شاد بودن مانع از ريزش مو مي‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1468
تاریخ عضویت: شنبه ۶ اسفند ۱۳۸۴, ۹:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: تهران. شهرک اکباتان
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 186 بار

شاد بودن مانع از ريزش مو مي‌شود

پست توسط ARMIN »

  بودن مانع از ريزش مو مي‌ 


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه گفت : شاد بودن و شاد زندگي كردن كه يكي از رازهاي افزايش عمر است مانع از ريزش مو مي‌شود.

دكتر علي ابراهيمي متخصص پوست ، مو و زيبايي روز دو شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: يافته‌هاي علمي نشان مي‌دهد ، اگر ريزش مو به دليل بيماري نباشد زنان و مردان مي‌توانند با دور كردن استرس‌هاي فكري و شاد بودن از ريزش موي خود جلوگيري كنند.

به گفته وي پوست آيينه بدن است و چون مو نيز يكي از ضمايم پوست به شمار مي رود سلامتي آن نمايانگر سلامت بدن است.

وي گفت: براي برخورداري از پوست و موي سالم بايد جسم و روان سالم داشت.

به گفته وي، دوري از عوامل استرس زا، تغذيه صحيح، ورزش و تحرك بدني عاملي براي سلامتي روح و دستيابي به شادي روان است.

وي گفت: عوامل استرس زا مهمترين علت ريزش مو است، مشكلات روحي و فشارهاي عصبي مي‌تواند به مرور باعث ريزش موها شود در حاليكه دور كردن استرس‌ها و شاد زندگي كردن مي‌تواند اثر مثبت در رشد موها داشته باشد.

وي تصريح كرد: ريزش مو به دليل استرس‌ها چند ماه پس از تجربه استرس و فشارهاي روحي رخ مي‌دهد زيرا بتدريج ريشه موها ضعيف شده و مي‌ريزند.

وي افزود: عوامل استرس زا مانند مشكلات موجود در خانه، مدرسه و محيط كار وقايع ناگوار مانند از دست دادن عزيزان، استرس‌هاي شديد در موقع امتحانات و آزمون ها، حسادت‌هاي بين خواهر و برادر ، روابط ناپايدار بين والدين و كودك از مهمترين علل ريزش مو است.

وي عقب ماندگي ذهني و ابتلا به برخي بيماري‌ها را نيز از عوامل عمده ريزش مو عنوان كرد.

وي افزود: مبتلايان به ريزش مو، بيشتر مبتلا به اضطراب يا وسواس هستند و درمان اين بيماري نيازمند همكاري بيمار با پزشك است.

وي گفت: تحقيقات علمي نشان مي‌دهد كه هر تار موي انسان حدود سه تا هشت سال رشد مي‌كند و سپس مي‌ريزد و يك تار موي جديد به جاي آن رشد مي‌كند.

بر اساس همين تحقيقات اگر تعدادي از موهاي يك فرد سالم در يك شبانه روز مي‌ريزد جاي نگراني نيست چرا كه به طور ميانگين ريزش روزانه ‪ ۵۰‬تا ‪ ۱۰۰‬تار مو براي انسان امري طبيعي است.

وي گفت: با ريزش اين تعداد مو به طور طبيعي، تار موهاي جديدي جايگزين مي شود و نبايد آن را بيماري تلقي كرد.

وي افزود: از سوي ديگر پژوهش‌هاي علمي ثابت كرده است كه به طور طبيعي روند ريزش مو در بهار و تابستان كمتر و در پاييز و زمستان بيشتر مي‌شود.

البته در موارد ديگري ممكن است ريزش موها غير طبيعي باشد كه پزشكان علت‌هاي متعددي براي انواع ريزش مو عنوان مي‌كنند.

دكتر ابراهيمي گفت: ريزش غير طبيعي موها پنج علت دارد كه شامل ريزش هورموني موها ،ريزش مو به دليل بيماري‌هاي شديد ، ريزش منطقه‌اي موها ، ريزش مو به دليل بيماريهاي عفوني و التهابي پوست سر و دستكاري و كندن موها است.

وي در توضيح اين موارد گفت: ريزش هورمومني موها به دليل اختلال در كار هورمونهاي آندروژن به وجود مي‌آيد كه هم در مردان و هم در زنان ديده مي شود.

اين نوع ريزش مو در مردان با عقب نشيني موها از ناحيه پيشاني شروع شده و ممكن است منجر به ريزش مو در فرق سر شود كه اين نوع ريزش در زنان باعث كم پشت شدن موها در تمام نقاط سر مي‌شود.

مصرف داروهاي هورموني مانند "ناندرولون" و "تستوسترون" كه عموما براي افزايش حجم عضلات در بعضي ورزش‌ها به كار مي‌رود اين نوع ريزش را ايجاد يا بدتر مي‌كند.

به اعتقاد دكتر ابراهيمي اين نوع ريزش مو گذرا بوده و عموما مو به حالت طبيعي بر مي‌گردد مگر اينكه بيمار استعداد ارثي ريزش موي هورموني را داشته باشد.

وي گفت: در ريزش منطقه‌اي موها كه به طور ناگهاني بخشي از موهاي سر، ابرو يا ريش و سبيل مي‌ريزد بيشتر در بچه‌ها ديده مي‌شود.

هر چند علت اصلي اين ريزش مشخص نيست اما عده‌اي سيستم ايمني بدن را در اين ريزش دخيل مي‌دانند، استرس‌ها و فشارهاي روحي باعث تشديد اين بيماري يا شروع آن در افراد مستعد مي‌شود.

امكان بهبود خود به خودي در اين بيماران بدون درمان وجود دارد اما اكثر بيماران با درمان سريعتر بهبود مي‌يابند.

وي در توضيح ريزش موها به دليل بيماريهاي التهابي و عفوني پوست سر گفت:
تحقيقات نشان مي‌دهد كه بعضي از عفونت‌ها بويژه عفونت‌هاي قارچي سر نيز مي تواند باعث ريزش مو شود كه در بعضي موارد موقتي و گاهي دايمي است.

پوست اين بيماران عموما" ملتهب بوده و قارچ باعث تخريب ريشه موها مي‌شود و درمان به موقع اين بيماران نه تنها از سرايت بيماري به ديگران جلوگيري مي‌كند بلكه باعث رشد مجدد موها نيز مي‌شود.

وي گفت: علت ديگر ريزش مو دستكاري، كشيدن، پيچاندن و كندن مو است، اين حالت به صورت يك عادت در بيمار بروز كرده و باعث مي‌شود موهاي تمام يا قسمتي از سر طول كمتري نسبت به موهاي سالم داشته باشند.

وي درباره تاثير داروها و شامپوها در جلوگيري از ريزش مو گفت: تاثير شامپوها در كاهش ريزش مو از نظر علمي اثبات نشده است اما دارو مي‌تواند از ريزش مو جلوگيري كرده و موهاي ريخته شده را به مرور زمان برگرداند.

دكتر ابراهيمي افزود: در مواردي كه ريزش مو به دليل استرس‌هاي روحي است با برطرف شدن استرس و مشكلات روحي بدون مصرف دارو نيز موهاي ريخته شده رشد كرده و برمي گردد.

اين متخصص پوست و مو گفت: شاد بودن روح انسان تاثير مستقيم بر وضعيت چهره و شادابي جسم دارد و اگر جسم و روان انسان سالم باشد و شاد زندگي كنيم دليلي براي ريزش غير طبيعي موها وجود ندارد.

[External Link Removed for Guests]
Don't play games with the ones who love you
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”