مراقب ميکروب‌ها در کلاس‌هاي ورزشي باشيد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, ۵:۴۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

مراقب ميکروب‌ها در کلاس‌هاي ورزشي باشيد

پست توسط رونین »

چرا در کلاس‌هاي ورزشي ثبت‌نام مي‌کنيم؟ آيا هدفي غير از سالم‌تر بودن داريم؟ فکر نمي‌کنم! اکثر ما تنها با همين هدف براي رفتن به کلاس‌هاي ورزشي برنامه‌ريزي مي‌کنيم، غافل از اينکه اين محل‌ها مي‌توانند آلوده باشند و ما را بيمار کنند. به عبارت ساده‌تر، کلاس‌هاي ورزشي به ويژه کلاس‌هاي کار با دستگاه مثل بدن‌سازي و ژيمناستيک يا ايروبيک مکاني ايده‌آل براي انتقال ميکروب‌ها هستند. در ضمن در اين کلاس‌ها افراد بسيار نزديک به هم ورزش مي‌کنند. فرض کنيد فردي براي درازنشست کنار شما روي تشکچه ورزشي دراز کشيده و مدام نفس را به درون مي‌کشد و بيرون مي‌فرستد. احتمال اينکه شما نيز همان هوا را تنفس کنيد، بسيار زياد است. نمي‌خواهيم بگوييم رفتن به کلاس‌هاي ورزشي خوب نيست، بلکه کاملا برعکس. در اينجا سعي مي‌کنيم چند راهکار به شما آموزش دهيم تا خود را در برابر ميکروب‌ها، باکتري‌ها و عفونت‌هاي دهاني حفظ کنيد.

1- قبل از ثبت‌نام اطلاعات به دست‌ آوريدقبل از ثبت‌نام در يک کلاس ورزشي ابتدا از شرايط بهداشتي محيط مطلع شويد. لازم است بعد از هر جلسه تمرين يا حتي بعد از استفاده هر شخص از يک دستگاه، تشکچه‌هاي ورزشي و دسته‌هاي وسايل ضدعفوني شوند. درست است که در تمامي اماکن اين موضوع رعايت نمي‌شود اما حداقل جويا شويد که هر چند وقت يک بار عمل ضدعفوني وسايل تکرار مي‌شود.

2- وسايل شخصي تهيه کنيد.در اکثر کلاس‌ها وسايل هر چند وقت يک بار ضدعفوني مي‌شوند اما در برخي موارد ممکن است در اين ميان سهل‌انگاري شود. بهترين کار اين است که وسايل شخصي تهيه کنيد و با خود به کلاس ببريد. اگر در کلاس يوگا يا ايروبيک ثبت‌نام کرده‌ايد، زيرانداز با خود ببريد و از آنجا که مدام سر کلاس نياز به نوشيدن آب داريد، بهتر است به جاي آب خوردن با دست يا از شير يا با ليوان‌هاي عمومي، بطري آب مخصوص به خود داشته باشيد. حوله نيز جزو ضروريات است. مي‌توانيد حين استفاده از دستگاه‌هاي عمومي آن را در مناطقي که مثلا سر يا صورت شما با آن تماس دارد، قرار دهيد.


3- قبل و بعد از استفاده دستگاه‌ها را پاک کنيديک لحظه فکر کنيد که قبل از شما چند دست عرق کرده دستگيره يک دستگاه ورزشي عمومي را لمس کرده است. طبق آمار آژانس سلامت عمومي کانادا، 80 درصد عفونت‌هاي رايج شامل سرماخوردگي مي‌تواند از طريق دست‌آلوده منتقل شود. در کلاس‌هاي ورزشي برخي از انواع باکتري‌ها رشد مي‌کنند که مي‌توانند عامل عفونت‌هاي پوستي باشند. به همين دليل به تمامي داوطلبان ثبت‌نام در کلاس‌هاي ورزشي توصيه مي‌شود قبل و بعد از استفاده از هر دستگاه آن را پاک کنيد يا اينکه دست‌کش به دست داشته باشيد.4- پا برهنه نباشيد!اگر در کلاسي ثبت‌نام مي‌‌کنيد که نياز به پوشيدن کفش در آن نيست مثل کلاس يوگا يا شنا، حتما همراه با خود يک دمپايي برداريد. عفونت به راحتي به پاها منتقل مي‌شود، در صورتي که پوشيدن دمپايي جلوي اين موضوع را مي‌گيرد. راه رفتن روي فضاهاي عمومي زمينه انتقال قارچ پا و ناخن را فراهم مي‌کند

.منبع: ريدرزدايجست
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”