موخوره

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, ۵:۴۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

موخوره

پست توسط رونین »

امروزه يكي از مراجعات مكرر خانم‌ها و در مواردي آقايان به كلينيك پوست اظهار شكايت از چند شاخه شدن انتهاي موها (موخوره) است كه اتفاقا آنها موخوره را دليلي مهم در عدم رشد موهاي خود مي‌دانند. اما قبل از اين‌كه دلايل چند شاخه شدن مو و درمان آن را بدانيم لازم است ساقه مو را بشناسيم.
هر تار يا رشته مو به نام ساقه يا شفت مو شناخته مي‌شود. اگرچه هر تارمو از سلول‌هاي مرده تشكيل شده و فاقد حيات است، اما در سطح خود لايه بسيار ظريف محافظت‌كننده‌اي از رطوبت و چربي دارد كه از يك‌سو آن را در مقابل عوامل فيزيكي و شيميايي محيط يا صدمات وارده محافظت مي‌كند و از طرفي ديگر موجب لطافت و انعطاف آن مي‌شود. اين رطوبت و چربي معمولا از غدد چربي موجود در پوست سر به نام غدد سباسه تامين مي‌شود.

بنابراين ميزان اين ماده محافظت كننده در بخش انتهايي مو كمتر از بخش ابتدايي آن خواهد بود و يا به عبارتي موهاي بلند، خشك، تحت فشار و كشش بيشتر در معرض آسيب چند شاخه شدن هستند.

عوامل خشكي موها

خشكي موها ناشي از عواملي نظير سشوار و اتو كشيدن موها يا خشك كردن آن با حرارت بخاري، شانه كردن موها با برس فلزي است كه با ايجاد جريان الكتريسيته موجب صدمات فيزيكي به موها مي‌شود، براي درك اين موضوع كافي است به هنگام تاريكي شب در مقابل آينه موهاي خشك خود را شانه كنيد تا شاهد جرقه‌هاي الكتريسيته از برخورد برس فلزي به موهاي خود باشيد. تل، سنجاق سر و گيره‌هاي فلزي، رنگ مو و مواد شيميايي پاك‌كننده رنگ مو، گرما و سرماي شديد و نور مداوم خورشيد (كوهنوردان، كارگران كارخانه و نانوايي)، شستشوي مو با صابون يا مواد بسيار خشك كننده، كشش زياد و مستمر موها نيز در بروز بيماري موخوره تاثير دارد.

راه‌هاي درمان

بعد از استحمام اجازه دهيد موها بدون وسايل گرمايي به مرور زمان يا با حوله خشك شوند و از شانه كردن موها در حالي كه كاملا خيس است، خودداري كنيد، زيرا شانه كردن موهاي خيس مانند نوشتن با خودكار بر كاغذ خيسي است كه آن را پاره مي‌كند، با شانه‌هاي دنده چوبي موها را شانه كنيد، از شانه كردن مستمر و مداوم و با فشار و كشش موها در ساعات بيكاري خودداري كنيد، آب داغ و شانه كردن موها در حمام موجب آسيب جدي به موهاست، بهتر است در هنگام شانه كردن موهايتان كمي ‌نرم و مرطوب باشند.

همان‌گونه كه پوست صورت ما نيازمند ضدآفتاب در مقابل نور خورشيد است موهاي ما هم نيازمند پوشش مناسب در مقابل نور شديد خورشيد يا گرما و سرماي زياد است. مصرف مايعات فراوان و آبميوه را كه موجب تامين رطوبت پوست سر است فراموش نكنيد. موهاي چند شاخه را از قاعده محل چند شاخه شدن قيچي كنيد يا بچينيد. اگر موها بسيار خشك است (بخصوص انتهاي موها) را با روغن مخصوص مو بادام، زيتون يا لعاب كتيرا مرطوب و نرم كنيد.

118با118
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “بهداشت عمومي”