آیا می دانید تغییر رنگ در دهان تان خطرناک است!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, ۵:۴۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

آیا می دانید تغییر رنگ در دهان تان خطرناک است!

پست توسط رونین »

برخی علایمی که در مخاط دهانمان می‌بینیم، بسیار مهم هستند و حتما باید بهآنها توجه کنیم. در موارد زیر، مراجعه به‌موقع به متخصص بیماری‌های دهانیا دندان‌پزشک، کمک مهمی به درمان مشکلات احتمالی می‌کند...

1 گاهی در مخاط دهانی می‌بینیم که رنگ در بعضی نقاط، سفید شده است.
با توجه به اینکه رنگ طبیعی در دهان معمولا صورتی است، باید حتما به اینتغییر رنگ دقت کرده و برای پیگیری به متخصص بیماری‌های دهان مراجعه کنیمتا علل احتمالی هرچه زودتر مشخص شود.

2 گاهی در مخاط دهان، زخمی می‌بینیم که دردی هم ندارد؛
مثلا کناره‌های طرفی زبان یا کف دهان یا هر نقطه دیگر دهان، در این موردهم مراجعه به هنگام به متخصص می‌تواند اهمیت زیادی در تشخیص و درمان داشتهباشد. شاید یک ضربه به دهان باعث زخم شده باشد. مثلا گاز گرفتگی که معمولابعد از 10روز تا 2 هفته خوب می‌شود و اهمیت خاصی ندارد ولی اگر بیشتر ازاین مدت بماند، حتما مراجعه ضروری است.

3 گاهی در مخاط دهان برجستگی‌هایی می‌‌بینیم که از قبل نبوده و طی مدت کوتاهی در حال بزرگ‌شدن است.

بعضی از این برجستگی‌ها سال‌ها با شماست و اندازه‌شان هم تغییری نکردهاست. در عین حال که این نوع می‌تواند چندان مهم نباشد ولی معاینه آن ضروریاست.

4 گاهی در دهان متوجه می‌شویم که تاول بزرگ یا کوچک ایجاد شده است که بعداز یک مدت کوتاهی پاره می‌شود و می‌تواند احساس سوزش ایجاد کند.
اینها یک دسته بیماری‌های خاصی هستند که گاه علایم پوستی هم دارند. مراجعهبه موقع می‌تواند در درمان سریع این بیماری‌ها هم مهم باشد.

5 گاهی در مخاط دهان قرمزی می‌بینیم.

این قرمزی می‌تواند ناشی از حساسیت باشد. مثلا خمیر دندان مورد استفادهخود را عوض کرده‌ایم. بعد از مدتی می‌بینیم رنگ لثه یا مخاط دهان قرمز شدهاست همچنین ممکن است با خوردن غذا یا آشامیدنی داغ سوختگی مختصری در مخاطایجاد شود که این موارد معمولا با حذف این عوامل برطرف می‌شود. گاهی هممی‌بینیم قرمزی بدون علت ایجاد شده که مراجعه به هنگام می‌تواند از شرایطمتعاقب آن پیشگیری کند. گاهی می‌بینیم زیر دندان مصنوعی قرمزی ایجاد شدهکه با سوزش در اکثر مواقع همراه است. معمولا در این مورد قارچ ایجادکنندهاین قرمزی است و با معاینه و درمان به موقع این مورد رفع می‌شود. گاهی بعداز خوردن آنتی‌بیوتیک این قرمزی در دهان ایجاد می‌شود که دلیل این همبیشتر قارچ داخل دهانی است که با تجویز صحیح ضدقارچ‌ها درمان می‌شود.

6 گاهی در مخاط دهان چیز خاصی مشاهده نمی‌کنیم ولی سوزش منتشر یا سوزشنقاط خاصی از دهان (مثلا زبان) داریم که دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد.
مثلا دیابت و یا قارچ به خصوص قارچ‌های زیر دندان مصنوعی. در مواردی هم علل روحی و روانی عامل آن است.

salamatiran.com
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”