شير مادر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۸۷, ۱:۳۲ ق.ظ
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

شير مادر

پست توسط doctorsib »

:: :: :: بهداشت شیردهی مادر

شیر مادر یکی از شگفتی های بزرگ و قابل دسترس برای آدمیان است. به نحوه شیردهی در انسان دقت کنید، چه می بینید؟! نوزاد در آغوش مادر است، نزدیکترین حالت عاطفی بین دو نفر! این یک درس بزرگ برای ماست اگر به این نکته دقٌت کنیم:

.: تغذیه جسم همراه تغذیه روح است :.

در حال حاضر با تحقیقات جدید مشخص شده بهداشت جسم و بهداشت روان پایاپای همراه هم هستند. از ابتدای زندگی بشر این نکته در شیردهی گنجانده شده است، پس ادامه آن در طول زندگی بدون شک لازم الاجراست.
مادرانی که هنگام شیردهی به کودکان خود نگاه می کنند، گونه های او را نوازش می کنند، و با لحنی مهربان با او گفتگو می¬نمایند، بهداشت روان شیردهی را انجام داده¬اند. مسلما" اشتهای این نوزادان به شیر خوردن مناسب است. بر عکس مادرانی که در حین شیردهی مشغول مکالمه تلفنی یا تماشای فیلمهای خشن هستند، و یا در آن هنگام در حال جرٌ و بحث با همسر یا فرزند دیگر خود هستند، هیچ توجهی به بهداشت روان نکرده¬اند، بعید نیست که نوزادانشان اختلال در اشتها داشته باشند و بیقرار شوند.

تصورات اشتباه در مورد شیردهی را از ذهن خارج کنید:

پرخوری _ مادر شیرده هیچ نیازی به پرخوری ندارد. رژیم غذائی صحیح در او عاری از هر گونه پرخوری است. حتی بهتر است مادر در این دوران وزن سلامت داشته باشد و اگر چاق یا لاغر است با رژیم غذائی تخصصی وزن خود را اصلاح نماید.
شستن سینه _ نوک سینه مادر شیرده قبل از شیردهی نیازی به شستشوی مکرر ندارد. ترشحات ایمنی¬زای اطراف نوک سینه با شستشوی مکرر از بین می¬رود و این به نفع شیرخوار نیست.
منع شیردهی در اسهال نوزاد _ زمانیکه نوزاد دچار اسهال می شود نباید شیر مادر قطع شود، برعکس نیاز بیشتر به شیرخوردن دارد.
عدم تناسب اندام _ شیردهی باعث بهم ریختن تناسب اندام نمی¬شود، برعکس باعث ایجاد تناسب اندام و حفظ آن می¬شود. رژیم غذائی خاص دوران شیردهی این تناسب اندام را تحکیم می¬بخشد. این یک روند طبیعی در زندگی انسان است و نباید با سلیقه¬های غلط و غیر علمی با آن برخورد شود.

:: :: :: بهداشت شیردهی پدر

تعجب نکنید، در شیردهی نوزاد بخاطر سلامت مادر و فرزند، نقش پدر بسیار برجسته است. پدر می¬بایست شرایط آرامی در خانواده ایجاد کند. نحوه برخورد با احساسات مادر در این دوران بسیار حساس و ظریف است. مادر نیاز بیشتر به ابراز محبت دارد و این در همسر وی بیشترین جایگاه ظهور را خواهد داشت.
پدر باید قدردان لطف همسرش در شیردهی باشد و این قدردانی را به زبان آورد. هم پدر هم مادر می¬باید قدردان خدا باشند که چنین نعمت بزرگی را دارند. این توجه به نعمت خود ایجاد آرامش در خانه خواهد کرد.

پدر خوب فقط به بعد اقتصادی خانواده توجه ندارد، بلکه یک تکیه¬گاه مطمئن برای اعضاء خانواده است. با حضور او فضای خانه شاد می¬شود و همه منتظر بازگشت او به محیط مقدس خانه هستند. بهداشت روان پدر در زمان شیردهی ایجاد و حفظ امنیت روانی و سعی در پرهیز از هر گونه تنش است.


:: همیشه تندرست | همیشه مهربان ::
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”