چند توصيه درباره انتخاب عينک براي کودکان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۸۸, ۶:۳۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

چند توصيه درباره انتخاب عينک براي کودکان

پست توسط misam5526 »

يک اپتومتريست گفت: اگر يک فرد بزرگسال عينک نامناسبي به چشم بزند زود متوجه شده و واکنش نشان مي دهد، اما کودکان ممکن است به دلايل مختلف متوجه مشکل عينک خود نشوند و به علت توصيه والدين و پزشک در خصوص زدن آن عينک با وجود هر مشکل آن را تحمل کنند ضمن آنکه توانايي سازش بينايي کودکان بسيار زياد است.
دکتر ابراهيم جعفرزاده پور در گفت‌وگو با ايسنا، انتخاب درست عدسي ها را اولين پارامتر در تهيه عينک مناسب عنوان کرد و گفت: در برخي کشورها استفاده از عدسي هاي پلي کربنات در عينک کودکان زير 12 سال الزامي است و اگر مرکزي به جاي اين عدسي از عدسي شيشه اي يا پلاستيکي درعينک افراد مذکور استفاده کند ، مورد پيگرد قانوني قرار خواهد گرفت.

وي علت اين الزام را نشکن بودن عدسي هاي مذکور و قدرت آنها در جذب ميزان قابل توجهي از اشعه ماوراء بنفش عنوان کرد و افزود: مقوله اشعه ماوراء بنفش به ويژه در کودکان و نوجوانان بسيار حياتي است چرا که محيط هاي چشم آنان نسبت به اشعه ماوراء بنفش بسيار شفاف است و اين اشعه مي تواند روي شبکيه آنها اثر منفي بگذارد.

دکتر جعفرزاده پور استفاده از عدسي هايي با انحناهاي خاص را يکي ديگر از پارامترهاي انتخاب عينک مناسب عنوان کرد و در اين خصوص با مثال آوردن از کودک دچار تنبلي چشمي که نمره عينک چشم چپ و راستش با هم متفاوت است و به خاطر همين تفاوت ، دچار تنبلي چشم شده است گفت: براي اين کودک بايد حتما فرمي انتخاب شود که امکان قرار گرفتن دو عدسي با ضخامت ، انحنا و قدرت متفاوت را داشته باشد.

اين عضو انجمن علمي اپتومتري ايران ادامه داد : توجه به ظاهر عينک در تهيه عينک کودکان ، به اين معني که تنها به ظرافت و سبک آن توجه شود ، ممکن است شرايط غير قابل استفاده اي را براي کودکان به وجود آورد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: فرم هاي فلزي تيتانيم که حساسيت پوستي ايجاد نمي کنند يا فرم هاي کائوچويي که پايه جنس آنها از متيل سلولز يا پلي استايرين است ، مي تواند شرايط بهتري براي کودکان فراهم کند.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”