تغییر مکرر رنگ مو ؛ ممنوع

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, ۵:۴۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

تغییر مکرر رنگ مو ؛ ممنوع

پست توسط رونین »

جام جم آنلاین: بسیاری از زنان و اخیرا هم برخی از مردان به منظور زیبایی یا پوشش موهای سفید تمایل زیادی به رنگ کردن موی خود دارند، اما به گفته متخصصان استفاده بیش از حد رنگ مو عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارد.
‌رنگ‌های مو به 2 دسته گیاهی و شیمیایی تقسیم می‌شوند و با توجه به این که میزان استفاده از رنگ‌های شیمیایی در جامعه بسیار زیاد است، باید به این نکته توجه کرد که استفاده مکرر از این مواد شیمیایی تاثیرات منفی بر مو و پوست سر دارد.

به طور کلی هرچه موهای فرد با ماده شیمیایی دیرتر آشنا شود، کمتر صدمه می‌بیند و حساسیت کمتری پیدا می‌کند.

دکتر فرانک احسانی، متخصص پوست و مو در گفتگو با جام‌جم تاکید می‌کند که رنگ کردن مکرر موها با رنگ‌های شیمیایی تاثیرات منفی روی مو و پوست سر دارد.

وی می‌گوید: رنگ کردن روش مرسومی برای پوشش موهای سفید است. به طور معمول سفید شدن موها از 30 سالگی به بعد آغاز می‌شود، اما در برخی افراد این سفیدشدن به طور ژنتیکی از سنین کمتری نمایان می‌شود.

همچنین در مواردی مانند کم‌خونی شدید یا بیماری‌های تیروئید ممکن است شاهد سفیدشدن زودهنگام مو باشیم.

تاثیر مخرب اکسیدان

دکتر احسانی می‌افزاید: معمولا افرادی که دارای موهای تیره‌رنگ هستند و قصد دارند رنگ موهای خود را روشن کنند مجبورند از مواد شیمیایی مانند اکسیدان به صورت طولانی‌مدت استفاده کنند و همین موضوع موجب شکنندگی مو و تاثیر نامطلوب بر پوست سر می‌شود.

وی می‌گوید: از آنجا که برای روشن کردن موهای تیره نیاز به از بین بردن رنگدانه‌های اولیه مو است تا رنگ جدید نمایان شود، از بین بردن رنگدانه‌ها ممکن است صدماتی به ساقه موها مانند شکنندگی، خشک‌شدن، موخوره و خشن شدن موها ایجاد کند.

این متخصص پوست و مو معتقد است علاوه بر آن مواد رنگ‌کننده ساقه موها ممکن است در پوست افراد حساسیت ایجاد کند که با قرمزی، خارش و سوزش پوست خود را نشان می‌دهد.

رنگ‌های گیاهی بی ضرر

با این حال به نظر می‌رسد رنگ‌های گیاهی مانند حنا تاثیرات منفی کمتری نسبت به رنگ‌های شیمیایی دارند، ولی به علت این که تنوع رنگ ندارد از سوی جامعه کمتر پذیرفته می‌شوند.

این متخصص پوست و مو می‌گوید: توصیه‌های بهداشتی برای استفاده بهینه از رنگ‌های مو را می‌توان با استفاده از رنگ موهای استاندارد عملی کرد به طوری که تا حد امکان از مواد آب اکسیژنه با غلظت پایین استفاده کرد.

احسانی به خانم‌های علاقه‌مند به استفاده از رنگ مو توصیه می‌کند که از تعویض مکرر رنگ مو اجتناب و قبل و بعد از رنگ کردن موها از مواد محافظت‌کننده، نرم‌کننده و مرطوب‌کننده ساق موها استفاده کنند.

به گفته وی همچنین باید شامپوهایی که پزشک متناسب با نوع موی شما تجویز می‌کند مصرف شود.

رعایت فاصله زمانی

متخصصان همچنین به افراد توصیه می‌کنند رنگ مو را در فاصله‌های زمانی طولانی تری استفاده کنند. زیرا هرچند عوارض رنگ مو در درازمدت پدید می‌آید، ولی هرچه فاصله زمانی رنگ کردن موها بیشتر شود، بهتر است.

دکتر احسانی در این باره می‌گوید: برای مبارزه با موخوره، کوتاه کردن مرتب نوک موها توصیه می‌شود و با استفاده از موادی که برای ترمیم ساقه‌های مو وجود دارند می‌توان از بروز مجدد موخوره پیشگیری کرد.

وی می‌افزاید: هر چیزی که باعث شود ساختار طبیعی مو از حالت عادی خارج شود، برای مو مضر محسوب می‌شود. به همین علت باید تا حد امکان از مواد شیمیایی مخصوص فرکردن، رنگ کردن و... کمتر استفاده شود.
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”