خیلی عمیق هوا را از بینی داخل ریه های خود كنید. یك دم سالم حدود ۵ ثانیه به طول می انجامد.
۲) بازدم را به آرامی و از دهان خود انجام دهید و سعی كنید ریه های خود را كاملاً تخلیه كنید. افرادی كه تنفس درست و صحیحی دارند روی بازدم خود بیش از دم تمركز می كنند.
۳) دیافراگم را برای تنفس خوب دخالت دهید. دیافراگم ماهیچه ای است كه در طول قسمت بالاتنه قرار دارد كه با پائین كشیدن شش ها باعث ورود هوا به داخل آنها می شود سپس ریه ها را به سمت بالا فشار می دهد تا دی اكسید كربن از آن خارج شود. با یك دم صحیح با پائین افتادن دیافراگم ریه ها باد می كند و با یك بازدم خوب، دیافراگم بالا می رود. چنانچه هنگام نفس حركت این ماهیچه را احساس نمی كنید باید عمیق تر نفس بكشید.
۴) سعی كنید در هر دقیقه تنها ۶ یا ۸ نفس عمیق بكشید. اكثر افراد در هر دقیقه بیش از ۲۰ مرتبه نفس می كشند.

غلبه بر عصبانیت

دكتر «مایكل كربتیری» متخصص و روانپزشك دانشگاه جرج واشنگتن در پنسیلوانیا می گوید: تنفس خوب و سالم در شرایط بحرانی مانند عصبانیت و استرس بسیار مهم است، در این شرایط اكثر افراد به تنفس توسط قفسه سینه متوسل می شوند. در این نوع تنفس دم و بازدم بزرگ و جداگانه است كه قفسه سینه به سرعت باد می كند و خالی می شود.
وی می گوید: برای این كه در دوران عصبانیت بتوانید سالم و درست نفس بكشید، باید روی زمین دراز بكشید دو دست خود را روی قفسه سینه قرار دهید و از دست خود به عنوان یك وسیله برای كاهش حركات قفسه سینه استفاده كنید و به جای این كه حركات قفسه سینه دخالت داشته باشد به دیگر اعضای بدن خود اجازه دهید تا در تنفس شركت كنند و به جای دم و بازدم قفسه سینه از دیافراگم استفاده كنید. به مدت ۵ دقیقه این حركت را تكرار كنید.
البته این نكته را نیز یادآور شویم اكثر افراد در مواقعی كه زیاد احساساتی می شوند یا دچار چالش های فیزیكی هستند از تنفس قفسه سینه استفاده می كنند و این اصلاً اشتباه نیست.

سلامت نیوز
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”