گرفتگي قابل توجه عروق گردن يکي از عوامل خطرساز سکته مغزي است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۸۸, ۶:۳۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

گرفتگي قابل توجه عروق گردن يکي از عوامل خطرساز سکته مغزي است

پست توسط misam5526 »

گرفتگي قابل توجه عروق گردن يکي از عوامل خطرساز سکته مغزي است و ممکن است قطعه‌اي از ذرات موجود در جدار رگ‌هاي گردن به سمت شاخه‌هاي ريزتر داخل مغز پرتاب شود و موجب آمبولي (سد شدن مسير خون به وسيله لخته خون) شود.
دکتر مسعود قاسمي، رئيس انجمن تصلب شرايين ايران در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين که آمبولي مي‌تواند منشاء قلبي نيز داشته باشد به حالتي اشاره کرد که قطعه‌اي از لخته‌اي که پس از سکته قلبي در قلب باقي مانده است جدا مي‌شود.

وي گفت: همچنين ممکن است در حفره پشت دريچه تنگ قلب افرادي که به بيماري دريچه قلب مبتلا هستند، لخته تشکيل شود. تنگي‌هاي پيشرفته در رگ‌هاي ريز مغز از عوامل ايجاد کنده سکته مغزي است.

دکتر قاسمي با بيان اينکه رگ‌هاي مغز نيز مانند رگ‌هاي قلب مي‌توانند دچار گرفتگي شوند، تنگي‌هاي پيشرفته در رگ‌هاي ريز مغز را يکي از عوامل ايجاد کننده سکته مغزي عنوان کرد و گفت: اين تنگي‌ها مي‌تواند مانع از خون‌رساني کافي به منطقه وسيع يا نسبتاً وسيعي از مغز شده و آن را آزرده كند.

اين فلوشيب فوق تخصصي آنژيو پلاستي با بيان اينکه سکته مغزي ممکن است به علت پارگي رگ‌هاي کوچک مغز و به صورت خون ريزي دهنده باشد، در اين خصوص به شرايين کوچک داخل مغزي اشاره کرد که انعطافشان بر اثر تصلب شرايين شديد کاهش يافته و در معرض پارگي قرار دارند.

وي همچنين از شرايطي سخن گفت که رگ‌هاي انتهايي مغز در اثر نوسانات فشار خون پاره مي‌شوند.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”