١١ توصیه مفید برای جلوگیری از سرماخوردگی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, ۵:۴۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

١١ توصیه مفید برای جلوگیری از سرماخوردگی

پست توسط رونین »

همیشه می گویند؛ پیش گیری بهتر از درمان است! شما هم این حرف یا گفته را حتما قبول دارید و البته دوست هم ندارید كه گرفتار بیماری ناشناخته ای به نام سرماخوردگی شوید. برای پیش گیری از این بیماری، یازده روش معرفی میکنیم که امیدواریم قبل، حین و بعد از سرماخوردگی به كارتان بیایند.

1- دستانتان را مكرر بشویید
بیشتر ویروس های سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم منتشر می شوند. كسی كه سرماخورده است توی دست هایش عطسه كرده و سپس اشیایی مانند تلفن، صفحه كلید رایانه یا لیوان را لمس می كند. میكروب ها می توانند برای ساعت ها و در بعضی موارد هفته ها زنده باقی بمانند تا به فرد بعدی منتقل شوند. بنابراین باید دست های خود را مكرر بشویید. در صورتی كه امكان شستن دستتان را ندارید، دست هایتان را بسیار سخت برای یك دقیقه به هم بمالید. این كار باعث جدا شدن اكثر ویروس های سرماخوردگی از پوست می شود.

2- سرفه و عطسه را با دست نپوشانید
به این دلیل كه ویروس ها و میكروب ها به پوست دست می چسبند، پوشاندن سرفه و عطسه با دست باعث انتقال میكروب ها به دیگران می شود. زمانی كه احساس می كنید در حال سرفه یا عطسه هستید، از یك دستمال استفاده كنید و بلافاصله آن را دور بیندازید.

3- صورتتان را لمس نكنید
ویروس های سرماخوردگی از طریق چشم، دهان و بینی وارد بدن شما می شوند. لمس صورت كودكان راه اصلی ابتلای آنان به سرماخوردگی است و همچنین موجب انتقال سرماخوردگی از آنان به والدینشان می باشد.

4- مقدار زیادی مایعات بنوشید
آب، سیستم بدن شما را شستشو می دهد و باعث خروج سموم از بدن می شود. یك فرد بالغ سالم به طور متوسط روزانه ٨ لیوان مایعات نیاز دارد.

5- از حمام سونا استفاده كنید
یك مطالعه در سال ١٩٨٩ در آلمان نشان می دهد افرادی كه هفته ای دو بار به سونا می روند، به میزان ٥٠ درصد كمتر از بقیه دچار سرماخوردگی می شوند. وقتی به سونا می روید هوایی كه استنشاق می كنید بالاتر از ٨٠ درجه است و این درجه حرارت باعث از بین رفتن ویروس های سرماخوردگی می شود.

6- در هوای آزاد تنفس كنید
استفاده منظم از هوای آزاد مهم است. به خصوص در هوای سرد زمانی كه سیستم حرارت مركزی، بدن شما را خشك می كند و شما را نسبت به ویروس سرماخوردگی آسیب پذیرتر می كند. همچنین اكثر افراد زمانی كه هوا سرد است در خانه و محوطه های بسته می مانند بنابراین میكروب های بیشتری در اتاق های خشك و شلوغ در حال گردش است.

7- ورزش های منظم داشته باشید
ورزش های آیروبیك باعث پمپاژ بیشتر خون توسط قلب، تنفس سریع تر و انتقال اكسیژن بیشتر از ریه به خون و تعریق بیشتر بدن می شود. این ورزش ها باعث افزایش سلول های مقابله كننده با ویروس در بدن می شود.

8- غذاهای گیاهی بخورید
مواد شیمیایی طبیعی موجود در گیاهان باعث افزایش ویتامین های بدن می شود. بنابراین قرص های ویتامین را كنار گذاشته، میوه و سبزیجات سبز تیره از قبیل: اسفناج، هویج، كاهو و گوجه فرنگی و دیگر مواد این چنینی مصرف كنید.

9- ماست را در برنامه غذایی روزانه قرار دهید
مطالعات نشان داده اند كه مصرف روزانه یك فنجان ماست كم چرب می تواند حساسیت شما را به سرماخوردگی تا ٢٥ درصد كاهش دهد.

10- هرگز سیگار نكشید
آمار نشان می دهد كه سیگاری ها بیشتر دچار سرماخوردگی می شوند. حتی نزدیك به افراد سیگاری بودن به طور واضح سیستم ایمنی را از بین می برد. دود راه های هوایی بینی را خشك كرده، مژك های آن را فلج می كند.

11- راحت و آسوده باشید
اگر بتوانید آرامش داشته باشید، می توانید سیستم ایمنی خود را به هنگام نیاز فعال كنید. تمرین كنید كه در ذهن تصاویر آرامش بخش و شاد تصور كنید. این كار را روزانه به مدت ٣٠ دقیقه تا ماه ها تكرار كنید. افرادی كه سعی می كنند آرام باشند، اما در واقع خسته اند، در مواد شیمیایی خونشان هیچ تغییری دیده نمی شود.

[External Link Removed for Guests]
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”